2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÜNİVERSİTEMİZDE HEYELAN MI YAŞANIYOR?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÜNİVERSİTEMİZDE HEYELAN MI YAŞANIYOR?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ÜNİVERSİTEMİZDE HEYELAN MI YAŞANIYOR?
    Gönderim Zamanı: 21.06.2010 Saat 14:15

ÇANKIRI KARATEKİN  ÜNİVERSİTESİ  KAMPÜS ALANI

Çankırı Karatekin Üniversitesi yerleşke alanında ki heyelana yetkili birimlerin dikkatini çekmek istiyorum? Duyan var mı gören var mı araştıran var mı doğrusuda bilmiyorum?

Yıllarca Üniversite açılması yönünde uğraş verdik. Çankırı halkı olarak, STK olarak, Üniversite İlimize yapılma kararı verildikten sonra Üniversitenin yapılacağı alan uzun süre tartışıldı. Üç ayrı yer için ayrı ayrı buraya yapılacak denmesine. Tabelaların dikilmesine rağmen yetkili makamlarca söz konusu yerlere yapılmadı?

Son olarak İlimiz Ziraat Okulu yanı için karar kılındı. Yer tespiti toprak analizleri zemin etütleri yapılmasına rağmen. Valiliğimizce basına bilgi verilerek açıklanmasına rağmen, Bu alandan da vaz geçilmişti?

Üniversite alanı üzerinde arsa spekülatörlüğü ( vurgunculuğu ) yapılıyor diye Dönemin Valisi Ali Haydar Önerin bir serdedişi yerel basında yer almıştı. ?Tüm bunlar yaşandıktan sonra Üniversite Kampus alanı Ulu yazıya Üniversitenin yapılmasına karar kılındı. İnşaatına başlandı!( İnşallah toprak analizleri, zemin etütleri yapılmıştır? İnşaat yapmanın zemin üzerinde yapılaşmanın sakıncası da yoktur)

Zira Üniversite yerleşkesinin ilimiz şehitlik kısmına bakan alanda toprak kayması oluşmuştur! Yetkili kurumlarımızca biliniyordur. Kontrollü bir toprak kaymasıdır! Önlemi-önlemleri alınmıştır? Söz konusu alana yapılan toprak hafriyatı kaymayı tetiklemiyordur? Yapımı devam eden binaların ağırlığı basıncı kaymayı yaratmıyordur?

Söz konusu kaymanın oluştuğu noktanın üniversiteden ( Ulu Yazıdan ) çekilmiş fotoğrafıdır.

İlimiz Şehitliğinden kaymanın- heyelanın Çekilmiş Fotoğrafıysa budur

Malum Yetkili Kurum ve Kurumlarımız öylesine yoğun çalışıyorlar ki zaman bulup görüp inceleyememişlerdir. Ben bu fotoğrafları çekerek yayınlayarak yetkili kurumlarımızın işini hafifletmek istedim! Umarım yardımcı olurum. İlgili Birimlere,

Mevcut Üniversite Kampus alanın İlimiz Şehitliğine-Sosyal Konutlar kısmına bakan yüzeyinde dört ila beş ayrı noktasında yüzey suları mevcuttur. Geçmiş yönetimlerce bu yüzey suları borularla İlimiz şehitliği üzerindeki halen mevcut olan su havuzuna toplanıp söz konusu alandaki ağaçların sulanmasında-Jandarma Komutanlığının çeşitli su ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyordu? İhtiyaç fazlası su ise dere yatağından tahliye ediliyordu?

( Geçmişte uygulanan bu sistemin yapılış nedeni ise bence zemini oluşturan kütlesel kireç kayaların yüzey sularınca erimesini engellemek, bunun yanı sırada ağaçlandırma yapılarak heyelanın önüne geçmekti)

Zaman içerisinde Buradaki yapılanmalar gerekse de, yöneticilerimizin ben bilirim ben yaparım anlayışı-uygulaması mevcut su toplama şebekesini yok etmişlerdir. Su toplama havuzu da kullanım dışı bırakılarak kaderine terkedilmiştir.Söz konusu havuzun fotoğrafıysa aşağıda dır

Düzenleyen haberci - 27.08.2010 Saat 00:19
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.08.2010 Saat 22:59

FİKRİ TAKİP DEVAM EDİYOR

Üniversitemiz yerleşke alanındaki heyelan beni çok korkutuyor,  görüntüleyip, yazıp kamuoyuna taşıdığım günden itibaren ilgililerden,  araştırma inceleme yapmalarını bekledim. Takriben iki aylık gibi bir süre geçmesine rağmen bir araştırma yapılmadığını görünce!

Sonunda Bimer aracılığı Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğünden resmi bilgi istedim. Konu hk.

BİMER ARACILĞI İLE ÜNİVERSİTEMİZ  

REKTÖRLÜĞÜNE GÖNDERDİĞİM YAZI 
                         AŞAĞIDADIR

KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE

ÇANKIRI

İlimiz Uluyazı mevkiinde hala yapımı devem eden Karatekin Üniversitesi yerleşke alanındaki heyelan hk.

Yapımı devam eden Üniversite yerleşke alanımızın ilimiz Şehitliğine bakan yamacında heyelan oluşmaktadır? Söz konusu heyelan takriben üç aylık bir zamandan beri devam etmektedir.

Söz konusu heyelan yağmur ve kar yağması ile hız kazanacağı daha büyük heyelanların yaşanmasına neden olacağı korku ve endişesini taşımaktayım. (İnşaat alanlarındaki hafriyatlarında heyelan mıntıkasına dökülmesi ise faciaya davetiye çıkarmaktadır)

Bu heyelan mevcut dere yatağının, su tahliyesi görevini yapan giderlerin dolmasına görevini yerine getiremeyip sel sularının çamurun yerleşim bölgelerinde mal ve can kayıplarına neden olacağı olasıdır.. Yapımları devam eden üniversite binalarımızın zarar göreceği hatta yıkılacağı korku ve endişesini taşımaktayım. (Mevcut giderlerin şu anki durumları dahi yeterli görevi yerine getiremediği kanaatini taşımaktayım)

Mevcut Üniversite Kampus alanın İlimiz Şehitliğine-Sosyal Konutlar kısmına bakan yüzeyinde dört ila beş ayrı noktasında yüzey suları mevcuttur. Geçmiş yönetimlerce bu yüzey suları borularla İlimiz Şehitliği üzerindeki halen mevcut olan su havuzuna toplanıp söz konusu alandaki ağaçların sulanmasında-Jandarma Komutanlığının çeşitli su ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyordu. İhtiyaç fazlası su ise dere yatağından tahliye ediliyordu. (Geçmişte uygulanan bu sistemin yapılış nedeni ise bence zemini oluşturan kütlesel kireç kayaların yüzey sularınca erimesini engellemek, bunun yanı sıra da ağaçlandırma yapılarak heyelanın önüne geçmekti. Zaman içerisinde buradaki yapılanmalar gerekse de, yöneticilerimizin ben bilirim ben yaparım anlayışı-uygulaması mevcut su toplama şebekesini yok etmiştir. Bugün için su toplama havuzu da kullanım dışı bırakılarak kaderine terk edilmiştir. Konu ve konulara ilişkin geniş bilgi ve resimleri http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3238 bulabilirsiniz)

Tüm bu bilgi ve belgelerin ışığında, Üniversitemizi yapan firma yetkilileri ve üniversitemiz yetkililerince aşağıdaki sorularıma BİMER aracılığı ile cevap verilmesini istiyorum

1.Bu heyelanın yaşanmasına neden olan faktör nedir?
2.Yapılan zemin etütlerinde bir hata var mıdır?
3.Heyelanın önüne geçmek için ne gibi önlemler alınacaktır?
4.
İnşaat alanlarındaki hafriyatların da heyelan mıntıkasından kaldırılacak mıdır?

5.
Oluşmuş heyelanın dere yatağındaki dolgusu (atıkları) alınacak mıdır?
6.
Dere yatağının da ki su giderleri işlev göremez hale gelmiştir. İşlev görür hale getirilecek midir?
7.
Alandaki mevcut yüzey suları toplanarak kontrollü olarak dere yatağından gideri sağlanacak mıdır?

8.Geçmişte olduğu gibi yamaçlar ağaçlandırılıp yüzey suları bu ağaçlandırılan alandaki ağaçlar mevcut yüzey suları ile sulanacak mıdır?

9Yerleşim bölgesindeki insanların can ve mal güvenliği açısından ne gibi önlemler alınacaktır?

Saygılarımla…

Başvuru Tarihi: 06.08.2010 / Başvuru Sayısı:334331
Başvurunuzu bu tarih/sayıyla takip edebilirsiniz.

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

09.08.2010

ÇANKIRI VALİLİĞİ

Konu ve konulara ilişkin resmi kurumlarımızdan gelen cevapları yine kamuoyu ile paylaşacağım

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.08.2010 Saat 00:11

HEYELAN KORKUTMAYA DEVAM EDİYOR?

Karatekin Üniversitemiz yerleşke alanındaki heyelan korkutmaya devam ediyor? Kayma devam ediyor?

Havaların yağışsız geçmesine rağmen heyelan durmadı. ( Küçük çapta da olsa heyelan oluyor)Havaların yağışsız geçmesi mevsimsel yağmurların başlamaması tek teselli kaynağım!

Mevsimsel yağışların başlamasıyla heyelanın tetikleneceğini düşünüyorum?

Bimer Başvuruma Çankırı Valiliğimizden bir yazı geldi.(Yazıda Karatekin Üniversitesi rektörlüğünden söz konusu bimer başvuruma, Karatekin Üniversitesi Rektörlüğümüzce hem Valiliğimize hem de bana cevap verilmesi yönünde,)

Söz konusu Valiliğimizce gönderilen yazı aşağıdadır.

Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.08.2010 Saat 01:40
Kadir Bey Sizi canı gönülden tebrik ederim. Üzülerek görüyorum ki; ciddi tespitlerinize rağmen ne hemşerilerimizden ; ne de Üniveristemizden yine çıt yok!Verilecek cevabı ben de merak ediyorum. Allah izin verirse konuyla ilgili bir Çankırı ziyaretim olacak...
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.08.2010 Saat 22:12

CIĞLIĞI MI DUYAN YOK MU?

Karatekin Üniversitemiz yerleşke alanındaki heyelanı 21.06.2010 günü gündeme taşıyıp ilgililere seslenip önlem alınması yönünde çağrı yaptım!

Ne gören var ne duyan var?

06.08.2010 tarihinde bu defasında bimer aracılığı Üniversitemizi yapan firma yetkilileri ve üniversitemiz yetkililerince sorularıma BİMER aracılığı ile cevap verilmesini istedim  ( Dört aylık gibi koca bir süre geçti! Hala cevap ve çözüm bekliyorum )

Konu sadece Üniversitemizi de ilgilendirmiyor? Burada ki su yatağı- işlev göremez durumdadır! Belediyemiz yetkililerine gidip durumu anlattım! Olası bir yağmurda sel felaketi yaşanacağını, olası bir selde birinci derecede İlimiz kırkevler Aile Hekimliği sağlık ocağının zarar göreceğini, bunun yanı sıra Vali Ayhan Çevik İş Eğitim Uygulama iş eğitim Merkezi Okulunun zarar göreceğini, devamın da Sosyal konutların özelliklede 128–130–132–134–136–138–140 blokların, ilimiz Şehitliğinin zarar göreceğini söylememe rağmen, Belediyemizde duyarsız kalmıştır? Çözüm üretmemiştir. Konu ve konulara ilişkin bir çalışma yapmamıştır?

Bu gelişmelerin tamamı sitemizde mevcuttur? Amacım felaket tellallığı yapıp korku ve panik yaratmak değildir.

İlgili kurum ve kurumlarımızın duyarsızlığı insanı kahrediyor?

HEYELANDAN BİR GÖRÜNÜM?

SÖZ KONUSU AİLE HEKİMLİĞİ SAĞLIKOCAĞINDAN DERE YATAĞININ GİDERİ ?

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.08.2010 Saat 23:30

ÇIĞLIĞIMI DUYAN YOK MU?

SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTA DAYIM!

04.04.2010 Tarihinden beri söz konusu heyelanı gözlemlemekteyim.

Arşivimdeki ilk fotoğraf tarihi bu! Önce lokal basit bir kayma olarak değerlendirdim. Pek önemsemedim. Malum olduğu üzere mevsimsel yağışlar mevcut o tarihte.

Daha sonra bu kaymayı periyodik aralıklarla gözlemledim. Fotoğraflarını çektim. Heyelan bu zaman dilimde de ciddi anlamda devam etti!

Sonunda Çansaati.org aracılığı ile kamuoyuna 21.06.2010 tarihinde ilettim. 

Kaymayı-heyelanı arayan yok, soran yok, duyan yok!

Bimer aracılığı ile Üniversitemiz ve üniversitemizin inşaatını yapan firmaca cevaplandırılmak üzere başvuruda bulundum.06.08.2010

Bu gün elime Üniversitemizden BİMER başvuruma bir cevap gelmiştir. Gelen cevabı aşağıda bulabilirsiniz.

Üniversitemizin  Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ziya Şimşek imzalı ( Rektör adına ) bir cevap posta yoluyla bu gün geldi.

Üniversite İnşaatını yapan yüklenici firma hiçbir şekilde sorularıma yanıt vermemiştir. Nedeni ni anlayamadım doğrusu? Yapımcı firmanın hamiliğini rektörlüğümüz üstlenerek firma saf dışı bırakılmıştır.

Söz konusu Üniversitemiz yerleşke alanına Rektörlüğümüzce gidilip bir araştırma yapıldığına şahsım itibariyle ben inanmıyorum.

Gidilmiş, görülmüş olsaydı böylesi bir yazı böylesi bir cevap verilmezdi? Masa başında gidilmeden görülmeden verilmiş bir cevap olarak görüyorum! “Söz konusu alanda heyelan yoktur” denmesi olayın açık göstergesidir.

Söz konusu alana yine gözlem yapmak için çıktığımda bu gün heyelan objektiflerime dahi takıldı! (Fotoğraflı belgeleri aşağıdadır.)

Her geçen gün ve zaman heyelan devam etmektedir.

Şu ana kadar heyelan ana tepe de devam etmiştir.

Toprak hafriyatı yapılan alanla tepe arasında 20 metrelik bir mesafe vardı.

Bu mesafe neredeyse kapandı!

Şimdi toprak hafriyatı yapılarak oluşan kısma gelmiştir? Bundan sonraki heyelan çok daha büyük boyutlu olacağını düşünmekteyim. Malum mevsimsel yağışlar başlamak üzere.  

ÇIĞLIĞIMI DUYAN YOK MU?

Çevreci Kadir Yavuz

BİMER ARACILIĞI İLE ÇKÜ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞINDAN GELEN CEVAP

OLAY YERİ FOTOĞRAFLARI.

HEYELAN ANININI BÖYLE YAKALADIM.

MADEM HEYELAN YOK!
BU ÇATLAKLAR BU TOPRAK KÜTLELERİ NE O HALDE ?

HEYELAN ANI VE KAMERAYA YANSIMASI

23.04.2010 HEYELAN BAŞLAMADAN ÖNCE ÇEKİLMİŞ OLAY YERİ FOTOĞRAFI

Düzenleyen haberci - 27.08.2010 Saat 00:01
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.08.2010 Saat 03:31

Sözün Bittiği nokta dayım? 28.08.2010 tarihinde, Sayın rektörümüzle görüşmeye gittim. Üniversitemiz Yerleşke alanındaki heyelanla igili, Görüşmem mümkün olmadı? (Dekanımızın özel görüşmeler yaptığı. Misafirlerinin olduğu söylendi) Dekanımızın özel Kalem Müdürünce tarafıma!

Özel Kalem Müdürü ne söz konusu olay yeri fotoğraflarının ve yazılarının olduğu cd verdim. Cep Telefon numaramı verdim. Bimer yoluyla bana verilen cevabın gerçeği yansıtmadığını!  Heyelan yok deniyor!  Yazıda! Oysa heyelanın olduğunu söyledim. İnternetteki yazıların link adresini ( Sekreterlik bilgi sayarını açtırarak gösterdim, Site formatının biraz karışık olduğunu belki bulamaya bileceklerini belirterek,

Tekrar sayın dekanımızla birebir görüşmem gerektiğini resimler üzerinden konuşmam gerektiğini söyledim. Mümkün olmadığını ama taleplerimi cd yi telefon numaramı Dekana vereceğini söyledi. Sayın özel kalem müdürü!

Sayın özel kalem müdürümüz beni Üniversitemiz Yapı işleri Daire Başkanıyla görüşmem gerektiğini konu ve konular hakkında bana bilgi vereceğini söyledi!( Söz konusu müdürümüz ben gelmeden aranmış olmalı ki! Söz konusu müdürün beni beklediği söylendi.

Söz konusu Müdürümüze gittim. Hiçte hoş olmayan bilimsellikten uzak bir görüşmemiz oldu! Bana yazıyı yazan birimmiş! Bu nu da orada öğrendim. Bana bu yazıyı yazan birim olduğunu bilmiş olsaydım. Kesinlikle bu görüşmeye gitmezdim zaten!

Benim yazımda görüşümde kale alınmazmış meğer! Yaşanan Heyelan değilmiş? Hafriyat yapılan toprağın dere yatağına akmasıymış! Ben jeoloji mühendisi-Mühendis-Mimar değilmişim. Bu ukalaca sözden sonra ne diye bilirsin ki!       ( Böylesi bir ukalalığa vurdumduymazlığa tanık oldum? Üstelik bir resmi dairede Üniversitemizin bir biriminde, ilim irfan yuvasında hayret doğrusu!..) Görüşmenin diğer kısmını ne yazmaya ne da anlatmaya lüzum yok sanırım!

Flash diskimde söz konusu yazışmalar muhtelif tarihlerde çektiğim yüzün üzerindeki resmi makam sahibi zatın bilgi sayarına kendisi tarafından yüklendikten sonra flash diski mi alarak ayrıldım

Heyelan Nedir

Kayalardan döküntü örtüsünden veya topraktan oluşmuş kütlelerin çekimin etkisi altında yerlerinden koparak yer değiştirmesine heyelan denir. Bazı heyelanlar büyük bir hızla gerçekleştikleri halde bazı heyelanlar daha yavaş gerçekleşirler. Heyelanlar yeryüzünde çok sık meydana gelen ve çok yaygın bir kütle hareketi çeşididir ve aşınmada önemli rol oynarlar. Büyük heyelanlar aynı zamanda topografyada derin izler bırakırlar

Heyelana Neden olan Etkenler Kuvvetli Eğim   

Eğimlerin fazla olduğu sahalarda heyelan riski artmaktadır. Bazı sahalarda fay yamaçları dik eğimlerin oluşmasına neden olarak heyelanları kolaylaştırırlar. Yine insanlar kanallar ve yollar açarak ya da yol ve maden kazılarından çıkan toprakları denge açısına erişmiş bulunan yamaçlar üzerine atarak heyelan oluşumuna neden olan koşulları hazırlarlar. Gevşek unsurların denge açısını her hangi bir nedenle aştığı durumlarda heyelan oluşur.

Sös konusu heyelanla ilgili yazının devamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-848&Bilgi=heyelan-nedir

Söz konusu heyelanın tanımı yanlışsa Üniversite Yapı İşleri Daire başkanı Doğrusunu lütfen açıklasın bizlerde öğrenelim. Malumunuz bizlerin çoğu ne mimarız-ne mühendis is ne jeoloji mühendisleriyiz. Yapı işleri daire başkanı şayet bir açıklama getirse açıklarsa bende söz veriyorum bunu kendi sayfamda yayınlayacağım. Bu sayede heyelanın ne olduğunu birinci ağızdan öğrenmiş oluruz?

Söz konusu yerlerin yeni resimleri koyup takdiri kamuoyuna bırakıyorum

DÜZ ZEMİN ÜZERİNDE (TEPE NOKTASINDA) ÇATLAMALAR
                     DAN BİR GÖRÜNÜM 

Resimde de görüldüğü üzere kaymanın-çökeltilerin tepenin kendisi üzerinde olduğudur.Harfiyat Toprağında olmadığı dır.

HARFİYATIN YAPILDIĞI YAMAÇTAKİ DÜZ ZEMİNDE ÇATLAMALAR MEVCUTTUR.

ana karada (tepenin kendisindeki çökelti ve kaymalardan bir başka görüntü

İnşallah  Söz konusu tezimde iddialarım  da ben yanılırım.Yetkililer haklı çıkarlar?????

Bir  felaket bir heyelan yaşanmaz!

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.09.2010 Saat 01:01

YAĞIŞ RİSK YARATABİLİR!

Üniversitemiz yerleşke alanında ki heyelan risk yaratıyor

Haber Sitemiz aracılığı ile kamuoyuna açıkladığım günden itibaren, İnsanlarımızın ilgi odağı oldu. İnsanlarımız olay yerini görme inceleme gibi Amaçlarla heyelan mıntıkasına gitmektedir. Havanın yağışlı olması ve yağış beklentisinin yüksek olması nedeniyle, insanlarımızı söz konunu heyelan alanına gitmemelerini rica ediyorum. Yağışın heyelanı tetikleye bileceği, büyük boyutlu heyelan olabileceği kuşkusunu taşımaktayım.

Lütfen Heyelan mıntıkasında uzak durunuz?

Her ne kadar da ilgili kurumlarımız heyelan yok dese de!

Bu gün 22.45 itibariyle gök gürültülü sağanak halde yağmur başlamıştır. Yağmur sağanak serpinti şeklinde olmuştur!

Flaş Yarın Çankırı''da Yağmur Var

Devlet meteoroloji işlerinden alınan   bilgiye  göre yarın

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, kuzeybatısı ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde Çankırı, Yozgat, Kayseri ve Sivas ile Ankara'nın kuzey çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin güney ve doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esecek. Kaynak http://www.haberci18.com/haber_detay.asp?haberID=4352

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.09.2010 Saat 23:38

KAMUOYUNA AÇIKLANAN ÜNİVERSİTE 
                   ALANLARINDAN NEDEN VAZ GEÇİL Dİ?

Bu güne kadar Çankırı Üniversitesi alanı diye yetkili kurumlarımızca

muhtelif tarihlerde dört ayrı yer açıklandı. Söz konusu yerlere tabelalarına kadarDikildi!
                Nedendir bilinmez bu yerlerden vaz geçildi? Fazla irdelemedik, yerel ve ulusal basında içerik verilmedi? Yetkili makamlarca da bir açıklama şahsım itibariyle ben duymadım?

Bunun için de, söz konusu yerler den neden vazgeçildiği sorusu, hiç

aklımdan silinmedi! Bende takıntı haline geldi? Neden ve nedenleri!

Bunun için, aklıma takılan soruları ilgili makamlara sorup, bilgi ve

belgelerini istedim. Bimer aracılığı ile Yetkili makamlarımızdan cevap geldiğinde kamuOyu İle paylaşacağımı da bu günden taahhüt ediyorum.

Söz konusu Bimer başvurum ve yapılan işlemler aşağıdadır.

KONU:

ÇANKIRI’DA ÜNİVERSİTE YAPIMI İÇİN BU GÜNE KADAR TAHSİS EDİLEN ARAZİLER HAKKINDA.

İLGİ:

Çankırı (Karatekin) Üniversitesi (ÇKÜ) ilk gündeme geldiği yıllardan bu güne kadar, dört farklı arazi belirlenmiş ve yetkili makamlarca üniversite bu bölgede yapılacak diye, farklı bölgelerdeki bu arazilerle ilgili, çeşitli zamanlarda, yetkili makamlarca kamuoyuna defalarca açıklamalar ve çeşitli yayın organlarında duyurular yapılmıştır. Yine o günlerde, söz konusu farklı bölgelerdeki bu arazilerin üzerine üniversite alanıdır diye tabelalar dikilmiş ve kamuoyuna ilan edilmiştir.

Söz konusu olan araziler:

1.İlimiz Kenbağ – Fidanlık mevki Çankırı-Kastamonu yoluna paralel Merkez İç Yenice köyü önü ( İlimiz Ziraat Okulunun Az ilerisi dir. M2 si de belirtilerek tabelası dikilmişti. Üniversite alanı diye)

2-Çankırı-Ankara Kara yolunda Ankara istikametinden Çankırı İstikametine gelirken ( İkinci geçit diye tabir edilen yeri geçer geçmez sağda) bu bölgeye de tabela dikilmişti, üniversite alanı diye.

3-Üçüncü Yer ise ilimiz Kenbağ mevki Süt Fabrikası yanıdır.( Söz konusu bu arazi ile ilgili, zemin etütlerinin yapıldığı alanın hangi bölümlerine binaların yapılacağı- yol yeşil alan gibi yerlerin belirlendiği yönünde, o yıllarda Çankırı Valiliği tarafından bir basın toplantısı ile de açıklamıştı

4-Son olarak Ulu yazı olarak ÇKÜ Yerleşke Alanı olarak açıklandı. Şu anda da bu son bölgede, ÇKÜ yerleşke inşaatı başladı ve halen devam etmektedir.

TALEP:

Tüm bunların ışığında, BİMER aracılığı ile aşağıdaki sorularıma cevap verilmesini arz ederim..

1-Dört ayrı ve farklı bölgede ÇKÜ adına tahsis edildiği ilan edilen arazilerin, her birine ait; ada, parsel numaralarının ve yüzölçümlerinin, ayrıca üniversiteye tahsis belgelerinin birer örneğinin verilmesini.

2-Bu farklı bölgelerde, Üniversiteye tahsis edildiği yetkili makamlarca duyurulan, ilan edilen, arazilerle ilgili zemin etütlerin yapılıp yapılmadığı, zemin etüdü yapıldıysa, hangi firma veya kuruluşlara yaptırıldığı ve ne kadar ücret ödendiğini, ayrıca tabela dikilmesi, tel örgü çekilmesi vb. giderlerle ilgili, bu güne kadar ne kadar harcama yapılmıştır. Bu harcamaların ne kadarı Üniversite bütçesinden, ne kadarı Çankırı Üniversitesi vakfından, ne kadarı valiliğimizce ve/veya başka kurum ve kuruluşlarca karşılanmıştır.

3-Söz konusu arsa/arazilere üniversite yerleşkesi yapılmama nedeni ve/veya nedenlerinin rapor halinde tarafıma verilmesini,

4-Bu güne kadar Üniversite arazisi/arsası olarak ilan edilen, duyurulan, farklı bölgelerde bulunan bu araziler halen, Çankırı Karatekin Üniversitesine tahsisli midir?

Tahsisliyse bu arazileri satma-kiraya verme gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yetkisi ve konuda uygulaması, girişimi var mıdır?

Şayet varsa söz konusu alanlarla ilgili bu güne kadar ne gibi işlemler yapılmıştır ( Satma, kiraya verme gibi)

Yok, eğer tahsisli değilse, tahsis neden kaldırılmıştır ve kaldırılış nedeni nedir?

Bilgilendirme yasası gereğince, yukarıda, talep bölümünde maddeler halinde belirlenen sorulara, ilgili makamlarca,  net ve gerekçeli açıklama yapılmasını arz ve talep ederim.

Saygılarımla.

1 Eylül 2010

KADİR YAVUZ

Adres:  xxxxxx

Tel:      xxxxxx

Elektronik Posta Adresi:

Müracaat tarihi 02.09.2010

Takip sorgu  xxxxxx

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

02.09.2010

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Dilekçe Hakkı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

02.09.2010

YÜKSEK ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dilekçe Hakkı

02.09.2010

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI(YÖK)

Dilekçe Hakkı

02.09.2010

EĞİTİM ÖĞRETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Düzenleyen kadiryavuz55 - 04.09.2010 Saat 23:47
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.09.2010 Saat 23:20

İlimizde uzunca bir süre jeoloji Mühendisliği yapan M.Mustafa Çoşkun Beyi telefonla arayarak, Üniversitemiz yerleşke alanındaki heyelanla ilgili, bilgi vermeye çalışıp, konu hakkında görüşlerini istedim. Buna mukabil meyille de söz konusu yazımın linkin adresini gönderdim.

Sağ olsun Mustafa Çoşkun beyde konuya ilişkin bir açıklama göndermiştir.

Söz konusu meyilim

TELEFONDA BAHSETTİĞİM YAZININ LİNKİ AŞAĞIDA

SÖZ KONUSU YAZANIN LİNG ADRESİ BURADA TÜM YAZILARIMI VERİLEN CEVAPLARI YORUMLARI BULABİLİRSİNİZ SÖZ KONUSU YERİN RESİMLERİDE MEVCUTTUR
http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3238&get=last#12966

M.Mustafa Çoşkun beyden gelen meyil ve  konuya ilişkin  görüşü

Sayın Kadir Yavuz

Belirttiğin adreste ilgili yazını ve resimleri yine belirttiğin konumu bulabildiğim oranda bölge ‘’Arazi Kullanım Potansiyeli’’(MC) ve diğer kaynaklar taraması ile BELİRTİLEN BÖLGEDE BİR HEYELAN tehlikesi varlığı görünmemekle birlikte, seninde resimler ile tespit ettiğin LOKAL KAYMA-AKMA-DUŞME gibi yer hareketleri olabileceği  değerlendirilmekle birlikte, Saha Çalışması yapılarak  varsa yerleşimi etkileyebilecek alanların kesin tespiti  emniyetli ve güvenilir bir yapılaşma için jeolojisi ve jeodinamiği etkin bir bölgede  can ve mal emniyeti açısından zorunlu olarak değerlendirilmelidir.

Saygılarımla

M.Mustafa COŞKUN

Jeoloji Müh.

Düzenleyen kadiryavuz55 - 09.09.2010 Saat 21:31
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.09.2010 Saat 23:52

BİMER ARACILIĞI İLE VERİLEN
                  CEVABA    İTİRAZIM!

KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE

ÇANKIRI

06.08.2010 tarihli Uluyazı'da yapımı devam etmekte olan Karatekin Üniversitemiz yerleşke alanındaki heyelanla ilgili Bimer başvuruma 24.08.2010 tarihinde cevap verilmiştir.

Bimer başvuruma verilen bu cevabı son derece yetersiz,  içerikten ve bilimsellikten yoksun bulmaktayım.

Söz konusu cevapta "hafriyat dökümünden dolayı küçük caplı toprak hareketi olmuştur" denmektedir.

O halde heyelanın literatürdeki tanımına bir bakalım

HEYELAN NEDİR

“Kayalardan döküntü örtüsünden veya topraktan oluşmuş kütlelerin çekimin etkisi altında yerlerinden koparak yer değiştirmesine heyelan denir. Bazı heyelanlar büyük bir hızla gerçekleştikleri halde bazı heyelanlar daha yavaş gerçekleşirler. Heyelanlar yeryüzünde çok sık meydana gelen ve çok yaygın bir kütle hareketi çeşididir ve aşınmada önemli rol oynarlar. Büyük heyelanlar aynı zamanda topografyada derin izler bırakırlar” (Bu bilgi ışığında kanaatlerime göre söz konusu alanda heyelan olmuştur) Şayet olmamışsa Üniversitenizce bilimsel açıklaması ve tanımının verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Oysa söz konusu başvurumda vermiş olduğum link adresindeki resimlerimde görüleceği ve yazımda da belirttiğim gibi yapılan toprak hafriyatında değil ana tepe ve uzantısında heyelan olmuştur. Dökülen hafriyatın tutamağı, direnç gücü de da kalmamıştır! Bundan sonraki olası hareketlerde söz konusu dökülen hafriyatın heyelanı oluşturacağı kesindir.(Harfiyatın önünde hiçbir direnç noktası kalmamıştır, artık )

Tüm bunlara mukabil söz konusu harfiyatın genişliğinin dışında heyelan mevcuttur. Bir anlamda heyelanda enlemesine ve derinlemesine büyümeler oluşmaktadır. Harfiyat döküm alanının iç kısmında (Kampus inşattı smında iç tarafa doğru düz zeminde çatlaklar oluşmuştur. Buna mukabil harfiyatın genişliğinin üzerinde yatay olarak genişlemeler mevcuttur heyelanda)

Yine bana verilen cevabi yazıda zemin etütlerinde bir hata olmadığı bildirilmiştir. Söz konusu zemin etütlerinin tarafıma verilmesini talep ediyorum.

Yine şahsi kanaat ve düşünceme göre inşaat harfiyat toprağının yanlış uygun olmayan bir noktaya, aşırı miktarda dökülmesi bu heyelanın yaşanmasına neden olmuştur.

Yine literatürdeki heyelana etken faktöre bir bakalım.

Heyelana Neden olan Etkenler Kuvvetli Eğim   

imlerin fazla olduğu sahalarda heyelan riski artmaktadır. Bazı sahalarda fay yamaçları dik eğimlerin oluşmasına neden olarak heyelanları kolaylaştırırlar. Yine insanlar kanallar ve yollar açarak ya da yol ve maden kazılarından çıkan toprakları denge açısına erişmiş bulunan yamaçlar üzerine atarak heyelan oluşumuna neden olan koşulları hazırlarlar. Gevşek unsurların denge açısını her hangi bir nedenle aştığı durumlarda heyelan oluşur.

Söz konusu inşaat yerleşke alanımızın altı olan Çankırı Kastamonu caddesini baz aldığımızda (Yolu sıfır olarak baz aldığımızda ) iki nokta arasında ki uzaklık takriben 600 metre yükseklik ise yüz metre yi bulmaktadır (Bu ölçütle melerim tahminidir)  Burada da görüleceği üzere çok dik bir yamaç kısa denebilecek bir mesafe söz konusudur. (Yine kendi şahsi ve kanaat ve düşünceme göre böylesi dik ve kısa mesafede önünde hiçbir direnç noktası olmayan heyelan çok büyük tehlikeler yaratacağı kuşku ve endişesini taşımaktayım)

Oysa verilen cevabi yazıda alanda heyelan yoktur. Heyelan tedbiri değil ama yerleşke alanı yolu kenarında olduğundan yol yapımı sırasında proje gereği kaldırılacağı söylenmektedir.

Böylesi dik eğimli arazilere hafriyatın dökülmeyeceği, döküldüğü takdirde heyelanı tetikleyeceği bilinmiyor mu ki böylesi basiretsiz bir uygulama gerçekleşti? Söz konusu heyelan alanında gerek Üniversitemizin yapımını üstlenen firmanın yetkililerince, gerekse Üniversitemiz Yapı İşleri Daire Başkanı olayın farkında değiller mi? (Şahsi kanaat ve düşünceme göre farkında değiller, şayet farkında olmuş olsalardı böylesi bir cevap verilmezdi? Belki de üstlenici firma yapılan hatanın farkında onun için söz konusu yazıma cevap vermemiş olabilir diye düşünmekten kendimi de alamıyorum!)

Yine bana veriler cevabi yazıda "heyelanın olduğu dere yatağında herhangi bir toprak dökülmesi mümkün değildir" denmektedir! Mevcut dere yatağının işlerliği yüzde doksan durumunda işlerliğini yitirmiş durumdadır. Zira heyelan sonucu akan materyaller kum-toprak taş gibi yağmur suları ile taşınmıştır. Olası yağışlarda bu taşınmalar daha büyük ve hızlı olacaktır?  Söz konusu kanallar (Belli bir noktadan sonra yeraltından büz olarak gitmektedir). O halde yetkililerimiz bir yeraltına alınan giriş kısmına bir de çıkış noktasına bakmalarını önermekten başka çarem yok!

Son olarak yerleşkenin doğal yapısı gereği her hangi bir afet riski taşımadığı, burada yaşayan insanları için mal ve can güvenliği gibi bir kaygının olmadığı söylenmektedir.

Bu son cümlenin gerçek olmasını öylesine canı gönülden istiyorum ki anlatmak anlatabilmek mümkün olsa da anlatabilsem! Tüm öngörülerim birer hayal mahsulü, bir komplo teorisi gibi internet sayfalarında, arşivlerde yazılı kalsa da ben söylediklerimden ve yazdıklarımdan mahcup olsam!

Âcizane Kampus alanımızla ilgili önerilerim şunlardır:

1.      İvedilikli olarak eğimin önüne (Şehitlik kısmına) atılan hafriyat kaldırılsın

2.      Zemin etütlerinin tekrardan yapılması

3.      Yerleşke alanının zeminindeki  yer altı su rezervleri yoğunluklarının saptanması,.yüzey sularının dışında yer altı suları gölleri olduğu düşüncesindeyim.Bu tezimin kanıtı yamanın alt uçlarında kamış bitki örtüsü-vaha şeklinde yeşil bitki örtüleri  mevcuttur.(Malum olduğu üzere yerleşke alanının hemen bitişiği ilimiz kalesi geçmişte kaleler inşa edilirken mutlaka kaleye su kanaletleri su yolları yapılırdı. Kaleden yüksekliği ve bağlantısı olan tek alan üniversitemiz yerleşke alanıdır)

4.      Söz konusu heyelanın olduğu alana güçlü bir direnç uygulansın (yerleşim alanlarıkoruyacak, heyelanı durduracak güçte ve mukavemette)

5.      Dere yatağının gideri Tatlı Çaya kadar yeniden yapılarak su akışı sağlansın

6.      Yüzey suları kontrollü bir şekilde dere yataklarına verilsin. Yerleşke alanındaki yağmur sularının kontrollü bir şekilde Tatlı Çaya, dere yatağı ile ulaşımı sağlansın

7.      Kampus alanı ve çevresi ivedilikli olarak ağaçlandırılsın.

23.04.2010 tarihinden günümüze kadar söz konusu alanda muhtelif tarihlerde resimler çekmiştim. Bu resimlerimi cd ortamında Rektörümüzle konu ve konular hakkında görüşmeye gidip görüşemediğim 28.08.2010 tarihinde Rektörümüz özel kalem Müdürüne ve Rektörlüğümüz Yapı işleri daire başkanlığına vermiş olduğum resimler, gerekse yazılarım tekrardan incelenerek tarafıma 4982 Sayılı Yasa gereğince cevap verilmesini istiyorum.

KADİR YAVUZ

rkevler Mahallesi Sosyal Konutlar

130/3 - Çankı

Başbakanlık Bimer başvurum verilen cevaba itiraz

04.09.2010 tarih  sayı XXXXXXX

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

06.09.2010

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Dilekçe Hakkı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

07.09.2010

Dilekçe Hakkı

07.09.2010

Dilekçe Hakkı

07.09.2010

İNŞAAT BAKIM ONARIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

SÖZ KONUSU BİMER YOLUYLA YAZILI İTİRAZIMA CEVAP GELDİĞİNDE KOMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIM

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.10.2010 Saat 19:58

ÜNİVERSİTEMİZDE Kİ BUHUMMALI                    
             ÇALIŞMA DA NEYİN NESİ ?

Bu gün üniversitemiz yerleşke alanında ki ilimiz şehitliğine bakan yamaçta ( Heyelanın yaşandığı mıntıkada ) hummalı bir çalışma başlatılmış.

Sebebi ne ola ki!

Akşamın bu dar vaktinde yarın uçunda bu kepçe ne yapıyor? Gündüzler

torbaya mı girdiki!

Akşamın hayrından sabahın şerri iyidir.

Muhafazana Allah bir kaza bi bela olur.

Çevreci Kadir Yavuz 
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.11.2010 Saat 21:25

Kaynak  http://karatekin.com.tr/2010/11/04/rektor-savas-calismalari-anlatti/

Rektör Savaş çalışmaları anlattı

Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş önceki gün Uluyazı kampusüne devam eden çalışmaları basın mensuplarıyla birlikte yerinde izleyerek değerlendirmelerde bulunmuştu.
2010 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan 7 binanın ayrıntılarından söz eden Rektör Savaş, yükselen her binanın bütün ayrıntılarının önce projede sonra da uygulamada özenle takip edildiğini ifade ederek, öncelikli amacının öğrencilerin iyi bir üniversite hayatına sahip olmaları ve dolayısıyla bölgenin sürekli büyüyen ve ihtiyaç duyulan en iyi üniversitesi olmak olduğunu vurguladı.
Kampus seçimi konusunda öne sürülen bazı iddialara da karşılık veren Rektör Savaş, Uluyazı’nın seçiminde gerek mühendislik alanında gerekse akademik olarak ciddi gayretlerin gösterildiğini, mevkinin uygunluğunun defalarca gözden geçirilerek Çankırı’nın en sağlam zeminine sahip bir yer olduğu kanaatine varıldığını söyledi. Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın da daha önce söylediği “Çankırılılar ölülerini sağlam yere gömmüşler, kendileri de riskli yerde yaşıyor” sözüne atıfta bulunan Prof. Dr. Rektör Savaş, “Zemin etütü için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden gelen ekipler gerekli incelemelerini yaptılar ve bize onay verdiler. Bir kampus için en önemli unsurlardan biri zeminin depreme dayanıklı olmasıdır. Dolayısıyla kampus kurulabilecek en ideal yer Uluyazı. İnternette bahsedilen toprak kayması iddiası gerçeği yansıtmıyor. Burası binlerce metrekarelik bir alan ve bir çok inşaat çalışması yapıldı. Yapılan kazılarda arta kalan toprağı daha sonra ihtiyaç duyacağımız için dışarıya değil de, kampus sınırları içerisinde bir yere biriktirdik. Tonlarca toprak birikince tabi ki kayma olacak, ama bu kayma zeminde değil, üst üste biriktilen harfiyattadır. Bunu sorgulayacaklarına neden daha önce süt fabrikasının oraya kampus onayı verilmiş bunu araştırsınlar. Bunu hiç kimse sorgulamadı, kimse gitmedi üstüne. Dolayısıyla biz Karatekin Üniversitesi olarak akıllarda kalacak tek bir soru işareti kalmaması için elimizden gelen bütün titizliği gösteriyoruz. Eğer gözümüzden kaçan bir şey varsa bunu bize doğrudan iletsinler, gidelim bakalım. Eğer gerçekten bahsedildiği gibi sorun varsa çözeriz ama olmayanı sorun gösterip, kimse önümüze engel koymaya çalışmasın” diye konuştu.
Tamamlanmak üzere olan Rektörlük binasıyla ilgili olarak binanın MEB tarafından yapıldığını ve hiç bir şekilde müdaha etme şanslarının bulunmadığını belirten Rektör Savaş, “5 yıl boyunca burayı rektörlük binası olarak kullanacağız, sonrasında ise burası bir araştırma merkezi olacak.” dedi.
2 bin 400 dönüm arazide DTP’nin de önerisiyle öncelikle bin 200 dönüm üzerinde çalışma yapıldığını, buradaki çalışmaların ardından diğer bin 200 dönümlük ikinci etap çalışmaların başlatılacağını kaydeden Rektör Savaş, 2011 eğitim-öğretim yılında rektörlük binasında 6 daire başkanlığının, hukuk müşavirliğinin, fen, edebiyat, mühendislik ve iktisat fakülteleriyle beraber kafeteryaların ve spor tesislerinin tamamlanacağını belirterek, ikinci etapta da sosyal tesislere ağırlık verileceğini, lojman ve öğrenci yurtlarının olacağını belirtti.
Yeni kurulacak olan Türkiyat Enstitüsü’nden de söz eden Rektör Savaş, Türkiye’de bazı üniversitelerde Türkiyat enstitülerinin bulunduğunu ancak sadece tabelalardan ibaret olduklarını belirterek, Karateki Üniversitesi’ne bağlı olacak olan enstitünün sadece bölgede ve Türkiye’de değil, bütün dünyada etkili olacağını söyledi.
Paşabeyoğlu işhanında açılan üniversiteye bağlı dil kursunda ‘İngilizce’nin yanı sıra Türk dilleri ve birçok ülke dillerinin öğretileceğini belirten Rektör Savaş, dünyanın çeşitli ülkelerindeki üniversitelerle yürütülecek ortak çalışmalarda dil sorununun yaşanmaması için açtıkları bu kursun öğrencilere büyük fayda sağlayacağını kaydetti.
Karatekin Üniversitesi’nin Çankırı’yla bütünleşerek, öğrenci halk ilişkisinin kurulacağını belirten Rektör Savaş, “Çankırılılar böylesine bir üniversiteye henüz hazır değiller ama bir üniversite şehri olma potansiyeline Gerek öğrencilerimiz ve gerekse halkımız önceleri bazı sorunlar yaşıyorlardı, ancak şimdi bu sorunlar ciddi boyutta çözüldü. Ciddi manada ev sorunu vardı. Özellikle kız öğrencilerimizin barınabilecekleri yurt eksiğimiz vardı. Yurt yaptık bu sorunu ciddi manada çözdük. Halk da duyarlılığını gösterdi, kız öğrencilerimiz hem yurtlarda, hem de evlerde barınıyorlar. Başka bir sorun da, öğrencilere yansıtılan fiyatların pahalılığı. Sanayi ve Ticaret Odası ile görüştük, konuya gereken hassasiyeti gösterecekleri sözünü verdiler.” dedi.
Bir gazetecinin “Zaten Çankırı halkı da fiyatlardan memnun değil, bu yüzden Ankara’dan alışveriş yapıyor. Esnaf buna kızıyor ama halkımız da fiyatların pahalılığının farkında. Yani bu öğrenciye yapılan kasıtlı bir davranış değil.” diyerek bu sıkıntıyı sadece öğrencilerin değil, halkın da yaşadığını dile getirdi.
Bu değerlendirmelerin ardından rektörlük binasını gazetecilerle beraber dolaşan Rektör Savaş, diğer fakülte binalarında olduğu gibi bir rektörlük binasında da olması gereken en ince ayrıntıların projede yer bulduğunu ve inşaatta da bu ayrıntıların gözardı edilmediğini belirtti.
Daha sonra ortak dersliklerin bulunduğu binayı gezen gazeteciler ve Rektör Savaş, binanın sade ama kullanışlı ve Avrupa standartlarında olduğunu vurgulayarak, “En büyük dersliğimiz 90 kişilik, bu da zaten standart büyüklükte.” dedi.
Karatekin Üniversitesi’nin yeni kurulan üniversiteler arasında en hızlı büyüyen ve gelişen üniversite olduğunu ve mevcut birçok üniversitenin de önüne geçtiğini kaydederek, “Bina, fakülte, öğrenci ve öğretim görevlisi konusunda hem nitelik hem de nicelik olarak ciddi bir büyüme gösterdik ve buna da devam ediyoruz. Bazı köklü üniversiteler hoca sıkıntısı yaşarken, biz bu sıkıntıyı yaşamıyoruz. 400’e yakın hocamız var. Bu yıl en fazla öğrenci alan üniversiteler arasındayız. Kampüsümüz olmadığı halde neredeyse tam kapasiteyle çalışıyoruz. Bunun yanında üniversitemizde çalışan öğretim görevlilerinin bireysel çalışmaları da hem Türkiye’de, hem de dünyada ciddi yankılar buluyor, projeleri kabul görüyor. Bünyemizdeki öğretim görevlilerimiz alanlarında uzman, hala mesleklerinin heyecanını yaşayan eşsiz insanlar. Bunun yanı sıra idari ve teknik kadromuz da ciddi gayretler içerisinde. Çoğu zaman mesai saatlerini aşıyor çalışmalarımız, ama durmadan, yorulmadan işimizi bitiriyoruz. İşimiz bitmiyor, çünkü büyük bir üniversite olmak için çok çalışmamız gerekiyor. Bu bilinç ve heyecanla en alttaki kadromuzdan en üsttekine kadar hepimizde canla başla çalışıyoruz. Hedefimiz hem akademik olarak, hem de öğretim açısından örnek bir üniversite olmak” dedi.
Son olarak Rektör Savaş, Karatekin Üniversitesi’nin siyasete alet edilmemesini istediğini dile getirerek, “Bir ilçemize yüksekokul açacağımız zaman, oranın belediye başkanı hangi partili diye bakmıyoruz. Kızılırmaktaki yüksekokulun kararı çıktığında belediye başkanı bir başkasıyken, yüksekokulu açtığımızda belediye başkanı bir başkası oldu. Şu partili, bu partili diye bir kriterimiz yok. Bizim tek kriterimiz ilçedeki potansiyelin değerlendirilebilir olmasıdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ÜNİVERSİTEMİZ KAMPÜS ALANINDA !         

HEYALAN YOKMUŞ?

Aşağıdaki bu gün çekilen fotoğrafsa olsa olsa hayal mahsülü ve ya fotomontajdır?

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.01.2011 Saat 23:36

BU KADARINA DA PES DOĞRUSU

Üniversitemiz yapımcı firma tarafından bir ilke daha imzasını attı! Heyelan Bölgesine hafriyat dökmeye başladı?

Bu döktükleri hafriyatla heyelanı mı gizlemeye çalışıyorlar anlamak çözmek imkânsız

Yer altı suları yüzeye çıkmaya başladı ikinci bir noktada heyelan başladı? Yoksa yüzeye çıkan suyu mu gizlemeye çalışıyorlar?

Yer altı suları artık cadde ve sokaklarıma kadar inip akmaya başladı.Duyan yok mu gören yok mu?

Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.01.2011 Saat 23:33
Hayretler ediyorum bunca yazılan karşısında yönetici kimliği taşıyan kişiler nasıl sessiz kalabiliyor.
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.01.2011 Saat 00:23

ÜNİVERSİTEMİZDE SU SALINIMI DEVAM EDİYOR...!

Üniversite alanından yerleşim bölgelerine su salını mı devam ediyor: Yetkililere bölge halkı semt sakinleri olarak başvurularda bulunmamıza rağmen çözüm bulamadık

Yağmur yok yağış yok bu su neyin nesi o halde! her geçen gün su debi artarak devam ediyor? Dere yataklarından değil cadde ve sokaklarımızdan akıyor? Böyle bir manzara Türkiye nin neresinde var?

Ünivarsite yapımını üstlenen firma yetkililerinin görüp duyacağı yok ? Üniversite rektörlüğün ne demeli! Açık bariz göz önünde duran heyelana, Rektörlükçe heyelan yoktur diyebilmekteler hala!

Üstüne üstlük Heyelanı kamuflaj etmek için, inşaat maliyet fiyatlarını düşürmek için hafriyatlarını dere yataklarına dökmektedir! Yetkililerin duyarsız kalması bizleri tamamen çaresiz bıraktı !

Belediyemiz de konuya duyarsız kalıyor? Anlamak Mümkün değil!

Söz konusu su,  takriben 20 gündür akıyor. Yoldan apartmanlarımızın bodrum katları su almaya başladı?

Çankırı Kastamonu yolu sürekli yol yapımı asfaltlama, asflt tazeleme gibi çalışmalarla, sürekli yıllar içerisinde sürekli yükseltildi.

Yola parelel olan apartmanlarımız yol seviyesinden aşağıda kaldı. Apartmanlarımız en ufak bir yağmurda göl içerisinde kalıyor, Apartmanların kömürlüklerin su çıkmaya başladı, yer yer sıvalar dökülmeye başladı! Apartmanlarımızı oturuyor! Yer yer çatlamalar oluşmaya başladı! Ağır koku oluşmaya başladı nemden rutubetten, Odun ve kömürlerimiz su içinde,

Çankırı Yeni devlet hastanesi yapımı esnasında dere yatağı daraltıldı. Buraya akan su giderleri işlev göremez hale geldi? Yağan yağmur suları tahliye kanalından gidemez oldu. Bu sorunla uğraşırken, şimdide üniversite alanından gelen subaşımıza bela oldu?

20 inci yüzyılda Çankırı Şehir merkezinde ki bu yaşanan rezalete kim son verecektir…?

Çevreci Kadir YAVUZ

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.02.2011 Saat 22:08

SAYIN REKTÖRÜMÜZE AÇIK MEKTUP…?

Ulu yazımız la ilgili 05.03.2007 yılında,  yazdığım bir yazımda söz konusu yerdeki yüzey sularını gündeme getirip ilgililerin dikkatin çekmiştim. O tarihteki yazımda şu ifade yi kullanmıştım! “ Mevcut yer üstü suyumuz başıboş bırakılmıştır. Bu su da heyelanı ( toprak kaymasını) tetikler duruma getirilmiştir. Olası bir felaketin çan sesleri bu günden çalmaktadır.”İlgili yazının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz Tarihe bir daha dikkatinizi çekmek isterim 05.03.2007…?

Kaynak http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1255 tarih 05.03.2007 Saat 14:08 YAZININ BAŞLIĞI  “BELEDİYEMİZCE YEŞİL ALANLARIMIZIN SULANMASI”

Aradan dört yıllık bir zaman dilimi geçti! Çözüm yok… Söz konusu heyelanın tepesine (Ulu yazıya) Üniversite yapımı için onay verildi, inşaatı başlatıldı? İnşaat Başladığı günden itibaren yine yüksek sesle dillendirip, gündeme taşıdım! Bu yüzey sularının toplanıp kontrollü bir şekilde dere yataklarına salınması yönünde olmuştu, yapıldı mı hayır!

Oysa görünen köy Kılavuz istemiyordu? Ne hikmetse bu gerçek göz ardı edildi-ettirildi? Sayın Dekanımızın ilimiz basın mensuplarına

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3238&get=last#13991 Söz konusu sayfada Rektör Savaş Çalışmaları anlattı başlıklı yazıda söz konusu basın açıklamasının tamamı mevcuttur?

(04.11.2010 tarihli açıklamasından alıntılar, söz konusu açıklamanın tamamı da yukarıda mevcuttu) “İnternette bahsedilen toprak kayması iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bunu sorgulayacaklarına neden daha önce süt fabrikasının oraya kampus onayı verilmiş bunu araştırsınlar. Bunu hiç kimse sorgulamadı, kimse gitmedi üstüne. Dolayısıyla biz Karatekin Üniversitesi olarak akıllarda kalacak tek bir soru işareti kalmaması için elimizden gelen bütün titizliği gösteriyoruz. Eğer gözümüzden kaçan bir şey varsa bunu bize doğrudan iletsinler, gidelim bakalım. Eğer gerçekten bahsedildiği gibi sorun varsa çözeriz ama olmayanı sorun gösterip, kimse önümüze engel koymaya çalışmasın”  demesi basınımızın itirazsız kalması, bir anlamda da kabullenmesi düşündürücü?

Sayın  Rektörüm, Üniversitemiz yerleşke alanıyla ilgili ilkyazımı 21.06.2010 tarihinde yazdım. Resimlerle birlikte yayınladım.( Hiçbir çözüm üretilmediğini görünce de) Üniversitemiz yerleşke alanı ile ilgili ilk bimer başvurumu kurumunuza 06.08.2010 tarihinde yaptım…

24.08.2010 tarihinde yazılı cevap geldi. Sös konusu cevabı yetersiz bulup, Rektörümüzle birebir görüşme söz konusu olay yerinin fotoğraflarını gösterme, konu ve konuları bire bir anlatmak için gittim, Rektörümüzün sekreterliğini aşmak mümkün olmadı! Olay yeri fotoğraflarını, telefon numaramı bırakıp, dekan beyle mutlaka görüşmem gerektiğini ilgili zatı muhtereme bildirme me rağmen sayın rektörümüz hala dönmedi!(Rektör sekreterliğince konu ve konuları rektöre ileteceğini en kısa süre içerisinde randevu verileceğini görüşmemizin sağlanacağı sözü verilmesine rağmen!)

Sayın Rektörümüz söz konusu basın toplantısında , “süt fabrikasının oraya kampus onayı verilmiş bunu araştırsınlar. Bunu hiç kimse sorgulamadı, kimse gitmedi üstüne.”sözü çok manidar! ( Rektörümüzün Açıklamayı yaptığı tarih 04.11.2010)

Oysa Rektörümüzün konu ve konulara olduk ca uzak kalmış! ( Sayın Rektörümüzün, Üniversitemiz basın ve halkla ilişkiler Müdürlüğünün, Makamının özel kalem Müdürlüğünün, Üniversitemiz İnşaatından Sorumlu Müdürlüğünün de 02.09. 2010 tarih 380622 sorgu sayılı bimer başvurumu okumalarını isterim. Söz konusu bimer başvurumda site mevcuttur? Söz konusu birimlerimiz sayın rektörümüz ü yanlış mı bilgilendiriyorlar da! Sayın Rektörümüz böylesine talihsiz bir açıklamada bulundu? (Üniversitemizin yapım alanı olarak gösterilen, Sürmenli köyü birinci geçit yanı, İlimiz kenbağı Fidanlığı, Süt fabrikası yanı ile ilgili ) Bimer Başvuruma hala bir yanıt verilmiş değildir?

Dönemin valisi Ali Haydar Önerin “Üniversite arazileri üzerinde arsa spekülatörlüğü yapılıyor “kaynak  http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2297   sözü Çankırı halkının yüreğini yaralamıştır! akıllarımızda  soru işareti olarak kalmıştır.?  Sayın Rektörüm sizinse “süt fabrikasının oraya kampus onayı verilmiş bunu araştırsınlar. Bunu hiç kimse sorgulamadı, kimse gitmedi üstüne.”sözü ise kanayan yüreğimizi büsbütün dağlamıştır!

Sayın Rektörüm sizinle empati kurmaya çalışıyorum, Sizin Üniversite alanındaki heyelanı bir savunma mekanizması olarak heyelan yoktur demenizi anlayışla karşılamaya çalışıyorum! Personelinizi, teknik kadronuzu koruma kollama refleksi olarak algılıyorum?

Söz konusu üniversitemizin hiçbir şekilde adı esamesi yokken söz konusu yerle ilgili yazdığım yazının tarihine, yazının içeriğine bir kez daha dikkatinizi çekmek isterim!

(“ Mevcut yer üstü suyumuz başıboş bırakılmıştır. Bu su da heyelanı ( toprak kaymasını) tetikler duruma getirilmiştir. Olası bir felaketin çan sesleri bu günden çalmaktadır.” Tarih 05.03.2007…?)

Sayın Rektörüm o halde, 02.09.2010 tarih ve 380622 sayılı sorgu takip numaralı bimer başvurumu lütfen siz cevap veriniz!  Söz konusu bimer başvurum ve yapılan işlemler (Cevap verilmeyen ) başvurum aşağıdadır.

KONU:

ÇANKIRI’DA ÜNİVERSİTE YAPIMI İÇİN BU GÜNE KADAR TAHSİS EDİLEN ARAZİLER HAKKINDA.

İLGİ:

Çankırı (Karatekin) Üniversitesi (ÇKÜ) ilk gündeme geldiği yıllardan bu güne kadar, dört farklı arazi belirlenmiş ve yetkili makamlarca üniversite bu bölgede yapılacak diye, farklı bölgelerdeki bu arazilerle ilgili, çeşitli zamanlarda, yetkili makamlarca kamuoyuna defalarca açıklamalar ve çeşitli yayın organlarında duyurular yapılmıştır. Yine o günlerde, söz konusu farklı bölgelerdeki bu arazilerin üzerine üniversite alanıdır diye tabelalar dikilmiş ve kamuoyuna ilan edilmiştir.

Söz konusu olan araziler:

1.İlimiz Kenbağ – Fidanlık mevki Çankırı-Kastamonu yoluna paralel Merkez İç Yenice köyü önü ( İlimiz Ziraat Okulunun Az ilerisi dir. M2 si de belirtilerek tabelası dikilmişti. Üniversite alanı diye)

2-Çankırı-Ankara Kara yolunda Ankara istikametinden Çankırı İstikametine gelirken ( İkinci geçit diye tabir edilen yeri geçer geçmez sağda) bu bölgeye de tabela dikilmişti, üniversite alanı diye.

3-Üçüncü Yer ise ilimiz Kenbağ mevki Süt Fabrikası yanıdır.( Söz konusu bu arazi ile ilgili, zemin etütlerinin yapıldığı alanın hangi bölümlerine binaların yapılacağı- yol yeşil alan gibi yerlerin belirlendiği yönünde, o yıllarda Çankırı Valiliği tarafından bir basın toplantısı ile de açıklamıştı

4-Son olarak Ulu yazı olarak ÇKÜ Yerleşke Alanı olarak açıklandı. Şu anda da bu son bölgede, ÇKÜ yerleşke inşaatı başladı ve halen devam etmektedir.

TALEP:

Tüm bunların ışığında, BİMER aracılığı ile aşağıdaki sorularıma cevap verilmesini arz ederim..

1-Dört ayrı ve farklı bölgede ÇKÜ adına tahsis edildiği ilan edilen arazilerin, her birine ait; ada, parsel numaralarının ve yüzölçümlerinin, ayrıca üniversiteye tahsis belgelerinin birer örneğinin verilmesini.

2-Bu farklı bölgelerde, Üniversiteye tahsis edildiği yetkili makamlarca duyurulan, ilan edilen, arazilerle ilgili zemin etütlerin yapılıp yapılmadığı, zemin etüdü yapıldıysa, hangi firma veya kuruluşlara yaptırıldığı ve ne kadar ücret ödendiğini, ayrıca tabela dikilmesi, tel örgü çekilmesi vb. giderlerle ilgili, bu güne kadar ne kadar harcama yapılmıştır. Bu harcamaların ne kadarı Üniversite bütçesinden, ne kadarı Çankırı Üniversitesi vakfından, ne kadarı valiliğimizce ve/veya başka kurum ve kuruluşlarca karşılanmıştır.

3-Söz konusu arsa/arazilere üniversite yerleşkesi yapılmama nedeni ve/veya nedenlerinin rapor halinde tarafıma verilmesini,

4-Bu güne kadar Üniversite arazisi/arsası olarak ilan edilen, duyurulan, farklı bölgelerde bulunan bu araziler halen, Çankırı Karatekin Üniversitesine tahsisli midir?

Tahsisliyse bu arazileri satma-kiraya verme gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yetkisi ve konuda uygulaması, girişimi var mıdır?

Şayet varsa söz konusu alanlarla ilgili bu güne kadar ne gibi işlemler yapılmıştır ( Satma, kiraya verme gibi)

Yok, eğer tahsisli değilse, tahsis neden kaldırılmıştır ve kaldırılış nedeni nedir?

Bilgilendirme yasası gereğince, yukarıda, talep bölümünde maddeler halinde belirlenen sorulara, ilgili makamlarca,  net ve gerekçeli açıklama yapılmasını arz ve talep ederim.

Saygılarımla.

02.09.2010

KADİR YAVUZ

Adres:   Kırkevler xxx  xxxx    xxx Çankırı

Tel:       xxxxxxxxx

Elektronik Posta Adresi:

Müracaat tarihi 02.09.2010

Takip sorgu 380622

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

02.09.2010

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Dilekçe Hakkı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

02.09.2010

Dilekçe Hakkı

02.09.2010

Dilekçe Hakkı

02.09.2010

EĞİTİM ÖĞRETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Çevreci Kadir Yavuz

Düzenleyen kadiryavuz55 - 02.02.2011 Saat 23:48
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.03.2011 Saat 19:23

…!!!..???   ÜNİVERSİTEMİZDEN CEVAP GELDİ !!!...???

!!!     CEVAP DENİRSE   !!!

Üniversitemiz Yerleş ke alını ve Üniversitemiz yerleşke alanları olarak açıklanıp, Üniversite yapılmayan alanlarla ilgili olarak Başbakanlık BİMER’e yaptığım müracaatıma cevap alamayınca,

Çankırı Valiliğimiz İnternet sayfası üzerinden Karatekin Üniversitemize aynı başvurumu yineledim.

Söz konusu baş vurum ve verilen cevap aşağıdadır…!!!!

SÖZ KONUSU BAŞVURUM

:

23161 BAŞ VURU TAKİP NUMARASI

Başvuran Kişi Bilgileri

:

Kişi Tipi:     Gerçek Kişi

Ad Soyad:     KADİR YAVUZ

TC Kimlik No:     xxxxxxxxxx

E-Posta:     kadir55yavuz@hotmail.com

Adres:     Kırkevler xxxxxxxxx    xxxxxxx           Çankırı

Başvuru Tarihi

:

10.02.2011

Dilekçe Geliş Yolu

:

Elektronik Başvuru

Dilekçe Cevap İstek Tipi

:

Yazılı

Dilekçe Durumu ve Son İşlemi

:

16.02.2011 Tarihinde Dilekçe Yanıtlandı

Dilekçe İçerik

:

KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ÇANKIRIKONU:ÇANKIRI’DA ÜNİVERSİTE YAPIMI İÇİN BU GÜNE KADAR TAHSİS EDİLEN ARAZİLER HAKKINDA.İLGİ:Çankırı mı za Üniversite yapılması, gündeme geldiği yıllardan bu güne kadar, dört farklı arazi belirlenmiş ve yetkili makamlarca üniversite bu bölgede yapılacak diye, farklı bölgelerdeki bu arazilerle ilgili, çeşitli zamanlarda, yetkili makamlarca kamuoyuna defalarca açıklamalar ve çeşitli yayın organlarında duyurular yapılmıştır. Yine o günlerde, söz konusu farklı bölgelerdeki bu arazilerin üzerine üniversite alanıdır diye tabelalar dikilmiş ve kamuoyuna ilan edilmiştir.Söz konusu olan araziler: 1.İlimiz Kenbağ – Fidanlık mevki Çankırı-Kastamonu yoluna paralel Merkez İç Yenice köyü önü ( İlimiz Ziraat Okulunun Az ilerisi dir. M2 si de belirtilerek tabelası dikilmişti. Üniversite alanı diye)2-Çankırı-Ankara Kara yolunda Ankara istikametinden Çankırı İstikametine gelirken ( İkinci geçit diye tabir edilen yeri geçer geçmez sağda) bu bölgeye de tabela dikilmişti, üniversite alanı diye.3-Üçüncü Yer ise ilimiz Kenbağ mevki Süt Fabrikası yanıdır.( Söz konusu bu arazi ile ilgili, zemin etütlerinin yapıldığı alanın hangi bölümlerine binaların yapılacağı- yol yeşil alan gibi yerlerin belirlendiği yönünde, o yıllarda Çankırı Valiliği tarafından bir basın toplantısı ile de açıklamıştı 4-Son olarak Ulu yazı olarak ÇKÜ Yerleşke Alanı olarak açıklandı. Şu anda da bu son bölgede, ÇKÜ yerleşke inşaatı başladı ve halen devam etmektedir.TALEP:Tüm bunların ışığında, BİMER aracılığı ile aşağıdaki sorularıma cevap verilmesini arz ederim..1-Dört ayrı ve farklı bölgede ÇKÜ adına tahsis edildiği ilan edilen arazilerin, her birine ait; ada, parsel numaralarının ve yüzölçümlerinin, ayrıca üniversiteye tahsis belgelerinin birer örneğinin verilmesini.2-Bu farklı bölgelerde, Üniversiteye tahsis edildiği yetkili makamlarca duyurulan, ilan edilen, arazilerle ilgili zemin etütlerin yapılıp yapılmadığı, zemin etüdü yapıldıysa, hangi firma veya kuruluşlara yaptırıldığı ve ne kadar ücret ödendiğini, ayrıca tabela dikilmesi, tel örgü çekilmesi vb. giderlerle ilgili, bu güne kadar ne kadar harcama yapılmıştır. Bu harcamaların ne kadarı Üniversite bütçesinden, ne kadarı Çankırı Üniversitesi vakfından, ne kadarı valiliğimizce ve/veya başka kurum ve kuruluşlarca karşılanmıştır.3-Söz konusu arsa/arazilere üniversite yerleşkesi yapılmama nedeni ve/veya nedenlerinin rapor halinde tarafıma verilmesini, 4-Bu güne kadar Üniversite arazisi/arsası olarak ilan edilen, duyurulan, farklı bölgelerde bulunan bu araziler halen, Çankırı Karatekin Üniversitesine tahsisli midir? Tahsisliyse bu arazileri satma-kiraya verme gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yetkisi ve bu konuda uygulaması, girişimi var mıdır?Şayet varsa söz konusu alanlarla ilgili bu güne kadar ne gibi işlemler yapılmıştır ( Satma, kiraya verme gibi) Yok, eğer tahsisli değilse, tahsis neden kaldırılmıştır ve kaldırılış nedeni nedir?Bilgilendirme yasası gereğince, yukarıda, talep bölümünde maddeler halinde belirlenen sorulara, Çankırı Karatekin Üniversitemiz Rektörlüğümüzce, yazılı cevap verilmesini arz ve talep ederim.Saygılarımla. 10.02 2011KADİR YAVUZAdres: Kırkevler xxxxxx   xxxxx  xxxx xx0/x ÇankırıTel: 0533 xxx xx xx

SÖZ KONUSU BAŞVURUMU VALİLİK SİTESİNDEN ( BAŞVURU SORGULAMA BÖLÜMÜNDEN) İNDİRDİM. BANA CEVAP YAZILDIĞINI GÖSTEREN BÖLÜME DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTERİM. 16.02.2011 Tarihinde Dilekçe Yanıtlandı DENMEKTE! OYSA RESMİ YAZI BANA 25.03.2011 TARİHNDE GELDİ? RESMİ BELGEDE İSE  11.03.2011 DENMEKTE !!! ???

BİMER BAŞVURUMA VERİLEN CEVAP

Madde 17 de    “Açıklanması yada zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır”

Bimer kanunun 17. maddesi Üniversitemiz rektörlüğünde, farklı Inter sayfalarında ki BİMER kanunun 17. maddesi farklı mı?

BANA CEVABEN GÖNDERİLEN BELGE

İnternetten indirdiğim söz konusu kanun,

Madde 17- İstenen bilgi veya belge, başvurulan kurum ve kuruluştan başka bir yerde bulunuyorsa, başvuru dilekçesi veya formu bu kurum ve kuruluşun bilgi edinme birimine gönderilir ve durum ilgiliye bildirilir.

Bu şekilde yönlendirilen başvurunun bilgi veya belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşça alındığı tarihte başvuru yapılmış sayılır. Sürelerin başlangıcında önceki başvuru dikkate alınmaz.

Kendisine bilgi edinme başvurusunda bulunulan kurum ve kuruluş, talep edilen bilgi veya belge kendisinde bulunmakla birlikte, istenen bilgi veya belgenin başka bir veya birden fazla kurum ve kuruluştan neşet ettiğini veya görev alanına girdiğini tespit ederse, bilgi veya belgeye erişimi sağlamadan önce, söz konusu kurum ve kuruluşlardan görüş alabilir. Bu takdirde bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır. Bu durumda, sürenin uzatılması ve gerekçesi başvuru sahibine on beş iş günlük sürenin bitiminden önce bildirilir.

Görüş sorulan kurum ve kuruluşa, görüş bildirmesi için beş iş gününden az süre verilemez. Görüş sorulan kurum ve kuruluş yetkilileri, ilgiliye süresinde cevap verilmesi konusunda, kendisine başvuru yapılan kurum ve kuruluş yetkilileriyle aynı sorumluluğu paylaşır.

Başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumunda, kendisine başvuru yapılan kurum ve kuruluş, diğer kurum ve kuruluşlardan istenen bilgi veya belgenin kendisinde bulunmayan kısmıyla ilgili olarak ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi veya belge talebinde bulunabilir. Bu takdirde bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır. Bu durumda, sürenin uzatılması ve bunun gerekçesi başvuru sahibine on beş iş günlük sürenin bitiminden önce bildirilir.

Ben Bilmez  Komutan Türkce Nizani…!!!...????

Benden buraya kadar,Kozkoca Çankırı İlinin Baro Başkanı-,Yönetim Kurulu dururken AKP İl Başkanı dururken-Oda,Borsa başkanları,STK ları-Yaran Ağaları- bu denli hukukla sivil toplum örgütleri iştigal etmiş sayın böyük  böyüklemiz dururken bana söz düşmez…???.. diyorum

BUYRUN BÖYÜK BÖYÜKLERİMİZ , ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgelere zarar vermeden bir açıklıyı verinde bizler öğrenelim???

Üniversitemizin yapılacağı söylen ipte, yapılmayan alanların akıbetini!

Çevreci Kadir Yavuz

Düzenleyen kadiryavuz55 - 28.03.2011 Saat 19:26
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.08.2011 Saat 03:14

YOĞUN YAĞIŞ  HAYATI FELÇ ETTİ ?

Yıllardır olası bir felekati dillendirip çözümler üretilmesi yönünde ilgili mercilerden çözüm bulmaları yönünde ki taleplerimiz yerine getirilmedi?

Üniversitemiz yerleşke alanından gelen sel dere yataklarının dolu olması nedeni ile dere yatakları  yerine cadde ve sokaklarımıza aktı!

Yağmur suları ile gelen sel çamur deryasına dönüştü?

Çankırı Kastamonu yolu yoğun çamur nedeniyle trafik neredeyse durma noktasına geldi. Araçlar güçlükle hareket edebiliyorlar!

Çamur deryasında hareket etmek mümkün değil günün ağarması ile yaşananları görmüş oluruz sanırım

OLAY YERİ FOTOĞRAFLARI

Yukarı Dön
nurierkenci Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nurierkenci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.10.2011 Saat 11:57
Bu bir Kadir Yavuz meselesi değildir.

Şimdi basitce geçiştiriliyor.Bununda haklı sayılabilecek sebepleri var.Üniversite kampüsü darmadağan,öğrenciler perişan,öğretim görevlileri perişan".Bir dokunup bin ah işitiyorsunuz".
Üniversitemiz örneği az görürünür biçimde büyüdü ve büyümeyede devam ediyor.Bunda Sayın Rektör Ali İbrahim SAVAŞ ve Yönetiminin ve Yerel İdarecilerin katkısı büyüktür,takdirle karşılıyorum.

Lakin burada çok ciddi bir felaket olabilir.Buna "DOĞAL AFET" denemez. Bu bir yapay felaket olur.Proje hazırlanırken Kadir Beyin dikkat çekmeye çalıştığı hususların tamamına dikkat edilmesi gerekiyordu.Buna görede projeye maddi bedel konmuştur.Sonuç olarak parasını ödediğim harfiyatın altında kalmam kader olamaz.
Ağustos 2011 deki olağanüstü yağışın düşmesiyle anayol trafiğe kapandı ve hala çamur temizlenemedi.Kuru havalarda yoldan sürekli toz kalkıyor.

Burada risk var ve gözle görülebiliyor.
Yani şimdi çözümü üretilmeli ve önlemi hemen alınmalı."Testi kırıldıktan sonda"uzman görüşlerini dinlemek istemiyorum.Uzmanlar insanların burnu kanamadan şimdi çözümlerini beyan etmeliler.

Ben Üniversitemizin Dünyada heryönüyle örnek olarak gösterilmesini istiyorum.
Zira dünyanın en büyük gökdeleni sadece uzunluğu sayesinde bu unvanı almıyor. Ürettiği enerji,çevreye katkısı,yalıtım,yaşam alanları vs.herşeyi olağan üstü tasarlanıp  hatta inşaat hikayesi görüntülenip sonucunda dünyanın önemli belgesel yapımcıları tarafından "Mega Yapılar"adı altında seyrettiliyorlar.
Bizim Üniversitemiz bir "Mega Yapıttır".Şanına ,şerefine yakışır şekilde tam proje uygunluğu ve örnekliği ile tarihteki yerini almalıdır.  
Nuri ERKENCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek