2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Sabiha Anne
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumSabiha Anne

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Sabiha Anne
    Gönderim Zamanı: 28.08.2010 Saat 01:15
  • Ömrünü Astarlı Zade Hilmi Efendinin (K.S.) hizmetinde geçiren gelini Sabiha Annemiz ondan aldıklarını halka saçarak, kapısını kapatmayarak sevgi yumağı oluşturmuştur. 7 Şubat 2010 günü yatsı ezanı okunurken Hakka kavuşan hepimizin annesi 8 Şubat 2010 günü ikindi namazına müteakip sevenlerinin omuzlarında çok sevdiği Hilmi Efendi hazretlerinin kabri yanına defnedilmiştir. Cenazedeki duygu seli bizlere sevginin, insanlara hizmetin karşılığının nasıl geri döndüğünü bir kere daha göstermiştir. Mekânları Cennet olsun bizlere de onların yolunda gitmeyi nasip etsin.” 

M. Hilmi Astarlı (Oğlu)

"Bu fotoğrafı Annemizin izniyle çektim. Vefatından kısa bir süre önce de yayınlamak için izin aldım o nedenle paylaşıyorum. Açtığım bu başlıkta Sabiha Annemizin manevi himayesindeki kıymetli insanların hatıra ve paylaşımlarına yer vereceğim.

Bu anlamda Sabiha Annemizle ilgili hatırası olan herkes yazabilir..."

Düzenleyen Metin YILMAZ - 25.02.2011 Saat 07:33
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.08.2010 Saat 18:13
Aşık aşkı her andığında ; aşk, aşığın yüreğine bir gül fidanı diker. Öyle çok gül fidanınız olsun ki; o yürek her an, Hak dostlarının konakladığı bir gül bahçesi olsun.

- Sabiha Anne -

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.09.2010 Saat 02:21
"Kimi deryadadır, bir damla nasip olmaz.
Kimi çölde gezer,rahmet eksik olmaz.
YA RABBİ , SENDEKİ SENLİĞİ bilmeyi bize nasip et de; bizi bizdeki benlikten kurtar!
SENİN kudret ve deryalarına dalarak, kendini kaybedip SENDE bulanlardan eyle."

- Sabiha Anne -

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.09.2010 Saat 01:27
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.02.2011 Saat 07:59
SABİHA Annenin kabir taşındaki hitabe :

HÜVE'L BAKİ

SABİHA ANNESİYDİ O BÜTÜN ŞEHRİN
GELİN OLMUŞTU ŞEYH HİLMİ EFENDİ'YE

MÜŞFİKTİ VEFALIYDI HAKK'A AŞIKTI
HER FANİ GİBİ ÖMR ERDİ NİHAYETE

"NEY" ÇIKIP İNLEDİ DEDİLER TARİHİN
"UÇTU CAN KUŞU FATİHAYLA CENNETE"

1431 HİCRİ / 2010 MİLADİ

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.04.2011 Saat 12:37
Fotoğraf : Hilmi Astarlı Albümünden

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.05.2011 Saat 17:03
Hilmi Astarlı'nın Anneler günü münasebetiyle Sabiha Anneye ithafen kaleme aldığı yazı :

Ana başa taç imiş,

Her derde ilaç imiş,

Bir evlat pir olsa da,

Anaya muhtaç imiş.

Anneler gününde tüm annelerimize sevgi ve saygılar sunuyor, kaybettiklerimizi rahmetle anıyoruz.

Anneler Annesi Sabiha Anneme;

Yapraklar birer birer dökülüyor. Ulu çınarları kaybediyoruz. Hayat nedir ki? Birer geliş gidiş değil mi ?

"Allah'tan geldik, Allah’a gidiyoruz". Gelen gidecek illaki... Bulduklarımızı kaybedeceğiz. Mevsimler değişecek, yeniden bahar gelecek; ağaçlar yeni ve taze yapraklarla gelin gibi süslenecek. Doğumlar olacak. Yeni isimler, yeni ufuklar... Lakin kaybettiğimiz ulu çınarları bir daha göremeyeceğiz. Onların bıraktığı boşluk hep öyle kalacak.

Yine büyük bir boşluk kaldı. Bugün anneler günü. Bugün büyük bir ruhun, sırlı bir kâmilin, baştan sona sevgi, baştan sona aşk olan bir manevi annenin düğün günü, tüm annelerin sembol günüdür.

Ona, sevenleri Sabiha Anne diyorlar. Yahut Sabiha Sultan. Torunu yaşındakiler içinde olsa, seksen küsur yaşında hiç yaşlanmayan bir anne. Böyle kaç anne vardır ki? Sırlı kaç gönül sultanı, kaç Allah dostu? Bilemem... Lakin Sabiha Annemi tanımıştım. O da bizleri bugün yetim ve mahzun bırakıp dosta gitti. Mekânı Cennet olsun.

Onun gibi insan sevgisiyle yoğrulmuş kaç insan tanıdık? İnsan. İnsanı, insan tanır. Nerede o insanlığımız? Evi, gönlü herkese açık. İlim ve sanat aşığı himayeci ve rehber Hak dostu.

Sağlığında pek çoğumuz anlayamadık. Gidince anladık, bazen gaflete düşüyoruz. Hazinenin nerede gizli olduğunu bilemiyoruz. Aklımız ve algımız bizi yanıltıyor. Kapıdan ötede büyük bir tarih vardı. Büyük Kamil bir edep, mümtaz bir nezaket ve letafet. O eski bir Osmanlı hanımefendisi idi. Görebilene, dokunabilene, duyabilene; kaybedince görüyoruz Kemali, Cemali. Bilmem ki şimdi o sevgiyi, sıcaklığı, o kültürü nereden bulup ta alacağız?

Seksen küsur yaşında hasta yatarken bile misafire kapısını açmayı, misafire hürmet etmeyi... İnsana hürmet ve insanı sevmekten vazgeçmedi. Yaşına ve hastalığına rağmen, dinç ve açık bir hafızası vardı.

Bütün yaşlanmışları isim ve tarih olarak hatırlar, tatlı bir sohbet üslubu vardı. Dinleyenler sohbet hiç bitmesin isterlerdi da yorulmazdı. Baştan sona sevgiydi; duruşuyla, bakışıyla anlatışıyla...

Manevi anneler, Anadolu’nun manevi gücünün membalarıdır. Bizler onların kudret ve dualarıyla duruyoruz. Kabirlerini ziyaret ediniz. Orada arşa yükselen pencereler görebilirsiniz. Boş taraflarınızı onların haykırdığı Allah ile doldurunuz. Ruhaniyeti Resulullah ile yıkanınız. O zaman ne ölür, ne kurur, ne de yıkılırsınız.

Aziz hatıraları önünde eğiliyoruz. Bütün annelerimizin mübarek ruhları şad olsun. Onları düşünmek, sevmek, hissetmek bile ilahi sevginin doruklarına götürüyor insanı. Peygamberimiz (SAV) buyurur ki;

“Allah Teâlâ’nın kullarına şefkati annenin süt emen çocuğuna olan şefkatinden daha fazladır.”

Anne ilahi kudretle genişletilmiş bir rahmet kucağıdır. Ne mutlu onları görenlere, onları sevenlere…

Selam olsun bizden onlara, tüm annelere. Dualarımızla…

Abdi Aciz Hilmi Astarlı

Düzenleyen Metin YILMAZ - 06.05.2011 Saat 17:05
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.05.2011 Saat 16:21

Sabiha Annenin 10 Mayıs 2002 tarihinde yazmış olduğu Annem şiiri .

ANNEM

Sen olmasaydın ben olmazdım

Özlüyorum annem Seni

Ilgın ılgın sütünü emerken

Şefkatli kollarında beni severken

Kokunu özlüyorum güller gibi

Annem, ben de oldum anne

Seviyorum çocuklarımı

Şefkatli Kollarımda sevgiyi, barışı öğretiyorum

Senin gibi seviyorum annem.

Bana bir şey oldu anne

Gurbet ellerinde her kişiyi seviyorum

Yaşlısıyla genciyle,  sevgiyle barış gibi

Şu gök kubbenin altında

Seviyorum ay yıldızlı bayrağımı

Vatanımı, milletimi

Seviyorum anne…

Beş vakit ezanı, tekbir sesini

Gönlüme nakşediyorum anne

Gönlün rahat olsun, kızından selamlar olsun

Cennet mekanın olsun

Ayağına kapanıyorum,  beni affet anne.

SABİHA ASTARLI

Düzenleyen Metin YILMAZ - 10.05.2011 Saat 11:16
Yukarı Dön
MUSTAFA ERGAN Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MUSTAFA ERGAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.05.2011 Saat 23:37
DERYALARIN SUYU KADAR KANIM OLSA
ÇÖLLERİN KUMLARI KADAR PARAM OLSA
HEPSİ DE UĞRUNDA HARCANMIŞ OLSA
YİNE DE HAKKINI ÖDEYEMEM "ANNE"
MUSTAFA ERGAN
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.05.2011 Saat 14:41

SABİHA SULTAN                       

Sabiha Anne derlerdi adına

Baldan tatlı doyamadık tadına

Oturmuştu Hilmi Efendinin kasrına

Görmediysen küs kardeşim bahtına

Şaka gibi söylerdi hakikati

Gönülleri sarardı muhabbeti

İki cihana erişirdi merhameti

Yok ise nasibin küs kardeşim bahtına

Pek çoğu gelirdi bırakırdı derdini

Kimi gönülde tutardı muradını

Edep Ya Hu'nun sırrını

Öğrenmediysen küs kardeşim bahtına

Kimin var muhabbet ve irfanı

Çıkarmaz gönülden Rahim v e Rahmanı

Bulurdu Allah dostu Sabiha Sultanı

Odur derman, odur gönüllerin fermanı

Buldu isen edeple varırdın huzuruna

Etti isen murat, teslim ol sahibine

Söyleneni yap gayrisini bırak ehline

Marifet girmekti Sabiha Annenin gönlüne

Sevilen gönül onunla doyardı

Sessiz sözsüz söyleneni duyardı

Bu zevkle bir vardımı gönül

Her an Sabiha Sultanı arardı

Murat et ki o gönüle giresin

Gayrisini gönülden silip atasın

Hilmi Efendim ve Sabiha Sultan ile bir gönül olup

O gönül aynasından Hakkı göresin.

Abdi aciz fakir Hilmi Astarlı

Düzenleyen Metin YILMAZ - 10.05.2011 Saat 11:19
Yukarı Dön
iseymenoğlu Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iseymenoğlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.06.2011 Saat 22:05

İbrahim SEYMENOĞLU
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.12.2011 Saat 23:04
Sabiha Anne Dergah'ın Avlusunda

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2011 Saat 20:06
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek