2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı'nın Efsane Müftüsü Seyfullah Kotanoğlu
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı'nın Efsane Müftüsü Seyfullah Kotanoğlu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı'nın Efsane Müftüsü Seyfullah Kotanoğlu
    Gönderim Zamanı: 01.09.2010 Saat 04:56
25.12.1963 - 15.03.1972 yılları arasında Çankırı Müftüsü olarak görev yapan Seyfullah Kotanoğlu bu dönemde verdiği vaazlarla küçüğünden büyüğüne tüm Çankırılıları derinden etkilemişti...Seyfullah Kotanoğlu Hocamız emeklilik sonrası ikamet ettiği Keçiören'in Mecidiye semtinde bulunan Mecidiye Camiinde yine büyük ilgi gören vaazlarına devam ediyor...

Ortaokul yıllarımdan hafızamda kalan onun çok etkileyici vaazlarını bugün ilerlemiş yaşına rağmen Keçiörende dinleyebilmek müthiş heyecan verici. Bu Cuma onu dinlerken;  onca  güzel sohbetinin kayıt altına alınmamasına (sesli,görüntülü) çok üzüldüm..

Hitabetinde özgün ve çok farklı bir tarza sahip olan Hocamızla Çankırı'da geçen yıllarına dair gerçekleştirdiğimiz mülakatı İnşallah ilk fırsatta sizlerle paylaşmak üzere kendisine Cenabı Allah'tan sağlık,afiyet ve nice vaazlar diliyorum.

BİYOGRAFİSİ :Seyfullah Kotanoğlu 1933 yılında Erzurum'un Merkeze bağlı Altıntepe köyünde doğdu. Küçük yaşta köyünde Kur'an-ı Kerim'i hatmetti ve daha sonra hafızlığını bitirdi. 1945 yılında Erzurum'da Müderris Hacı Faruk Efendiden 6 sene medrese usulü; Sarf, Nahiv, Maani, Beyan, Bedii, Mantık, Fıkıh ve Farsça dersler okudu.
1951'de İstanbul'a geldi. İstanbul'da bir kısım dersiam ve müderris- lerden; Tefsir, Hadis, Usulü fıkıh, İlm-i Kelam, Feraiz ve Kur'an-ı Kerim talimi derslerini okudu.

1954 yılı Eylül ayında Müftü ve Vaizlik sınavını kazandı. Asker dönüşü 1956 yılında Çankırı Merkez Vaizliğine tayin edildi. Dışarıdan imtihanlara girerek Ortaokul ve Liseyi bitirdi. 1962'de Çankırı İl Müftülüğüne tayin edildi ve 12 sene Çankırı Müftüsü olarak görev yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez Vaizliğine nakledildi. 1982 yılında da Ağrı Merkez Vaizliğine atandı. Aynı yıl emekli oldu. 3 yıl Bursa da ikamet ettikten sonra 1987 yılında isteğine binaen tekrar Ankara Merkez Vaizliğine atanan Kotanoğlu evli ve 3 çocuk babası olup, Arapça bilmektedir.

Düzenleyen Metin YILMAZ - 01.09.2010 Saat 05:00
Yukarı Dön
Bayram Polat Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Spor Muhabiri

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Polat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.09.2010 Saat 10:12
Geçtiğimiz yıllarda Ankara'da tanıştığım Sn. Seyfullah Kotanoğlu'nun yeğeni, kendisinin Çankırı'da görev yaptığından bahsetmiş ve şöyle bir anısını benimle paylaşmıştı.

Bu olay ne kadar doğru onu bilemiyorum, ancak  şayet böyle bir olay gerçekleşmiş ise büyüklerimiz mutlaka hatırlayacak ve doğrusunu aktaracaklardır.

Sn. Kotanoğlu Çankırı müftüsü olarak atanıyor ve Çankırı'ya ilk adımını atarak görevine başlıyor. Aradan bir süre geçtikten sonra dönemim Çankırı Valisi tanışmak üzere Kotanoğlu'nu makamına davet ediyor. Ama müftüden ses soluk çıkmıyor. Bu olay bir iki kez tekrarlanıyor. Müftü yine davete icabet etmiyor. Daha sonra vali müftüye haber gönderiyor," herhangi bir kusur mu işledik, neden davetime icabet etmiyorsun, sen gelmiyorsan ben geleyim" gibisinden. Müftünüm valiye cevabı geçikmeden geliyor. " Ben seni günde 5 vakit çağırıyorum hiçbirisine icabet etmiyorsun, ben 2 - 3 davete gelmemişim çok mu ? " diyor.

Sn. Kotanoğlu'nun yeğeni olan arkadaşımın anlattığına göre olay bu şekilde gerçekleşiyor.

Konunun daha aydınlatılmış şeklini konuyu bilen büyüklerimizin aktarmasında fayda var, çünkü konuya tam anlamıyla vakıf olmadan aktardım.
Umarım Metin ağabeyimizin söyleşisinde konudan bahsedilmiştir.
mail@bayrampolat.com
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.09.2010 Saat 02:26
Sevgili Bayram Seyfullah Kotanoğlu Hocamla sohbetimizde bahsettiğin konu geçmedi.
Kısmet olursa Hocamı Bayram sonrası Yeren Meclisimize davet edeceğiz, bu soruyu orada bizzat sorarsın İnşallah...

Bu arada konuyla ilgili küçük bir bilgi notu ekleyelim: Seyfullah Kotanoğlu Çankırı'ya geldiğinde dönemin valisi Turgut Eğilmez idi.

Düzenleyen Metin YILMAZ - 02.09.2010 Saat 02:48
Yukarı Dön
Arif Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Arif Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.07.2012 Saat 17:37
Kotanoğlu hoca, Ankara Keçiören Mecidiye Camiinde vaizlik görevi yapmakta iken, 2012 yılı içersinde Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Allah kendisinden razı olsun, mekanı cennet olsun...
Yukarı Dön
arif atasayar Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı arif atasayar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.08.2012 Saat 20:32
mekanı cennet olsun Allah  gani gani rahmet eylesin.

Yukarı Dön
Kazım şimşek Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Kazım şimşek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.09.2012 Saat 17:16
Neden biz böyleyiz, neden değerlerimize yaşarken hak ettiği değeri veremiyoruz? KOTANOĞLU Hocamız son dönemde eşine az rastlanan değerlerimizden biri idi. Acı ama gerçek onun değerini ne biz hemşerileri Erzurumlular nede diyanet camiası bilmedik.Çankırılıları gösterdikleri vefa ve saygı için tebrik ediyorum. Kotanoğlu Hocanın mekanı cennt olsun yaptığı din hizmetlerindne Alah razı olsun.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek