2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırılı Şair : Edip CANSEVER
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırılı Şair : Edip CANSEVER

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırılı Şair : Edip CANSEVER
    Gönderim Zamanı: 10.10.2010 Saat 09:43

EDİP CANSEVER

8 Ağustos 1928 - 28 Mayıs 1986

- İlkokul Fotoğrafı -

Türk edebiyatının İkinci Yeni şairlerinden olan Edip Cansever, İstanbul’da doğdu. Annesi Pembe, babası Fazlı Çankırı’nın Alkaracalar ilçesindendir. Babası askerliğinden sonra İstanbul’a yerleşmiş olan Edip Cansever’in Ayten, Edibe, Perihan isimli üç kardeşi vardır.
     Cansever İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek Ticaret Okulu'ndan ayrılıp ticaret hayatına atıldı. 1950 yılından ölümüne dek Kapalıçarşı'da turistik eşya ve halı ticareti yapmaya başladı.
     1954 Kapalıçarşı yangınından sonra yeni bir yere taşınır. Yeni antikacı dükkanında işleri ortağı Jak  yürütür. İşyerinin asma katında kendisi için hazırladığı çalışma yerinde sadece şiirle uğraşır. Kitaplarını bu asma katında hazırlar.
     1940’larda edebiyatçıların uğrak yeri Elit kahvesine yazı istemek için gider. Orada kendisine sadece Salah Birsel ilgi gösterir. Dostlukları o günden sonra uzun yıllar devam eder. Murat Belge’nin eliyle Türkiye İşçi Partisi’ne de para yardımlarında bulunur. Türkiye İşçi Partisi’nin ilk kongresinde kovulan kişiler arasındadır.
     Eşi Mefharet’le 12 Aralık 1947’de başlayan 39 yıl sürecek bir evlilik hayatı olmuştur. 1948’de Nuran, 1953’te Ömer isimli çocukları dünyaya gelir.
     İlk şiiri 1944'te İstanbul dergisinde yayınlandı. Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak dergilerinde çıkan ilk gençlik şiirlerini "İkindi Üstü" kitabında topladı. 1950'lerden sonra varoluşçuluk akımı etkisinde, kişinin sınırlı, tekdüze dünya kargaşasında yerini araştıran ve düşünce yanı ağır basan şiire geçti. Bu yönelişiyle de “İkinci Yeni” şiirinin öncülerinden biri oldu.

İkindi Üstü, Dirlik Düzenlik, Yerçekimli Karanfil, Umutsuzlar Parkı, Petrol, Nerde Antigone, Tragedyalar, Çağrılmayan Yakup, Kirli Ağustos, Sonrası Kalır, Ben Ruhi Bey Nasılım, Sevda ile Sevgi, Şairin Seyir Defteri, Yeniden, Bezik Oynayan Kadınlar, İlkyaz Şikayetçileri, Oteller Kenti isimli şiir kitapları; Gül Dönüyor Avucumda isimli düzyazı eseri vardır.
     1986’da altı ay Bodrum'da, altı ay İstanbul’da yaşama düşüncesiyle İlhan Berk’in de yardımlarıyla Bodrum’da bir ev satın alır. Ancak iki hafta sonra beyin kanaması geçirir...

Tedavi için getirildiği İstanbul'da 28 Mayıs 1986’da hayatını kaybetti.

Mezarı Rumelihisarı Mezarlığı’nın üst kısımlarındadır.

Yukarı Dön
Bayraktar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayraktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.10.2010 Saat 14:13

Yazılı kaynakların çoğunda Çankırılı olduğundan bahsedilmeyip, İstanbul doğumlu olduğu yönünde bilgiler bulunsa da,  Metin Bey'in yazısında  belirttiği gibi ünlü şairimiz,  aslen Çankırı Atkaracalar'lıdır.

Bunu kendi kaleme aldığı ve daha önce bu sitede yayınladığım ve halen 2002-2005 yıllarına ait arşiv kayıtlarında mevcut bulunan hatıralarının bir bölümünde açıklamaktadır.

Metin Bey'den özel bir talebim olacak müsaade ederlerse rahmetli Edip Cavsever'in özellikle ilkokul resmini ve kabrini gösteren resimleri www.atkaracalar.com adlı sitemizde şairin hayatı ile ilgili olarak yayınladığım yazıda da kullanmak istiyorum.

Teşekkür ediyorum.

İbrahim BAYRAKTAR
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.10.2010 Saat 21:46
Saygıdeğer İbrahim bey Cansever'in çok önemli bir yazılı belge olan otobiyografisini tekrar başlığa eklediğiniz için teşekkür ederim.

Şairimizin ilkokul fotoğrafını da , kabrinin resmini de www.atkaracalar.com sitenizde yayınlamanız bana onur verir.

Düzenleyen Metin YILMAZ - 10.10.2010 Saat 22:09
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.10.2010 Saat 22:06

İnsan yaşadığı yere benzer…

Edip CANSEVER

Edip Cansever’in ilk şiiri 1944'te İstanbul Dergisinde yayınlandı. “Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak” dergilerinde çıkan ilk gençlik şiirlerini "İkindi Üstü" kitabında topladı. Bu şiirlerde varlıklı, her şeye yaşama sevinciyle bakan bir gencin avarelikleri, duyguları ön plandaydı.

1951'de "Nokta" dergisini çıkardı. Bu dergi genç şairlerle ve yazarlarla tanışmasını sağladı. İlk kitabından 7 yıl sonra yayınladığı "Dirlik Düzenlik" bu dönemin ürünüdür. Bu kitaptaki şiirlerde düşünceyi dil içinde eritmeye yönelen, özlü bir söyleyiş ve çarpıcı biçim arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum görüldü.

1957'de yayınlanan "Yerçekimli Karanfil" ile kendisine özgü bir şiir dünyası kurdu. İkinci Yeni Akımının özgün örneklerini verdi. “Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi” gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu. Şirinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bıraktı. "Dize işlevini yitirdi" gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. "Nerde Antigone", "Tragedyalar", "Çağrılmayan Yakup" bu dönemin ürünleri. İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Kapalı, anlaşılması güç, yine de anlamdan ayrılmayan bir şiire yöneldi. Çok farklı imgeler kullanırken bile düşünce öğesini gözardı etmedi, bu sayede yazdıklarına tutarlı bir bütünlük kazandırdı.

Yalnız şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama biçimiyle de kendisinden söz ettirdi. Sürekli yazan, yayınlayan bir şair olarak ilgileri hep üstünde tuttu.

ESERLERİ:

ŞİİR:
İkindi Üstü (1947)
Dirlik Düzenlik (1954)
Yerçekimli Karanfil (1957)
Umutsuzlar Parkı (1958)
Petrol (1959)
Nerde Antigone (1961)
Tragedyalar (1964)
Çağrılmayan Yakup (1966)
Kirli Ağustos (1970)
Sonrası Kalır (1974)
Ben Ruhi Bey Nasılım (1976)
Sevda ile Sevgi (1977)
Şairin Seyif Defteri (1980)
Yeniden (1981)
Bezik Oynayan Kadınlar (1982)
İlkyaz Şikayetçileri (1984)
Oteller Kenti (1985)

DÜZYAZI:
Gül Dönüyor Avucumda (Ölümünden sonra yayınlandı 1987)

ÖDÜLLERİ:
1958 Yeditepe Şiir Armağanı “Yerçekimli Karanfil” ile
1977 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü “Ben Ruhi Bey Nasılım?” ile
1982 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü “Yeniden” ile

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.10.2010 Saat 02:18

Yerçekimli Karanfil - 1957

“1954 yılında çıkan büyük Kapalıçarşı yangınında dükkanım tamamen yandı. Sigortadan aldığım para, yeniden bir işyeri açamayacak kadar azdı. Günler, haftalar geçti.. Sonunda bir dükkan buldumsa da, dükkanın satış değeri elimdeki paranın hemen hemen iki katıydı. Kendime bir ortak aradım. Buldum da. Her neyse, küçük bir anaparayla dükkanı açtık. Yeniden bir geçim yolu tutturmak önemliydi elbette. Ama daha önemlisi şuydu: Birkaç ay sonra ortağım bana, alım satımla kendisinin uğraşabileceğini, benimse yukarıdaki asma katta istediğim gibi çalışabileceğimi, saatlerimin de kısıtlı olmadığını müjdeledi. İşte, kitaplarımdan dokuzunu bu asma katta yazdım. Tam yirmi yıl.. Bugün düşünüyorum da, ya o yangın olmasaydı?”

Edip Cansever
Milliyet Sanat - 22 Ocak 1979

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.10.2010 Saat 22:43
Mendilimde Kan Sesleri - Edip Cansever
İbrahim Sadri

http://www.haberpan.com/mendilimde-kan-sesleri-edip-canseveribrahim-sadri-video/
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.10.2010 Saat 18:44
"İkinci Yeni" dışında bir şair : Edip Cansever

Murat Devrim Dirlikyapan

http://www.thesis.bilkent.edu.tr/0002273.pdf

31 Nisan 1960 tarihli Dost Edebiyat Dergisinde

Bülent Tarcan şairle geniş bir mülakat gerçekleştirmişti..

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.03.2011 Saat 03:46

Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.03.2011 Saat 19:00
Edip Canseverin Çankırılı olduğunu yine ilk kez bu siteden öğrendim.Şarimizin çocukları varmı acaba ?
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.03.2011 Saat 22:52
Edip Cansever'in 1948 doğumlu, Nuran (Cansever Birol) isimli bir kızı vardır.
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.07.2011 Saat 19:38
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2011 Saat 23:21

Tam 83 yıl önce bugün, yani 8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu usta şair Edip Cansever. Dört çocuklu, Atkaracalarlı (Çankırı) bir ailenin tek erkek evladı olan Cansever, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Kapalıçarşı’da çalışmaya başladı.

Şiir yazmayı ve okumayı çok seven Cansever’in ilk şiiri, 1944’te İstanbul dergisinde yayınlandı. 1976’da Kapalıçarşı’ya veda ederek sadece şiirleri ile ilgilenmeye başladı şair.

Şiirleri birçok dergide yer bulan Cansever, gençlik yıllarına ait bu eserlerini "İkindi Üstü" kitabında bir araya getirdi.

Kendisi gibi genç şairlerle ve yazarlarla tanışmasını sağlayan "Nokta" dergisini 1951 yılında çıkardı. İlk kitabı olan "İkindi Üstü"nün ardından 7 yıl geçtikten sonra yayınladığı "Dirlik Düzenlik" ile kendine özgü edebi bir dil yarattı. Eleştirilerini mizahi bir anlatım kullanarak dile getirdi dizelerinde.

Yaşı ilerledikçe “Dizeler işlevini yitirdi” deyip yeni bir arayışa yöneldi ve tiyatro repliklerinden esinlenerek yeni bir dil yarattı. "Tragedyalar" "Nerde Antigone" ve "Çağrılmayan Yakup" bu arayışın örneklerinden oldu.

Sürekli üreten bir şair olarak adından hep söz ettiren Cansever, tatil için gittiği Bodrum’da beyin kanaması geçirdi. Tedavi için getirildiği İstanbul’da 28 Mayıs 1986’da hayata gözlerini yumdu ama ardında sayısız eser bıraktı.

İşte Edip Cansever’in unutulmaz şiirlerinden dizeler :

...Olmayacak şey mi niye bakmayayım denizlere

En akıllı tarafımdır balıkla deniz tutmak...

Bu tuhaf dizelerle hafızalara kazınan "Yangın şiiri" ona ‘Balıkla Deniz Tutan Adam’ lakabını kazandırdı.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.10.2011 Saat 22:05

Yukarı Dön
Gizem Yılmaz Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gizem Yılmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.01.2012 Saat 00:30
Gerçekten şairin hakkını vermiş ve ona sahip çıkmışsınız. Edebiyat ödevim için bu sayfaya kadar geldim. Ve gerçekten çok şey öğrendim. Umarım her tüm edebi kişiliklere bu sayfadaki kadar sahip çıkılır. Güzel bilgilerdi özellikle otobiyografisi. Ellerinize sağlık , teşekkürler.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek