2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İkizdere kurtuldu, darısı Çankırı Melan Çayına
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forumİkizdere kurtuldu, darısı Çankırı Melan Çayına

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: İkizdere kurtuldu, darısı Çankırı Melan Çayına
    Gönderim Zamanı: 03.11.2010 Saat 21:14
Hülya Sezgin Hanımefendinin
"iznini aldığım yazısını" paylaşıyorum :

İkizdere kurtuldu, darısı Çankırı/Melan Çayı’na...

Haziran ayında Femin-Art Derneği’nin düzenlediği  resim festivali için gitmiştim Trabzon’a. O zaman görüp hayran olmuştum Fırtına Deresine... Tanrım, o ne muhteşem güzellikti! Taş köprünün üzerinde horon tepmiştik. O mutluluğu yaşarken buralara kurulacak HES’ler (Hidroelektrik santralleri) sonrasında yok olacağını bile düşünmek beni kahretmişti. SİT alanı ilan edildi, rahat nefes aldık.

Aynı duyguyu bu gün yanlışa yenik düşerek, kuma gömülen Allıanoı’yi gezerken de yaşamıştım. Oysa “Dünya Kültür Mirası” listesinde idi Allıanoı. Dünya kabul etmiş, ama biz...

Sırada Çankırı/Bayramören Melan çayı var. Şimdi o çığlık çığlığa. “Kurtarın beni!” diyor.
Fırtına Deresinin ikizi sanki. Aynı güzellikte. Şırıl şırıl akarken yemyeşil, doğa harikası görünümüyle insanı mutlandırıyor.

Bu dereden faydalanan köyler var. Kirletilmemiş havası, suyu, organik tarıma uygun tertemiz toprağı olan ve hayvansal üretim yapılan bir yöre. Fibrit tohumlarla yetişmiş hormonlu gıdalarla zehirlendiğimiz şu günlerde, böyle yerlere ihtiyacımız varken sular altında bırakmak, doğayı çevreyi, onca balık, kuş, tavşan, keklik, börtü böceği katletmek... yazık, günah ve hiç akıl kârı değil...

Oralarda yediğim bağ ve bahçe mahsullerinin, cevizin ve balın tadı damağımda. Eğer HES engellenmezse,  çocuklarımız ve torunlarımız hiç tadamayacaklar anlaşılan!..

Woswagen Fan Clup grubu üyeleri projeyi engellemeye destek amacıyla geçenlerde Çankırı/Bayramören’i bir başka deyişle bu güzel yöreyi ziyaret etmişler. Her yıl yamaç paraşütü yapılan bu dünya harikası vadinin daha çok duyurusu yapılsa ne güzel bir turizm merkezi olur! Yöre kalkınır, gelişir.

Hoşuma giden diğer bir konu da Bayramören’li hanımlar. “Çocuklarımız ve torunlarımızla birlikte gelecekte de doğa ile iç içe yaşamak istiyoruz” demişler. Takdir ettim. Mutlu oldum, gurur duydum.  Değerlerinin bilincinde ve sahiplenen güzel Cumhuriyetimin güzel kadınları...

Buralara yapılan barajlar sonucunda güzellikler yok olacak, ağaçlar, endemik bitkiler, hayvanlar, çevre zarar görecek. Yapım aşamasında oluşacak toz, gürültü, yollar, tüneller, tesisler, trafik, araç,  zararlı atıklar, ya çıkacak hafriyat...?

Bunun yanında güneş enerjisi, jeotermal kaynaklarımız, biyogaz beklerken ve hatta denizlerimizde dalgalardan bile enerji üretmek mümkünken!..
Sonra evlerde rüzgar enerjisi için küçük çapta kurulan tesisler de adet olarak çoğalınca çok büyük katkılar sağlamaz mı? Ama maliyet olarak yüksek olduğundan henüz pek çok kişi tarafından kullanılamıyor. Maliyetler düşürülse, ne bileyim destek kredileri falan verilse...

Allıanoi, Fırtına Deresi, Hasankeyf... hiç fark etmez. Hepsi bizim ülkemizin değerleri, güzellikleri. Ülkemin güzellikleri üzerinden elinizi çekin...
Bu ülke bizim unutmayalım, başka “TÜRKİYE” yok!

Hülya Sezgin/Haberhurriyeti.com/Kültür sanat bölüm yönetmeni

Düzenleyen Metin YILMAZ - 03.11.2010 Saat 21:15
Yukarı Dön
Bayraktar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.11.2010 Saat 23:14

Sayın Yılmaz,

Devrez gibi, Melan gibi iki büyük deresi olan ilimiz ne yazıktır ki son yıllarda faaliyet gösteren işletmelerin sorumsuz davranışlar nedeniyle eski temizliğinden ve verimliliğinden uzak, çevreye zehir saçan birer mikrop yuvası haline gelmiştir.

Özellikle Çavundur Hamamından doğup Uluçay adıyla Atkaracalar, Çerkeş, üzerinden geçip İsmetpaşa, Gerede, Bayramören ve köylerini aşarak Eskipazar, Karabük ve aradaki onlarca köye hayat veren ve Filyos Çayıyla birleşip Karadenize kadar uzanan Melan Çayının kirlenmesinde fabrika atıkları kadar yerleşim yerlerinin kanalizasyonlarının bu dereye bağlanmasının da çok büyük etkisi vardır.

Bu kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Çavundur'dan yola çıkarak Melan Çayının başlangıcını oluşturan Uludere üzerine yazdığım bir şiiri paylaşmak istedim.

Ey, Uludere!

Bir yanında Devrez, bir yanında Melan,
Sana gıpta ile bakardı her yanına gelen.

Duyulmuyor artık çağrın.
Kuru otlarla dolmuş bağrın.
Ne dağ suyu kalmış sana ulaşan,
Ne dere, ne çay yatağına karışan.

Paşaköyönünden su gelmez oldu,
Kırkpınarı bağladılar, koca çay soldu,
Doğdudan inen su Çartözünde boğuldu,
Çavundur’a gem vuralı çok oldu,
Uluçay ağladı biz dinledik.
Melan çağladı biz inledik.

Ey, Uludere!

Yosun tutmuş bağrında canlara can verirdin.
Karlar eridi mi coşardın, geçit bile vermezdin.
Öyle heybetli akardın ki, sanırdım delirdin.
Kulak veren yok artık çağrına,
Milletin necaseti bulaşmış bağrına.
Söyle, utanma Allah aşkına!
Bok içinde yatmak gitmiyor mu ağrına?

Utanma, söyle…
Utanacak biri varsa; o sen değilsin.
Yıllarca akıp durdun, onlar yalnızca baktılar,
Senin içine necasetlerini bıraktılar.

Ey, Uludere!

Bir yanında Melan, bir yanında Devrez,
Sen halâ yanlarında aylak aylak gez.
Şöyle, göz ucuyla bir baksana!
Sende onlar gibi gürül gürül aksana!

20.07.2006 / Ankara /İbrahim BAYRAKTAR

Düzenleyen Bayraktar - 04.11.2010 Saat 23:17
İbrahim BAYRAKTAR
Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.01.2011 Saat 21:40

ALINTI KAYNAK http://www.sozcu18.com/discovery-channel-bayramorene-cikartma-yapiyor-2087h.htm

03 Ocak 2011 Pazartesi 15:56

Discovery Channel Bayramören'e çıkartma yapıyor!

Dünyanın sayılı belgesel kanallarından Discovery Channel, çekim ve incelemelerde bulunmak üzere yarın Bayramören'e geliyor.

Bilim, teknoloji, tarih, mitoloji, arkeoloji konulu yayım yapan, dünyanın önde gelen belgesel kanallarından olan Discovery Channel çeşitli ülkelere mensup 82 kişilik bir heyetle yarın Bayramören'e geliyor.

Sözcü18 haber merkezinin ÇANHAVK Başkanı Tahsin Tekin'den elde ettiği bilgilere göre, çekim ekibinin Türklerden oluştuğu  toplam 82 kişilik ekip, yarın öğleden önce Bayramören'de olacak.

Karavan modeli 10 araç ve bir otobüsle Bayramören'e gelecek olan Discovery Channel ekibi yamaç paraşütü ve doğa sporları ile ilgili olarak çekimler yapacak. 82 kişilik Discovery Channel ekibi içerisinde yaklaşık 10 kişilik bir akademisyen grubunun da bulunacağı öğrenildi. Çekim ve araştırma ekibinin bölgedeki hava şartlarına bağlı olarak minimum bir hafta Bayramören'de konuşlanacağı ve bölgenin mevcut doğal özellikleri ile birlikte, ekibin tespitleri doğrultusunda çekimler gerçekleştireceği edinilen ilk bilgiler arasında.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek