2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çerkeşli Tarihçimiz Mustafa Çağatay ULUÇAY
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇerkeşli Tarihçimiz Mustafa Çağatay ULUÇAY

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çerkeşli Tarihçimiz Mustafa Çağatay ULUÇAY
    Gönderim Zamanı: 15.11.2010 Saat 00:39

Mustafa Çağatay ULUÇAY 1910 yılında Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde doğdu. İlkokulu bitirince, İzmir Erkek Öğretmen Okulu’na girdi. Zayıf, orta boylu, geniş alınlı, zeki bakışlı, çok hareketli, ve neşeli bir kişiydi.

Asıl adı Mustafa idi. Çağatay adını Edebiyat Öğretmeni Faik Tolunay taktı. Bu ad ile anılmaya başladı ve ün yaptı. 1933 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu.

İlk görevini Burdur Ortaokulu’nda aldı. Burdur’da çok sevildi ve sayıldı. 1935-1956 yılları arasında Manisa Ortaokulu’nda ve Lisesi’nde çalıştı. Esas benliğini ve değerini Manisa’da göstermeye başladı. 1947-1949 yıllarında bilgi ve görgüsünü arttırmak üzere İngiltere’de bulundu. Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü’nde görev aldı. Daha sonra İstanbul Öğretmen Okulu’nda ve Eğitim Enstitüsü’nde görev yaptı. Onun en büyük zevki okumak öğretmenlik etmek ve yazmaktı. Tarih ders kitapları da yazdı.Son derece ateşli ve heyecanlı bir Atatürkçü idi.

Çağatay Uluçay Manisa’da bulunduğu sürece ve daha sonraki yıllarda Manisa Tarihi’ne ışık tutacak inceleme ve hizmetler yapmıştır. 1970 yılında ölmüştür.

Eserleri:
A
şk Mektupları (Harem)
Tarih Ansiklopedisi
İlk Müslüman Türk Devletleri
Manisa
ünlüleri
At
çalı Kel Mehmet
Manisa Tarihi
Saruhano
ğulları ve eserlerine dair vesikalar.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.11.2010 Saat 00:52
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.11.2010 Saat 13:26
İlk Müslüman Türk Devletleri - 1965

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.11.2010 Saat 02:23
Mustafa Çağatay ULUÇAY'ın yazdığı kitaplardan :

Düzenleyen Metin YILMAZ - 17.11.2010 Saat 02:31
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2011 Saat 16:37

Çerkeşli Tarihçimiz Mustafa Çağatay ULUÇAY'ın ölümünün ardından arkadaşı Bahri Oskay'ın Milliyet Gazetesinde yer alan yazısı:

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.07.2013 Saat 09:27
Manisa tarihi ile ilgili yaptığı araştırmaların en az yarısı kadar kendi memleketine Çerkeşe yapamazmıydı.Çok ilginç ve yazık diye düşünüyorum.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek