2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Seçim Dosyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Seçim Mülakatları Çankırı Adayı Ahmet AZİZOĞLU
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumSeçim Mülakatları Çankırı Adayı Ahmet AZİZOĞLU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Seçim Mülakatları Çankırı Adayı Ahmet AZİZOĞLU
    Gönderim Zamanı: 05.04.2011 Saat 21:34

Haziran 2011 Genel Seçimleri Aday/Aday Adayları Mülakatları

Çankırı Adayı Ahmet AZİZOĞLU ile Mülakat

Çankırı Araştırmaları Sitesi [Cansaati.Org] öteden beri dile getirdiği üzere seçim ve diğer dönemlerde  siyasi partilere, siyasi partiler içersinde ise adaylara daima ve taviz vermeden eşit mesafede durmuştur. Ancak ‘düşünen insan’, ‘yazan insan’ bizim için daima bir adım önde olmuştur. Özelde Çankırı için, genelde ise içinde bulunduğumuz çevre, toplum için yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir gelecek planlayan, çalışan, fikir beyan eden ve bundan öte adım atan insanlara bizler de bir adım yaklaşmaktayız. Bu bağlamda Çankırılı hemşehrilerimize ve Çankırı’da ikamet eden seçmenlere plan, program ve düşüncelerini izah etme gayretinde olan aday- aday adaylarına bizler de yardımcı olmak, Parti yetkililerine en doğru adayı bulmak konusunda aday adayların fikir dünyasını ortaya koyan doneler oluşturmak amacıyla mülakatlar serisi hazırlamaktayız. Bu çerçevede ikinci mülakatı Sayın Ahmet AZİZOĞLU ile gerçekleştiriyoruz.

Hoş geldiniz sayın AZİZOĞLU,

2011 genel seçimleri sürecinde hizmete talip olanlardan birisiniz. Sizle bizi bir araya getiren neden ise Çankırı’dan aday adayı olmanızdır.

Sizlerle yapacağımız mülakat üç kategoride gerçekleşecektir. İlk bölüm, bir milletvekili olarak ülke ve dünya gündemine dair bakış açınız, Mecliste yasama görevlerindeki çalışma hedefiniz yer alacaktır. İkinci bölümde ise Çankırı’nın çevre sorunları, şehirleşme, sosyal yapı konularında bakış açınız sorgulanacak olup, son aşamada ise yapmayı planladıklarınız halkımıza aktarılacaktır.

Sayın AZİZOĞLU kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Doğum Yeri Çankırı Şabanözü Gündoğmuş Köyü Doğum Tarih 10.08.1959, Evli ve 2 çocuk sahibi

EĞİTİM BİLGİLERİ

2006 Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslar arası İlişkiler Yüksek Lisans
1989 Fransa Üniversité D’Aix Marseille (Dil, Edebiyat ve Politik Bilimler Eğitimi)
1980 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Öğretmenliği (İzmir Buca Eğitim Enstitüsü)
1977 Ankara Esenevler Lisesi1974 Çankırı Şabanözü Ortaokulu1971 Çankırı Şabanözü Gündoğmuş Köyü İlkokulu

İŞ DENEYİMİ

2005–2008 Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreterliği

2002–2005 Türkiye Kamu-Sen Denetleme Kurulu Üyeliği

1995–1999 Türk Eğitim-Sen Genel Basın Sekreterliği

1992–1995 Türk Eğitim-Sen Altındağ Şubesi Kurucu üyeliği ve Başkanlığı

1998–2005 Atam İlköğretim Okulu, Halim Şaşmaz İlköğretim Okulu Öğretmenliği

1993–1998 Ankara Çağrıbey Anadolu Lisesi Okul Müdürü

1992–1993 Ankara Yıldırım Beyazıt EML, Ankara Anadolu Lisesi Öğretmen

1982–1989 Zihni Derin Ortaokulu Okul Müdürü Ve Fransızca Öğretmeni

1980–1982 Afet İşleri Genel Müdürlüğü (Personel Bölümü)

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE DİYALOĞU

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Üyeliği

Yaren Meclisi

Ankara Çankırılılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı

Uluslar Arası Dostluk Gurubu Fransa

ilçe, Köy Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri

SİYASİ DENEYİM

1999 Yerel Seçimlerinde Ankara Altındağ İlçesi Belediye Başkanlığı Seçimlerinde MHP Aday Adaylığı. Seçimlerde Altındağ ve Çankaya İlçelerinde Başkan Adaylarına Danışmanlık Yapma

KÜLTÜEREL VE SOSYAL ÇALIŞMALAR

Türkiye Kamu-Sen Gazetesi Sorumluluğu, Yazarlığı

Türk Eğitim-Sen Bilgi Çağında Eğitim Dergisi Genel Yayın Yöneticiliği ve Yayın Kurulu Üyeliği(Hakemli Dergi1994–2000)

AB-TÜRKİYE İlişkileri Sivil Toplum Bazında(Yüksek Lisans Çalışması)

Azerbaycan-Türkiye; İran-Türkiye İlişkiler

Yazılı Türk Edebiyatı ve Sosyal Hayata Etkisi (Fransa Konferansları)

Yabancı Dilde Eğitimin Kaldırılması Çalışmaları(Tezler, Raporlar) (Çalışmalarımız sonucunda Anadolu Liselerinden Kaldırıldı.)

Türk Eğitim Sistemi Üzerinde Soros, Açık Toplum Vakfı gibi kuruluşların Yaptığı Çalışmalara Karşı Duyarlılık Oluşturma

Ders Kitapları Yazma, proğram Yapma

Politika, Siyaset, Sendikacılık, Eğitim Üzerine Makale, Deneme, Sohbet Yazıları, TV Programları

Çankırı ve İlçelerimizde yapılan siyasi, sosyal, eğitim ve kültürel çalışmalara aktif olarak katılma, projeler yapma, birikimleri paylaşma

Risk altındaki çocuklar ve sorunları eylem planı (Yürütülüyor)

Neden milletvekilliği?

Milletvekilliğini müessesesini nasıl görüyorsunuz, Sizce kimler milletvekili olmalıdır?

Cevap  Milletvekilliği temsili bir makamdır. Belli dönem için sana güvenen insanların temsilciliğini alırsın. Üstlendiğin bu görevi hakkıyla yapabilirsen, sen de millet de mutlu olur. Temsil ettiğin şehir medeniyet unsurlarının bütün nimetlerinden yararlanarak huzur bulur. Sen de yaptığın bu başarılı hizmetten dolayı ömür boyu mutluluk duyarsın. Bu nedenle temsil kabiliyetime inanmam, gerek sivil toplum yöneticiliğim, gerekse yönetilen ve de temsil edilen vatandaş olman nedeniyle temsil hakkını verdiğim vekillere kıpta etmem, onların yerinde olsam daha iyi hizmetler veririm demem, beni milletin vekili olmaya zorlamıştır.

Milletvekilliği Müessesesi zor elde edilen, dikkat edilmezse kolay kaybedilecek bir yerdir. Ölçücülerinin insan olması, hem de senden beklentileri olan insanların olması senin bulunduğun kurumun kutsiyetini artırır. Ben bu müessesenin çözüm odaklı üretimlerin yapılacağı liderlik makamı olarak görüyorum.

Bu düşünceden hareketle alçak gönüllü, liderlik vasfına sahip, insanlara sözüyle, özüyle güven telkin edebilecek insanlar milletvekili olmalı diye düşünüyorum. Bir de vekil temsilini altığı milletle istişare edebilme becerisine ve alçak gönüllüğüne sahip olmalıdır.

Milletvekilleri neler yapmamalıdır?

Milletvekilleri verdikleri söze bağlı kalmaları, vatandaşa yapamayacakları konularda söz vermemeleri, kendi iradeleri dışındaki nedenlerden dolayı verdikleri sözleri yerine getiremedikleri hallerde nedenlerini vatandaşlara açıklamaları

Aday olduğunuz partinden Milletvekili seçildiğiniz taktirde ya hükümette olacaksınız yada hükümet ortağı, bu durumda kendinize mecliste nasıl bir yer bekliyorsunuz. Örneğin hangi komisyonlarda daha verimli çalışırsınız.

Siyasi partiler kendi programları doğrultusunda millete hizmet etmek için teşekkül edilirler. Bizim partimiz de milletimize en iyi hizmeti sunmak, ülkeyi en iyi yönetmek amacıyla varlığını sürdürmektedir. Buradan hareketle milletvekili seçildiğimde ben de aynı doğrultuda ve aynı kararlılıkla bu hizmette aktif olarak temsil ettiğim şehir ve ülkem adına görev üstlenirim. Bunun şartları ne ise yerine getirmek için; şehrimin insanları, yetişmiş çalışma arkadaşlarımla birlikte daha çok çalışarak yerine getiririm. Milleti temsil etmek sadece önde olan bir karar vericinin irade beyanıyla yürümez. Karar vericiyi etkileyen millet ait belirmiş ya da belirmekte olan olgular olmalıdır. Meclisin dört duvarları arasında bunları göremezsiniz. Görmek için milletle birlikte olmanız gerekir. Milletin içerisindeki yönlendiricileriniz de sizin gibi düşünmelidir. Bu bağlamda menfaat, duygusallık, haset, kibir gibi duygular taşınmamalıdır. Herhangi bir zaaf hissettiğinizde hemen millete başvurmalısınız. Zaten sizi denetleyen çalışmalarınızı ölçen kendiliğinden oluşmuş gerek stk gerekse gönüllü teşekküller oluşmuştur. Ayrıca bu durumlarda şehrin bilge, halk tarafından kabul görmüş muhterem zatlarına da ulaşabilirsiniz. Bizim partimizin de Çankırı’da bilge, muhterem, sözüne ve yaşantısına güvenilen şahsiyetleri var. Ben ve arkadaşlarım bu yola çıkarken onları tek tek ziyaret ettik, ediyoruz. Tavsiyelerini ve hayır ve dualarını alıyoruz. Onların onayı olmadan Çankırı’da başarılı olunmayacağına inanıyoruz. Ben sadece bir temsilciyim Elbette en iyi temsil edeceğim alanlar olabilir. Örneğin Milli Eğitim Bakanı olabilirim. Yine eğitimi de içine alan sosyal alanlarda görev alabilirim. Aynı zamanda büyük kitle örgütlerinde yöneticilik yaptığım için organize etme konusunda da başarılıyım. Bunun için çalışma arkadaşlarımla birlikte diğer komisyon ve görevlerin de üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

Yasama görev alanlarında ve komisyon çalışmalarında ne gibi planlarınız var?

Öncelik partimizin seçim beyannamesinde yer alan kısa, orta ve uzun vadeli hususların gerçekleşmesi için çalışmak. Buradan hareketle şehrimize yönelik ekonomik, sosyal, kültürel çalışmaların önünü açacak kanun kararname ve yöneltmeliklerin çıkarılmasını sağlamak. Üreten, yol gösteren, hak eden, hak ettiğini mutlaka alan bir anlayışla İnsanlara insanca yaşayacakları ortamın oluşması için mücadele etmeye karalıyız.

Eğitimci olmak ve biraz da eğitimin hem öğrenci hem de eğitici organizasyonu olan sendika çalışmalarının içinden biri olarak soruyorum; masanın öteki tarafına geçmekle eğitim dünyasına nasıl katkılarınız olacak.

Eğitimde çocuklarımızın severek okula gittiği, eğlenerek öğrendiği, değerlerin ders değil yaşamın içinde verildiği, yaşamın her  dönemin stressiz sınav kaygısından uzak ama hedefe ulaşılan ortamın oluşması için önceden edindiğimiz birikimlerimizi de işin içine katarak ortam sağlarız.

Sizce ülkemin en önemli 5 sorunu nedir? Bunların çözümü nasıl olacaktır. Önereceğiniz çözüm içinde bir Milletvekili olarak fonksiyonunuz ne olacaktır?

Eğitim, İstihdam, Üretim ve Tüketim Bilinci, Yerli sermayenin güçlendirilmesi, Bize ait değerlerin güçlendirilerek yaşatılması, İnsanımıza değer verilmesi… Bunlar sorunları oluşumunda etken faktörlerdir. Toplumsal sorunların temelinde yapılanma eksikliği vardır. Devletlerde yapılanmalarda sıkıntı olursa yönetim zaafları ortaya çıkar. Bu zaafların istismarı anarşiye sebebiyet verebilir. İyi yetişmemiş ya da başka etmenlerin tesirinde kalan insanlarımızın sıkıntısı birtakım riskli durumları ortaya çıkarabilir. Riskleri önceden görmek ya da riskli durumların oluşmasını önlemek için iyi yetişmiş, haklının yanında olan kadrolara ve onların hizmetinde olduğu vatandaşlarımıza ihtiyaç vardır. Bu tür bir anlayışla sorunlar çıkmadan çözülmüş olur.

Türkiye’nin şuan ki konjonktürde parlamenter yönetim siteminde en iyi idare şekli sizce hangisidir; a) Tek parti iktidarı b) kuvvetli hükümet zayıf muhalefet c) zayıf hükümet kuvvetli muhalefet d) denk sayılarda koalisyon e) Başkanlık sistemi

Türkiye’de bir yönetim sistemi sorunu olduğuna inanmıyorum. Buraya kadar da bahsettiğim gibi yönetici sorunu var. Bu sorunu bizim de içinde bulunacağımız MHP iktidarı çözecektir.

Kısaca olmak üzere, dünya tarihinin yeniden yazıldığı, sınırların ve ülke idarelerinin değişmeye başladığı içinde bulunduğumuz süreçte Dünya ve Türkiye ilişkilerini nasıl yorumluyorsunuz.

Üç anahtar cümleyle Türk insanı kendi insanına güvenmeli, yöneticilerini kendisi belirlemeli ve ona güvenmeli, olayları iyi etüt etmeli. Türkiye’yi yönetenler iç dinamikleri harekete geçirmeyi iyi bilmeli. Olup bitenleri iyi tahlil etmeli ve gözlemelidir. Yoksa dünyada emperyal düzen eskisinden daha acımasız, daha vahşi bir şekil almış durumda. Yalandan yere polyanacılık oynayarak gülücüklere kanmanın da alemi yok. Yerli ne varsa güçlendirilmelidir. kolay ve şatafatlı yaşama kanıp kapitalin maskarası durumuna düşülmemelidir. Yoksa yılanın kaplumbağanın içini yediği gibi kabuk kalıp en ufak bir yüklenmede un ufak olunur.

Neden Çankırı’dan aday oldunuz.

Yurtiçi, yurt dışı birikimlerimi, arkadaşlarımın da gücünü katarak  değerli hemşerilerimle paylaşmak, onlardan güç alarak Çankırı’nın ve Çankırılının hizmetine sunmak istiyoruz.

Özelde temel amacımız başka yerlere, başka vilayetlere devletimiz tarafından ne verildiyse -Bunların başında karşılıksız hibeler geliyor.- bunların aynısını Çankırı ve Çankırılılarımız için de almak olacak. Türkiye’de hangi ile nasıl ve ne kadar hizmet veriliyorsa, Çankırı ve Çankırılıya da aynı kalitede ve aynı şekilde hizmet verilecek.  Bunu sağlayacak güç ve kudrete sahip bir çalışma kadromuz var. Biz, bilgi birikimine sahip Çankırı sevdalılarından oluşan; Çankırı’da, Ankara’da, İstanbul’da görev yapan çalışma grubuyuz.

Bir kişi olarak değil, bir çalışma grubuyla göreve talibiz. ”Ben” değil, güçlü bir kadroyla” Biz” diyerek aday adayı olduk.

Sizce Çankırı’nın öncelikli beş sorunu nedir? Bunlara çözüm mukabilinde reçeteniz ne olacaktır.

Türkiye’de yeteri kadar tanınama, ekonomik yetersizlik, var olan kaynakların açığa çıkarılamaması, insani tanınmışlık ve gücün ülke genelinde yeteri kadar etkin olamaması.

Reçetem insanlara değer vermek, yetişmiş insan gücünün ülke genelinde Çankırı özelinde değerlendirilmesine öncülük etmek. Proje üretilmesine zemin hazırlamak,öncülük etmek,projesi olanlara yardımcı olmak,Halkın sorun olarak gördüğü olaylara halkın onaylayacağı bir tarzla yaklaşmak.

Çankırı’ya yatırım çekmenin metodu nedir. Bir milletvekili nasıl yatırım çeker işlevi ne olmalıdır?

Çankırı mutlaka karma ekonomiden faydalanmalıdır. Bilindiği gibi en büyük tüketici hala hazırda devlettir. Devletin tüketim araçlarının Çankırı’da Devlet desteğiyle üretilmesi sağlanmalıdır. bu nispeten MKE’de gerçekleşiyor, yaygınlaştırılmalıdır. İş adamlarımızın ve iş kadınlarımızın yatırımlarını desteklemek. Onlara yurt içi ve yurt dışı Pazar oluşturmak için meslek kuruluşlarıyla da iş birliği yaparak rehberlik yapmak. Karatekin Üniversitesi Rektörlüğümüzün çalışmalarına destek vermek, ortak çalışmalar yapmak. Çankırı’nın tanınmışlığını sağlamak. Bu amaçla bir değer olan Keloğlan’ı Çankırıya kazandırmak. AB, TUBİTAK ve diğer projelerin şehrimizde uygulanması için çalışmalar yapmak. Kırsal turizmi geliştirmek ve yaygınlaştırmak. Özellikle Ilgaz, Çerkeş, Yapraklı’da bu konuda yatırımlar yapılmasını sağlamak.

Çankırı’nın ulusal/uluslar arası çapta vizyonunda ne bulunmalıdır. Tuz-Toz-Kız şeytan üçgeninden kurtulmak için ne yapmalıyız. Sizce Milletvekillerine ne görev düşüyor.

Bizler insanlarımızın bu merhalede görüşlerine kulak vermeliyiz. Özellikle yetenekli insanlarımızın istekleri doğrultusunda üretimlerinin değer bulması için öncülük etmeliyiz. Ilgaz’da bir arkadaşım makine üretmiş ancak bizlerden gerekli desteği bulamadığı için projesi kadük kalmış. Bu insan bu durumda yeni bir şeyler üretebilir mi? Bu durum onu hayata küstürür. Biz yetenekli insanlarımızın önünü açmak için maddi manevi destek olacağız.

Bir de KELOĞLA’nı değer olarak Çankırı’mıza kazandıracağız. Böylece diğer turizm değerlerimizle birleştireceğiz. Ayrıca tuz değerlenmeye devam ediyor. bu bağlamda Türkiye Kamu-Sen İl temsilcimiz Metin Memiş Bey’e ve Türkiye Kamu-Sen’ Bağlı sendikalarımızın yöneticilerine teşekkür ediyoruz sayın Ahmet Maranki’yi şehrimize konuşmacı olarak getirdiler. Sayın Maranki de kaya tuzunun yararlarından bahsetti. Şimdi Çankırı tuzu değerlendi. Aynı şekilde bir arkadaşımız Çerkeş Çalıştayı’nda tuzdan ev yapımından bahsetti. Biz ürünlerimizin reklamı içinde milletvekili olarak öncülük yapacağız.

Geç gelen Üniversite, parçalanmış tarım arazileri, bilinçsiz ziraat, koordine olamamış iş dünyası, yaşanılabilir dizayn edilememiş ve gittikçede giriftleşmekte bir şehirleşme, faaliyetsiz sivil toplum kuruluşları, işten eve memur hayatı, kısacası Sarıbaba’nın rüzgarı üzerini örtmüş bir kent. Bu kentten köyü de kasabayı da görmek/yönetmek mümkün değil. Bu halde kırılmayı bekleyen bir kabuk ve bunu kıracak zihniyet aranıyor. Siz arayışa kendinizi ne derece hazır hissediyorsunuz.

Dediğinize katılıyorum bu anlayışı kırmak için ben ve arkadaşlarım Çankırı’mızın adına derneklerde vakıflarda, yaren meclislerinde hizmet ediyoruz. Bunun için milletvekilliği müessesesi çok önemli milletvekili bu tür gönüllü çalışmalar yapılan yerlere hiç değilse katılımlarıyla destek bile olsa bu kurumlar güçlenir, çalışanlara çalışma azmi gelir. Bunun için çok şey yapmamıza gerek yok bazen sıcak bir merhaba bile birçok sorunu çözer.

Son olarak Diyorum Ki; Çankırı bizi Ankara’ya güçlü bir şekilde göndersin bizde Ankara’yı Çankırı’ya getirelim.

Buna önce partili yöneticilerimizi inandıracağız. Bizi Aday yapacaklar. Sonra Çankırılı Hemşehrilerimizi İnandıracağız; bize oy verip güçlü bir şekilde Ankara’ya gönderecekler. İşte o zaman biz de Çankırı’ya hizmet edecek Çankırı sevdalılarıyla birlikte var gücümüzle çalışacağız.

Teveccüh Milletten, Taktir Allah’tan, Hizmet bizden

12 Haziran 2011 Tarihinde Buluşmak Üzere

Saygı ve sevgilerimle

Düzenleyen ahmetgulsen - 06.04.2011 Saat 08:31
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.04.2011 Saat 08:10
Astarlızade Mehmed Hilmi Efendinin kabrini ziyaret eden Ahmet
Azizoğlu: Çankırımızın manevi önderlerinin kutlu yolundan yürüyerek; 24 saat hizmet üreterek Çankırı'nın meselelerine çözüm getireceklerini ifade etti.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek