2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ILGAZLI HACI AHMET ABDUŞOĞLU (HACIBABA)
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumILGAZLI HACI AHMET ABDUŞOĞLU (HACIBABA)

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ILGAZLI HACI AHMET ABDUŞOĞLU (HACIBABA)
    Gönderim Zamanı: 02.06.2011 Saat 20:47


16 Şubatta Keçiören’de gerçekleştirdiğimiz Astarlızade Mehmet Hilmi Efendi Yâd Gecesi kalplerde, gönüllerde iz bıraktı…

O gece sonrası katılanlar her defasında mutluluklarını, katılamayanlar da çeşitli vesilelerle üzüntülerini dile getirdiler.

Allah ömür ve sağlık verdikçe; siyasetten, ticaretten, menfaatten uzak sadece ve sadece Allah rızası için “memleketimizin Allah dostlarını yâd etmek adına” bu etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz İnşallah. Çansaati ailesi ve Keçiören Çankırılılar Derneği ailesi olarak bu güce, bu güzelliğe sahip zengin bir kadromuz var.

Keçiören’de düzenleyeceğimiz 2. Etkinlikte Ilgazlı Hacı Ahmet Efendiyi ( Ahmet Abduşoğlu ) yâd edeceğiz.

Planlamayı kısmet olursa ileriki günlerde Hilmi Efendi için yaptığımız formatta geliştireceğiz. Ben şimdiden konuya katkı sağlayacaklar için duyurmayı faydalı buluyorum.

Ilgazlı Hacı Ahmet Efendi ( Ahmet Abduşoğlu ) ile ilgili rahmetli Prof. Dr. Abdülkerim Abdulkadiroğlu’nun kitabı tek yazılı kaynak. Bu kitap dışında bilgi,belge,fotoğraf katkısı sağlayacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Söz konusu kitaptan küçük bir bölümle bilmeyenler için Ilgazlı Hacı Babayı hatırlatalım:

ILGAZLI HACI AHMET ABDUŞOĞLU (HACIBABA)


Ilgazlı Hacı Ahmet Efendi, asıl adı Ahmet Abduşoğlu. Ilgaz'ın Aşağıdere Köyünde 1890 (1308) yılında dünyaya geldi. Babası köyün imamı Mahmut Efendi, annesi ise Ayşe Hanımdır.

Ahmet Efendi henüz yedi yaşında iken hafızlığını ikmal eder. Ancak küçük yasta babasını kaybeder, annesi Ayşe Hanım ise oğlunu tahsil için İstanbul'a Fatih Medresesine gönderir. Ahmet Efendi Fatih Medresesinden Mantık, Hadis ve fenni ilimler diplomalarını alır.

Mezuniyet sonrası hizmet için memleketi Ilgaz'a gelir burada altı yl imam-hatiplik ve bir buçuk yıl adliyede kâtiplik yapar. Daha sonra memuriyetten ayrılır ve serbest arzuhalcilik yapar. 1950 sonrasında ise kendini talebe yetiştirmeye adar.

1950 yılı öncesi dönemlerde, kendisine çok hürmet eden ilçenin mahalli memurları, zaman zaman gelerek “eviniz aranacak” diye haber verdiklerinde köyün çobanını çağırtıp kitaplarını ona verip, “ben isteyinceye kadar sakla, sonra getirirsin” dermiş. Evini basarak arayanlar; çobanın kitapla uğraşacağına ihtimal vermedikleri için geçici durum böylece atlatılırmış.

İki evlilik yapmıştır Ahmet Efendi, ilk evliliğinden Ayşe adında bir kız, ikinci evliliğinden Mehmet, Said, Selim ve Ali adında dört erkek çocuğu olmuştur.

Ilgazlı Hacı Ahmet Efendinin tarikat silsilesi Kastamonu'nun Devrekani İlçesinde medfun, Nakşibendi Şeyhlerinden Hacı Merdan Efendi ile irtibatlı olup, bu zatın halifesi Çankırı/Yapraklı İlçesinden Şeyh Mustafa Tuhti Efendi'nin halifesidir. Silsile Seydişehirli Hacı Abdullah Efendiye uzanmaktadır.

Ilgazlı hacı Ahmet Efendi, fiziki olarak küçük ve zayıf bünyeli, ilk geldiği şekilde kesilmeden uzatıldığı için tabii ve yumuşak sakallı, bakışları itibariyle zeki ve tesirli biri idi. Elini kolay kolay öptürmez, öpmek isteyenin elinden büyük bir el çabukluğu içinde süratle çeker ve muhatabının yanağına tatlıca vururdu.

Ahmet Efendi'nin bilinen iki risalesine ilaveten bazı el yazmaları da vardır. Bunlardan Leta'ifu Cemi'il Cesed, Şaskınlar sineması ve 1969 seçimlerinde aday olan oğlu için kaleme aldığı “Muhterem Efendi ve Ağalar” hitabıyla kaleme alınan yazıları vardır.

Şeyh Ilgazlı Hacı Ahmet Efendi 08 Aralık 1975 tarihinde hastalıktan vefat etmiştir. Mezarı Ilgaz ilçemizin Cendere köyünde bulunmaktadır.

Kaynakça: Ilgazlı Hacı Ahmet Efendi, Abdülkerim Abdulkadiroğlu, Ankara 1995

Abdülkerim Abdulkadiroğlu


Düzenleyen Metin YILMAZ - 26.06.2011 Saat 22:14
Yukarı Dön
iseymenoğlu Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 28.09.2010
Status: Aktif Değil
Points: 322
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iseymenoğlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.06.2011 Saat 21:12
           Değerli manevi büyüklerimizi ne kadar çok yad edersek,onların manevi tasarruflarında gönlümüz daha çok imanla feyzlenmiş olur.İnşallah bu manevi zatı'mızı tez zamanda,anlamlı bir gecede, saygıdeğer hemşehrilerimize daha yakından tanıtma lütfuna mevla erdirir,saygılarımla.
İbrahim SEYMENOĞLU
Yukarı Dön
Ömer faruk Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi
Simge

Kayıt Tarihi: 07.06.2009
Şehir: ankara
Status: Aktif Değil
Points: 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ömer faruk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.06.2011 Saat 22:07

Öncelikle, Çankırı’yı manevi değerleriyle ayakta tutan ve ülkenin çimentosu haline getiren müstesna insanları gündeme alan ve onları yad etmek için insanların önüne sunar değerli büyüğümüz Metin beye şükranlarımı sunuyorum.

Çakırımızın manevi şahsiyetlerini anmayı, onların değerlerini toplumuza hatırlatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı Keçiören Çankırılılar Derneği bir görev kabul etmiş ve bu sorumluluğun ağırlığını taşımayı üstlenmiştir.

Dolayısıyla bu tür etkinliklerde tüm gönül dostlarının katkıları bizlere ışık tutacak olmasının yanında hayırlı hizmetlerinde artarak devamını getirecekti.

Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün, maneviyatı ile zenginleşen nesilleri yetiştirme günüdür. Gün nesline sahip çıkma geleceğini kurtarma günüdür.

Güzel ve hayırlı hizmetlerde buluşmak dileğiyle.

 

 

Ömer Faruk YARIMKAYA

Keçiören Çankırılılar Derneği

Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü

SABIR ERDEMDİR
Yukarı Dön
Bayram Akyul Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 29.05.2011
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 64
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Akyul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.06.2011 Saat 22:35
Allah Teala muhabbetini kazanan dostlarındanda , onların izinden gidenlerdende razı olsun.Şu mübarek günde hayır düşünen ve memleketini hizmet için gayret sarfedenlerinde emekleride mübarektir.İnşallah Ilgazlı büyüğümüzü hep birlikte yad ederiz.
-Karamürselli-
Yukarı Dön
Av.Şükrü Y.KAYA Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi
Simge

Kayıt Tarihi: 27.05.2011
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 13
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Av.Şükrü Y.KAYA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.06.2011 Saat 21:40
Manevi büyüklerimizi hatırlamak, geçmişimizin manevi havasını solumak biz Çankırılılara her zaman güç katmıştır, katmaya da devam edecektir.
Yeni neslimize Hacı Babalarımızı tanıtmak, onları yad etmek için inşallah Sayın Seymenoğlu'nun da belirttiği gibi Rabbim anlamlı bir gecede buluşmayı nasip eder.


Düzenleyen Av.Şükrü Y.KAYA - 04.06.2011 Saat 21:40
"İdealimiz, temiz toplum şeffaf yönetim"
Av.Şükrü YARIMKAYA
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 02.01.2011
Şehir: İstanbul
Status: Aktif Değil
Points: 159
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.06.2011 Saat 15:46
silinecek tekrar oldu

Düzenleyen ONsekiz - 05.06.2011 Saat 15:49
Barbaros Duman
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 02.01.2011
Şehir: İstanbul
Status: Aktif Değil
Points: 159
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.06.2011 Saat 15:46
Memleketimizin maneviyat askerlerine sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.Çünkü onların feyiz ve bereketiyle Çankırımız aydınlanacaktır. Bir Ilgazlı olarak Hacı Babamız için bu hayırlı hizmete katılan vede katılacak herkesten Allah razı olsun.
İstanbuldaki dernekler bence cansaati sitesini fazla takip etmiyorlar.
İstanbulda da bu tür faaliyetlerin düzenlenmesi şart ama hep belirli çerçeveli etkinliklerin dışına çıkamıyorlar.

Düzenleyen ONsekiz - 05.06.2011 Saat 15:50
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Kayıt Tarihi: 08.12.2005
Şehir: Konya
Status: Aktif Değil
Points: 84
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Recep Gülşen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.06.2011 Saat 12:18
Ilgazlı Hacı Baba, Yapraklılı Mustafa Efendi, Astarlızade Mehmet Hilmi, Çerkeşli Mehmet Hilmi, Müftü Sofuzade Mustafa Hazım, Ahmet Mecbur Efendi, Hasib Dede, Şeyh Kara Mustafa (Karaşıh), Emir Karatekin, Cemaleddin Ferruh Bey, Billur Bey, Sarı Baba, Toprak Baba, Hacı Murad-ı Veli, İmaret Camii Haziresinde Kasım Bey ve ahfadı...
 
Bir çırpıda ne kadar güzel isimler sayabiliyoruz. Şehrin temeli, nüvesi, can damarı, kalbidir bu zaatlar. İsimlerini henüz bilmediklerimiz de muhakkak vardır.
 
İnsana bir hayrı dokunan, şehre bir çivi çakan herkes makbuldür. Fakat gönülleri yeşerten, insanı abad eden maneviyet erleri elbetteki övülmeyi, hatırlanmayı, örnek alınmayı daha çok hak ediyorlar.
 
Astarlızade Hilmi Efendi'ye, Yad 2011 vesilesiyle biraz daha yaklaştık. Kasım Bey için İmaret Camii haziresinde her yıl yapılan anma törenleri takdire şayan. Fakat bir tarihçi (özellikle tasavvuf tarihini de gözönünde bulundurarak) bakışıyla, evvela son dönemlerde yaşamış olan Astarlızade, Yapraklılı Mustafa Efendi ve Ilgazlı Hacı Baba gibi şahsiyetlerin araştırılıp incelenmesi gerekiyor. Sivil Toplum kuruluşlarımız, vakıf ve derneklerimiz en azından kermes işlerine kafa yordukları kadar bu yönde çalışmalar yapsalar yada destek verseler eminim kısa zamanda büyük mesafeler alınacaktır.
 
Bugün "Türkiye'nin Çimentosu" diyebiliyorsak, Onlar sayesindedir. Çimentoyu şöyle bir altüst edip kumla karıştırmak için geç kalmamak ümidiyle...
Recep Gülşen
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.07.2011 Saat 18:40
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.07.2011 Saat 20:36Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.07.2011 Saat 13:57
Yukarı Dön
YakupKaraman Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi
Simge

Kayıt Tarihi: 07.06.2011
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 11
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı YakupKaraman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2011 Saat 18:42
3 Allah dostu,3 güzel insan bir arada.
Keçiören Müteahhitler Derneği Başkan Yardımcısı (Yapraklı-YENİCEKÖY)
Yukarı Dön
Mücahit Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mücahit Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.01.2012 Saat 07:17
Allah onlardan razı olsun.
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Şehir: ÇANKIRI
Status: Aktif Değil
Points: 393
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı turgut_reis Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.01.2012 Saat 16:10
Ne Güzel Olur, Tebrik ve Teşekkür Ederim Metin Abi Allah Razı Olsun. Senin Gibi Gönül Erleri Olduğu Sürece Bu Değerli Şahsiyetler Asla Unutulmaz. Saygılarımla
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
Sefer Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sefer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.05.2013 Saat 20:56
Ilgazlı Hacı Baba Ahmet Abduşoğlu Efendinin günümüzdeki halifesi kimdir acaba?
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek