2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ucube Süreyya Heykeli Kaldırılsın
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumUcube Süreyya Heykeli Kaldırılsın

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ucube Süreyya Heykeli Kaldırılsın
    Gönderim Zamanı: 21.08.2011 Saat 18:24

Süreyya AYHAN atletizmde arka arkaya kazandığı başarılarla bir döneme damgasını vurdu.Hem Korgun'un , hem Çankırı'nın, hem de Türkiye'nin adını dünyaya duyurdu. Başarılarının ardından devlette, millette Süreyya'yı bağrına bastı.

Avrupa Şampiyonu olmasının ardından Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Necmettin Yağcı tarafından yapılarak Kastamonu yolu üzerine yerleştirilen Süreyya Ayhan heykelini ilk günden beri hiç beğenmedim. Anıttaki figürün Süreyya Ayhan’la hiç ilgisi olmadığı gibi, anıtın kompozisyonu da berbat! Berbat derken; o kadar uyduruk bir yapı ki; anıt demeye 40 şahit lazım. Türk bayrağı imdat! der gibi duruyor. Ucube tanımı, belki de bu “sözde anıt” için söylenecek en yerinde  sözcük.

Yerel basında çıkan haberlerde heykelin bakımsızlığından söz edilerek; her zaman olduğu gibi fatura Çankırılıya kesiliyor. Çankırılının her işi bitti de, heykel bekçiliği mi yapacak Allah aşkına? Bu işin ilgilisi var, herkesin gördüğünü onlar da görüyor, ellerini kollarını tutan mı var? Buyursun gereğini yapsınlar.

Süreyya Ayhan’la ilgili doping sürecinde yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra hiçbir ilgilinin, o heykele elini süreceğine şahsen inanmıyorum.

Süreyya'nın aldığı ömür boyu men cezasından sonra zaten ne kazanılan başarıların, ne de o günlerde esen rüzgârla yapılan bu anıtın bir önemi kalmamıştır.

• Süreyya Habertürk’te geçen ay Balçiçek İlter’in SÖZ SENDE programının konuğu olduğu söyleşide Çankırı’daki anıtının bakımsızlığından değil; Başbakanın söz verdiği evin tapusunu alamamaktan şikâyetçi oldu.
  • Çankırı'dan haber yapanların feveran ettiğinin aksine ,kendi anıtından tek kelime bile söz etmedi...

"En başından, bu heykel için çok acele edildi… Yaşayan birinin heykelinin dikilmesini doğru bulmuyorum. Zira hayat bir bütün olarak değerlendirildiğinde; hakikaten bir şehrin simgesel şahsiyetlerinden biri olmayı hak etmek gerekiyor."

Bu saatten sonra Çankırı’ya da, Süreyya’ya da yapılacak en büyük iyilik; bu ucube anıtın bir an evvel kaldırılmasıdır.

Yıllardır www.cansaati.org öncülüğünde "Çankırımızın Fatihi Emir Karatekin Beyin anıt mezarı için başlatılan kampanyayla" ilgili şehrimizin yetkililerinden çıt çıkmazken; doğrusu bu ucube için çok fazla yazıp, çizmeye de değmez.

Yukarı Dön
iseymenoğlu Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iseymenoğlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.08.2011 Saat 18:55
  Estetik olarak göze hitap etmekten uzak,acele ve düşünülmeden yapılmış bu eserin kaldırılmasında yarar var. Sayın AYHAN inşallah, bu sarsıntılı dönemi atlatarak ,yeni başarılara imza atacak gücü kendinde bulursa, daha yakışanın yapılmasına da katkı sağlar inancındayım.
İbrahim SEYMENOĞLU
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.08.2011 Saat 19:12
İbrahim bey Eldivandaki şehitler anıtının bakımsızlığını gündeme taşıdı ama ne resmi, ne yerel ağızlardan bir ses çıkmadı bugüne kadar. Bu haliyle bu anıtın kaldırılması , onarılmasından daha doğru görünüyor.
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Bayram Akyul Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Bayram Akyul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.08.2011 Saat 20:33
Bugün anıtmı heykelmi her neyse yakından inceledim ve Metin beye hak verdim. Bu şekilde anlamsız ve şeklen giderek daha kötü olmasının yerine kaldırılması benim kanaatimcede uyugun olanıdır.Dileğim Süreyya Ayhanın dopingden aklanıp yeniden koşarak pistlere bir büyük başarıyla veda etmesidir.

-Karamürselli-
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (3) Teşekkür(3)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.12.2011 Saat 16:57
Nihayet heykel kaldırıldı. Fakat haberin başlığı ilginç.

Alıntı hürriyet gazetesi 10/12/2011

Heykelini kaldırdınız bir de asın bari

Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI, (DHA)

Heykelini kaldırdınız bir de asın bari

Avrupa Şampiyonu başta olmak üzre bir çok başarıya imza attıktan sonra özel hayatı ile gündeme gelen ve doping skandalıyla pistlerden uzaklaşan Süreyya Ayhan Kop’un 2003 yılında Çankırı İstasyon Meydanı’na dikilen heykeli, ’yıprandığı ve bakımsız kaldığı’ gerekçesiyle belediye meclisi kararı ile kaldırılarak, belediyenin asfalt şantiyesindeki deposuna konuldu.   

Fen İşleri Müdürlüğü’nün teklif yazısı üzerine konuyu görüşen Belediye Meclisi, söz konusu heykelin alt kaidesinin kırılmış, üst kısmının da deforme olması ve bu hali ile tamir ve bakımının mümkün olmaması, kötü bir görünüm sergilemesi nedeniyle 06.10.2011 tarih ve 204 sayılı kararı oy birliği ile alarak kaldırılmasını kararlaştırdı. Belediye Başkanı AK Partili İrfan Dinç, geçmiş yıllarda yapılan heykelin ciddi şekilde yıprandığını belirterek, "Mevcut hali ile bu heykelin üst kısmında Süreyya Ayhan’ın taşıdığı Türk Bayrağı bölümü iyice tahrip olmuş ve Türk Bayrağı katmanları açılmıştı. Bu hali eleştirilere de konu oluyordu. Heykelin Süreyya Ayhan’a benzemediği de zaten belirgin bir halde idi. Şehrin en önemli noktalarından birinde çirkin bir görünüm vardı. Bunu meclisimize sunduk ve oybirliği ile bu heykelin kaldırılması kararlaştırıldı. Şayet halkımızdan bu heykelin yeniden yapılması ile ilgili yoğun bir talep gelirse daha güzelini yaptırabiliriz" dedi.
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.12.2011 Saat 20:56
Doğru olanı yapmışlar. Belediye Başkanımızı kutlarım.
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (3) Teşekkür(3)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2011 Saat 09:26
Dün Hürriyet Gazetesindeki haberin " 

Heykelini kaldırdınız bir de asın bari" başlığının olaydan daha ilginç olduğunu yazmıştım. 

Bugün ise başlık değişmiş "

Tamiri mümkün olmayan karar" şeklinde yeniden haber yapılmış. Eski haber ve yorumlar da kaldırılmış.

peki değişen nedir? 

Sizce metin aynı kaldığı halde haber başlığı neden değişti?
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (3) Teşekkür(3)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2011 Saat 10:16

Bir heykelin hikayesi

Heykeli de aynı Süreyya’nın spor hayatı gibi talihsiz bir sonla karşılaştı. Bir heykel deyip geçmek mümkün değil. Şimdi meseleye birkaç açıdan tekrar bakalım.

1-      Heykel 2003 yılında yapılmış, haber metninden elde ettiğimiz bilgi bu. Belediyemiz, belediye meclisimiz kendi içinde idari soruşturma başlatmalıdır öncelikle. Asla Süreyya Ayhan’a benzemeyen bu heykelin işbitimini kim imzaladı, kim teslim aldı. Gereği gibi yapılmadığı halde neden ödeme yapıldı vs. incelenmedir. İnceleme kesinlikle bir hükümle sonuçlamalı ve halka duyurulmalıdır. Hürriyet gazetesinde bir yorumcu “Taş devrinde adamların yaptığı heykeller 5000 senedir ayakta. Bizim heykelcilerin yaptığı heykel 7 yılda bozuldu. Heykellerimiz bile, hileli ve çürük.” Şeklinde bir yorum eklemiş. Çok haklı, heykel hemen incelenmeye alınmalı şartname ile uyumu kontrol edilmelidir.

2-      Her ne şekilde yapılmış ve monte edilmiş olmakla birlikte 2003-bugün arasında buna bakım ve onarım yapmak zorunda olan yetkililer ve sorumlular neden görevini yapmamış. Görev tanımlaması yapıldığı halde mi yapmadı yoksa hiçbir şekilde bakımı düşünülmedi mi? Görev mecliste.

3-      10/12 deki Haber metninde “Mevcut hali ile bu heykelin üst kısmında Süreyya Ayhan’ın taşıdığı Türk Bayrağı bölümü iyice tahrip olmuş ve Türk Bayrağı katmanları açılmıştı…” cümlesi yer alıyor. Bayrak kanunu ortadayken bu kadar yıl neden bakımı yapılmadı. Kim soracak.

4-     Haber metni zaten belediye yetkilileri tarafından verilmiş bir haber metnidir. Buna rağmen “..bir de asın bari..” ifadesini kullanmakla ne fayda hasıl olmuştur inanın düşünemiyorum.

Artık belediyeler ve devlet kurumlarının hizmet alım işlerinde biraz daha dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Haber metnindeki “Şayet halkımızdan bu heykelin yeniden yapılması ile ilgili yoğun bir talep gelirse daha güzelini yaptırabiliriz” ifadesini ise hiç duymamış olalım. Heykel kültürü, heykel sanatı ve hizmet sunumu, inşası belli bir standarda ulaşmadıkça yada Çankırı belediyesinde bu yönde hizmet alımında bir yeterlilik ve denetim altyapısı olgunlaşmadıkça asla Çankırı yeni bir heykel serüvenine girmemelidir. 

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
dilaver Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı dilaver Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2011 Saat 10:49
YENİ BİR HEYKEL YAPILMASINI HİÇ DOĞRU BULMUYORUM TAM TERSİ HİÇ YAPILMAMASI TARAFTARIYIM BU DESTEK ÇIKMAMA ANLAMINDA DEĞİL DAHA BAŞKA ŞEKİLDE YANİ CADDEYE İSMİNİN VERİMESİ ,SPOR SALONUNA İSMİNİN VERİMESİ BENCE DAHA UYGUN OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Yukarı Dön
Bayram Akyul Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Bayram Akyul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2011 Saat 13:06
Orjinalini yazan: ahmetgulsen ahmetgulsen Yazdı:

Bir heykelin hikayesi

Heykeli de aynı Süreyya�nın spor hayatı gibi talihsiz bir sonla karşılaştı. Bir heykel deyip geçmek mümkün değil. Şimdi meseleye birkaç açıdan tekrar bakalım.

1-      Heykel 2003 yılında yapılmış, haber metninden elde ettiğimiz bilgi bu. Belediyemiz, belediye meclisimiz kendi içinde idari soruşturma başlatmalıdır öncelikle. Asla Süreyya Ayhan�a benzemeyen bu heykelin işbitimini kim imzaladı, kim teslim aldı. Gereği gibi yapılmadığı halde neden ödeme yapıldı vs. incelenmedir. İnceleme kesinlikle bir hükümle sonuçlamalı ve halka duyurulmalıdır. Hürriyet gazetesinde bir yorumcu Taş devrinde adamların yaptığı heykeller 5000 senedir ayakta. Bizim heykelcilerin yaptığı heykel 7 yılda bozuldu. Heykellerimiz bile, hileli ve çürük. Şeklinde bir yorum eklemiş. Çok haklı, heykel hemen incelenmeye alınmalı şartname ile uyumu kontrol edilmelidir.

2-      Her ne şekilde yapılmış ve monte edilmiş olmakla birlikte 2003-bugün arasında buna bakım ve onarım yapmak zorunda olan yetkililer ve sorumlular neden görevini yapmamış. Görev tanımlaması yapıldığı halde mi yapmadı yoksa hiçbir şekilde bakımı düşünülmedi mi? Görev mecliste.

3-      10/12 deki Haber metninde Mevcut hali ile bu heykelin üst kısmında Süreyya Ayhan�ın taşıdığı Türk Bayrağı bölümü iyice tahrip olmuş ve Türk Bayrağı katmanları açılmıştı�� cümlesi yer alıyor. Bayrak kanunu ortadayken bu kadar yıl neden bakımı yapılmadı. Kim soracak.

4-     Haber metni zaten belediye yetkilileri tarafından verilmiş bir haber metnidir. Buna rağmen �..bir de asın bari..� ifadesini kullanmakla ne fayda hasıl olmuştur inanın düşünemiyorum.

Artık belediyeler ve devlet kurumlarının hizmet alım işlerinde biraz daha dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Haber metnindeki Şayet halkımızdan bu heykelin yeniden yapılması ile ilgili yoğun bir talep gelirse daha güzelini yaptırabiliriz ifadesini ise hiç duymamış olalım. Heykel kültürü, heykel sanatı ve hizmet sunumu, inşası belli bir standarda ulaşmadıkça yada Çankırı belediyesinde bu yönde hizmet alımında bir yeterlilik ve denetim altyapısı olgunlaşmadıkça asla Çankırı yeni bir heykel serüvenine girmemelidir. 

Harfiyyen katılıyorum, altına imzamı atıyorum.
-Karamürselli-
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2011 Saat 15:16

YORUMSUZ
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Recep C Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.12.2011 Saat 22:06
Bence insanlar hayatta iken heykelinin yapılması gereksizdir. Yalnız bizler Avrupalılar gibi soğukkanlılıkla hareket etmeyi beceremeyiz. Ölçmeden, biçmeden duygularımızla hareket ederek bir günde göklere çıkarırız ve birgünde ayaklar altına alırız. Bence bir şeye sahip çıkarsanız, sonuna dek savunmalısınız. hani bir hikaye vardır. Keloğlan kediyi yıkarken annesi demişki:- Oğlum yıkama ! Kediyi öldürürsün. Keloğlan dinlememiş. Yıkamış. Bir de geri gelince annesi Keloğlan'a demiş ki:- Bak sana demedim mi, kediyi yıkama öldürürsün diye. Keloğlan demiş ki: - Anneciğim yıkarken değil sıkarken öldü. 
Anlayana çok şeyler anlatmak istedim. Süreyya Ayhan'ı bu kadar sıkmamıza ne gerek vardı. Herkes hakettiği kadar sevilmeli. keskin sirkenin zararı küpünedir. Süreyya hataları ve sevapları ile Çankırı'nın mümtaz evlatlarından biridir. Düşenin dostu olmaz derler. 
Benim için Süreyya Ayhan Brüksel'deki koşusunda Türk bayrağı ile şeref turu atarken kırkbin kişinin canlı olarak alkışladığı anı ile belleğimden silinmeyen bir mutluluğu yaşattığı için minnettarım. 
Daha da başarılı olabilirdi ama, bizim şark anlayışımızla bu noktaya gelebilmek de büyük başarıdır.
heykeller yapılır, yıkılır ama, gönüllerde taht kurmak gerek.
Recep Cırık- Belçika
Yukarı Dön
Cihannuma Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Cihannuma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.12.2011 Saat 23:01
Sayın AYHAN (KOP) iyi bir atlettir. Onun sprtif faaliyetleri takdir edilir. takdir edilen her şeyin kişi hayatta iken heykeli, anıtı dikilmemeli. Zira kişi hayatta sonunun ne olacağı belli olmaz.(Ki sporun ötesinde özel hayatı ile daha çok gündeme gelmişti) Bu durumda kişi sağ iken heykelini yapmak ve dikmek çok anlamsızdır.
Bizler, bir ilim erbabının veya kahramanımızın gönüllerde yaşatılmasını ve onun nesilden nesile başarısını övgüyle yad etmeyi tercih ederiz.  Bu tercih onun unutulmazlar arasında yer almasını sağlar. sayın AYHAN'ın da böyle yad edilmesini gönülden isterdik. Lakin değişik şekillerde gündeme gelmesi hoş olmadı.
Bu bir örnek oldu. Bundan sonra hayattakilerin başarısından dolayı heykellerinin dikilmesi söz konusu yapıldığında daha dikkatli hareket edileceğini düşünmekteyim.
Sayın AYHAN bundan sonra iyi bir antrenör olmalı ve yeni yeni şampiyon olacak atletler yetiştirmelidir. Böylece gönüllerde yeniden yer almalıdır.
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2011 Saat 11:35

Süreyya AYHAN'ın heykeliinin dikilmesine sebep olan başarıs onunı Avrupa şampiyonu olmasıdır. Sayın Ayhanın bu başarısında herhangi bir suistimal tesbit edilememiştir ve bu başarısı Uluslararası atletizim federasyonu ve Türk atletizim federasyonu tarafından tescillenmiştir. Ayhan'ın bu başarısından dolayı heykelinin dikilmesi gereklimiydi? Bu zamanında tartışılabilirdi, ama heykel dikildikten kaldırılması şık olmamıştır. Ayrıca başına gelen olaylardan sadece Süreyayı sorumlu tutmak ne kadar doğru olur buda tartışılır. İnşaallah bu olaylar Süreyayı kamçılar da tekrar pistlere döner veya Şampiyonlar yetiştirir de Çankırı onu tekrar bağrına basar. 

Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2011 Saat 21:12
Heykeli yapan sanatçı tepkisini dile getirdi.

Hürriyet ANKARA SAYFASI 12/12/2011

Alıntı  http://www.hurriyet.com.tr/ankara/19450417.asp

Heykel kaldırmak artık moda oldu

ÇANKIRI Belediyesi’nin, yıprandığı gerekçesiyle eski milli atlet Süreyya Ayhan Kop’un heykelini kaldırması tartışma yaratırken, heykeli yapan Necmettin Yağcı, belediyeye tepki gösterdi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Necmettin Yağcı, heykeli 2003 yılında yaptığını hatırlatarak, haberi gazetelerden öğrendiğini söyledi.

Heykelde onarılabilir bir yıpranma olduğunu, kaldırılması, yer değiştirilmesi veya onarılması ile ilgili olarak sanatçısının izninin olması gerektiğini belirten Yağcı, heykelin kaldırılmasına sebep olanların, heykele karşı olduğunu iddia etti.

Ülkede son yıllarda heykel kaldırmanın moda haline geldiğini ifade eden Yağcı, sanatçıya heykelin bakımı ve yer değişimi gibi herhangi durumlarda başvurulması, sanatçının izni olmadan dokunulmaması gerektiğini belirterek “Telif Hakkı Yasası’na göre hukuki yoldan hakkımı savunacağım” dedi.

Heykelin çirkin olduğunu, Süreyya Ayhan’a benzemediğini iddialarına yanıt veren Yağcı, “Güzellik kavramı kişiye göre değişir. Heykel fotoğraf gibi yansıtılamaz, sanatçının kendi kişisel anlayışına göre yapılır. Hiç kimse heykel çirkindir diyemez. Heykelin çirkin olması bakımsızlıktan kaynaklanır” dedi. Yağcı, heykele “çirkin” denilebilmesi için anatomik yapısının bozuk olmasının gerektiğini, Ayhan heykelinin anatomisinin gayet düzgün yapıldığını dile getirdi.

İlk heykel değil

SÜREYYA Ayhan’ın heykelinin kaldırılan ilk heykeli olmadığını dile getiren Yağcı, şunları söyledi:

“1999 yılında Marmaris’e Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kanuni’nin Rodos Seferi’ni yaptığı süreci anlatan heykeli yaptım. Ancak, heykelin açılışından önce Marmara depreminin yaşanmasının ardından Yunanistan’ın yardımı göz önünde bulundurularak, ‘Bu heykeli dikersek Yunanistan’a ayıp olur’ denmesiyle heykel depoya atıldı.

Daha sonra heykele Marmaris’e bağlı Beldibi Belediyesi talip oldu. Ancak, ücra bir köşeye dikildi. Mardin’de bir ekmek fırını önüne de yaptığım sol eliyle ekmek tutan bir el heykeli, görsel kirlilik yaratıyar gerekçesiyle kaldırılmıştı.

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2011 Saat 21:37

Bir karikatür-grafik sanatçısı olarak Süreyya heykelini yapan Necmettin Yağcı’yı kınıyorum. Konuyu saptırıp başka yerlere çekiyor. Çok istiyorsa; depoya kaldırılan heykeli alsın, götürsün!

Heykellerin kaldırılıyorsa, demek ki daha işin erbabı değilsin. Çalış, çabala kaldırılmayacak güzellikte heykeller yap!

Bir de soru :Necmettin Yağcı bu heykelden kaç lira aldı?

Yukarı Dön
cimbomlu Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cimbomlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2011 Saat 23:02
Bu heykel çok acele dikildi ve yaşananlardan sonra çok geç kaldırıldı bana göre...
EHTABHAE
Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.12.2011 Saat 08:54
Heykel işine bu kadar neden takılınıp kalındı bir anlam veremiyorum.Heykellerin dikilmesi önemli değil.Önemli olan heykeli dikilen şahsiyete  hayatta iken gerekli önemi veriyormuyuz.Önemli olan bu bence.
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
Ömer Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Ömer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.12.2011 Saat 13:33
Fotoğraflardan belli olmayabilir fakat yakınından bakınca çok kötü bir görüntüsü vardı. İyi olmuş görüntü kirliliği ortadan kalkmış.
Yukarı Dön
Hüseyin Yaylacı Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hüseyin Yaylacı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.07.2013 Saat 04:38
Şu heykel dikme lüzumsuzluğuna bir son vermek lazım. Hele yaşıyan birinin heykelini dikmenin hiç bir anlamı yok. İstiklal Yolunu simgeleyen kağnılı kadın heykelinin karşısında çok çirkin bir görüntü veriyordu o heykel kaldırmakla isabet buyurmuşlar bana göre. Süreyya Ayhandan sonra atletizmde doping olaylarının arkası kesilmedi. İlaçlı şampiyon istemiyoruz.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek