2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Mustafa Abdülhalik Renda
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumMustafa Abdülhalik Renda

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (3) Teşekkür(3)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Mustafa Abdülhalik Renda
    Gönderim Zamanı: 11.09.2011 Saat 23:39

Çankırı Milletvekili ünvanıyla en uzun süre Meclis Başkanlığı görevinde bulunan Mustafa Abdülhalik Renda uzun bürokrasi ve siyaset kariyeriyle incelemeye değer bir şahsiyettir.

Mustafa Abdülhalik Renda 29 Kasım 1881’de Yanya’da dünyaya geldi. Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında bürokrasinin ve siyasetin çok çeşitli kademelerinde başarıyla görev yapmış ve Mustafa Kemal'in yakın çalışma arkadaşı ve tam bir görev adamı olarak bilinen Arnavut asıllı Türk devlet ve siyaset adamıdır.

Yanya eşrafından Rendazade Aslan Efendi'nin oğlu olan Renda, Yanya İdadisi Rüştiyesi ve İstanbul İdadisinde orta öğrenimini tamamlayarak 25 Temmuz 1903'te Mülkiye Mektebinin Yüksek Bölümünden diploma aldı.

27 Temmuz 1903'te Ziraat Bankası Muhasebe Kalemi Mukayyit Refiki unvanı ile göreve başladı. 27 Ekim 1903'te Rodos İdadisi matematik, geometri, tarım, sağlık ve Fransızca öğretmenliğine atandı. 11 Ağustos 1904'te Cezayir Bahri Sefit (Ege Adaları) Vilayeti Maiyet Memurluğuna görevlendirildi. 11 Mart 1906'da Tepedelen, 14 Kasım 1908'de Pogon, 18 Ocak 1909'da Delvine Kaymakamlıklarında bulundu. İki kez Berat Mutasarrıflığına, 4 Şubat 1911'de Kavala Kaymakamı iken Çamlık Mutasarrıflığına, 18 Haziran 1911'de Ergir Mutasarrıflığına vekaleten görevlendirildi ve aynı tarihte açığa alındı. 8 Mayıs 1913'te Siirt Mutasarrıflığına, 20 Aralık 1914'te Bitlis Valiliğine, 14 Ekim 1915'te Halep Valiliğine, 29 Nisan 1917'de Dahiliye Vekaleti Müsteşarlığına, 6 Mayıs 1918'de yeniden Halep Vilayeti Valiliğine atandı. Halep'in işgali üzerine 12 Kasım 1918'de Bursa Valiliğine getirildi. Bu göreve gitmeden Damat Ferit Paşa Hükümetince azledildi ve tutuklandı, altı ay sonra Malta'ya sürüldü. Malta dönüşünde 4 Ocak 1922'de İktisat Vekâleti Müsteşarlığına, 20 Ocak 1922'de Dâhiliye Vekaleti Müsteşarlığına, 29 Nisan 1922'de Konya Valiliğine atandı. 19 Eylül 1922'de düşman işgalinden kurtarılan İzmir'in yeni Türkiye devleti adına ilk valisi oldu.

30 Temmuz 1923'te Çankırı'dan Milletvekili seçildi. 2 Ocak 1924'te I. İsmet İnönü Hükümetinde Maliye Bakanlığına getirildi. II. İsmet İnönü Hükümetinde de 21 Mayıs 1924'e kadar aynı görevini sürdürdü. III. İsmet İnönü Hükümetinde üçüncü kez Maliye Bakanlığını üstlendi. IV. İsmet İnönü Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi, V. İsmet İnönü Hükümetinde de aynı bakanlığını korudu. 25 Aralık 1930'da 3. kez Maliye Bakanlığına atandı.

TBMM'ne 2., 3., 4., 5., 6., 7., ve 8. Dönemlerde de Çankırı'dan milletvekili seçildi. 1 Mart 1935 ile 5 Ağustos 1946 tarihleri arasında TBMM Başkanlığı yaptı. En uzun süre görevde kalan TBMM başkanıdır.

1 Ekim 1957'de İstanbul Erenköy'de vefat etti.

Atatürk’ü vefat ettiği 10 Kasım 1938’den 11 Kasım 1938'e, yani bir gün süreyle Cumhurbaşkanlığı makamına vekâlet etmiştir.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.09.2011 Saat 01:27
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.09.2011 Saat 19:01

1 Mart 1935 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başkan seçilen Renda'nın Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan mezarı, uzunca bir süre bakımsız kalmıştı. Konuyla bizzat ilgilenen dönemin ( 2006 ) Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın talimatıyla Renda'nın mezarı saygınlığına yaraşır bir hale getirildi.

TBMM Teknik Daire Başkanlığı'nın çalışmaları neticesinde andezit taşı yenilenen mezarın çevre düzenlemesi de yeniden yapıldı.

TBMM Başkanlığı'nı 1935'ten 1946 yılına kadar yürüten Renda, bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının temellerini de atmıştı.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.09.2011 Saat 21:34

Muhterem Ölü: Abdülhalik Renda İçin

“Maliye Vekili iken Çankırı’ya bugün akmakta olan suyun demir borulardan akıtılması için devlet bütçesinden ilk yardımı yaptırmış ve Meclis Kürsüsünden bunun müdafaasını yapmıştır. Çankırı’ya ilk defa elektrik veren iki dizel motorunun teminine yardım etmiştir. Ilgaz kasabasının suyu için yardımda bulunmuştur. Irmak-Zonguldak demiryolunun Çankırı merkezinden geçmesi için çalışmış ve 23.Nisan. 1931’de Ankara-Çankırı arasını bizzat açmıştır. 1940 yılında İstanbul Maltepe’den Anadolu’ya nakli kararlaştırılan Piyade Atış Okulunun Çankırı’ya yerleşmesi için büyük gayretler sarf etmiş ve bunda da muvaffak olarak bugünkü Atış Okulu binasının yapılmasını temin etmiştir. Çerkeş zelzelesinde harap olan Çerkeş’in imarı içinde büyük yardımlar sağlayan Abdülhalik Renda bu güne kadar kesesinden yaptığı yardımlarla da Çankırı merkez ilçe ve köylerinden pek çok kimsesiz çocuğu okutmak suretiyle onlara yüksek tahsili temin ederek yurt hizmetine göndermiştir. Gizli olarak yaptığı bu yardımları daha çok yardım görenler bilir. Kimisi hukuk, kimisi Harp okulun, Siyasal Bilgiler okulunu bitirerek memlekete faydalı birer eleman olmuşlardır. Bu büyük hizmetlerinden başka sayılamayacak ve tespit edilemeyecek kadar da küçük hizmetleri olan Renda bu güne kadar kimsesiz kalmış Çankırı’ya Çankırı’nın salahiyetli hakiki evlatlarından daha çok hizmet etmiştir.”

Tayip Başer

Doğruyol Gazetesi - 9 Ekim 1957

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.09.2011 Saat 23:03
Mustafa Abdülhalık Renda İzmir Valisi iken Atatürk'kle Latife Hanımın nikah şahitliğini yapmıştır.

29 Ocak I923 (Pazartesi) günü saat 17.00’de, Muammer (Uşaklıgil)’in Göztepe’deki konağında, gösterişsiz bir nikâh töreni vardı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Başkumandan (Gazi) Mustafa Kemal Paşa ile İzmirli Muammer (Uşaklıgil)’in kızı Lâtife Hanım hayatlarını birleştiriyorlardı.

Atatürk’ün (o zaman, Mustafa Kemal Paşa’dır) nikâh şahitleri Fevzi (Çakmak) ve Kâzım (Karabekir) Paşalar, Lâtife Hanım’ın şahitleri de Vali Abdülhalik (Renda) ve Başyaver Salih (Bozok) Beylerdir...”

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.09.2011 Saat 02:13
Mustafa Abdülhalık Renda, "Çankırı'dan en çok seçilen" Milletvekilidir.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.09.2011 Saat 21:09
ANKARA'da Necatibey Caddesi Yeşilırmak Sokakta bulunan SARAR İlköğretim Okulunun arsasını Mustafa Abdülhalık Renda bağışlamıştır.

SARAR İlköğretim Okulunun girişinde Mustafa Abdülhalık Renda'nın aşağıdaki Fotoğrafı ve biyografisi yer almaktadır.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.09.2011 Saat 23:23

İngiltere’de bastırılan ve Osmanlı Bankası tarafından tedavüle çıkarılan meşhur Bozkurt motifli 5 Türk Lirasının üzerinde Maliye Bakanı olarak Mustafa Abdülhalik Renda’nın imzası bulunuyordu.

( 1937’de tedavülden kaldırılmıştır)

Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Ali TAŞ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.09.2011 Saat 14:25

Çok eskiden Cemal Kutay'ın bir kitabında görmüştüm. Şimdi kitabı arayıp bulmak zor geldi, internette arayayım dedim. Kaç gündür bulamıyorum.

Konu Abdülhalik Renda'nın kimliği idi. Nereye baksam "Yanya doğumlu Arnavut asıllı" yazıyordu. Halbuki benim okuduğum böyle değildi. Yanya doğumlu olduğu doğruydu da, oraya Anadolu'dan gittiklerinin araştırılarak bulunduğu bilgisi vardı. Hiçbir yere geçmemiş. Bütün biyografiler Arnavut asıllı olduğunu söylüyordu.

... Acaba ben hangi kitabında okumuştum? Yoksa çıkardığı dergilerin birinde mi rastlamıştım? Günlerdir zihnim bununla meşguldü. İnternetteki yüzlerce binlerce bilgi arasında bu niçin yoktu? Valilikleri var, milletvekillikleri var, meclis başkanlığı var. Hakkındaki bilgiler çok. Çankırı'ya önemli hizmetleri hatta bağışları olmuş. Çok şey vardı internette ama, benim aradığım yoktu. "Yanlış mı hatırlıyorum, başka biriyle mi karıştırıyorum acaba?" diye şüpheye düşmüştüm.

Sonunda bir tesadüfle o kitap elime geçti de rahatladım. 1975'te yayınlanan Örtülü Tarihimiz'in birinci cildi... Doğru hatırlıyormuşum. Aradığım bilgiler orada. Dokuz sayfalık bir bölüm. Bazı kısımlarını aktaracağım...

Renda'nın hocası Abdurrahman Şeref Bey kendisine şöyle demiş: "... Bugün Rumeli Şarkî Prensliği arazisi denilen sahaya 17. yüzyıl sonuna kadar muntazaman gönderilen Türk ailelerinin soy sop künyeleri Divan-ı Hümayun Hazine Evrakı'nda tam 48 sandık içindedir. Kadife bohçalarda muhafaza edilir... Bazıları gayri musannaf halde Bâb-ı Sadâret mahzenindedir. Biz Tarih-i Osmanî Cemiyeti olarak bunların tasnifini ele aldık. Siz, o yerlerden gelmiş gençlerin en mukaddes vazifesi, asıl nesebimiz üzerindeki örtüleri kaldırmak ve unutulmaya başlanan evlâd-ı fâtihan menbâının feyyazlığını evlat ve ahfâdımıza anlatmaktır..."

Bu tavsiyeye uymuş Abdülhalik Renda ve araştırmış. Bulduğu sonuç şu:

"... Ben kendi âilem üzerinde yaptığım araştırmalar sonunda, dedemin dedesinin Çankırı'nın Kurşunlu nâhiyesinden gitmiş Rendecioğulları'ndan Sipahi Kurt İsmail Beşe olduğunu, askerliğini Budin'de yaptığını, yararlık gösterdiğini, eshab-ı tımar olarak Yanya'da soy sopu ile iskân edildiğini, Rendecioğlu soyadının önce Rendacıoğlu daha sonra da Rendâcıoğlu, en sonunda da, yine mahalli şive ile Rendazâdeliğe dönüştüğünü tesbit ettim. Soyadı Kanunu ile de Renda'yı aldım. Fakat birçokları beni kökten Yanyalı bilirken, oraya nasıl gittiğimizi hiç düşünmez. Vazife gördüğüm ve bugün elimizden çıkmış olan Rumeli'nin her köşesinde aynı acı kopuş vardır."

Meclis başkanlığı yapan bir adam dahi derdini anlatamamış. Çankırı'daki web sitesinde bile bu bilgi yok.

Osmanlı Rumeli'yi fethederken geniş ve derin bir iskân politikası uyguladı. Oraya Anadolu'dan seçilmiş bazı aileleri iskân etti. Bunu yaparken manevî atmosfer takviyelerini de ihmal etmedi.

... "Yugoslavya'da mı doğdun?" dediğimde babam gülmüş kendi evrâkı arasından Osmanlıca nüfus kâğıdını çıkarmıştı: "Ben doğduğumda orası Türkiye idi!" diyerek. Babasının üzerinde hıfzını ikmal edip tarihini attığı 150 yıllık mushafı göstermişti. "Babam Osmanlı'nın maaşlı memuruydu..." deyip anlatırdı. Osmanlıcayı babasının verdiği eğitimle iyi bilir, iyi yazardı. "Altı yedi dil bilirim" derdi yine gülerek... "Osmanlıca, Arnavutça, Boşnakça, Sırpça..." "Sahib-i tertib" idi... Anlatılacak o kadar çok şey var ki. Girince çıkmak zor olur diye satır başlarında kalıyorum. Arnavut olmak bahsi geçince yine gülerdi ve "yok öyle bir şey" derdi, annem hayretle bakardı. Uzun boylu izaha lüzum görmez "geçelim" derdi... Geliştiğimi gördükçe bana izah ederdi bazı şeyleri. Canlı tarih gibiydi. İlk defa Trakya'nın bir köyüne gelmişler. Trakya'nın bazı yerleri o zamanlar manen bakımsız gibiymiş. "Babamı iyi ki orada kaybetmişiz, buraya gelip durumu görseydi çok üzülürdü" diye içinden geçirdiğini söylerdi. Sonraları düzelmeye başlamış. İnönü dönemindeki sıkıntıları anlatırdı, roman gibi. a.selim@zaman.com.tr

a.selim@zaman.com.tr 

16 Ocak 2011, Pazar

Ali TAŞ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.09.2011 Saat 20:30
Ali Bey, kıymetli katkınız için teşekkür ediyorum.

18 Ekim 1936

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.09.2011 Saat 23:33

TBMM, 11 Ocak 1937'de çıkardığı bir yasayla, "Türkiye Cumhuriyetinin varlığını, yirminci asrın mimarî özelliklerine uygun ve bir abide niteliğinde"yeni bir parlamento binasının yapımı için proje yarışması açmayı kararlaştırdı.

14 projenin katıldığı yarışma 28 Ocak 1938'de sona erdi ve jüri birinciliğe değer üç proje seçti. Sonuçta, Atatürk'ün de beğendiği Clemens Holzmeister'in projesinin uygulanmasına karar verildi.

Binanın inşaatına 26 Ekim 1939'da dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda'nın attığı temelle başlandı.

Binanın yapımında zaman zaman parasal kaynak bulunmasında büyük zorluklar çekildi, bu arada İkinci Dünya Savaşının da başlaması daha büyük sıkıntılara yol açtı. Bu nedenlerle, yapım çalışmalarına aralıklarla devam edilebildi.

1957'den sonra yapımı hızlandırılan yeni Meclis Binası, 6 Ocak 1961'de hizmete açıldı.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.09.2011 Saat 22:29

- SARAR OKULU İÇİN - 

Benim öğrencisi olduğum yıllardaki adıyla SARAR OKULU’nun Renda ailesi için özel bir manevi değeri vardır. Dedem  Abdülhalik Renda ve anneannem Saadet Renda adlarının baş harflerini taşıyan SARAR (Saadet Abdülhalik Renda Abdülhalik Renda) Vakfı’nı kurarak sahibi oldukları arsalarını ilkokul yapılması amacı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamışlar. Sarar ilköğretim okulunun web sitesindeki biyografisinde  de belirtildiği gibi Abdülhalik Renda son Osmanlı döneminden başlayarak Cumhuriyetin kuruluş yıllarına kadar yüksek düzeyde pek çok görevde bulunmuş olan bir devlet adamıydı. Atatürk’ün en yakın çevresindeki çalışma arkadaşlarından olan dedem  1924-1935 yılları arasında Maliye ve Milli Savunma bakanı olarak görev yaptıktan sonra 1935 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçilmiş ve 1946 yılına kadar bu görevde kalmıştır. Devlet hizmetinin yanı sıra, kendisi aynı zamanda  hayırseverliği ile de tanınmış bir kişiydi. Sarar Okulu’nun yanı sıra Sıhhıye’deki Ordu Evi’nin arsasını Milli Savunma Bakanlığına ve Kavaklıdere’de, bugünkü Amerikan Büyükelçiliğinin bitişiğindeki evini Kızılay’a bağışlamıştır.

(Burası günümüzde Renda Köşkü diye bilinmektedir). Hayırsever kişiliğinin bir diğer göstergesi yoksul ailelere çocuklarının eğitimleri için her ay yaptığı yardımlardır. Bu yardımları kimselere duyurmadan yapmaya özellikle dikkat etmiştir. Dedemin SARAR Okulu  için yapmış olduğu bağışta devlet memuriyetine girdikten sonra o tarihlerde henüz Osmanlı yönetiminden çıkmamış olan Rodos adasında matematik ve Fransızca öğretmenliği yapmış olmasının etkisi olduğu tahmin edilebilir. Nitekim, içindeki öğretmenlik arzusu bütün yaşamı boyunca devam etmişti. İlkokul öğrenciliğim sırasında bana ara sıra matematik dersleri verir ve ödevlerimi yapmama yardımcı olurdu.

Prof. Dr. Sabri Sayarı
Sabancı Üniversitesi

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.09.2011 Saat 20:36
Mustafa Abdülhalik Renda, gözlerindeki problem nedeniye erken yaştan itibaren gözlük kullanıyordu. Renda'nın nadir gözlüksüz fotoğraflarından biri.
Kazım Özalp'la birlikte Harp Okulu ziyaretinde.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.09.2011 Saat 22:51

Atatürk Antakya dönüşü (1937) Abdülhalik Renda ile tokalaşıyor.
( Sağ başta Mareşal Fevzi Çakmak)

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.09.2011 Saat 11:42

1938 yılında Ankara’da İngiltere Büyükelçisi olarak vazife yapan Percy Lorainen'in İngiliz Dışişleri’ne yolladığı Notes on Lea Turkish personalities”. (Önde Gelen Türk Şahsiyetiyle ilgili Notlar) ismini taşıyan gizli raporunda “Mustafa Abdülhalik Renda, Kabinenin Ramazan ayında oruç tutan tek üyesi” ifadesine yer veriyordu. Mustafa Abdülhalik Renda'nın, Cuma namazlarını Hacı Bayram camiinde kıldığı da bilinmektedir.

Mustafa Abdülhalik Renda'nın İmzası

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2011 Saat 00:54
Çankırı Milletvekili Mustafa Abdülhalik Renda Doğu ve Güneydoğu'da yaptığı incelemeler neticesinde, "kendi adıyla anılan 14 Eylül 1925 tarihli ünlü Şark Raporunu" hazırlamıştır.

Renda, Atatürk'le Eski Meclis önünde
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.10.2011 Saat 12:06

Tarihçi Cemal Kutay; "Osmanlı döneminde kitaba önem verildiğini, evlerde kütüphanelerin korunduğunu, Ankara’nın yeni kurulduğu yıllarda dededen intikal eden kütüphanesiyle Mustafa Abdülhalik Renda’nın o dönem şartlarında çok zengin bir kütüphanesi olduğunu" yazar.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.10.2011 Saat 01:33

İsmet İnönü, Mustafa Abdülhalik Renda, Hasan Ali Yücel

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.10.2011 Saat 22:57

Ermeni diyasporasının tek taraflı yayın yaptığı/yaptırdığı tüm kaynaklarda dönemin Bitlis ve daha sonra Halep valisi olan Mustafa Abdülhalik (Renda) sözde ermeni soykırımının suçluları arasında gösterilmektedir.

İşte o yayınlardan bir örnek:

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.10.2011 Saat 23:25

Atatürk Annesi Zübeyde Hanım'ın mezarını Mustafa Abdülhalik Renda,Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir Paşa'larla ziyaret ediyor. (27 Ocak 1923)
Yukarı Dön
fduran18 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fduran18 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.10.2011 Saat 04:48
ARAŞTIRMA, BELGE VE BİLGİLERİNİZ İÇİN SİZE, ÇANKIRI VE TÜRKİYE İÇİN  YAPMIŞ OLDUĞU HİZMETLER İÇİN M.ABDÜLHALİK RENDA'YA TEŞEKKÜR EDERİM. MEKANI CENNET OLSUN.
Fduran18
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.10.2011 Saat 18:55
Çankırı'nin mahallelerinden birine Mustafa Abdülhalik Renda'nın adının verilmesi ahde vefa noktasında çok güzel olmuş. Benim burada dikkatimi çeken Mahalle adının Abdülhalik Renda oluşu. Mademki tam adı Mustafa Abdülhalik Renda, o zaman niye bu karar alınırken -Mustafa adı- yok sayıldı?
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.10.2011 Saat 22:49

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.11.2011 Saat 03:48
Mustafa Abdülhalik Renda Ve Dr. İbrahim Refik Saydam
Anadolu Kulübünün de Kurucu Başkanlarındandır.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.11.2011 Saat 21:06

Rahmetli Mustafa Abdülhalik Renda, adının saklı kalması kaydıyla birçok bağış, hayır ve yardımda bulunmuş; asıl önemlisi de "birçok Çankırılı öğrencinin Hukuk, siyasal, askeri okullar başta olmak üzere" yüksek tahsil yapmasına vesile olmuştur.

Bu öğrencilerden köşemizi takip eden biri çıkarsa ve teyiden hatıralarını paylaşırsa seviniriz. Ayrıca Mustafa Abdülhalik Renda'nın Çankırı'da çekilmiş fotoğrafına ben şu ana kadar ulaşamadım. Bu konuda elinde fotoğraf olanların paylaşımını rica ederiz.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.12.2011 Saat 21:38

Ahmet Demiröz'ün Rahmetli Necati Asım Uslu İle Yaptığı Mülakattan:

Çankırının bir talihsizliği de, İstiklâl Savaşındaki hizmetlerinin ardından Ankarada her gelen Çankırılı ya memuriyet vermişler. On lira on beş lira maaşla hayatı kurtuluyor. Babası ölmüş, mal gitmiş, davar gitmiş... O devirde devlete kapağı attı mı kurtardın. Bu şekilde Çankırıda ne kadar eli kalem tutan varsa Ankaraya yerleşti. Bakanlıklara kâtip oldu.

Yani bir beyin göçü gerçekleşti.

Bir de Çankırı Milletvekili Abdülhalik Renda Meclis Başkanı olunca bu göç daha da hızlanmış. Renda, “Çankırılıyım diyeni memuriyete yerleştirmiş. Abdülhalik Bey seçim zamanı Çankırıya geldiğinde, Bey, sen Ankarayı Çankırılı küçük memurla doldurdun. Hiç Çankırılı müteahhit, işadamı yetiştirmedin diye soruya muhatap olunca, Ne yapmalıydım? Bana gelen her Çankırılı, Aman benim oğluma, falanca yerdeki boş odacılığı ver. Benim damadı falan daireye kâtip olarak yerleştir diye geldi. Kimse, Benim oğluma şu ihaleyi kazandır, falan bankadan kredi sağla diye gelmedi ki diye cevap vermiş.

Yukarı Dön
Sabri Sayarı Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sabri Sayarı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.08.2012 Saat 11:32
Sayın Yılmaz:
Dedem rahmetli Mustafa Abdülhalik Renda için hazırladığınınız sayfayı yeni gördüm.
Hatırasını yaşatmak ve Çankırılıları bilgilendirmek için kendisine gösterdiğiniz ilgi
için çok teşekkür ederim.

Prof. Dr. Sabri Sayarı

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek