2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - DANACILI DELİ ALİ DESTANI
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumDANACILI DELİ ALİ DESTANI

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 2 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (4) Teşekkür(4)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: DANACILI DELİ ALİ DESTANI
    Gönderim Zamanı: 22.10.2011 Saat 14:47

Danacılı Deli Ali, 14 yaşında cezaevine girmeden önce.

DANACILI DELİ ALİ DESTANI

Danacıdan çıktım, bağlardan yüzü

Zalim düşmanlar yiyecek bizi

Herhalde çıkacak anamın sözü

Suyun zemzem olsa içmem Danacı…

Sana derim sana hey oğlum Vehbi

Büyürsün yerimi tutarsın belki

Nideyim dünya da ben malı mülkü

Çatallı Boğaz’dan aştım yel gibi

Kahpe felek güldürmedi el gibi

Var mı şu cihanda olmuş ben gibi?

Sakla Tokuş boranından, kışından

Tövbeler tövbesi gitmem başından

Dağlar aciz kaldı gözüm yaşından

Ali olanın şu Keskin de ünü var.

Anacığım beş senelik günüm var.

Bundan sonra düşmanlara ölüm var.

Aygar Dağı şu Tokuşa bakıyor.

Gözlerimden kanlı yaşlar akıyor.

Alim küçük ciğerimi yakıyor.

Avluya girdim Kırat eşinir.

Yavrularım bakar bakar düşünür.

Eşyalarda evden eve taşınır.

Sungurludan çıktım görünür dağlar.

Delice suyu da sel gibi çağlar.

Oturmuş validem yas çeker ağlar.

Adım Ali’dir, Soyadım Coşkun

Dağların başında çevirdi buşgun

Elimde filintam kıratım eşgin

Dağlar benim yurdum aşar giderim.

Mapushane Hatırası

Antepli ve Siirtli arkadaşlarının ortasında;

NOT:
1932 de o yıllarda Ankara'ya bağlı, Sulakyurt İlçesi Danacı Köyünde doğmuştur. On dört yaşında mahpuslara düşen, yedi sene kaçaklık yapan Danacılı Deli Ali, kendi isteğiyle teslim olur. Cezaevinden çıktıktan sonra, Çankırı da nakliyeciliğe başlar ve yine Çankırı da; Kamyoncular Kooperatif Başkanlığı, Şoförler Cemiyet Başkanlığı, MHP İlçe Başkanlığı ve İl Genel Meclisi Üyeliği yapar. 1982 den sonra köyüne döner.Çankırı ile bağlarını hiç koparmaz. Çankırı da sevilen sayılan bir kişi olarak, bir çok arkadaş ve dostu olmuştur. 1993 yılında kanser hastalığına yakalanır ve 1994 de vefat eder.

DANACILI DELİ ALİ’NİN hayatı başlı başına bir destandır.

Çocukluğumda, ilk gençlik yıllarımda duyduğum DANACILI DELİ ALİ hikayesini bu güne kadar hiç unutmamıştım. Geçtiğimiz aylarda Kızılırmak İlçesinde bulunduğum sırada bu konuyu açtığım kişiler beni Danacılı Deli Ali’nin oğlu Vehbi Coşkun ile buluşturdular. Vehbi Coşkun’dan babasının tüm yaşantısı ile ilgili bilgileri aldım. Bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapma düşüncesinde olduğum için şimdilik, bu konuyu merak edenlerle, sadece DANACILI DELİ ALİ DESTANINI paylaştım.

Danacılı Deli Ali hakkında bilgi, belge ve anısı olanların bunları paylaşmaları halinde rahmetli hakkında daha kapsamlı bir çalışma yapabileceğiz.

Bu konuda yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

İ.Zencirci 

Danacılı Deli Ali

Düzenleyen haberci - 11.03.2013 Saat 20:00
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.10.2011 Saat 21:16

Danacılı Deli Ali sadece Danacı köyünde değil; tüm Kırıkkale köylerinde efsane bir adam. Bugün Kırıkkale Sulakyurt’un Koçibaba Köyünden Yusuf Sivrikaya geldi.

Danacılı Deli Aliyi hiç görmemiş ama o kadar çok şey duymuş ki hakkında…Bizim siteyi açıp rahmetlinin resimlerini gösterince çok duygulandı...

Hele anlat baba dediğimde, sanki o anların tanığı gibi bir çok olayı nakletti bir çırpıda...

Bir tanesini buraya yazayım:

Danacılı Deli Ali arandığı dönemde, bir süre dağlarda konaklamış…

Köyün kadınları odun toplamak için dağa çıkarmış. Bir gün yine odun toplamak için dağda olduklarında, aralarında konuşuyorlarmış. Danacılı Deli Ali’ye rast gelirsek bizi asar, keser diye…

Rahmetli konuşmaları duyduğu yerden çıkmış; "siz benim dünya ahiret bacılarımsınız; benim ne size, ne de bir başka masumlara zararım dokunmaz" demiş…Sonra odun çuvallarını sırtlarına verip; bir de tembihte bulunmuş:

-  Dağa kadın başınıza çıkmayın!

Yusuf Amcayla birlikte gelen Sulakyurt Ali Şeyhli arkadaşta Danacılı Deli Aliyle ilgili Eski muhtar Emir Arslan’ın çok iyi bir kaynak olduğunu söyledi. Emir Arslan Danacılı Deli Ali'yi evinde muhafaza edenlerdenmiş...

İbrahim abinin görüşmek isteyeceğini düşünerek telefonlarını aldım.

Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı turgut_reis Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.11.2011 Saat 11:34
Danacı Deli Ali Destanını Söyleyen Akrabası ve Yeğenlerinden ilhan YANDIM'ın sesinde ve Danacı görüntüleri ile aşağıdaki Linktedir.

Not : Çocukluk ve Mesai arkadaşım Uğur Coşgun babası hakkında bilinmeyen yönlerini anlatacak ve sitemizde paylaşacağız. Bilgilerinize...
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
alicoşgun Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı alicoşgun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.11.2011 Saat 19:09
ben  danacılı deli alinın yegenıyım ali cosgun icin bılgılrı babamdan ögrenebilırsınız 

admın babam ali coşgun hakkında cok sey bılıor 

tel:05416739398
tel:05366040791
Yukarı Dön
alicoşgun Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı alicoşgun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2011 Saat 20:50
omer abı babam alı csgn hkknda bir defter doldurdu daha 3/1 biri bıle degıl.   bıtırınce sana telfn etcekmıs

Düzenleyen haberci - 06.12.2011 Saat 10:30
Yukarı Dön
metin coşgun Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin coşgun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.12.2011 Saat 20:55
ali coşgun kırıkkale çankırı çorum bölgesinde tüm ilçe ve köylerinde efsane bir adamdır.DANACILI DELİ ALİ.bu ali coşgunubu bölgelerden soracaksın  bolu beyi ve köroglu türkiyede dünyada anılıyor.danacılı deli ali bunlardan daha efsane bir insandır yukarda yazmış oldugum il ve ilçelerde sordugunuzda bolu beyi ve köroglunu arkada bırakır bunu o bölgelerde yaşamak lazım tarihlere yazılacak bir insandır . 
Rahmetli ali COŞGUNU düşmanları dahi takdir ederdi.allahtan rahmet diliyorum .SAYGILAR
Yukarı Dön
Şenay GÜLER ALACA Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şenay GÜLER ALACA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.12.2011 Saat 10:20
Rahmetli ALi dayı çocukluk yıllarımın en vazgeçilmez hatıralarının bir köşesinde herzaman var ve hepde varolarak kalacak.Kendisi yengemin babası olur.
Allah rahmet eylesin toprağı bol mekanı cennet olsun.
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı turgut_reis Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.12.2011 Saat 16:00
Danacılı Deli Ali Destanı ilk olarak söyleyen hemşerimiz Ayhan ASLAN'ın yorumu aşağıdadır.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
ramazan coşgun Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ramazan coşgun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2012 Saat 13:08
allah rahmet eylesin toprağı bol mekanı da cennet olsun 

Yukarı Dön
Tuğrul Coşgun Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Tuğrul Coşgun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.07.2012 Saat 23:44
Selemlar.Ben Rahmetli DELİ ALİNİN Oglu. Ertugrul

Öncelik le Çok Teşekkür Ederim

Babam Hakkında Düşüncelerini Aktardıgınız İçin

Üzülerek Söylemeliyim'ki

Acaba O babaya  Bu Evlatlar Hak'ettigi Saygıyı Servgiyi Verdimi

Anlı Şanlı Tarihini Muhafaza Ettilermi,

Babalarının Namını Sürdürebildilermi

çok Merak Ediyorum Dogrusu?..Yazıkki Çok Yazık

ALLAH RAHMET EYLESİN-İNŞALLAH SEVENLERİN VE YAPTIGI İYİLİKLERİNİN MÜKAFATINI Fazlasıyla Hak Eder...Mekanın Cennet Olsun.Benim BABAM
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı haberci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.03.2013 Saat 19:43
Ali Ağabey'in yıllarca muhasebesini yaptım. İşletme defteriydi. Çok az evrakı olduğu ve kendisine son derece saygım olduğu için para almak istemezdim. Zoraki birşeyler bırakırdı.

Nur içinde yatsın.

Yıllar öncesiydi. Daha Ali Ağabey'le tanışmıyorduk.

Çankırı Belediye Başkanlığı için kendi adayını seçen Adalet Partisi mensupları, kimi şen şakrak, kimi hüzünlü dağılmışlardı. Aday adayı olarak, rahmetli, Albay Hayati Çağlayan'ı seçmişlerdi. (Mâlûm, kendisi Konya'lıydı. Ama, albaylığı esnasında Çankırı'ya çok faydası olmuştu.)

Ben tam İstasyon Caddesi'nde, Uslu Eczanesi'nin önündeydim ki; Sırmacı'ların köşede, Ali Coşkun Ağabey, Doğruyol Partili Ruhi Doğru Ağabey'le karşılaştı. "Memleketi elin yabancısına sattınız" diye bağırdı Ali Ağabey. Ruhi Ağabey karşılık vermeye, belki de mazeret üretmeye yeltendi ama, Ali Ağabey, o iri kıyım gövdesinden beklenmeyecek bir çeviklikle üzerine yürümesiyle, Ruhi Ağabey'e patlatması bir oldu. Herşey çok çabuk gelişmişti. Ruhi Ağabey upuzun yerde yatıyordu. Ali Ağabey başında bekledi. Kimse yanlarına yaklaşamadı. İnanın, polisler bile gelmedi.

Ayılmasını bekleyen Ali Ağabey, İmaret'e doğru yürüdü gitti. Halen söyleniyordu giderken;
"Bu memleketten hiç mi adam çıkmaz?"

Hoş bir anı olmadı ama, AFFOLA.
Selamlar.
BEKİR NAYCI
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı haberci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.03.2013 Saat 02:08
Kaçak döneminde bizim köyde de epeyce kalmış ..
Amcalarımla çok samimi görüşürlerdi ben yaşça küçüktüm ama bende bire bir görüşmüşlüğüm ekmek su yediğim ..mert..hatırşinas ..bir insandı rahmetli....

Oğlu Vehbide kamyonculuk arkadaşımdır ...

Çankırıda çok k
işiyede ehliyet onun sayesinde verilmiştir cemiyet başkanlığı döneminde onun verilsin dediğine kimse aksilik yapmazdı sevilirdi kimseyi kırdığını ben görmedim duymadım.

Allah rahmet eylesin...

HÜSEYİN ÇAĞLAR
Cansaati.Org
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek