2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Miniatürk ILDIZIM
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumMiniatürk ILDIZIM

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Miniatürk ILDIZIM
    Gönderim Zamanı: 27.11.2011 Saat 22:13

Ildızımlı hemşerimiz Ramazan Mehmet Türkyılmaz'ın maketlerine facebook'ta rastladım. Kendisinden, bu harika çalışmaları hakkında bilgi rica ettim. Sağolsun, sizlerle paylaşmam için aşağıdaki bilgileri gönderdi:

Çankırı Ildızım köyünden Alimoğlu Ramazan Mehmet Türkyılmaz.31.3.1958 İstanbul doğumluyum. Ortaokul mezunu, evli ve 3 çocuk sahibiyim. Türkiye İş Bankasından emekliyim. Ailem 1955 yılında İstanbul’a göç etmiştir. Çocukluğumdan beri devamlı köye gitmekteyim. Köyümüzün o temiz doğal ahşap ve kerpiç karışımı evlerinde yaşamayı, hep arzu etmişimdir. Daha ileriki yaşlarda bilinçli olarak gidip geldikçe doğa ve av merakımla birlikte köyüm için ben ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Kırklı yaşlarımdan sonra köyümde bazı değişiklikler olmaya başladı. Elektrik evlere geldi, bakraçlarla pınarlardan evlere su taşıma yerine evlerde sular akmaya başladı, ocaklığın yerini tüp aldı derken o güzelim ahşap ve kerpiç karışımı ferah nefes alan estetik  evler  yıkılıp yerine beton evler yükselmeye başladı. Bu gidişle 25-30 sene sonra o güzelim evler yok olacaktı. Bu evler için ne yapabilirim? Diye düşünmeye başladım ve aklıma “köyümüzün miniatürkünü yapma fikri” geldi. Önce bir yerden başlamalıydım. Köyde kısa süreliğine gittiğimde kaldığım kayınpederim Ali Alın evini ezbere yapmaya başladım ve bitirdim. Daha iyisini yapmak için 25/1 mikyaslıya çevirdim. Bu amaçla senede 3-4 kere köye gitmeye başladım. Yapacağım evlerin ölçümünü hesapladım ve 20-25 kare her açıdan resimlerini çekerek orijinaline en yakın şekilde yapmaya başladım.

"Amacım bizden sonraki nesillerin yok olan o güzelim evlerin hiç olmazsa orjinal maketlerini görmeleri ve dedelerinin, atalarının bu zamanda pek mümkün olmayan güzellikle ferah ve doğayla i içe o güzel evlerde yaşadıklarını görmelerini istedim. Bu isteğimde ne kadar başarılı olup olmadığımı yeni eski kuşakların fikirlerine bırakıyorum."

Şu ana kadar yapmış olduğum çalışmalar:

Çankırı’nın tarihi Selçuklulardan kalma Taş Mescidi (5 ayda tamamlanmıştır)

13 tane köy evi (evlerin herbiri 1 ayda tamamlanmıstır)

1 tane tahıl ambarı

1 cami ve şadırvan (3 ayda tamamlanmıştır)

1 çamaşır haneli pınar

1 çeşme

1 köy girişi tabelası

Şu anda da Ildızım köyünün meşhur 3 gözlü tren köprüsünü yapmaktayım.

Aynı zamanda  müze için bir altyapı oluşturmaya çalıştım.15 yılda köy müzesi için malzemeler topaldım. Bunları vakfımıza hibe ettim. Vakfımızın katkılarıyla köy müzesi için kuruluş çalışmalarına destek olmaktayım. Yakın zamanda Ildızım Köyü Müzesi açılacaktır.

Saygılarımla

R. Mehmet Türkyılmaz

http://www.miniaturk.com.tr/
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.11.2011 Saat 10:57
Gelecek kuşaklar adına endişe duyarak böylesi güzel ürünler ortaya koyan abimizi ne kadar teşekkür etsek az gelir.Ildızım Köy Müzesinin açışılını dört gözle bekliyoruz,İnşallah açılışa katılırım. Herkes köyü adına bu şekilde hassasiyet gösterse, bütün değerlerimiz korunarak geleceğe taşınır.
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.11.2011 Saat 14:23

Saygı değer Ramazan Mehmet TÜRKYILMAZ Üstat yaptığınız bu harika çalışmalarınız takdire şayandır, Sizi yürekten kutluyorum.

Çankırılı oluşunuz ve el becerinizin olması ayrı bir güzellik elinize sağlık.

Düşünürümsünüz bilmem? Ben bir YÂRAN Gönüllüsüyüm 24 oğuz boyunu temsil eden Yâran ağaların figürlerini!

Sanırım bu köklü kültüre büyük hizmet etmiş olursunuz. Necati ÜLKER ANKARA

Necati Ülker
Yukarı Dön
R.MEHMET TÜRKYILMAZ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı R.MEHMET TÜRKYILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.11.2011 Saat 20:51
merhaba  saygıdeğer necatı bey hakkımdakı goruslerınız ıcın tesekkur edıyorum yanlız ben fıgur ısını hıc gırmedım ve daha once hıc insan fıguru yapmadım, bundan dolayı hakkıyla yapacagımdan emın değilim saygılarımla 
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.12.2011 Saat 01:08
İlginize teşekkürler Üstat; Harika bir uğraş harika bir düşünce "ILDIZIM KÖYÜ MÜZESİNİ" görmek bizlerede inşallah kısmet olur.
Size Allah'tan sağlıklar dilerken çalışmalarınızda Başarılar temenni ederim. Necati ÜLKER
Necati Ülker
Yukarı Dön
R.MEHMET TÜRKYILMAZ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı R.MEHMET TÜRKYILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.12.2011 Saat 10:57
çok teşekkur ederım Necati Bey sağlık ve esenlikler dilerim.
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.01.2012 Saat 00:07
Ramazan beyin son maketi:

3 Gözlü Köprü
Yukarı Dön
Bayram Polat Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Spor Muhabiri

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Polat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.01.2012 Saat 08:59
Kıymetli hemşerim Ramazan Mehmet Bey, çalışmalarınızı büyük bir ilgi ile takip ettim ve bir Çankırılı olarak gurur duydum.  Emeğinize, yüreğinize sağlık, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Türkiye'nin dörtbir tarafındaki kıymetlerimizin sergilendiği, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan İstanbul'daki Minyatürk'ü geçtiğimiz yıl arkadaşlarımızla ziyaret ettiğimizde Türkiye'mizin zenginliklerini görmenin bizlere kattığı mutluluğun yanı sıra bu eserler arasında Çankırı'ya dair hiç bir iz görememenin burukluğunu yüreğimizde hissetmiştik. Özellikle Taşmescid maketinin sesli bir sunum ile  burada yer almasının ziyaretçilerin büyük ilgisini çekeceğini düşünmüştük.

Sizlere nacizhane yönelttiğim aşağıdaki soruları yanıtlayabilirseniz, bizleri çok memnun edersiniz.

Taşmescid maketini Minyatürk'te sergileme şansınız var mıdır ? Bu konuda bir girişiminiz oldu mu ? Bu eserleriniz herhangi bir yerde sergileniyor mu ? Taşmescit maketinin boyutları Minyatürk'te sergilenmek için uygun mudur ?

Saygılarımla...
mail@bayrampolat.com
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.01.2012 Saat 18:33
Kıymetli hemşerim Bayram Polat Bey, yapmaya çalıştığım maketlere ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.Sergileme konusuna gelince bazı girişimlerimiz vakfımızın aracılığıyla Göztepe Özgürlük Parkında stand acıldı orada sergiledik (taş mescid o zaman yokdu). Daha sonra başka bir girişimimiz olmadı.Şuanda da herhangi bir yerde sergilenmiyor. Bende yaptığım maketlerin Çankırıda veya Miniatürk'te sergilenmesini isterim.Yalnız maketlerimin sergilenmeye uygunluğunu ben kabul ediyorumda bir bilir kişiden görüşünğn alınmasında da fayda var diye düşünüyorum.
Maketler orjinallerinin bütün özelliklerini gözle görülecek şekilde yapmaya çalıştım.25/1 ölçeklidir.Taş mescidin normal boyu aşağı yukarı 15 metredır.Makete tekabül eden 25/1 60 cm, dış duvarlarla uzunluk 120 cmdir.Yükseklik 40 cm eni ise 24 cmdir.

Saygılarımla
R.Mehmet TÜRKYILMAZ

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek