2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Sabri YAKAR VE UMUD DERNEĞİ
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumSabri YAKAR VE UMUD DERNEĞİ

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 4,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.02.2006
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 520
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Sabri YAKAR VE UMUD DERNEĞİ
    Gönderim Zamanı: 27.01.2012 Saat 16:17
 
 
                                            Sabri YAKAR VE UMUD DERNEĞİ

, ”Uyuşturucu patladı, tedavi Merkezleri yetmiyor”

Umud Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği yönetimi, onursal Başkanı seçtikleri Merhum Sabri YAKAR için sevgili Başkanımız gönül adamı Derneğimizin kurucusu diye sitelerinde yer vermişlerdir.

Günün her saatini sokakta geçiren, aileleri ile ilişkileri kopuk olarak sokaklar da mekânları gibi yaşayan, hatta geçimlerini bile sokaklarda sağlayan, zaman dilimi içinde çeşitli suçlara istemeyerekte olsa karışmakta ve zaman, zaman bu sıkıntılı berbat hayatlarında tiner, bali, gibi uçucu maddelerle her şeyi unuttuklarını sayarak kendilerini özgürmüş gibi gören çocuklarımız, gençlerimiz vardır.

Çeşitli nedenlerle evden kaçmış aile ve toplumla olan bağları tamamen kopmuş çocuklarımız gençlerimiz, kendilerine özgür yaşam kurallarıyla köprü altı yaşamını seçmiştir.

Bu acı gerçeği içine sindiremeyen görevli olduğu dönemlerde mesleği icabı hemen her gün bu tür vakalarla karşılaşan insan sevgisi ile dolu bir yüreği olan Çankırı’mızın gururu Rahmetle andığım Ankara-Pursaklar Saray’da aile mezarlığına gözyaşlarıyla 2011 yılı eylül ayında toprağa verdiğimiz anı hala unutamadım.

Birinci Sınıf Emniyet Müdürü;  merhum Sabri YAKAR’ la bir Çankırılı olarak, hep gurur duyuyorum.

 Bu vefakâr insan köprü altı çocuklarına emekli olduktan sonra 29 Eylül 2005 yılında UMUD Madde bağımlılığı ile Mücadele derneğini bu işe gönül veren arkadaşları ile kurmuş ve Dernek faaliyetlerinde bir hayli yol alarak yüzlerce çocuğumuza gençlerimize sahip çıkmışlardır.  (http//www.umut.org. tr sitesinde görebilirsiniz)

Merhum Sabri YAKAR’I Dernek yönetimi onursal Başkan olarak karar almışlardır kendilerini bu ahde vefalarından dolayı yürekten kutlarım.

Rahmetli Sabri Yakar bir yazısının son bölümüne diyor ki ”Güzel gören güzel düşünür, Güzel düşünen hayattan lezzet alır, haytan lezzet almak istiyorsan, zararlı maddelerden uzak dur” Ateş düştüğü yeri yakar, ama aynı zamanda hepimizi ve dünya insanlığını da yakar.

Mekânı cennet olsun.

Çocuklarımız gençlerimiz yaşlılarımız hala sokaklarda parklarda yatıyor, çöplerden, topladığı yiyeceklerle yaşamını sürdürüyor, bu hazin tablo yaşanırken yukarıda bahsettiğimiz uyuşturucu belasına saplanıp birilerinin kölesi şeklinde mafya terör vatan hainliği her türlü suça hazırlanıp sokaklarda bir dolu masum insanın ölümüne yol açıyor bir dolu ailenin ocağını söndürmekteler. Çünkü kötü emelli insanlarca, bu çaresiz, Umutsuz insanlarımız patlamaya hazır bir bomba gibi yetiştirilmekteler.

Sokakta yaşayan veya sokakta çalışan çocuklar konusu yalnızca ülkemiz de değil, bütün dünyada önemli bir sorundur.

Göç sonucu büyük şehirlere gelen ailelerin çocukları ailedeki olumsuzluklar yüzünden ya evini terk ederek sokakta yaşamaya başlamakta ya da farklı biçimlerde çalışarak aileye katkı yapması yönünde baskı görmektedir.

Bazı ülkelerde gecekonduda yaşayan ailelerin çocukları itilmiş, toplumdan soyutlanmış ve bu sorunlar görmezlikten gelinmiştir.

Oysa problemler daha da büyümüş şehirler adeta çetelerin eline geçmiştir. Ülkemizde sokakta yaşayan çocukların yeniden aileye dönmesi veya topluma kazandırılması için pek çok kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllüleri cansiperane çalışarak önemli projeler geliştirmişlerdir. Yeterlimi hayır asla yeterli değildir. Zira 22Ocak 2012 Tarihli ulusal bir Gazetemizdeki başlığı görünce şaşırdım,

 ”Uyuşturucu patladı, tedavi Merkezleri yetmiyor” yapılan istatistiklere bakıldığında 2006 yılında 15 bin olan uyuşturucu dosyası, 2011 sonunda 130 bini bulmuştur. Bunlardan yaklaşık 77000 bini ise suça karışan bağımlı. Uyuşturucu müptelası, on binlerin tedavi edilebilmeleri için getirilen “Denetimli serbestlik uygulaması” da bu artış sebebiyle tıkanmış durumda. Sayıları sadece 17 olan AMATEM’lerde bağımlılara üç ay sonrasına randevu verilebiliyor.

Son yıllarda güvenlik güçlerinin yaptığı başarılı operasyonlar ve yargının uyuşturucu suçlarını yakın takibe almasıyla zehir tacirlerine yönelik ciddi bir mücadelenin başladığını basından takip ediyoruz.

Uzmanlar; bağımlıların tedavisine yönelik merkezlerinin sayısının acilen artırılması gerektiğine işaret ederken, İstanbul denetimli serbestlik Müdürü Erdal Başçı, sağlık bakanlığı ile denetimli serbestlik bürolarının tedavi merkezi haline getirilebilmesi için çalışma yürüttüklerini söylüyor.

Modern çağ dediğimiz günümüzde her türlü teknolojinin olduğu her gün TV. Dizilerinin aileleri toplumu ekran başına kilitleyerek hiç de bizim kültürümüze örf adetlerimize aile yapılarımıza uygun olmayan konuları işleyerek beyinler yıkanmakta yetişen gençliğe kötü örnekler sunmaktalar.

Oysa yazılı ve görsel basında magazin dedikodularına verilen değerin dörtte birini toplum için evden kaçan çocuklarımız için madde bağımlılığının Zaraları için harcasalar daha iyi bir iş yapmış olurlar.

Geleceğin büyükleri olan çocuklarımıza iyi bir miras ve huzurlu bir ülke, bırakmak umudu ile hoşça kalın dostça kalın.                                                                  

                                                                                                                  Necati ÜLKER

 

          Rahmetli Sabri YAKAR

Necati Ülker
Yukarı Dön
AYŞE-HASAN DEMİRAY Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AYŞE-HASAN DEMİRAY Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.01.2012 Saat 18:42

Necati Bey'in tespitleri ve değerlendirmeleri için tebrik ederiz. Değerli agabeyimiz Sabri yakar için söylemiş olduğu sözler için de teşekkür eder, kendilerini rahmetle anarız.

sevgi ve selamlar..
Yukarı Dön
fikri demirok Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fikri demirok Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.08.2012 Saat 01:07
NECATİ kardeşime teşekkür ediyorum.
Yukarı Dön
Ahmet YAKAR Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ahmet YAKAR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.08.2012 Saat 19:13
Sayın Necati ÜLKER abimin bu güzel yazısını rahmetle andığım amcam Sabri YAKAR için anısına hazırladığım www.sabriyakar.com sayfasında yer vermek istiyorum (kaynak göstererek) uygun görürüseniz. 
Yukarı Dön
Necati ÜLKER Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Necati ÜLKER Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.08.2012 Saat 03:33

Sayın Ahmet YAKAR kardeşim;

 Tabiki şu Mübarek ramazan ayın da Rahmetle Andığım Sabri Yakar'ı gelecek nesile örnek Alınacak bir şahsiyet olarak aktarabilirsek hiç değilse Ahde vefa borcumuzu ödemiş oluruz. ALLAH Rahmet eylesin Mekânı cennet olsun.

Öldükten sonra amel defterleri kapanmayan üç kimse kimlerdir? Sorularlaislamiyet.com Alıntı

1.Ölüm dünya hayatının sonu, ebedî olan ahiret hayatının da başlangıcıdır. Ölüm, kişinin dünyadaki amellerini ve sevabını da sona erdirir.

2. Bazı ameller vardır ki, sevabı kesildikten sonra da devam eder. Bunlar sadaka-i câriye, faydalanılan ilim ve anne babasına dua eden Müslüman evlattır.

3. İlmi ve bilgiyi sadece öğrenmek değil, fakat aynı zamanda başkalarına öğretmek ve kendisinden sonraki nesillere en iyi yollarla aktarmak gerekir. [2]

Rahmetli Sabri YAKAR İnşallah üçüncü maddedeki gibi bir kuldur Duam odur ki Amel defteri kapanmaz. Necati ÜLKER/ANKARA

 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek