2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Tosya Çankırı'ya bağlanmak istiyordu...
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumTosya Çankırı'ya bağlanmak istiyordu...

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tosya Çankırı'ya bağlanmak istiyordu...
    Gönderim Zamanı: 30.01.2012 Saat 17:44
Bundan tam 50 sene önce 24 Aralık 1962 tarihinde TOSYA Meşale Gazetesinde yayınlanan bir makalede Tosya'nın Çankırı'ya bağlanmasının faydaları anlatılıyor, bunun yanında da Kastamonu'ya Tosya'ya yaptığı üvey evlat muamelesinden dolayı sitem ediliyordu.

"3 Ocak 1963 tarihli Yeni ÇANKIRI Gazetesi"


İşte o makale , dönemin Çankırı gazetelerinde de büyük heyecan yaratmış, Yeni ÇANKIRI Gazetesi:
"Tosya Meşale Gazetesinin makalesi bütün idareci ve Mebuslarımızın alkasını üzerine çekerek güzel Tosya'yı Çankırımıza bağlamalıyız"
manşetiyle yankılanmıştı.


Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.01.2012 Saat 21:05
Tosya Meşale gazetesinde yer alan
TOSYA KASTAMONU'dan AYRILMALIDIR
başlıklı yazı:


Yukarı Dön
Mehmet Öztürk Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mehmet Öztürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.01.2012 Saat 09:43
Tosyalılar acaba bugünde aynı şeyleri düşünüyormu diye sormak lazım.
Yukarı Dön
Zühtü Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Zühtü Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.01.2012 Saat 16:58

Keşke bugün bu istek gerçek olsa da Türkmen, Oğuz kökenli Tosya Çankırının bir kazası olsa çok yakışırdı.

Yukarı Dön
Süleyman Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Süleyman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.02.2012 Saat 08:54

TOSYADAN GEÇTİM ILGAZI BARİ KAPTIRMAYALIM.

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.02.2012 Saat 13:53

 

http://www.corumhakimiyet.net/yonetim/uploads/431531460011anananan.jpg

11 köy Çankırı’ya Bağlanmak istiyor3225.kez Okundu -

 

www.corumhakimiyet.net&send=true&layout=standard&width=450&show_faces=true&=like&colorscheme=light&font&height=80 -
http://www.add.com/bookmark.php?v=250&pubid=xa-4db71cdc0a7c42fc - Bu Sayfayı Paylaş
< ="http://s7.add.com/js/250/add_widget.js#pubid=xa-4db71cdc0a7c42fc" =text/>

Bayat ilçesine bağlı 11 köyün yol feryadı dikkat çekti.

Çorum'un Bayat ilçesine bağlı 11 köyün muhtarı, yol talebi ile Bayat Kaymakamlığı'na bir dilekçe yazdı.

 
http://www.corumhakimiyet.net/HaberDetay.Aspx?ID=23754 - ORMAN KÖYLÜLERİNDEN E-İMDAT
 
9 bin 200 nüfus aynı yolu kullanıyor

İlçeye bağlı 1050 nüfuslu Çukuröz, 2500 nüfuslu Ahacık, 400 nüfuslu Falıköy, 1750 nüfuslu Yoncalı, 450 nüfuslu Karakaya, 300 nüfuslu Emirşah, 800 nüfuslu Yenişıhlar, 200 nüfuslu Kubbedin, 400 nüfuslu Aşağı Yeşilçat, 500 nüfuslu Tevekli, 250 nüfuslu İleği, 150 nüfuslu Kunduzlu Beldesi Kozdere Mahallesi, 200 nüfuslu Evci, ve 250 nüfuslu Cevizli köylerinin muhtarları Bayat Kaymakamlığı'na itafen ortak bir dilekçe hazırladılar.

 
Çukuröz Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan dilekçede Yoncalı Grup Yolu ve Çay Orta Grup Yolu alt yapısının büyük bir kısmının tamamlanmış olduğu ancak bazı eksiklerinin bulunduğu belirtildi.
 

Yolun bazı bölümlerinde heyelan oluşmasından dolayı kapandığının vurgulandığı dilekçede yolların bakımsız olmasından dolayı yağışlı havalarda yolun çamur olup ulaşıma kapandığı vurguladındı.

 
Dilekçe Başbakan'a kadar ulaşacak

Çukuröz Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halit Bal, hazırladıkları dilekçeyi Çorum'daki bütün yetkili makamlara ulaştıracaklarını, Çorum'dan bir gelişme elde edemezlerde dilekçesi İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'ya, daha sonra da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceklerini söyledi.

 
Halit Bal, 10 bine yakın insanın yaşadığı bölgede toplam 27 kilometre uzunluğundaki yolun onarılmasını istediklerini, taleplerinin karşılanmaması durumunda 2011 yılı milletvekilliği genel seçimlerinde sandığa gitmeyeceklerini aktardı.
 

Gerekirse Çorum'dan ayrılıp Çankırı'ya bağlanacağız

Dernek Başkanı Halit Bal, bütün girişimlerine rağmen yollarını düzelttiremezlerse Çorum'dan yeterince hizmet alamadıklarını gerekçe göstererek Çorum'dan ayrılıp Çankırı'ya bağlanmak için müracaatta bulunacaklarını vurguladı.

 

 

 

http://www.bayatinsesi.com/ - Çorum Bayat İlçesinin Sesi

< =search_top =http://www.bayatinsesi.com/ method=get>
Ahacık köyü Çankırı’ya bağlanmak istiyor

http://www.bayatinsesi.com/ahacik-koyu-cankiriya-baglanmak-istiyor. - http://www.bayatinsesi.com/ahacik-koyu-cankiriya-baglanmak-istiyor.html http://www.bayatinsesi.com/category/koyler -

http://www.bayatinsesi.com/wp-/uploads/2011/10/ahacikyollari.jpg - http://www.bayatinsesi.com/wp-/uploads/2011/10/ahacikyollari-545x405.jpgÇorum’un Bayat ilçesi Ahacık köyü sakinleri hizmet alamadıkları için Çorum’dan ayrılıp Çankırı’ya bağlanmak için İçişleri Bakanlığı’na başvurmaya hazırlanıyor.
Köy Muhtarı Mustafa Yiğit, 10 yıldır yollarının yapılması için mücadele verdiklerini belirterek, ”Ne yazıktır ki geldiğimiz nokta masallardaki gibi bir arpa boyunu geçmemiştir. Ahacık Köyü Çorum’un en uzak köyü olması sebebiyle hizmet alamamaktadır. Biz de hemşerilerimizle istişare ederek, Çorum’dan ayrılarak, Çankırı’ya geçmek için İçişleri Bakanlığı’na başvurmaya karar verdik.” dedi.

Bayat ilçesi ile Ahacık Köyünün arasının 33 kilometre olduğunu hatırlatan Mustafa Yiğit, her yıl 3 kilometre yol yapılması halinde bile bu yolun şimdiye kadar bitirileceğini söyledi. Yiğit açıklamalarına şöyle devam etti: “Bayat Orta Grup yolu olarak geçen bu yol sadece Ahacık Köyünün yolu değildir. Toplam 10 bin nüfusu ilgilendiren 9 köyün yoludur. Bu yolun Bayat-Kozdere kısmı ile Muslu’nun kaş mevkiinden Yoncalı’ya kadar olan kısmı asfaltlandı. Ne dökülen asfalt, ne de yapılan yol standartlara uygun değildir. Yollarımızın hiçbir kısmında trafik işaretleri, yol çizgileri de bulunmuyor.” dedi. Yiğit seçim döneminde Milletvekillerinin tarım faaliyeti yapılacak dediğini yol olmayan bir köyde nasıl tarımsal faaliyet yapılacağını anlamadığını dile getirdi. Köyde göçlerin başladığına vurgu yapan Mustafa Yiğit, Çorum’a en uzak köy olduklarını ve bu yüzden köylü vatandaşların farklı şehirlere göç etmeye başladıklarını söyledi.

“ÇOK GÜZEL YAYLALARIMIZ VAR, FAKAT YOLU OLMADIĞI İÇİN TANITAMIYORUZ”

Hastaları zaman zaman traktörlerle ambulans güzergâhına getirdiklerini, acil durumlarda ambulansın 33 kilometrelik yolu ancak 1 saatte alabildiğini, yine yolun yapısı sebebiyle sık sık kazalar yaşandığını kaydeden Ahacık Köyü Muhtarı Mustafa Yiğit şunları söyledi: “Türkiye’nin en ücra köşelerine, mezralarına, yaylarına bile yollar yapıldı. Fakat bu kadar aktif bir yol hala toprak yol olarak duruyor. Yol medeniyet demektir. Yolumuz olmadığı için okulumuza öğretmenler gelmek istemiyor. Çok güzel yaylalarımız var, fakat yolu olmadığı için kimseye gösteremiyoruz, tanıtımını yapamıyoruz. Orman yangınları çıkıyor, köyümüzde yangınlar oluyor, itfaiye gelinceye kadar her şey yanıp kül oluyor. Çalışmaya giden, göç eden vatandaşlarımız yolların kötü olması sebebiyle baba ocağına ziyaret yapmaktan korkuyorlar. Verdiğimiz tüm mücadeleye rağmen geldiğimiz nokta başladığımız noktadır.

Milletvekillerimize de değişik zamanlarda konuyu iletmemize rağmen sonuç alamadık. Üç dönemdir seçilen milletvekillerimiz var, bir çözüm bulamadılar. Yeni seçilen milletvekilimiz Salim Uslu’nun da çok yoğun çalışma ortamında bize ayıracak vaktinin olduğunu zannetmiyoruz. Son çare olarak hizmet alamadığımız Çorum İl İdaresinden çıkarak, Çankırı İl İdaresine girmek istiyoruz. Bu konuda gerekli girişimleri başlatıyoruz. İçişleri Bakanlığına başvuracağız ve halk oylaması yapacağız. Daha önce Çorum’dan ayrılarak Çankırı’ya bağlanan Ovacık köyü her türlü hizmeti alıyor. Çankırı’ya geçmemiz halinde sorunlarımızın hızla çözüleceğine inancımız tamdır.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek