2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı Türk Ocakları Şeyh Mehdiyi Andı
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı Türk Ocakları Şeyh Mehdiyi Andı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
 Rating: Topic Rating: 2 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı turgut_reis Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı Türk Ocakları Şeyh Mehdiyi Andı
    Gönderim Zamanı: 03.02.2012 Saat 16:04

Türk Ocakları Çankırı Şubesince Çankırı Zatlarından Şeyh Mehdi (Billurbey) türbesinde yapılan bir programla anıldı.

Program Cuma Namazına Müteakip Billurbey Camii İmam Hatibi İlhami EMİROĞLU’nun Kuranı Kerim Tilaveti ve Hatim duası ile başladı. Daha sonra Türk Ocakları Çankırı Şube Başkanı Ali HARMANCI bir konuşma yaparak geçmişteki değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğinden bu anma programını tertip etmiş bulunmaktayız. Araştırmalarından dolayı yönetim kurulu üyem olan Sayın Fikri DEMİROK hocama teşekkür ediyorum.  Geçmiş yıllarda da Türk Ocağı olarak Candaroğlu Kasım Beyi anma programını 7 yıl yaptık daha sonra Üniversitemiz tarafında sahiplenerek daha etkili bir şekilde programlar yapılmaktadır. İnşallah Şeyh Mehdiyi anma programlarımızı gelecek yıllarda devam ettireceğiz. Buraya gelerek programlarımıza iştirak eden bütün katılımcılara teşekkür eder Mevlit Kandillerini Kutlarım dedi.

Konuyla ilgili açıklamayı Emekli Edebiyat Öğretmeni Fikri DEMİROK yaptı. Şabanoğlu Hamidoğlu Şeyh Mehdi adına hicri 670 tarihinde bir vakfiye yazılmıştır. Miladi 1271 senesine denk gelmektedir. Vakfiye vakıflar genel müdürlüğünde 149. sırada kayıtlıdır. Şeyh Mehdi Korgun ilçesine bağlı dört köyde bulunan mallarını, Çankırı surlarına yakın yerde Yapıcılar Mescidi yanındaki ekilen araziler, bağlar, bahçeler, ağaçlar ve kuyuları, değirmenleri ayrıca Ballıca mevkiine yakın Kıyye adlı boş araziyi ve Çankırı içinde Karataş Mahallesinin tüm bağ ve bahçelerini vakfetti. Türbesinde Pazartesi ve Perşembe günlerinde Kuranı Kerimden iki cüz okunmasını istedi. Karataş Mahallesindeki zaviyenin her türlü ihtiyaçlarının giderilmesini şart olarak koştu eğer harap olursa bunların ihyasının devrin hakimleri tarafından yapılmasını istedi. Dedi ayrıca Fikri DEMİROK halk burayı Billurbey Türbesi olarak bilmektedir fakat elimizdeki belgelere göre burası Şeyh Mehdi Türbesi ve Zaviyesi olarak geçmektedir. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim dedi.

Şeyh Mehdi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim ŞENBAYRAM söz alarak inşallah buraya şanına yakışır bir camii şerif yaptıracağız dedi.  Cami İmam Hatibi İlhami EMİROĞLU’da bu anma programını düzenleyenlere teşekkür ederek program gül suyu ve lokum ikramının ardında sona erdi.

.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
BAHADIR Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı BAHADIR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.02.2012 Saat 00:34
Çankırı Türk Ocağını tebrik ediyorum lakin koca memlekette  böyle önemli bir zatın anıldığı programa bir avuç insanın katılması hem çok üzücü ve hemde çok çok düşündürücü!!! Çankırı sana ne oldu????
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek