2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı’nın ilk romanı ''Hamuşan''
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı’nın ilk romanı ''Hamuşan''

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı’nın ilk romanı ''Hamuşan''
    Gönderim Zamanı: 13.06.2012 Saat 15:09

Çankırı’nın ilk romanı olan ''Hamuşan'' yakında okuyucuları ile buluşacak

12 Haziran 2012 −

Çankırı’nın ilk belgesel romanı olan Hamuşan’ın tanıtım toplantısı yapıldı.

Çankırı’nın ilk belgesel romanı olan Hamuşan’ın tanıtım toplantısı Valimiz Vahdettin Özcan, Karatekin Üniversitesi rektörü Prof. Dr.Ali İbrahim Savaş, Kültür Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri, Çayasad Başkanı Murat Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri ve çeşitli misafirlerin katılımları ile gerçekleştirildi.

Yitik Şehrin Romanı HAMUŞAN kent tarihi konusunda yakından tanınan Yüksel Arslan ve Çayasad yazarlarından Orhan Kemal Karakuş’un bir yıllık yoğun çalışmaları sonucu ortaya çıkan bir eser. Roman Çankırı’nın ilk romanı olması yanı sıra belgesel bir roman olması açısından dikkat çekici bir özelliğe sahip bulunmakta olan Roman şair, muallim, mesnevihan olan Ahmet Mecbur Efendi’nin hayatını konu edinmekte olup dört bab ve yirmi iki bölümden meydana gelmektedir. Roman içerisinde yer alan tüm olaylar arşiv belgeleri tarafından desteklenmiş durumdadır. Roman, ana konu olarak Ahmet Mecbur Efendi’nin hayatını konu edinirken, okuyucu süreç içerisinde Çankırı’da birçok alanda yaşanan değişimleri de izleyebilecek ve bu değişim sürecinde kültürel anlamda yaşanan dejenerasyonu da takip edebilecek. Romanın bir başka özelliği de yıllardan sonra Çankırı’da yapılan ilk bestelere yer vermesi. Ahmet Mecbur Efendi’ye ait sekiz şiir Karatekin Türk Tasavvuf musikisi üstatlarından İsmail Çubukçu ve Dr. İsmail Ekercin tarafından çeşitli makamlarda bestelenerek Türk musikisine kazandırılmış durumdadır.

Tanıtım toplantısında Çayasad Başkanı Murat Yıldırım’ın açılış konuşmasından sonra romanın yazarlarında Yüksel Arslan romanın içeriği ile ilgili olarak bir sunum yaptı. Bu arada romanın diğer yazarı Orhan Kemal Karakuş romandan çeşitli pasajlar okudu. Tanıtımın ardından Karatekin Türk Tasavvuf musikisi ekibinden güfteleri Ahmet Mecbur Efendi’ye ait besteler Fatih Karatatar, İsmail ve Süha Çubukçu tarafından ilk defa icra edildi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan; romanın bir bölümünü okuduğunu, çok değerli bir çalışma olduğunu, bu çalışmanın hak ettiği yeri alması için her türlü desteği vereceğini ve bunun için de kültür ve sanatın merkezi olan İstanbul’da yoğun çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Karatekin Üniversitesi rektörü Prof. Dr Ali İbrahim savaş; bu eserin bir çok yönü ile Çankırı’da ilk olma özellikleri taşıdığını üniversite ve özellikle Edebiyat Fakültesi olarak Ahmet Mecbur Efendi ve bu romanın konu edildiği bir sempozyum yapılmasına katkı vereceğini belirtti.

Tanıtım toplantısı Çankırı valisi Vahdettin Özcan’ın, romanın kısa sürede ve hak ettiği şekilde okuyucu ve edebiyat dünyası ile buluşması için gerekli hazırlıkların yapılması doğrultusunda talimatlarıyla sona erdi. /valilik sitesinden alıntıdır.

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.10.2012 Saat 10:37
Alıntı habe metni Valilik resmi sitesinden alınmıştır.

Çankırı’nın İlk Belgesel Romanı Hamuşan, Akademik olarak değerlendirildi.

Doç.Dr.Sarıçiçek “Hamuşan Nobel’e aday bir eser”

Tarihi Çamaşırhane’de düzenlenen Ahmet Mecbur Efendi ve Hamuşan’ın Akademik Değerlendirilmesi Paneline Valimiz Vahdettin Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır, İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Kemal Karatatar, ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri katıldı.

Hamuşan Romanının yazarlarından biri olan Araştırmacı Yazar Yüksel Arslan’ın oturum başkanlığını yaptığı Panel’de Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mümtaz Sarıçiçek, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd.Doç.Dr.Halil Çetin ve Yrd.Doç.Dr.Hakkı Kalaycı panelist olarak Hamuşan ile ilgili Akademik Bildirilerini yaptılar.

Bu yıl üç bayramı art arda kutlayacaklarını belirten Yüksel Arslan, Kurban Bayramı, Cumhuriyet Bayramı ve 1-3 Kasım tarihleri arasında ÇAYASAD Kültür ve Sanat Festivali olmak Festivali bayram havasında kutlayacaklarını ve temasının “Her Yerde Sanat” olacağını söyledi.

Mesnevihan, şair ve hüsnü hat hocası olan Ahmet Mecbur Efendi’nin hayatı ile ilgili bilgiler veren Arslan, 1856 yılında Çankırı’da doğan köklü bir aileye mensup, hayatını medrese ve kütüphanelere vakfeden, Arapça ve Farsça bilen ve şimdiki Güzel Sanatlar Lisesi’nin olduğu binada çok sayıda öğrenci yetiştiren değerli bir öğretmen olduğunu söyledi.

Doç.Dr.Mümtaz Sarıçiçek, Hamuşan Romanını bir edebiyatçı olarak değerlendirerek, Hamuşan’ın postmodern bir roman olduğunu, Çankırı’nın ruhunun Hamuşan’da olduğunu belirterek, bize bu ruhu tattırdıkları için yazarlarımıza teşekkür ediyorum dedi. Nobel ödülü alan yazarların eserlerinden aşağı kalmayan mükemmel, Nobel’e aday bir eser” diyerek, Hamuşan’ı öğrencilerine okutacağını ve daha çok okuyucu ile buluşturulması gerektiğine inandığı bir eser olduğunu söyledi.

Romanı bir tarihçi olarak değerlendiren Yrd.Doç.Dr.Halil Çetin ise “Beni Çankırı’ya bağlayan Çankırı insanı ve Çankırı tarihidir. Romanda yazarlar güzel bir tarihçilik eseri sunmuşlar. Hayal gücü, duygu gücü ile tarihe nüfus edebilmişler. Tapu şerhlerine, mahalli gazetelere, kitabelere, belgelere dayandırmışlar, görmek yetmemiş parmak ucu ile dokunmuşlar, sözlü tarihi kullanmışlar, en çok dikkati çeken olay saha araştırması yapmışlar, Çankırı’nın kılcal damarlarına girmişler. Yazmamışlar, sanki yaşamışlar. Bu nedenle eserin Yerel Tarih dersinde okutulması kanaatindeyim” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Hakkı Kalaycı ise romanı sosyolojik olarak değerlendirerek, romanda gelişen ve değişen noktalara değinerek, yeninin içerisinde eskinin görüldüğünü, çocukların geçmiş dönemlerde suda yüzen kağıt bir gemiden bile mutlu olduklarını, şimdiki çocukların bilgisayara mahkum olduğunu, çocukların o eski oyunları oynamaları ve çocukluklarını mahallelerde yaşamaları gerektiğin söyledi.

Hamuşan’ın öğretici bir roman olduğunu da söyleyen Kalaycı, Aferin belgesi, çocuk oyunları, toy mektebi, mahalle ve mahalle bakkalı kavramının yeni nesillere aktarılarak öğretildiğini belirtti. O zamanki sokak ve mahalle isimlerinin şimdi olmadığını belirten Kalaycı, isim değişikliğinin kimlik kaybı gibi olduğunu ve eski isimlerin değiştirilmeden yaşatılması gerektiğini belirterek, romanın her yönüyle mükemmel olduğunu belirtti.

Panel sonunda Valimiz Vahdettin Özcan, tarihi ve kültürel değerlerin yeni kuşaklara aktarılmasında eğitimcilere büyük görevler düştüğünü belirterek, yazarların bu romanda bunu başardıklarını belirtti. Yapılan çalışmaların tabana yayılması ve daha çok kişiye aktarılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Vali Özcan tarafından panelistlere plaket ve ÇAYASAD yayınlarından hediye edilirken, panele katılan konuklara Hamuşan Romanı hediye edildi.

Düzenleyen ahmetgulsen - 14.10.2012 Saat 10:41
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
mahmut Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mahmut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.11.2012 Saat 17:13
Çankırı'nın ilk belgesel romanı olan Hamuşan'ı bir solukta büyük bir keyifle okudum. Romanın tüm kahramanları gerçek. Hikaye de yaşanmış olaylardan yola çıkılarak başarılı bir biçimde kurgulanmış. Yazarlar Yüksel Arslan ve Orhan Kemal Karak
uş'u tebrik ederim. Kitapta hem tarihte hem de eski ve yenisiyle Çankırı sokaklarında dolaşıyorsunuz. Dipnotları değerli bilgiler ihtiva ediyor. Ayrıca kitabın basımına sponsor olan ilimiz valiliğine de teşekkür ederim.
Yukarı Dön
kenancecen Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kenancecen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.01.2013 Saat 00:40
HAMUŞANI ZENGİN BİR ZİYAFET SOFRASINDAYMIŞIM GİBİ BÜYÜK ZEVKLE COSKUN BİR TATLA VE DOYUMSUZ BİR İŞTAHLA HEMEN OKUDUM . HAMUŞAN EDEBİ BİR SAHESER, ORHAN KEMAL KARAKUŞA SONSUZ TEŞEKKÜRLER... AYNI ZAMANDA KESFEDİLMEMİŞ ZENGİN BİR HAZİNENİN ANAHTARI... TARİHİN TOZLU RAFLARINDAN MEMLEKETİN UNUTULUP KENDİ HALİNE BIRAKILMIŞ ISSIZ VE SESSİZ SOKAKLARINDAN VİRANELİGE TERKEDİLMİŞ MEKANLARINDAN MEZARLIKLARINDAN VE TARİHİ YAŞAM ALANLARINDAN GÜNÜMÜZE AKTARILAN HAYATLARINDAN BİZE İPUCLARI GÖNDEREN BİZLERİ AYIKTIRAN ECDADIMIZ VE YAŞANMINI BUYUK BİR USTALIKLA ZİHNİMİZE SERGİLEYEN ÇOK KIYMETLİ BİR BELGESELİN SANKİ ÖNSÖZU GİBİ...KIYMETLİ ARKADASIM YÜKSEL ARSLAN A DEGERLİ UGRASISI VE ÇALIŞMALARINDAN ÇANKIRI KÜLTÜRÜNE KATTIGI DEGERLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİYOR SAYGI SEVGİ VE HÜRMET DUYUYOR BU ÇALIŞMALARIN SONSUZ BİR AZİM VE ÖZVERİ İLE DEVAM EDECEGİNİ UMARAK HER ZAMAN SÖYLEYECEK YENİ BİR SEYLERİ OLDUGUNU BİLDİGİMDEN BAŞARILAR DİLİYORUM....
   DÜNYA YÜZÜNDE SÖZÜ EDİLESİ BİR ÇOK BAŞKENT VARDIR.
LAKİN :
   BU KİTABI OKUYUNCA ANLADIM Kİ DÜNYANIN BASKENTİ ANADOLUDUR.
KENAN ÇEÇEN....
Yukarı Dön
ekerbicer Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ekerbicer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.01.2013 Saat 23:11
kitabın hangi yayınevinden çıktığını ve online satışının yapıldığı bir site varsa bilen paylaşabilirse seviniriz.
Yukarı Dön
kenancecen Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kenancecen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.01.2013 Saat 15:45
ekerbicere cevap:

HAMUŞAN ÇANKIRIDA YENİNİGÜN MATBAACLIK TARAFINDAN YAYINLANDI TEL:0376 2123353     FAKAT SATIŞA GEÇİLMEDİ Bİ SÜRELİGİNE HAMUŞANIN TANITIM VE DAGITIMINI ÇANKIRI VALİLİGİ ÜSTLENDİ 0 376 213 11 01 VEYA 213 11 41 NOLU TELEFONLARA ULAŞABİLİRSENİZ SANIRIM YARDIMCI OLACAKLAR HATTA ÜCRETSİZ GÖNDERECEKLERDİR SAYGILAR.
KENAN ÇEÇEN....
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek