2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kadir Yavuz Hürriyet'te
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumKadir Yavuz Hürriyet'te

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı haberci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kadir Yavuz Hürriyet'te
    Gönderim Zamanı: 05.08.2012 Saat 12:51
Çankırı'nın Hayrettin KARACA'sı Kadir Yavuz yine bir adım önde, bize ise takip etmek düşüyor.

Alıntı 04/08/2012 Hürriyet gazetesi haberi

Yok olan “Karaköprü hıyarının” tohumu tesadüfen “bohçada” bulundu

Çankırı'da 8 yıl önce hayatını kaybeden yaşlı bir kadının sakladığı bohçada bulunan tohumlarla, yok olan “Karaköprü Hıyarı” yeniden üretildi.

8 yıl önce hayatını kaybeden Şükran Kapuzcu'nun oğlu Eren Karpuzcu, annesinin eski eşyalarını incelerken bir bohça içerisinde “tohum” buldu. Eren Karpuzcu, annesinin bohcasında bulduğu tohumu 57 yaşındaki emekli arkadaşı Kadir Yavuz'a götürdü. Yavuz, tohumu bir akrabasının bahçeine ekti ve kısa bir süre sonra bohçadaki tohum ilk meyvasını vererek, kaybolduğu düşünülen “Karaköprü Hıyarı” yeniden üretilmiş oldu. 

Yavuz , 13 yıl önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden emekli olduğunu belirterek, emekliliğinde çocukluğundan beri ilgi duyduğu tarıma yöneldiğini anlattı.

Arkadaşı Eren Karpuzcu'nun 8 yıl önce hayatını kaybeden annesine ait eski eşyaları incelerken, tesadüf eseri bir bohçada tohum bulduğunu ifade eden Yavuz, bu tohumları arkadaşından alarak bir yakınının tarlasına ektiğini söyledi.

O tohumdan “Karaköprü Hıyarı” yetiştiğini anlatan Yavuz, “Ne gübre kullandım ne de ilaç. Bu tohumları dikerken çimleneceğini dahi düşünmemiştim. Yine de diktim ve çimlenmeyi sağladım. Verim olacağını tahmin etmiyordum ama bunu da sağladım. Karaköprü Hıyarı, tadı ve aroması nedeniyle daha çok cacıklarda kullanılıyor. Katkısız olması nedeniyle sofralarda oldukça yoğun olarak kullanılacağını düşünüyorum” dedi.
Tohumların bir kısmını İl Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürlüğüne incelenmesi için vereceğini belirten Yavuz, diğer bölümünü de ekimini yapmak isteyen arkadaşları ile paylaşacağını belirtti.

“Yaklaşık 30 yıldır üretimi durmuştu”

Çankırı Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Ziraat Mühendisi Özgür İzmirlioğlu da “Karaköprü Hıyarı”nın Çankırı'ya özgü bir salatalık çeşidiolduğunu belirterek, 30 yıl öncesine kadar yoğun bir üretiminin olduğunu söyledi.

30 yıl sonra tesadüfen... 

İzmirlioğlu, kendine has, özel bir tadı olan bu salatalık çeşidinin, günümüzde üretilmediğini ifade ederek, “Yaklaşık 30 yıldır üretimi durmuştu. Yeni çıkan salatalıkların albenisinin daha iyi ve veriminin daha yüksek olması dolayısıyla, bu çeşidin tarımı yapılamadı. Tohumu da kayboldu” ifadelerini kullandı.
Bu tohumun tekrar bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirten İzmirlioğlu, “Yaşlı bir teyzenin bohçasında bulunan tohumlarla, Karaköprü hıyarını kazandırılmasından çok memnunuz” diye konuştu.

İzmirlioğlu, tohumun genetiği ile oynanmadığı için saf bir ırk olduğunu, bu salatalık cinsinin eskiden 40-50 santime kadar büyüyebildiğini, bulunan tohumlardan üretilen salatalık ise şimdilik 35 santime kadar büyüyebildiğini kaydetti.
Cansaati.Org
Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.08.2012 Saat 23:11

Çankırı Tarım İl Müdürlüğümüze ( Kara Köprü  ) Çankırı Salatalığımızla ilgili vermiş olduğum dilekçem.

İL GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ‘NE

ÇANKIRI

Çankırı nın en zemin sebzesi salatalığımız Hk

İlimizin yöresel bir salatalığı olan Kara Köprü salatalığı 30 ila 40 yıldır ekilip dikilmediğinden unutulmaya yüz tutmuştu!

Bir arkadaşımın ölen annesinin tohum sandığından çıkan Kara Köprü salatalığı dikip çimlendirdim. Bu gün için meyvelerini de vermiştir. Bu meyveleri salatalıkları tohuma bıraktığımı için tohumluk olmuştur. 

Bu salatalığımız mevcut salatalıklarla bağdaşır yeri yok desek,  mubala olmaz! Şöyle ki görünüm anlamında çok daha iri bir yapıya sahip, bu irilik hem boydan uzunluk hem de kutur anlamında büyüklüktür. Mevcut salatalıklardaki yeşil görünüm karaköprü Çankırı salatalığında, açık yeşil, sarımtırak, kirli beyaza yakın renklere dönüşür, iç çekirdeği çok yoğun bir şekilde mevcut olup, aroması kokusu çok yoğun bir şekilde hemen kendini gösterir,

Etli kısımdaki sertlik ( Çekirdek doku ile dış kabuk arasındaki kısım) gevreklik kendine has tabi bir çeşni olarak karşımıza hemen çıkar, Etli kısmın bitiminden itibaren hemen çekirdek doku başlar

Sanırım mevcut salatalıklardan kendini ayrıştıran farklılığı burada, iri dolgun hacimsel olarak olduk ca büyük bir alanı kaplamasıdır. Buradaki çekirdek doku v e çekirdek dokuyu oluşturan saydam kendine özgü yapı sanırım esas aramayı tadı lezzeti veren kısım,kendini ayrıştıran kendine ayrıcalık katarak albenisini artırmaktadır, farklılığı ve cazibesini artırması dır.

Bu salatalığımız ın Tarım ve Köy işleri Bakanlığımz, Çankırı Valiliğimiz, Çankırı Tarım il Müdürlüğümüzce İlgili kurumlarımızca tescilletip Ülkemiz, Çankırı ilimiz adına bu salatalığımız koruma altına alıp ,( Çankırı salatalığı ismi ile) tescillenmesini talep ediyorum.

Bu konuda tarım ve köy işleri bakanlığının da çok önemli çalışmaları mevcuttur. Türkiye’nin meyve ve sebzelerinin gen haritalarının çıkartılması  ( yöresel bölgesel) meyve ve sebzelerin tescillenmesi koruma altına alınması hususunda.

Tüm bunların da ötesinde doğal tabi bir ürün olması Çankırı Salatalığının genetiği ile oynanmamış olması, kimyasal hiçbir katkı maddenin bulunmaması en sağlıklı en doğal ürün olmasıdır.

Dünya da bu gün ülkeler ürettiği meyve ve sebzenin, genleri ile genetik bankası kurarak geleceğin meyve sebzenin hububatına sahip olma yarışına girdiler. Orijinal tohum bankaları kuruldu!

Dünya üzerinde genetiği ile oynanmamış meyve, sebze, hububat neredeyse kalmamıştır. Uluslar bu gün oluşturdukları bu genetik bankalarında bu meyve sebze ve hububatlarının doğal haliyle koruma altına almışlardır.Bu ürünlerini de tescilleyip dünya piyasasına kendi istek ve onayı olmadan üretimini engelleme çabasına girmişlerdir. Adı ismi konmadık uluslar arası bir biyolojik silaha sahip olmakla eş anlamlı hale gelmiştir…

Tüm bunların ışığında İlimizde belki de asırladır ekip biçtiğimiz yediğimiz otuz kırk yıldır üretimi yapılmayan salatalığımızın Çankırı salatalığı olarak tescillenmesini çok önemsiyorum. Üretim rekoltesi düşükte olsa, Pazar payı belki bu gün için yeterlide olmasa Ülkemiz adına İlimiz adına gurur vericidir. Zira genetiği ile oynanmamış ender ürünlerden birisinidir. Mevcut salatalıkların içerisinde insan sağlığı için en ideal bir salatalık olduğu düşünmekteyim bunun için,

Gereğinin yapılması emir ve müsaadelerinize arz ederim

Not Söz söz konusu tohumlar 10 adet olarak ektedir.

Ekip çimlendirdiğim tohumluğa bıraktığım salatalıkların tohumlarını ve meyvesini araştırmalarınızda kullanabilirsiniz talep etmeniz halinde

07.08.2012

Kadir Yavuz

Adres  xxxxxxxxxxxxxxxxx

Tel 0533 xxxxxxx

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.08.2012 Saat 23:15

ALINTI : Kaynak Yeni gün gazetesi 13 Ağustos 2012

Karaköprü hıyarının tescili için ilk adım atıldı

Karaköprü salatalığının tescillenmesi için ilk adım atıldı. 30-40 yıldır üretilmeyen ve unutulmaya yüz tutan karaköprü salatalığının tohumları, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, incelenmek üzere teslim edildi. Şimdi sıra yetkililerde.

Bir arkadaşının annesinin tohum sandığından çıkan karaköprü hıyarının tohumları Kadir Yavuz isimli vatandaş tarafından ekilerek, tekrardan gün yüzüne çıkarıldı. Lezzetli bir tadı, aromalı kokusu ve bir çok değişik özellikleriyle diğer salatalıklardan ayrılan Çankırı’ya has karaköprü salatalığı, incelenmek İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne verildi.

Salatalılığın tohumlarını ekerek, meyvesini elde eden ve bir kısmını tohumluk bırakan Kadir Yavuz, İl Müdürlüğüne verdiği dilekçede Karaköprü hıyarının, Çankırı salatalığı olarak tescillenmesini talep etti.

Dünya üzerinde çoğu ülkenin kendi ürünlerini tescillettiğini aktaran Yavuz, karaköprü salatalığının tescillenmesi için gereken çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti.  Ürün tescilinin, dünya üzerine çok önemli bir hale geldiğine vurgu yapan Kadir Yavuz, “Ben, 30-40 yıldır üretimi yapılmayan bu salatalığımızın, Çankırı salatalığı olarak tescillenmesini çok önemsiyorum. Bu, ülkemiz ve ilimiz adına gurur vericidir. Zira bu salatalığımız, genetiği ile oynanmamış ender ürünlerden birisidir” dedi.

Yavuz, İl Müdürlüğüne verdiği dilekçede şunları dile getirerek, gerekli incelemelerin ve işlemlerin gerçekleştirilmesini talep etti:

“İlimizin yöresel bir salatalığı olan Kara Köprü salatalığı 30 ila 40 yıldır ekilip dikilmediğinden unutulmaya yüz tutmuştu!

Bir arkadaşımın ölen annesinin tohum sandığından çıkan Kara Köprü salatalığını dikip çimlendirdim. Bugün için meyvelerini de vermiştir. Bu meyveleri, salatalıkları, tohuma bıraktığım için tohumluk olmuştur. 

Bu salatalığımızın mevcut salatalıklarla bağdaşır yeri yok desek, mübalağa olmaz! Şöyle ki; görünüm anlamında çok daha iri bir yapıya sahip, bu irilik hem boydan uzunluk hem de kutur anlamında büyüklüktür. Mevcut salatalıklardaki yeşil görünüm karaköprü Çankırı salatalığında, açık yeşil, sarımtırak, kirli beyaza yakın renklere dönüşür, iç çekirdeği çok yoğun bir şekilde mevcut olup, aroması kokusu çok yoğun bir şekilde hemen kendini gösterir.

Etli kısımdaki sertlik ( Çekirdek doku ile dış kabuk arasındaki kısım) gevreklik, kendine has tabi bir çeşni olarak karşımıza hemen çıkar. Etli kısmın bitiminden itibaren hemen çekirdek doku başlar.

Sanırım mevcut salatalıklardan kendini ayrıştıran farklılığı burada, iri dolgun hacimsel olarak oldukça büyük bir alanı kaplamasıdır. Buradaki çekirdek doku ve çekirdek dokuyu oluşturan saydam kendine özgü yapı sanırım esas aramayı tadı lezzeti veren kısım,kendini ayrıştıran kendine ayrıcalık katarak albenisini artırmaktadır, farklılığı ve cazibesini artırmasıdır.

Bu salatalığımızın Tarım ve Köy işleri Bakanlığımız, Çankırı Valiliğimiz, Çankırı Tarım İl Müdürlüğümüzce ve ilgili kurumlarımızca tescilletip, Ülkemiz, Çankırı ilimiz adına bu salatalığımız koruma altına alıp ,( Çankırı salatalığı ismi ile) tescillenmesini talep ediyorum.

Bu konuda tarım ve köy işleri bakanlığının da çok önemli çalışmaları mevcuttur. Türkiye’nin meyve ve sebzelerinin gen haritalarının çıkartılması  ( yöresel bölgesel) meyve ve sebzelerin tescillenmesi koruma altına alınması hususunda.

Tüm bunların da ötesinde doğal tabi bir ürün olması Çankırı Salatalığının genetiği ile oynanmamış olması, kimyasal hiçbir katkı maddenin bulunmaması en sağlıklı en doğal ürün olmasıdır.

Dünyada bu gün ülkeler ürettiği meyve ve sebzenin, genleri ile genetik bankası kurarak geleceğin meyve sebzenin hububatına sahip olma yarışına girdiler. Orijinal tohum bankaları kuruldu!

Dünya üzerinde genetiği ile oynanmamış meyve, sebze, hububat neredeyse kalmamıştır. Uluslar bugün oluşturdukları bu genetik bankalarında bu meyve sebze ve hububatlarının doğal haliyle koruma altına almışlardır. Bu ürünlerini de tescilleyip dünya piyasasına kendi istek ve onayı olmadan üretimini engelleme çabasına girmişlerdir. Adı ismi konmadık uluslararası bir biyolojik silaha sahip olmakla eş anlamlı hale gelmiştir.

Tüm bunların ışığında İlimizde belki de asırladır ekip biçtiğimiz yediğimiz otuz kırk yıldır üretimi yapılmayan salatalığımızın Çankırı salatalığı olarak tescillenmesini çok önemsiyorum. Üretim rekoltesi düşükte olsa, Pazar payı belki bugün için yeterlide olmasa, Ülkemiz adına İlimiz adına gurur vericidir. Zira genetiği ile oynanmamış ender ürünlerden birisidir. Mevcut salatalıkların içerisinde insan sağlığı için en ideal bir salatalık olduğu düşünmekteyim” dedi.

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
nurierkenci Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nurierkenci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.08.2012 Saat 20:54
Tebrikler teyzeoğlu

Nuri ERKENCİ
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.09.2012 Saat 12:52

ÇANKIRI SALATALIĞI’ MIZ

Çankırı ya özgü İlimizin bilinmeyen bir tarihten bu yana ekip biçtiğimiz yediğimiz salatalığımız tescilleniyor. Çankırı ismi ile, Söz konusu salatalığımızla ilgili Ulusal basın ve yerel basında, internet sayfalarında yer alınca büyük bir ilgi ve alaka gördü, telefonlarım susmadı, meyil trafiği , ve de birebir görüştüğüm insanların, ilgi ve alakası da beni de fazlasıyla onur e etti

Konu ile ilgili TRT 1 Radyosu telefon la röportaj yaptı. TRT Radyo 1 program yapımcısı Neşe YENİCE ile yapmış olduğum röportaj Programı 24 eylül Pazartesi günü, Radyo 1 de, sabah saat 6.30-7.30 arasında yayınlanacaktır.

Söz konusu  Çankırı Salalığı ( Kara köprü hıyarı ) ilgi ve alaka ne hikmetse, İlimiz  İdareci ve yöneticilerin den siyasilerimizden gelmedi…?

Kamuoyunca uzunca süredir gündemde olan ol bu olayla ilgili tüm resmi yazışmalar aşağıdadır.

KONU VE KONULARA İLİŞKİN RESMİ YAZIŞMALARIM

İL GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ‘NE

ÇANKIRI

Konu; 07.08.2012 tarihli Çankırı nın en zemin sebzesi salatalığımız Hk vermiş olduğum                                                           Dilekçeme ektir.

Söz konusu dilekçemde Çankırı ya özgü yöresel salatalığımızın ilimiz adına tescilin yapılmasını talep etmiştim. Kurumunuzca,

İlgili birimce tescil edilmesi için vermiş olduğum tohum sayısının yetersiz olduğu, ayriyeten dikip çillendirmiş olduğum salatalığımızın yeni tohumlarından gerektiği telefonla bildirilmiştir.İlgili birimce,

İstenmiş olan dikip çillendirip ürünü nü almış olduğum salatalığın yeni tohumları, ayriyeten eski söz konusu salatalığımızın tohumlardan 45 şer adet olarak ilişikte sunulmuştur

Gereğinin yapılması emir ve müsaadelerinize arz ederim

Not:   Söz konusu tohumlar 90 adet olarak ektedir. 45 adet yeni mahsul salatalığımızın tohumu 45 adette eski tohumlar ektedir.                                                 

Kadir Yavuz

27.08.2012

( imza )

27.08.2012 tarih ve 02469 sayı ile İl Müdürlüğüne verdim dilekçe.

İL GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜNE

ÇANKIRI

Konu: Çankırı Salatalığımız,  ( Kara köprü ) Kurumunuzca yapılan işlem hk.

Konu ve konulara ilişkin 07.08.2012 ve 27.08.2012 tarihleri arasındaki Kurumunuza yapmış olduğum müracaatlarım ile ilgili, ilgili kurum ve kurumlarımızla hangi yazışmalar araştırmalar yapılmıştır.

Konu ve konulara ilişkin yapılan işlemlerin tarafıma verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ederim.

Kadir YAVUZ

05.09.2012

( İmza )

İlgili kurumumuz ÇANKIRI GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ’ müzden talep ettiğim bilgiler tarafıma verilmiştir, söz konusu bilgiler aşağıdadır

Söz konusu Çankırı Salatalığımızdan  bir görünüm

Çevreci Kadir Yavuz                                                                                         

Düzenleyen kadiryavuz55 - 22.09.2012 Saat 15:08
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek