2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Osmanlıda Bir Yâren Anısı
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumOsmanlıda Bir Yâren Anısı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Osmanlıda Bir Yâren Anısı
    Gönderim Zamanı: 24.03.2006 Saat 22:52

OSMANLIDA yaşanmış bir olayı anlatmak istiyorum

Bir genç bir kıza aşık olur ve aile büyüklerine durumu anlatır aile büyükleride münasiptir diyerekkız evine giderALLAHIN EMRİ PEYGAMBERİN  KAVLİ İLE   kızınızı  oğlumuza

İstiyoruz derler ve kızevi hoş geldiniz sefalar getirdiniz der

Kızın babasıAncak size bir şey soracağım        oğlunuz yaran ocağında bulundumu yani yaran terbiyesi aldımı hayır daha yaşı küçük derler kızın babası sizler tanrı misafirimizsiniz ancak yaran ocağı açmamış yaran terbiyesi Almayan bir gence VERECEK kızımız yoktur. Kusura bakmayın der

Bu olay gence anlatılır aşırı üzülen genç yaranbaşı yani bugünki ismi yaran reisine gider derki yaranbaşım ben yaran olarak meclisinize girmek istiyorum deryaranbaşı gence şöylebir bakar  kardeşim sen daha çok küçüksün daha sakalın bıyığın bile çıkmamış yaranağa olabilmen için yaran meclisine girebilmen için bıyıkların gelişmiş olacakki bıyığında tarak durabilmeli der

Buna çok içerliyen genç heyecanlanarak cebinden tarağını çıkartır üst dudağına geçirir tabi dudaklarından aşağıya kanlar akarak yaranbaşım benim bıyığımdada tarak duruyor bakın der

Yaranbaşı bu yağız mert gence hayranlıkla bakarken çok hoşuna gider tamamdelikanlı seni yaran meclisine aldırtacağım der ve yaran meclisin de bir dönem yaranağa olarak yaran ocağı yakarak topluma yaran terbiyesialmış olarak kazandırılan bu gencin gecmişte istenilen kız evine bu defa aile büyükleri ile yaranbaşı ve yaran arkadaşları gider ALLAHIN EMRİ PEYGAMBERİN KAVLİİLE kız tekrar istenir kız babası bu defa koşulsuz kızını bu gence verir

İşte yaran terbiyesi böylesine değerli böylesine köklü mirasımızdır bu değerlere sahip çıkmak her kesin görevi olmalıdır

YARAN   Necati ÜLKER                            15/03/2006

Necati Ülker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek