2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı'ya 500 milyon dolar değerinde yatırım
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı'ya 500 milyon dolar değerinde yatırım

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı'ya 500 milyon dolar değerinde yatırım
    Gönderim Zamanı: 22.09.2012 Saat 12:31
500 milyon dolarlık yatırım imzalandı

Dünya gazetesinden alıntıdır.

Japon Sumitomo Rubber İndustries Firması, Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik A.Ş ile 500 milyon dolar değerinde bir yatırımla Çankırı'ya üretim tesisi kuracak.

ANKARA - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı'nın da katıldığı törenle, Japonya'nın ilk yerel lastik üreticisi Sumitomo Rubber Industries (Sumitomo Rubber) Firması Başkan ve CEO'su Ikuji Ikeda ile Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ (AKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, yaklaşık 500 milyon dolar değerinde üretim tesisinin Çankırı'ya kurulması için protokol imzaladı.

Çağlayan, Rixos Otel'deki törendeki konuşmasında, yatırımın çok doğru zamanda yapıldığını, dünya ekonomisinin ciddi bir krizden geçtiği dönemde, yeni teşvik sisteminin açıklandığı bir ortamda bu yatırımın önemli olduğunu kaydetti. Bakan Çağlayan, "Türkiye, dünyanın şu anda en güvenilir 13. yatırım yapılabilir ülkesi" dedi.

2 bin kişiye iş imkanı
Abdülkadir Özcan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, 516 milyon dolar bir yatırımla faaliyete girecek olan fabrikada 2 bin kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğünü belirterek, "Fabrikanın en geç iki yıl içinde üretime geçmesini planlıyoruz" dedi.
Ikeda, yakın bir gelecekte Toyota ve Honda gibi firmalara da ürün teslimi gerçekleştirme düşüncesinde olduklarını söyledi.
Ikuji Ikeda, Çankırı'ya kurulacak tesisin 2015 yılı Haziran ayında üretime başlamasının planlandığını belirterek, 2 yıl içinde günlük 30 bin lastiğe, 2017 yılına kadar da 10 milyon adet üretimin hedeflendiğini kaydetti.

Çağlayan: Japonya ile serbest ticaret anlaşması gündemde
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Japon firmaların Türkiye'ye ilgisinin giderek arttığını belirterek, Japonya ile serbest ticaret anlaşması başlatma müzakerelerinin gündemde olduğunu kaydetti.
Çağlayan; "Japonya ile işbirliğimizi her alanda arttırmaya kararlıyız. Japon ekonomisi şu anda içinde bulunduğu durgunluktan kendilerine en güvenli çıkış olarak Türkiye'yi seçmiş olmaları son derece önemli" dedi.
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.09.2012 Saat 12:37
Yatırımcının kendi sitesindeki açıklaması

Sumitomo Rubber to Establish a Joint Venture In Turkey

2012.09.21

Sumitomo Rubber Industries is establishing a new joint venture company in Turkey as part of our Group’s efforts to expand and develop our global tire business. The new company will serve as a strategic base for both production and sales of tires bound for the Middle East, North Africa and Russia, where we anticipate continued market growth, as well as for markets in Europe.

Sumitomo Rubber Group is expecting a significant increase in tire sales in emerging markets, such as the Middle East, North Africa, and Russia, and we believe that supplying tires from Turkey, which is nearer to these markets in addition to Europe, will enable us to reap enormous benefits in terms of lead times and transportation costs. In addition, with Japanese-owned automobile makers also expected to increase production in Turkey, we can also look forward to increased sales of both OE and replacement tires in the Turkish market.

Today, Sumitomo Rubber signed a joint venture agreement with our Turkish partner, Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik (AKO). The new company is to be established in October of 2012 and is scheduled to begin production by July of 2015.

New Company Profile 
Company Name:To Be Determined
Capital:30 million USD (Initial)
Investment Ratio:
Sumitomo Rubber Industries, Ltd.   80%
Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik     20%
Establishment:October 2012 (scheduled)
Start of Production:July 2015 (scheduled)
Main Business:
The production and sale of radial tires for passenger cars and tires for light trucks.
Production Capacity:30,000 tires per day (by the end of 2019)
Total Investment:Approx. 500 million USD
No. of Employees:Approx. 2000 (by the end of 2019)

AKO Company Profile                    
Company Name:Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik
Head Office:Ankara, Turkey
Capitalization:45 million Turkish Lira (approx. 26 million USD)
Business Activities:
The production and sale of tires and retread tires, the sale of automobile parts and accessories, construction.
Annual Sales:             756 million Turkish Lira (approx. 444 million USD)
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
şenol Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı şenol Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.09.2012 Saat 16:51
çankırının neresine üstad birde şu siteyi düzgün bir hale getirsen nasıl olur?
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.09.2012 Saat 19:43
Çankırı Ticaret sanayi İl müdürü Şaban beyden aldığımız bilgiye göre, Tüney köyü mevkiinde (yeni) Yakınkent OSB alanına yapılacak. 

Asıl olan gelecek bu yatırım değil, bunların oluşturacağı tedarikçi firma sayısının çokluğudur. Eğer Çankırı'ya bu fabrika ile bağlantılı irili ufaklı tedarikçi firmalar kurulursa gelişme ve kalkınma daha sağlam temellere dayanır. Aksi halde Japon bir gün yatırımını Hindistan'a taşıma kararı alır, zor değil bu kararlar. O halde Çankırı'yı yönetenlere ve Çankırı'da yaşayanlara düşen görev yatırım ortamını iyileştirmek, yaşanabilir bir şehir oluşturmak için var güçleriyle çalışmak olmalıdır. 
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
seferzafer Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seferzafer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.09.2012 Saat 11:38
Hele şükür. Yeni teşvik yasası meyvelerini vermeye başladı. Umarım memleketimiz için bu yatırımlar artarak devam eder.

Bu Türk Firmanın Duyurusu http://www.abdulkadirozcan.com.tr/

Japon Nissan'ın ortağı Türkiye'de lastik üretecek
22.09.2012

Japonya'nın önde gelen markalarından Sumitomo, Türkiye'de araç lastiği üretecek. 2013'te temeli atılacak ve iki yılda tamamlanması planlanan yatırımın 500 milyon dolara mal olması bekleniyor. Üretimin yüzde 80'ini ihraç edecek olan şirket, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Firma adres olarak Çankırı'yı seçtiği için 6. bölge teşviklerinden faydalanacak.

Küresel krize rağmen yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor. Nissan'ın Japon ortağı Sumitomo firması, Türkiye'de 500 milyon dolarlık yatırımla araç lastiği üretecek. Yatırımla birlikte toplamda 2 bin 500 kişiye de istihdam sağlayacak fabrikanın temeli 2013 yılında atılacak. Japonya'nın ilk yerel lastik üreticisi Sumitomo Rubber Industries (Sumitomo Rubber) firması başkan ve CEO'su Ikuji Ikeda ile Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ (AKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, yaklaşık 500 milyon dolar değerinde üretim tesisinin Çankırı'ya kurulması için protokol imzaladı. Protokolün imza töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Birleşmiş Milletler raporlarına göre, Türkiye'nin dünyada en fazla yatırım çeken ülkeler arasında 2010 yılında 29. sırada bulunduğunu, 2011'de ise 23. sıraya yükseldiğini aktardı. Yatırımın çok doğru zamanda yapıldığını, dünya ekonomisinin ciddi bir krizden geçtiği dönemde, yeni teşvik sisteminin açıklandığı bir ortamda bu yatırımın önemli olduğunu kaydeden Çağlayan, "Türkiye, dünyanın şu anda en güvenilir 13. yatırım yapılabilir ülkesi." dedi. Türkiye'yi "güven ve istikrar adası" olarak tanımlayan Çağlayan, iki firmanın ortaklık kurarak yaptığı yatırımın, Çankırı'da OSB içinde yer aldığını, bu nedenle 6. bölge teşvikinden yararlanacağını aktardı.

2015 yılının Haziran ayında Çankı-rı'da üretime başlamayı planlayan firma, iki yıl içerisinde günlük 30 bin, 2017 yılına kadar ise 10 milyon adet lastik üretimi yapmayı hedefliyor. Japon firmaları arasında Türkiye'de yatırım için karar aşamasına gelenler ve fizibilite çalışmalarına devam edenler bulunduğu bilgisini veren Bakan Çağlayan, Tokyo Mitsubishi Bankası'nın da Türkiye'de yatırım planları olduğunu bildirdi. Çağlayan, Toyo Kohan firmasının da demir-çelik sektöründe Türkiye'de bir firma ile fizibilite aşamasında olduğunu açıkladı. Çağlayan, Japonya ekonomisinin şu anda içinde bulunduğu durgunluktan çıkış yolu olarak Türkiye ekonomisine kenetlenmeyi hedef olarak seçtiğini belirtti.

Toyota ve Honda'ya satış yapacak

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı da Sumitomo Rubber ile ajans olarak ilk günden bugüne kadar 20 aylık bir süreçte çalışmalarda bulunduklarını ifade ederek, söz konusu yatırımın istihdam ve ihracata pozitif etki sağlayacağını ifade etti. Diğer Japon firmalarının da Türkiye'ye ilgisi olduğunu ifade eden Aycı, "Zamanı gelince, olgunlaşınca, dozerleri kapıda görünce onu da kamuoyuna duyuracağız." dedi. Sumitomo Rubber Industries Başkan ve CEO'su Ikuji Ikeda ise Sumitomo Lastik Grubu olarak, gelişen Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya pazarlarında, 2011 ve 2020 seneleri arasında lastik satışlarında önemli bir büyüme kaydetmeyi öngördüklerini belirterek, "Lastiklerimizin hedef pazarlara ve Avrupa'ya konumuyla öne çıkan Türkiye'den tedarik edilmesinin, tedarik süresi ve nakliye maliyetleri açısından grubumuza büyük faydalar katacağına inanıyoruz." diye konuştu. Ikeda, yakın bir gelecekte Toyota ve Honda gibi firmalara da ürün teslimi gerçekleştirme düşüncesinde olduklarını bildirdi. Ikeda, Türkiye'ye Avrupa'dan gelen ithal lastiğin pazar payını almak istediklerini belirterek, "2023'te yüzde 10'luk pazar payı elde edersek mutlu olacağız." dedi. Abdülkadir Özcan (AKO) AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan da yatırım ortaklığında Dunlop, Falken, Sumitomo olarak yapılacak üretimin yüzde 80'inin yurtdışına ihraç edileceğini kaydetti.

Düzenleyen seferzafer - 24.09.2012 Saat 11:41
Bir mum macerası, yanıyor ve eriyorum
Olsaydı aydınlatmak bari yanarken kârım.
Yukarı Dön
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seferzafer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.11.2012 Saat 11:10
Yine zaman gazetesinden İbrahim ÖZTÜRK beyden güzel bir yazı 22/11/2012

Tespitler çok yerinde.

Haber olarak giremedim buraya ekliyorum.

Geçmişe yaslanıp geleceğini arayan Çankırı

Çankırı’ya gitmeyenler herhalde ‘taa Anadolu’nun içlerinde, bozkırlarda, kaybolmuş bir yer’ gibi algılar. Öyle değil. Gidince ben de yanıldığımı anladım. 

Kadim çağların bu şehri aslında çok yakın. Türkiye’de hava ve kara ulaşımı gelişti, bir yerlere ulaşmak hiç de zor değil. Bir kere Çankırı, Ankara’nın hemen yanı başında. Sabah gidip, akşam dönülebilir.  Yeni teşvik sisteminde de 5. Bölge’de bulunuyor. Çok büyük destekler var.  Kütahya’ya tayini çıkan Çankırı Sanayi İl Müdürü Şaban Küçükgümrah, kafalardaki ‘uzak’ imajını yıkmak için yeni kurulmakta olan organize sanayi bölgesinin (OSB) adını da bu yüzden ‘Çankırı Yakınkent OSB’ olarak koymuş. OSB şu sıralar hareketli günler geçiriyor.

Bir kere şu kesin ki; ağlamayan çocuğa meme yok. Şehirler ve bölgeler de birbirleriyle kıyasıya yarışmayı öğrenmeli. Bir konferans için gittiğimde tanıştığım  Çankırı Valisi Vahdettin Özcan Bey’i kabına sığmayan bir yapıda buldum. Vilayete yeni bir farkındalık ve ivme kazandırmak için hemen her yolu deniyor. Anlayacağınız Çankırı’nın en büyük ‘teşviki’ bizzat Vali Bey’in kendisi. Ancak Çankırı dışındaki zengin Çankırılılar da artık topa girmeli. Zira her şey sahiplenmeye, hamiliğe bağlı.

Nitekim 27-30 Eylül tarihlerinde Vali Bey’in yoğun çabaları ile İstanbul’da düzenlenen Çankırı Tanıtım Günleri kapsamındaki ‘Yatırım Zirvesinde’ konuşma yapmak için gittiğimde, Japonların (Sumitomo) araba lastiği üretmek için Çankırı’da toplamda 500 milyon dolarlık büyük bir yatırım kararı aldığını öğrendim. Peki, Çankırı da nereden çıktı? Çünkü teşvikler harika, Vali her konuda adeta mokasenlerini giyip sahaya inmiş. Bölgede PETLAS gibi alanında dev bir araba ve uçak lastiği üreten fabrikanın birikimi var. Böyle kuruluşlar rakip değil, birikiminden istifade edilecek, birlikte pazarı büyütecek bir refik, bir paydaş olarak görülmeli. Japonlar da bu sinerjiden yararlanacak.  Ancak bu büyük yatırımı çekmek için OSB’nin gerekli altyapısını tamamlanması, yani doğalgazın, kesintisiz elektriğin, suyun, yolun temin edilmiş olması gerekiyor. Fizibilite çalışmasını yapan Japonlar, 2015’in ortalarında üretime geçebilmek için bu taahhütlerin bir an önce yerine getirilmesini bekliyorlar. Bu yüzden Bakanlık 2013 bütçesine altyapı ile ilgili ödeneği koymak için acele etmeli. Sırf gaza gelip verilen sözler yerine getirilmez de bu yatırım kaçarsa, gerçekten hayıflanırım.

Çankırı tuz mağarası kesinlikle artık turistik bir destinasyon. Zaten bölgede çok sayıda tarihî mekân var. Baktım, kaldırımların her iki yakası kavun dolu. Üreticiler, alıcısı olmayan bu malı adeta birbirlerine satmaya çalışıyorlar. Oysa bu kavunun çok hoş ve farklı bir lezzeti var. İstanbul’da arasanız bulamazsınız. Üretim kalitesi artırılmalı. Çankırı, kavununu da elmasını da etkinlikle pazarlayıp büyük şehirlerle buluşturmalı. Keza, yeşil kart uygulaması nedeniyle, işsizliğin yüksek olduğu şehirde emek sıkıntısı çekiliyor, iyi mi? Bir an evvel yeşil kartın alınabilmesi, İŞKUR’un beceri kurslarına gidip, meslek öğrenip, sertifika edinilmesi şartına bağlanmalı. Cıvıl cıvıl yükselen Karatekin Üniversitesi ile şehir etkin işbirliğine gitmeli. Birkaç büyük yatırımla şehirde bir tane işsiz kalmaz. Ama sinerji için takımı sahaya bekliyoruz.

Yukarı Dön
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı seferzafer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.11.2012 Saat 11:15
Bir haber de Hürriyet'ten.

Çankırı'da “Video Konferans Sistemi”

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Türkiye'de ilk kez “Video Konferans Sistemi”ni uygulamaya koyduklarını ifade ederek, proje sayesinde hem zamandan hem de maddi masraftan tasarruf edeceklerini bildirdi.

Vali Özcan, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda yenilenen internet alt yapı teknolojisi sayesinde, birçok farklı yeniliğin uygulamaya girdiğini belirterek, Türk Telekom ile yaptıkları işbirliği sayesinde, Valilikler arasında Türkiye'de ilk defa video konferans sistemine geçen kurum olduklarını söyledi.

Bu sistem sayesinde aynı anda 3 ilçeyle görüşebildiklerini ifade eden Özcan, “Eş zamanlı olarak tüm ilçelere de kurulan uygulama sayesinde, hem zamandan hem de masraflardan tasarruf edilmiş oluyor. Ayrıca, acil durumlarda da avantaj sağlayan sistem, kış mevsiminde yolların kapanması durumunda birçok görüşmeyi buradan yapmamız sayesinde sorunlar da ortadan kalkıyor” diye konuştu.

Özcan, video konferans sistemini şu an itibariyle Şabanözü, Çerkeş ve Ilgaz olmak üzere 3 ilçede uyguladıklarını aktararak, ilk olarak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün tarım politikalarını anlattığı toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Alt yapı işlemlerinin tamamlanması ardından sistemin diğer kamu kuruluşlarının hizmetine de sunulacağı bildirildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Düzenleyen seferzafer - 22.11.2012 Saat 11:17
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek