2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Orhun Yazıtları Çankırı’da Kaya Tuzuna İşleniyor
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumOrhun Yazıtları Çankırı’da Kaya Tuzuna İşleniyor

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı haberci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Orhun Yazıtları Çankırı’da Kaya Tuzuna İşleniyor
    Gönderim Zamanı: 14.10.2012 Saat 10:50


alıntı çankırı belediyesi

Orhun Yazıtları Çankırı’da Kaya Tuzuna İşleniyor 

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, kaya tuzundan yapılan Orhun Yazıtlarının tanıtım toplantısında, ‘’Günübirlik işler her kişinin, tarih yazmak er kişinin işi. Biz tuzu mutfaktan çıkartıp tarihe taşıdık’’ dedi. 

Orhun Yazıtları'nda bulunan heykeller, Çankırı'da düzenlenen "1. Uluslararası Kaya Tuzu Orhun Yazıtları Heykel Sempozyumu" kapsamında kaya tuzuna işleniyor. 

Bilimsel danışmanlığını Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Ayyılmaz, organizasyon danışmanlığını Azeri heykeltıraş Sait Rüstem'in yaptığı 1. Uluslararası Kaya Tuzu Orhun Yazıtları Heykel Sempozyumu kapsamında, Çankırı Garı'nın yan tarafına kurulan atölyede, 10 ülkeden 13 heykeltıraş Orhun Yazıtları'ndaki heykelleri, tuz madeninden çıkarılan kütle halindeki kaya tuzlarına işliyor. 

Belediye Başkanı İrfan Dinç, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ‘’Orhun Yazıtlarını Çankırı’mızın yerel değeri olan kaya tuzu ile birleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda bizim için çok önemli’’ diye konuştu. 

Türk insanının insanlık tarihine bıraktığı ilk eser olması dolayısıyla bu çalışmanın önemli olduğuna değinen Dinç, şöyle devam etti: 

‘’Türk isminin geçtiği, Türk askeri dehasının yer aldığı, Türk tarihinin insanlık medeniyetine bıraktığı ilk eser olan Orhun anıtlarını kaya tuzundan yapmanın gururunu yaşıyoruz.  Biz bu çalışmayı, Türkiye Cumhuriyetlerinden getirdiğimiz heykeltıraşların çalışmaları ile daha da anlamlı hale getirdik.’’ dedi.

 Çankırı’nın isminin bu çalışmayla birlikte Türkiye Cumhuriyetlerde bilinir hale geleceğini belirten Dinç, ‘’Bu çalışma Çankırı’nın isminin Türk Dünyasında duyuracaktır. Bu çalışmanın ne anlama gediğini bilen arkadaşlarımız Çankırı’ya gelip bu çalışmayı göreceklerdir’’ dedi. 

Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından her yıl kaya tuzundan yeni eserler yapmayı düşündüklerini ifade eden Dinç, bunlar arasında dünyanın 7 harikasının da bulunabileceğini kaydetti. 

Anıtların yapılmasının ardından nerede sergileneceği konusunun görüşüldüğünü kaydeden Dinç, şuanda bir kaç yerin akıllarında olduğunu, en uygun yeri seçmeye çalışacaklarını söyledi. 

Başkan Dinç’in açıklamalarının ardından heykeltraşlar kendi eserlerini tanıttı.

Daha sonra belediye başkanlığında toplantıya devam eden Dinç, Türk tarihinde bu çalışmanın ne anlama geldiğini ifade ederek, tarihe önem verilmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yaptı. 

Dinç, sanatçılardan birinin “belediye başkanlarının genelde yol, su gibi işleri yaptığı bilinir. Sizin bu tür işlere de önem veriyor olmanız mutluluk verici.” Demesi üzerine, biz hem o işleri hem de bu işleri yapıyoruz. ‘’Günübirlik işler her kişinin, tarih yazmak er kişinin işi” dedi


Cansaati.Org
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek