2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Recep CIRIK'ın Öğretmenliğe Vedası
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumRecep CIRIK'ın Öğretmenliğe Vedası

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Recep CIRIK'ın Öğretmenliğe Vedası
    Gönderim Zamanı: 06.05.2013 Saat 23:00
Recep CIRIK'ın Öğretmenliğe Vedası

Muhteşem Veda !

Belçika’nın Doğu Flaman kentlerinden olan 20 Bin’i aşkın Türk kökenli vatandaşımızın yaşadığı Gent kentinde Türkçe öğretmeni olarak 36 yıl boyunca hizmet veren Recep Cırık öğretmenlik hayatı boyunca çektiği fotoğrafları sergileyerek faal meslek hayatına nokta koydu.

Gent üniversitesi sergi salonunda gerçekleşen   ‘Tebeşirle tablet arasında ’ adlı fotoğraf sergisi öncesi slayt gösterisiyle fotoğraf albümün’den  resimlediği kareleri davetlileri gösterdi.

Kalabalık bir davetli grubu Recep Öğretmeni yanlız bırakmadı.

Sergi açılışında başta Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz,Gent Belediye Meclis üyesi Mehmet Sadık Karanfil,Eğitim Müşaviri Sinan Ada,parlementerlerden Veli Yüksel ve Fatma Pehlivan,Gent üniversitesini temsilen Mieke Gedik,Gent Belediyesi Uyumdan sorumlu emekli Morris Marechal,Johan Devrees,FZO-VL Dernek Başkanı Ceylan Kara,sanatçı Fakı Edeer,İşadamı Metin Edeer,Kenan Dağgün,Türk Dernekler Birliğini temsilen Şaban Gök,cami dernekleri temsilcileri,mezun ettiği öğrencileri,meslek arkadaşları,iş ve sanat dünyasından isimler’den oluşan kalabalık bir davetli grubu ve ailesi hazır bulundu.

Açılışta konuşma yapan Resul Tapmaz ‘ hocamız emekli olabilir ama biz onu daha emekli etmedik.Türklerin Avrupaya göçünün 50. yılı etkinliklerinde de kendisinin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz.’ dedi.Morris Marechal ve Johan Devrees ise ‘  öğretmen Recep Cırık’la geçirdikleri hatıraları davetlilerle paylaştı.

Daha sonra konuşma yapması için kürsüye davet edilen Eğitim Müşaviri Sinan Ada ise Atatürk’ün sözünü hatırlatarak ‘ herşey olabilirsiniz ancak sanatçı olamazsınız;Herşey değişti ama bizim öğretmenlerimizin emeği ve gayreti değişmedi’ diyerek burada bulunmaktan duyduğu memnunluğu ifade etti.

Uyuma katkı sağladım.

En son olarak veda konuşması yapan  Öğretmen Recep Cırık :

Gent’teki Türk toplumu ile Flaman toplumu arasında uyuma katkıda bulunmak için  var gücümle çalıştım.Öğretmenlik kutsal bir meslektir.Öğrencilerime okumanın önemini kavramalarında öncü olmaya çalıştım.Onlar iyi bir yerlere gelebildiler.Mesleklerinde başarılı çalışmalara imza atabildiler.Tıp,ticaret,tercümanlık,öğretmenlik olmak üzere değişik alanlarda başarılı oldular ve olmaya devam ediyorlar.Çalışmalarımı uzun uzun anlatmama gerek yok.Onu sizlerin takdirine bırakıyorum.

Çocuklarınızı Türkçe derslerine gönderiniz.

Öğrencilerimize verdiğimiz dersler sayesinde kuşaklar arasında anlaşmazlıkları önledik.Avrupa’nın değişik ülkelerinde Türk çocuklarının konuşmalarını duyduğunuzda verilen dil derslerinin önemini daha iyianlayabilirsiniz.Çocuklarınızı anadillerini en iyi şekilde öğrenmeleri için Türkçe derslerine gönderiniz.Anadilini unutan çocuklar,kendi kültürlerini ve inanışlarını da kaybederler.Ülkesine sürgün giden Osmanlı Hanedanlarının çocukları bu özelliklerini kaybetmişlerdir.

43 Yıllık Öğretmen.

Yedi yılı Türkiye’de ve 36 yılı Belçika’da olmak üzere  43 yıllık öğretmenlik hayatımdaki verimli çalışmalarımın sırrı her zaman öğrenme isteğimde olmaktan kaynaklanıyor.Biliyorsunuz ki şu anda Güzel sanatlar Akademisi fotoğraf bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Öğrenmekten ve öğrencilikten vazgeçmedim.Çalışmalarım bu tende olduğu sürece inşallah devam edecektir.Bu sergi uzun süren yoğun bir çalışmanın ürünüdür.’ diyerek sahne ortasına davet ettiği 'mesleki yaşamı boyunca verimli çalışmasında en büyük desteği veren'  ailesini davetlilere tanıttı.

Sesi Titredi.

Konuşmasına devam eden Cırık :’ Yaklaşık 8 aydan beri yoğun bir çaba gösterdik.Bu serginin gerçekleşmesinde en az benim kadar emeği geçen ve sabır gösteren eşim Şerife Cırık’a teşekkür ederim.Ayrıca çocuklarım Aykut , Aysun ve de Aydın’a maddi manevi desteklerinden dolayı teşekkür ederim’ dedi.

Recep Cırık sahnede  ailesine teşekkür ederken sesinin titrediği gözlendi.

Veda konuşmasından sonra verilen resepsiyonla ayrı ayrı davetlilerle ilgilenerek fotoğrafları hakkında bilgi verdi, hatıra fotoğrafları çektirdi.

Öte yandan FC Gent Avrasya Futbol takımının başkanı Süleyman Gök 1977’de öğretmeni Recep Cırık ve sınıf arkadaşlarıyla çektirdiği toplu fotoğrafı görünce duyduğu memnunluğu dile getirerek ‘ eskiyi yad etti.

Mayıs ayı boyunca Gent Üniversitesi HetPan sergi salonunda sergilenecek olan kendi kültürümüzü nostaljik bir esintiyle karelere yansıtan  Öğretmen Recep Cırık’ın ‘ Tebeşirle Tablet Arası ‘ adlı  fotoğraf sergisi,geçen bunca zaman boyunca eskiyi unutmamak adına görülmesi gereken sergilerin başında geliyor.

,

,

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.05.2013 Saat 01:06

Üstteki metinde değerli hemşehrimiz Recep Cırık'ın 43 yıllık uzun ve aktif meslek hayatı özetlenmiş.

Öğretmenliğe vedâ etmiş, ama çalışmaktan asla imtina etmemiş.

Öğretirken öğrenici olmayı ihmal etmeyip; her dem yeni, her dem taze kalmayı başarmış.

Gurbet diyarlarında çocuklarımızın Türkçe öğrenmesine, Türk’çe düşünmesine katkılarda bulunmuş.

San’at çalışmalarını sürdürüyor., sergiler açıyor. Milletimizi olumlu vasıflarıyla temsil etmek için güzel faaliyetler yapıyor. 

Kendisini kutluyor, bu aktif hayat hikayesinin uzun müddet devam etmesini diliyor,  Cenab-ı Hak’dan ailesiyle birlikte sağlık ve afiyet niyaz ediyorum.

NOT: Ara verdiği yazılarına devam etmesi samimi temennimizdir.

Hakkı DURAN
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.05.2013 Saat 07:59
O’na sadece öğretmen dersek ayıp ederiz

1977 yılında Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışında öğretmenlik sınavlarını kazanarak Ankara’dan Belçika’ya gelen Recep Çırık, o yıldan bu yana toplum içerisinde hem sevilen hem de sayılan biri olmayı başardı. Sadece verdiği Türkçe ve Türk Kültür Dersleri’yle değil, hayatın her alanında aktif rol alan Çırık, son olarak düzenlediği fotoğraf sergisiyle bütün sevenlerini bir araya getirdi.

O’na sadece öğretmen dersek, bu kelime belki eksik kalır. Gent bölesi için çok önemli bir figür ve sembol haline gelen Recep Çırık Hoca, 1977 yılında Belçika’ya geldiğinde normal şartlarda 5 yıl sonra dönmeyi planlıyordu. Ancak kader onu Belçika’ya bağladı ve şu an yaklaşık 36 yıldır Belçika’da bulunuyor. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Türkçe ve Türk Kültür Dersleri Öğretmeni olarak gelen Recep hoca, bu görevinin dolmasıyla hem belediyenin hem de bölgedeki halkın baskıları sonrasında Belçika’da kalmaya karar verir. Recep Hoca, Türkçe ve Türk Kültür Dersleri sonrasında 1982 yılından bu yana da belediyenin bir görevlisi olarak okullarda teknik, tasarım ve sanat dersleri vermeye başlamış.

Bölgede çok sevilen Recep Çırık, bunu da mesleğine duyduğu heyecana bağlıyor. Recep Çırık, “43 yıllık meslek hayatımda, her sabah okula giderken bir stajyerin duyduğu heyecanı duydum. Hazırlığımı gün öncesinden yapardım. Bugün ne işleyeceğim diye düşünmem asla.” dedi. Recep hocanın yaptığı çalışmalar ise sadece okulla veya öğrencileriyle de sınırlı değil. Gent’te Woonfonds isimli ev almada yardımcı ve aracı kurumu ilk kez kuran kişinin Recep Çırık olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra, Gent bölgesinde ücretsiz sağlık hizmeti veren kurumların da kurucusu olan Recep hoca, toplumun her kesiminde her cemiyetinde bulunmuş.

Şu an 61 yaşında olan Recep Çırık, bundan sonra da çalışmayı bırakmayacağını ifade ediyor. Recep hoca, Gent Belediyesi’nin kendisini bırakmaya niyetli olmadığını ve başta Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz’ın isteği üzerine Türklerin Belçika’ya göçünün 50. yılı kapsamındaki projelerde yer alacağını ifade etti.

Çalışın, çalışın ve yine çalışın

Uzun yıllar tecrübesiyle öğrencilerine çok şey katan Recep Çırık, öğrencilere tavsiyelerde de bulunurken, her şeyin başında çalışmanın geldiğini ifade etti. Recep Çırık, “ Aklıma Sakıp Sabancı’nın sözü geliyor. Çalışın, çalışın ve yine çalışın. Çalışırsanız bunun karşılığını muhakkak görürsünüz. Samimiyet ve iyi niyet de çok önemli. Yaptığımız işte illa para beklenmek doğru olmaz. Bulunduğumuz topluma, vatanımıza ve milletimize hizmeti hedef olarak görmeliyiz. Zenginlik insanı mesut eden bir şey değil. İnsanın mutlu olabileceği şeyler çok farklı. Sağ olsunlar gençler de beni bu konuda dinlediler.” şeklinde konuşuyor. Recep Çırık’ın şu ana kadar yaklaşık 900 öğrenciye ders verdiği tahmin edilirken, ders verdiği öğrenciler arasından doktorlar, siyasiler ve birçok iş adamı çıktı.

Tebeşirle tablet arasında

Recep Çırık uzun süren çalışma hayatının ardından düzenlediği ‘ tebeşirle tablet arasında’ isimli fotoğraf sergisiyle sevenlerini bir araya topladı. Eğitim Müşaviri Sinan Ada, Milletvekilleri Veli Yüsek ve Fatma Pehlivan, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz gibi isimlerin de katıldığı sergide Recep Hoca’nın 8 yıl üzerinde çalıştığı ve eğitim serüveni anlatan fotoğraflar sergilendi.

Salih Karaca, Brüksel

Düzenleyen ahmetgulsen - 11.05.2013 Saat 07:59
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
İnci Yerli Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İnci Yerli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.08.2013 Saat 04:17
İlham alınacak bir yaşam... Kendisine huzurlu bir yaşam diliyorum.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek