2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırılı Taksiciler "Kan Ağlıyor..!"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumÇankırılı Taksiciler "Kan Ağlıyor..!"

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırılı Taksiciler "Kan Ağlıyor..!"
    Gönderim Zamanı: 03.04.2006 Saat 12:30

 

Çankırılı Taksici Esnafı Zor Durumda! 

Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Başkanlığı'nın minibüslerine taksimetre takıldı, hacze bu araçlarla gidilmesi zorunlu tutuldu. Yüksek fiyat nedeniyle vatandaş, işini kaybeden taksici esnafı mağdur oluyor

Adalet Bakanlığı, kamu hizmetleri üzerinden gelir elde eden vakıfların bu imtiyazına son veren yasayı delerek, büyük paraların döndüğü adli taksi pazarını ele geçirdi. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Başkanlığı'nın minibüslere taksimetre taktırıp işletmesine olanak sağlayan bakanlık, ülke genelindeki adliye binalarında icra işlemlerine giden taksilerin kazancını devralmaya yöneldi. Savcılık emriyle hacze giden memurlar ile avukatlara da bu araçları kullanma zorunluluğu getirildi. Tartışma yaratan düzenleme dava konusu oldu.

Resmi yazıyla mahkemelere ve icra müdürlüğüne bu araçların kullanılmasının zorunlu olduğu, izin almadan sivil araç(taksi) kullanımının yasaklandığı duyurulduğu ve aksi davranan personel hakkında idari işlem yapılacağı söyleniyor. 

Savcılık aksi davranışlarda ilgililer hakkında idari işlem yapılacağını duyurduğu için avukatlar ya da memurlar kendi araçlarını bile kullanamıyor.

Taksiciden çok kazanıyor: 

Çankırı'da bu işten ekmek yediklerini, evlerinin nafakasını çıkarmaya çalıştıklarına dikkat çeken durak taksicileri, "Bize dosya başına 6-7 YTL ödeniyor, onlara 15 YTL.  Bu para haczedilen vatandaşın cebinden çıkıyor. Vergimizi ödeyemedik. Derdimize derman olmazlarsa, taksilerin anahtarlarını Milletvekillerimize bırakacağız. Bakanlıklar taksicilik yaptığına göre bari bizim taksileri de onlar çalıştırsın" diyerek tepki gösterdi.
Araçların kullanımına ilişkin resmi iki yazı, tepkiler ve idare mahkemesine açılan dava üzerine bir başka yazıyla geri çekildi ancak uygulamanın fiilen devam etmesi nedeniyle Çankırılı şoförler eyleme hazırlanıyor.


Vakıflarda durum
Kamu vakıflarının, kamu hizmetini vatandaşa para karşılığında satmasını ve kontrol dışı servetlere sahip olmasını engellemek amacıyla 22 Ocak 2004'te çıkarılan 5072 sayılı yasayla tüm vakıflara sınırlamalar getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı dışında, kamu kurumları bünyesindeki vakıfların "o kurumun adını kullanması, yöneticilerin buralarda görev alması, kurumun vakıflardan araç gereç ve benzeri malzeme kullanması, kurumun hizmetiyle ilgili ücret, bağış, katkı payı toplaması, vakıfların bu kurumlardaki ihalelere katılması, bunlardan hizmet alması" yasaklandı.

                                        

Kaynak: Milliyet GazetesiDüzenleyen i.zencirci - 03.04.2006 Saat 14:00
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 292
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.04.2006 Saat 14:19

Çankırı'da kamu hizmeti gören taksimetreli taksilerin taksiye binme alışkanlığı ulaşım mesafelerinin birbirlerine yakın bulunuşları sebebiyle pek gelişmediği bilinmektedir.

Bu durumda ücretli taksi kullanımı yaygın olmayan ilimizde birde hakimlerimiz tetkik veya diğer görevlilerimizin icra işlemlerine kendi özel vakıf araçlarını kullanmaları elbette girdisi yönüyle taksici esnafımızın ekonomik yapılarında kayba uğratacaktır.

Dileğim o dur ki, yetkililer taksici esnafımızın zor şartlarını da gözeterek bir an önce bu uygulamalarından vazgeçmeleridir. Saygılarımla.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek