2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yüzyıllık Hükümet Konağında Kötü Kokular.
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumYüzyıllık Hükümet Konağında Kötü Kokular.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Yüzyıllık Hükümet Konağında Kötü Kokular.
    Gönderim Zamanı: 04.04.2006 Saat 08:54

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI (ADLİYE BİNASI)
Binayı Kör Efe adıyla anılan İsmail Kalfa 23 Temmuz 1321 (1905) yılında yapmıştır.
Kastamonu Valisi Enis Paşa zamanında hükümet binası olarak yaptırılmıştır. (Ziya Demircioğlu-Kastamonu Valileri)

Yüzyıllık binadan kötü kokular gelmeye devam ediyor. Bu sefer kötü koku bir değil iki, birisi mecazi anlamda, diğeri gerçek anlamda.   

1-Yüzyıllık Adliye binasına devlet eliyle "KAÇAK KAT" yapmak sevdasından vazgeçmemişler.

Çansaati üyelerinin safiyane duygularla dile getirdiği kampanya sonucu, Vilayet makamının da uyarıları ile vazgeçtiklerini sanmıştık. Biz çok saf olduğumuzdan ve ihale işlerinden anlamadığımızdan, bu işler "yüksek siyaset" gerektirdiği için  ve de akçalı işler olduğundan birileri işin peşini bırakmamış 1905 de yapılan binaya illede "KAÇAK KAT" yapacaklar. Buyursunlar yapsınlar...

Baro başkanı Adliyenin girişindeki tarihi sütunları kestirecekmiş. Yerine "yeşillik" olsun diye SAKSI koyduracakmış. Bizzat kendileri ifade ettiler. Baro Başkanı Av. Dilaver ERDOĞAN'a nacizane T.C. ANAYASASI MADDE 63'ü hatırlatırım.

2-Sayın Baro Başkanı, Adliye binasının çevresini bir dolaşsın. "ÇİŞ" kokusundan oralardan geçilmiyor. Adliye tuvaletleri kapalı olduğu için sıkışanların binanın çevresinde hacet giderdiği rivayet ediliyor. 

Hergün, yüzlerce kişinin hak-hukuk aramak için geldiği "ADLİYE SARAYI" nın tuvaletleri neden kapalı olur? Bunun bir gerekçesi vardır herhalde. Hakimler, savcılar, avukatlar,kalem memurları, memureleri, zabıt katipleri, mübaşirler, güvenliği sağlayan emniyet güçleri, Vatandaşlar bu temel ihtiyaçlarını nerede gideriyor? Sayın Baro Başkanına soruyorum. Girişe koydurmayı düşündüğünüz saksılar, lazımlık vazifesimi görecek? (T.C. Anayasası 25 maddesi çerçevesinde vatandaş olarak soruyorum)

Saygılar bizden....

İbrahim Zencirci "Çankırı Müstahdemi"

MERAKLISINA:

T.C. ANAYASA:

VII. Düşünce ve kanaat hürriyeti

MADDE 25 . – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

XI. Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması

MADDE 63 . – Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır.

Düzenleyen i.zencirci - 04.04.2006 Saat 10:05
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
İsa ÇİÇEK Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.04.2006 Saat 10:18

Avukatlık Yasası

Barolar,

Görevleri,

Madde 97- Baro başkanının görevleri şunlardır:

1. Baroyu temsil ve yönetim kuruluna başkanlık etmek,

2. Genel kurul, yönetim kurulu ve disiplin kurulu kararlarını yerine getirmek ve günlük işlemleri yürütmek,

3. 95 inci madde gereğince verilen izin ve yetki dairesinde baro adına iltizam ve iktisapta bulunmak, yüklenmelere girişmek, baroya yapılan bağışları kabul etmek ve bütçeyi uygulamak,

4. Mahkeme ve resmi dairelerde baroyu temsil edecek ve savunacak avukatları tayin etmek,

5. Avukat sicillerinin Türkiye Barolar Birliği tarafından gönderilen örneğine uygun olarak düzenlenmesini ve korunmasını sağlamak,

6. Meslek onuru ve bağımsızlığı ile ilgili işlerde kanunlar ve meslek kurallarının gereğini her türlü organlara karşı savunmak ve bu konuda doğrudan doğruya veya dolayısıyla kendisini göreve zorlayan hususları yapmak,

7. Baronun ve yönetim kurulunun çalışmaları hakkında her yıl Türkiye Barolar Birliğine yazılı bir rapor vermek,

8. Başkanlık Divanı olmayan barolarda, divanın diğer üyelerine ait görevleri yerine getirmek ve yetkileri kullanmak,

9. Kanunlarla verilen diğer yetkileri kullanmak.

Yukarıda yazılı Avukatlık yasasının, Baro Başkanının görev ve yetkilerini içeren bölümünde, bir "Meslek Odası" aynı zamanda bir "Sivil Toplum Kuruluşu" olan baroların, yada baro başkanının, devletin Adliye binası yada yine devletin başka bir gayrimenkulü üzerinde tadilat, tefrişat, eklenti v.b. müteahhitlik faaliyetleri yapması yada yaptırması gibi bir görevi bulunmamaktadır.

Saygılarımla,
İsa ÇİÇEK
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2006 Saat 07:55
Sayın İsa kardeşimizin Avukatlık yasasını doğru olarak kullandığı muhakkak. İbrahim kardeşimizin değindiği konularla ilişkisi olmasa da sonuçta adliye olarak kullanılan bu binaya görevlerinin gereği gelip gitmektedirler. sonuçta Çankırı'da yaşayan kişilere olarak ve  Baro olarak binanın yönetiminden sorumlu olan kişilere mutlaka bir şekilde  etkisi ve etkilerinin  bulunacağını düşünmekteyim. Burada bana göre esas olan sorumluluk hissedilmesi olayıdır diye düşünmekteyim. Saygılarımla.
Yukarı Dön
Koray ÇAM Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2006 Saat 22:58

Avukatlık Kanunu veya Çankırı Barosu’nun görevlerini tartışacak değilim. Ancak, Çankırı’nın güzelim tarihi eserlerinin bir bir kaybolduğunu bilmekteyiz.

1986 ya da 1987 yılında Çankırı da düzenlenen bir futbol turnuvası için İstanbul’dan da “Örnekspor” isimli bir futbol takımı Çankırı’ya gelmişti. Kulüp başkanı ve bazı yöneticiler görev yaptığım Karatekin Gazetesi’ne nezaket ziyaretinde bulundular. Bu arada kulüp başkanı tam anlamıyla bir tarihi eser ve fotoğraf meraklısıydı ve fotoğraf makinesini yanından ayırmıyordu. Çankırı’ya gelmeden önce Çankırı hakkında araştırmalar yaptığını belirterek, buraları da gezeceklerini söyledi. Gazetenin sahibi rahmetli Ahmet Kayıkçı, benim kendilerine yardımcı olabileceğimi söyledi. Henüz lise öğrencisi idim ve o kişilerin söyledikleri bazı yerlere ve konulara tam anlamıyla yabancıydım. 3 gün boyunca Taşmescit başta olmak üzere Çankırı Kalesi’nin de içinde bulunduğu bazı yerleri kimi zaman benimle, kimi zaman da kendileri gezdiler. Benim için ilginç olanı ise bazı kitaplarda yer aldığını söyledikleri ve “dünyaca ünlü” dedikleri Uzun Yol’da bulunan bir evin tavanını görmek istemeleriydi.

Bu meşhur tavanı görmek için adres tespiti yapıp birlikte gittik ve ev sahiplerinden rica ettik. Eve girdiğimizde ahşaptan yapılmış olan taptaze bir tavanla karşılaştık. Evin sahipleri bize İstanbul’dan gelen bir kısım insanlara tavanı birkaç yıl öncesinde sattıklarını söylediler. O zaman için ben bunun önemini çok fazla kavrayamamıştım. Yıllar sonrasında dahi hafızamda kalmayı başaran bu olayın vahametini zaman içerisinde kavradım. Çankırı’nın tarihi eserleri yok ediliyordu.

Bugün ise şimdiki “Adliye Binası” ya da Çankırı’nın eski Hükümet Konağı’nın değişime uğrayacağı yönünde sarf edilen her söz beni kahreder duruma geldi. Bu düşünce veya bu yapı içinde olanları da, olacakları da şiddetle kınıyorum. Bu binanın tarihi bir zenginlik, tarihi bir kültür olması dolayısıyla “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu”nun bu tür bir faaliyete izin vermeyeceği ümidini taşıyorum. Bugün tarihi yapılar eğer kişilere aitse devletin sahiplenmesiyle onarım ve yenileme çalışmaları yapılarak müze haline getirilirken, devletin elindekilere de devlet sahip çıkmıyorsa ortada bir yanlışlık var demektir.

Burada cevaplanması gereken sorular bulunmaktadır. Dönemin Cumhuriyet Başsavcılarından birisiyle yaptığımız bir sohbette, binanın yeterli gelmediğinden bahsetmişti. Yani bundan 15 – 16 yıl öncesinde bu bina Adliye olarak yeterli gelmiyordu ve yeni bir binaya ihtiyaç vardı. Demek ki zaman içerisinde personel azaldı, davalar azaldı, etrafında park sorunu yaşanmaz hale geldi ve bu bina yeterli duruma geldi. Bizim bahsettiğim savcı beyle sohbet ettiğimiz sıralarda Çankırı Barosu bile ya yoktu ya da yeni kurulmuştu.

Ben bu konu da Valilik Makamı’nın konuya sahip çıkacağına inanıyorum. Buradan Çankırı Valisi Sayın Ali Haydar Öner’e seslenmek istiyorum; “Sayın Valim, Çankırı merkezinde belirli sayıda tarihi yapı kaldığını mutlaka gözlemlemişsinizdir. Dolayısıyla bir tarih katliamına müsaade etmeyeceğinize inanıyorum. Bugün ülkemizin çeşitli illerindeki tarihi hükümet konakları terk edilerek müze haline getirilmektedir. Dolayısıyla bazı insanların nasıl gayretler içerisinde olduğunu üzülerek izliyoruz. Adliye olarak kullanılan bu binanın ahşap esaslı olduğunu düşünürsek, her an bir yangına veya bir göçüğe maruz kalabileceği gerçektir. Dolayısıyla binanın en kısa sürede boşaltılması ve Adliye birimlerinin daha kullanışlı bir binaya taşınması gerektiği su götürmez bir gerçektir. Çankırı’nın “tarihi eser” özelliğindeki bu yapısına sahip çıkmanızı, gerekli onarım ve yenileme çalışmalarının yapılarak müze haline getirilmesini sizden talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler…”

Sevgi ve Saygılarla…

Koray ÇAM
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek