2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı’yı nasıl tanıtalım ?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı’yı nasıl tanıtalım ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı’yı nasıl tanıtalım ?
    Gönderim Zamanı: 26.05.2006 Saat 03:22

Değerli Yarenler

Bir Çankırılı olarak hala Acrupa'da bulunan Çankırılıları bir araya getirecek bir dernek kuramadık. Bırakın dernek kurmayı birkaç aile biraraya gelmemiz bile gün geçtikçe güçleşiyor. Çankırılı olduğumuzu ancak nüfus kağıtlarımızdaki kayıt ile ispat edebileceğiz.

İçinde 'Ç' geçen bütün sözcükler bizim için Çankırı havası verir. Beni rahatlatır. Hele bu 'Ç' harfinin çengeli yok mu ? Bu çengel Güzel Çankırımın burnundaki hızma gibi görünür gözüme. 'Ç' nin şu tombul ve ağız kısmının açık olması ise Çankırı'nın sevecen tombul, ortaboylu insanlarını ne de güzel temsil ediyor. Ç'yi ters çevirirseniz çengel yukarda olunca bozkırlarında mağrur ve tek başına duran gelene geçene, sıcak güneşine gölge olan birer iyilik anıtı gibi yükselirler. Yılların verdiği terkedilmişliğe ve unutulmuşluğa rağmen inadına ayaktadırlar. Görevini son nefesine kadar yerine getiren bir asker gibidirler. Yıkılmazlar, yılmazlar...

Çankırı hep vermiştir, almamıştır. Kitabının alma sayfası yırtılmıştır. Çanakkale'ye en çok şehidi veren sayılı illerden biridir. Sıla ve gurbeti  kader defterlerinin ilk sayfasında altı kalın çizgilerle yazılmış kader ve keder kavramları arasında yaşama direnen yaranları ile düşmanın ve işgal güçlerinin ayak basamadığı, erkeği kadar kadın kahramanları ile ünlü 'Yanık Emine'lerin diyarıdır.

Kışı soğuktur. Yaradana sığınır,yazı bekler. Toprağı kuraktır, toprağa attığını almak için yağmuru bekler. Geçim zordur köyünde, kasabasında... Gurbete gönderdiği oğlunu, yavrusunu, yavuklusunu bekler.

Ankara komşusudur. Hemde : - Aha şurda diyecek kadar. Ankara'daki büyükler başı yüksekte,burnu yukarda olduğundan mı nedendir, bir türlü göremezler.  Onların Çankaya'sı önemlidir. Çankırı'ya kimin gideceği konusunda hiç bir tartışma yaşanmamıştır. Yaşanmaz da. Çankırı Çankırılılarındır. Çankaya rüyalarını süsler politikacıların. Oysa benim rüyalarımı Çankırı süslüyor. 

Çankırı'yı tanıtmak kolay değildir. TUZluya malolur. Tiftiğğimiz bitti. Köyden okuyup, ayrılanlar  gençlerimiz hanım köylü mü oldular nedendir el- etek çektiler. Hatta Çankırı'lı olmadıklarını söyleyemeyecek kadar Çankırı'mahaksızlık ettiler.

Eh ne yapalım. Keser döner, sap döner, gün olur hesap döner. Bir de bakarsınız  tuz denilen bu maddemiz günün birinde değer kazanır. Tuzumuz kazanmazsa Tuz mağaralarımız dünyaca ünlü stresten kurtulmak için herkesin uğrak yeri olacak gelişmelere mekan olarak değerlendirilebilir. Bunun için tuz ve mağara hazır. Belki Avrupa Birliği'ne sunulacak bir proje ile bir bölümü hemen halkın sağlığına ve ziyaretine açılacak hale getirilebilir.

Bu topraklardan petrol  çıkmadığına da seviniyorum. En azından akşam yatınca hangi ülke işgal için plan yapacak diye bir kaygısı olmuyor Çankırı hemşehrilerimizin. Yinede uyurken dikkat etmek gerekir. Bir talihsizliğimiz daha var biliyorsunuz fay hattının üzerindeyiz.

Gelen bürokratlarımız Çankırı'yı seviyorlar ama fazla da kalamıyorlar. Siyasette ise aksiliklerle dolu iki il vardır. Kırşehir ve Çankırı. Başka KIR geçen şehir var mı hatırlayamadım ama bizim hep hatırımız KIRI lmıştır. Gerçi sözler verilmiştir, o ayrı...

Çankırı'yı nasıl tanıtalım?

İşte böyle tanıtalım.

Doğrusu bu.

Çankırımız için bütün iş adamlarımızı  yatırım yapmaya davet ediyorum.

Kalkınmanın yolu sanayileşmeden geçiyor.

Ey Çankırılı yarenlerim

Nasılsınız ?

Cevap :-  Şükürler olsun, yuvarlanıp, gitmeyin. Ayakalrınızın üstünde kalmaya gayret gösteriniz. Çankırı'yı tanıtmak için sizinde çorbada TUzunuz olsun.

Siz de Çankırılılaştıramadıklarımız mısınız ?

Yoksa Çankırıya alıştıramadıklarımızdan mısınız ?

Selam, sevgi ve saygı ile....

Yukarı Dön
mburhan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.05.2006 Saat 16:17

Valla Çankırı tanıtımını  en iyi turizm ile yapabilir.Bence Çankırı'nın en çok turist(yerli-yabancı)çekebilecek yerleri; Tuz mağrası, kaya mezarları, çavundur kaplıcaları ve en önemliside Ilgaz dagıdır. Bu bölgeler üzerine  yoğunlaşarak güzel bir şekilde reklam yaparsak çok  bu işi başarırız

saygılarımla....

Yukarı Dön
m.fatihdinc Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.05.2006 Saat 21:20
Bence yanı başımızda ki komşumuz Yunanistana baksak  iyi olur.Yunanistanın rodos adasında 60.000 civarında insan yaşıyor ama Bu nüfus Yaz aylarında 4 katına çıkıyor buda bize ada ya bir çok turist geldiğini gösteriyor .Avrupada bir çok televizyon kanalında Greece yazıları geçen reklamlar  oynatılıyor bizde böyle reklamlar çekip avrupa kanallarına verebiliriz Çankırı açısından iyi bir tanıtım olur  gerçektende Turizm koluyla iyi tanıtım yapılabilir..
Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.05.2006 Saat 12:12

Saygıdeğer sevgili hemşehrilerim,

Çankırı'yı nasıl tanıtırız acaba nasıl tanıtırız diye düşünürken ,İstanbul' da Çankırılı olmak güzel bir şey dir .istanbulda çankırılı olmak bir ayrıcalıktır. bunu  her yerde üzerine basa basa söyleriz. Çankırılı denildiği zaman saygın asaletli güvenilen emanet edilecek tarzda algılanır.

istanbul da yaşayan Çankırılılar her yerde açık açık söyler. Araba plakalarında bile görse en olmayacak yerde durdurup muhabbet eder. Önemli olan Çankırımızı daha iyi tanıtımını sağlayıp ön plana çıkarmak için basın yayın medya dahil sürekli çankırı'yı gündeme getirecek proğramlar yapmalıyız.

Genel olarak çankırı 'ya baktığımız zaman yemyeşil ormanları  şırıl şırıl akan dereleri  hiç bir yerde böyle berrak ve ahenkli göremezsiniz.Çam ağaçları altında kuşların sesini yağmur yağdığında toprağın kokusunu duyarsınız.Rüzgarın esişini yüzünüzü okşar biçimde hissedersiniz. meyve ağaçlarını ağaçların üzerinde,güneşin vurduğu meyve üzerindeki parıltıları hiç bir yerde göremezsiniz.

Ilgaz dağı bile başlı başına bir turizm merkezi  olabilecek düzeyde. Bizim Çankırılı kardeşlerimiz birlikte hareket edemiyoruz. Herkes başkan olmak istediğinden bir şeyler yapılamıyor. Bütün iş adamlarımız toplanıp büyük bir seferberlik yapılsa Çankırı bambaşka bir çankırı olur.  Yayla turizmi  de dahil tabi,ki, ılgaz dağını kastamonu'ya kaptırmazsak.  Onlar bizden daha çok reklam yapıyor ılgaz dağı hakkında..

Çankırımızda keşfedilemeyen o kadar güzellikler varki gelin hep beraber bu yaz çankırıya gidelim bu güzellikleri hep beraber keşfedelim.

en güzel günler sizlerin olsun

Yukarı Dön
dogrucu_davut Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.06.2006 Saat 08:28

ÇANKIRIYI ÇANKIRILILARA NASIL TANITALIM?

ÇOĞU ÇANKIRILININ ÇANKIRIYA GELDİĞİNDE KALACAK YERİ YOK.

KALACAK YERİ OLANINDA GİDECEK YERİ YOK.

BÜYÜK ŞEHİRE ALIŞMIŞ ÇOCUKLARINI CEZBEDECEK ÇOK ŞEYİ VARDA BİLEN YOK.

YAZIN ÇOLUK ÇOCUK DENİZ İSTER,HAKLILAR.

GÜZÜN ZİYARET PEK HOŞ OLUR.

AMA LÜTFEN BÜYÜK ŞEHİRLE KIYASLAYIP KİMSEYİ İNCİTMEYİN NE OLUR.

ADI ÜSTÜNDE KÜÇÜK ŞEHİR İŞTE.

HERŞEYİN KÜÇÜĞÜ TATLI OLUR DEYİP GÖNÜL YAPIVERİN.

SELAM VE SEVGİLERİMLE.....

davutdogrucu
Yukarı Dön
Sadık Softa Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.06.2006 Saat 20:11

Çankırı, kendi bağrından çıkardığı evlatlarını gurbete yollamasıyla meşhur. En azından Çankırı'da böyle bilinir. Dışarda olanlar her turizm mevsiminde bir aile gönderse, çok iyi bir tanıtım yapılmış olur. Öte yandan bu iş için alt yapı çalışmaları çok güzel bir şekilde gidiyor.

1930'lu yılların gazetelerinden okumuştum. İstanbul'dan otobüsler çıkarılarak Çankırı'ya ve Ilgaz'a turlar düzenlendiğini yazıyordu. Biz 1930'lu yılların bu örneğini 2006 yılında uygulayabilsek ne güzel olurdu.

Bir de sıcak yaz aylarında güveç yelmek için kale içindeki mağarada kendilerine yer bulanların bu hatıralarının gerçeklik payı araştırılıp, eğer öyle bir durum hala geçerliliğini koruyorsa, Tuz Mağarası'na benzer bir uygulamayla gündeme getirilebilinir.

Bir de, "Çankırı'da kalkınmanın yolu tarımdan geçer." sözü vardı. Biz uzun süredir bu yolu terkettik. Ama yine de "adım adım" mı denir,"gıdım gıdım" mı denir bilemem ama Çankırı yereinde durmuyor. Bundan eminim.

Selamlar...

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek