2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları » Musikimiz
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Başlarken [Müzik Kültürümüz]
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumBaşlarken [Müzik Kültürümüz]

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
necdet Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Kayıt Tarihi: 29.08.2006
Şehir: cankırı
Status: Aktif Değil
Points: 17
Mesajın Direkt Linki Konu: Başlarken [Müzik Kültürümüz]
    Gönderim Zamanı: 07.10.2006 Saat 11:31
sayın gülşen sizleri öncelikle tebrik etmek istiyorum.konu belki ilk bakıldığında önemsiz gibi görüne bilir.ancak üzerinde ısrarla durulması gerekir.türk hak müziği olgusunu ele aldığımızda,bu olgunun dününü bilmek,bugününü anlatmak,ve açıklamak için halk müziği olgusunun dününü bilmek gerekmektetir.göçebe bir yaşam sürmüş olan türklerin kültürel ürünlerini değerlendirmek,genelde güç bir durumdur.halk müziği ile ilgili trihsei bilgilerin günümüze yeterince ulaşmamış olmasının bu güç durumun nedenlerinden biridir.tarihsel bilgilerin de günümüze ulaşmayışının tamel iki nedeni şunlar olabilir:1.türklerin ilk zamanlar göçebe yaşamış olmaları,onların yerleşik bir kültür oluşturmaları için engel olarak görünmektedir.2.genel olarak folklor ürünlerinin yazılı kaynaklara dayanmadan,kulaktan kulağa aktarılması geleneğine dayanması,yazının ve nota yazısının bu ürünlerin yaratılmasında kullanılmamış olması,söz konusu kültürel birikimden bir çoğunun tarihin derinliklerinde kalmasını sağlamış olabilir.bu nedenlerden dolayıda müzik kültürümüzle ilgili araştımalar yapılırken ve geleneklerimizi koruya bilmemiz için mutlaka akdemik düzeyde olmalıdır diye düşünüyorum.  bu konuda müzikolog nurettin şazi kösemihal 27aralık1956 da yaptığı bir konuşmasında <türk musikisi denince ne anlaşılır?>sorusuna: bilindiği gibi biz türkler bugüne kadar üç medeniyetten geçmişizdir. ilkin orta asyada uzak doğu medeniyetine bağlıydık,sonra yakın doğu islam medeniyetine girdik. birkaç yıldan beri de batımedeniyetine girmeye çalışıyoruz. bir toplumun en alt kadar işleyememiş bir medeniyet ürünü o toplumun kültürüne girilmiş sayılmaz.  çalışmalarınızı destekliyor saygıyla selamlıyorum.necdet tunçkafa
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.02.2006
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 520
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.10.2006 Saat 15:11
Sitemiz yöneticisi Sayın Ahmet GÜLŞEN bey ÇANKIRIMIZ İÇİN bir dolu fedakarlık yaparak. sanırım mesaisinin üçte ikisini ÇANKIRIMIZ için çalışarak harcamakta olduğunu görmekteyim. şimdi can alıcı bir noktaya daha el attı, (MÜZİK KÜLTÜRÜMÜZ) gerçektende içler acısı bir hal alan bu kültür'e sahip çıkmak gerçeği ortadadır. yepyeni bir bölüm ile özel bir alanda çalışmalara işaret ederek,tüm bu konuda uzman arkadaşlara seslenmeyi arzu etmektedir. kendisini diğer konularda olduğu gibi bu konu dada destekliyor,KUTLUYORUM.ÇANKIRIMIZIN GURURU AKADEMİSYEN UZMAN OLAN Sayın Gökhan EKİM Hocamın bu araştırmalara olumlu katkılarının olacağını düşünüyor kendisine bir ÇANKIRI HAYRANI BİR YARAN SEVDALISI OLAN BİR YARANAĞA OLARAK BAŞARILAR DİLİYORUM YOLUNUZ AÇIK GÖNLÜNÜZ SEVGİYLE DOLSUN. 06/10/2006 YARAN Necati ÜLKER ANKARA
Necati Ülker
Yukarı Dön
dede Açılır Kutu Gör
Üye
Üye


Kayıt Tarihi: 03.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 2
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2006 Saat 14:24

    Sn.Ahmet GÜLŞEN kardeşimizin çok önemli ve değerli hizmetlerine yeni bir güzellik daha katıldı.Çankırı ve Çankırılılar için yaptıkları kıymetli hizmetleri nedeniyle Çankırı'ya sahip çıkmak adına emek veren yazan,çizen,düşünen, yorumlayan hemşerilerinin ve Çankırı dostlarınının bir arada olmasını sağlayan Sevgili kardeşimizi bir kere daha kutluyor.Saygı,Sevgi ve Şükranlarımı sunuyorum.

     Sn. Gökhan EKİM'in çalışma ve katkılarının da bu sayfaya ayrı bir güzellik katacağını düşünüyorum.Sevgili yeğenim Gökhan'a başarılar diliyorum.

     Çankırı sevdası içimizden eksik olmasın Allah tüm emeği geçenlerden razı olsun. R.DEDE

Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 16.05.2006
Status: Aktif Değil
Points: 69
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.06.2006 Saat 09:53

              Sevgili dostlarım,

hergün Çankırı adına bir şeyler yapılması ,sanatın her alanında bu çalışmaların hızla artması,gün geçtikçe gelişmiş olması artık bir şeylerin habercisi gibi geliyor.

             Bu zaman aralığında her insan kendi düşüncelerini,kendi yaşayış biçimlerini dikte etmek için yoğun bir çaba harcıyor.Alabildiğince bir kirlilik yaşanıyor. Bütün medya buna dahil. Önemli olan biz bu kirlilik arasında doğruları keşfedip ,sağlıklı olanlarını uygulamalarımıza ekleyip, bizim sunduklarımız ,verilenlerden daha etkili cazip olsun ki ,çocuklarımız onların yanlış olduğunu anlasın . Bütün bu gelişmeler karşısında bizde kendi kimliğimizden sapmadan en iyi şekilde,gelişmelerine paralel şekilde bunları aktarabilmeliyiz. Bu hiç bir zaman sigara içen bir babanın evladına sigara içme ! Deme tarzında olmamalıdır.

             Bu kirlilik alabildiğince sürüyor. Müzik kanallarına bakıyorsun,hiç birinde olumlu doğru bir söz yok bunları yazanların ruh yapısı nasıl diye düşünmemek elde değil. Sözleri yakın bir mercek altına alındığı zaman ya dinimize isyan var yada saldırgan şiddet yanlısı türden bu örnekleri çoğaltabiliriz.

             Müzikle uğraşan kardeşlerimizde içerikleri doğru,geçmişimizden izler taşıyan  nameleri, kültürümüzle ilgili elinde araştırma ve derlemesi olanları bu havuza gönderilmesini istiyorum.

             Bu kirlilik arasında en güzellerini,en iyilerini seçmek insanlarımıza,bu kirlilikten bıktık artık doğru şeyler istiyoruz denildiğinde bu örneklere sarılacak gerçek yaşamın mutlu olmanın sahtelik ve yapmacıklarından arınıp gerçek mutluluğu hissedecek.

             Bu kirlilik arasında binlerce insana sanal bir atmosfer içinde yalancı bir bahar oluşturulup,gençlerimizi bu tuzaklara düşürmek için hiç durmadan hızla çalışıyorlar. Evdeki ve sokaktaki eğitim, birbiriyle çakıştığı zaman,evden yeterince beslenemeyen çocuklar bu açıklığı dışarda kapatma yoluna gidiyor.

             Sonuç; olumsuz yönde gelişiyor.Çocuklarımız  olumsuz yönde etkilenip ,telef oluyor.Hayatta hiç bir ideali amacı olmayan maneviyattan yoksun,maddeyi ön planda tutan,bütün yaşamında dış kültürlere öncelik tanıyan, ne istediğini,yaşamın gayesinin ne olduğunu bilmeyen gençler yetişiyor.              Bunlar bizim çocuklarımız. Olan onların yaşamlarına oluyor.kafalarında binbir çeşit karşılıklarını bulamadıkları yığınlarla sorular ,sanki sele kapılıp gidiyorlar.

          Bütün bu olumsuzlukları engellemek için,Anne babaya büyük sorumluluklar düşüyor. çocuk doğumundan itibaren her yönüyle ilgilenmek,kendi eksiklikleri varsa onları giderip,çocuğun karşısına tam donanımlı olarak çıkmak.

Anne babalar her zaman yeri gelince güneş,geceleyin yıldız., denizde ise her zaman deniz feneri gibi onlara ışık tutması onlara zor zamanlarında ihtiyaçlarında her zaman yanında olduğunu çocukların hissetmesi lazım. Çocuklar her bir sıkıntısında evine koşması lazım. Anne ve babaların her alanda tam donanımlı olması  çocuklara gereken ilgi alaka ve sevgiyi doğru biçimde verildiği zaman,dışardan gelecek her türlü yalancı sevgi ve alakaya itibar etmez.Bu da sağlam bir aile temeli oluşturur.dış etkenler ne olursa olsun bu aileye etki edemez.

             Bunlarda hiç bir zaman oturulan yerden olmaz .Gerçekten bunları istiyorsak çok çalışmamız,çocuklarımıza doğru örnekler sunup onları vatana millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirmek boynumuzun borcudur.Çocuklarımız bize ALLAH'ın bir lütfudur. Bunun takdirini ve kıymetini bilmemiz gerekir.

                                                                           en güzel günler sizlerin olsun

                                                                                    irfan BÖCEK

 

Yukarı Dön
ekim Açılır Kutu Gör
Okur
Okur


Kayıt Tarihi: 26.04.2006
Şehir: izmir
Status: Aktif Değil
Points: 29
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.06.2006 Saat 13:37

                                                                                                                                                                                        MÜZİK VE KİMLİK

                           Değerli Çansaati Dostları,

        Sitemizin yöneticisi Ahmet Gülşen Bey ile yaptığımız çeşitli sohbetlerde, benim de müzisyen kimliğimden olsa gerek, söz döndü dolaştı ülkemizdeki yozlaşmış ve kirlenmiş müzik!!! dayatmalarına geldi. Hergün radyo ve televizyonlarda karşımıza çıkan insanlar ki, bizler bunları dinlemesek de gençlerimiz, çocuklarımız onları büyük bir hayranlıkla dinlemektedirler. Daha da kötüsü onların giyim kuşamları, konuşma biçimleri ve magazin basınında ayrıntılarına kadar öğrenme şansına sahip olduğumuz özel olmayan rezil yaşamları ile bizim insanımıza maalesef model olarak sunulmaktadırlar.Dolayısıyla, müziğin salt müzikal yönüyle değil toplumsal yönüyle de ele alınmasının doğru bir yaklaşım olduğu kanısındayız.Bu açıdan değerlendirdiğimizde de, ülkemizdeki müzik endüstrisinin hergün kültürel, ahlakî değerlerimize saldırdığını ve zaman içinde bu değerlerimizin yıprandığını görmekteyiz. 

           Ülkemizdeki müzikal yozlaşmanın farklı örneklerini ve boyutlarını dile getirmek mümkün ancak bizim görevimiz bu olup bitenler karşısında şikayetçi olmaktan çok sağlıklı çözümler üretmek ve bu kötü gidişin tersine dönmesine bir nebze de olsa katkı sunmak.Sizden gelen dilek, öneri, yönlendirmeler ve benim de gözlemlerim, araştırmalarım sonucu edinmiş olduğum düşüncelerle hep birlikte sitemizin bu yeni bölümünü oluşturacağız.

         Ben, bu başlangıç yazısında Ahmet Gülşen Bey'e ülkemiz ve memleketimiz kültürüne olan katkılarından, duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.Çankırı Halk Müziğinin dünü ve bugünüyle ilgili bir tespit yapacağımız yazımızda buluşmak dileğiyle...

                                                                 GÖKHAN EKİM

Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2006 Saat 22:53

Müzik Kültürümüz

 

K

ıymetli dostlar, Çankırı Araştırmaları sitesinin bugüne kadarki süreçte topluma, kültüre, yerel siyasete ve dostluğa yaptığı katkıyı gördünüz. Hedeflediğimiz erdemli toplum için var gücümüzle çalışıyor, Çankırı’nın kalkınması, tanınması, kültür değerlerinin ve zenginliklerinin gün yüzüne çıkması için durmaksızın çaba sarfediyoruz. Bugün yepyeni bir bölüm ile özel bir alanda çalışmalara sizi de davet ediyoruz: Müzik Kültürümüz

 

“Müzik Kültürümüz” bölümü, yeni müzik toplulukları oluşturmak, şuan icra edilen müzik eserlerini yorumlamak, yeni yetişen sanatçılara yol göstermek ve kaynak temin etmek, yaren müziğinin daha kurumsal ve bilimsel tarzda öğretilmesine zemin hazırlamak, gerçek Çankırı müziğinin Ankaralılıktan ve düğünlerdeki basitlikten arındırılarak öğretilmesi amacıyla açılmıştır. Bu bölümde akademisyen sayın Gökhan EKİM bey nazariyattan uygulamaya bir çok konuda yazıları ile yol gösterecektir. Müzik Kültürümüz bölümünde müzik eserlerinin örnekleri, notaları, türkü hikayeleri de zamanla yer alacaktır.

 

Hedeflerimizden biri de Çankırı yöresine ait yeni eserler bestelenmesini, derlenmesini temin etmek olacaktır. Daha öncede sitemizde yer alan sayın Yılmaz KARAKOYUNLU’nun bestelediği iki eser biliyorsunuz ki Çankırı yöresi müzik repertuarına bir katkı olmuştur. Böylesi yeni bestelerin yapılmasını teşvik etmek ve bunun yanında bir de türkü derlemelerine bir hareket kazandırmak niyetindeyiz. Çankırı Araştırmaları sitesi bu konuda yine bir iletişim ve veri tabanı görevini üstlenerek türkünün kaynağı ile derlemeciyi buluşturacaktır. Kıymetli dostlar, belki müzik alanında bir kabiliyetiniz ve bilginiz olmayabilir ama çevrenizde, köyünüzde repertuarda olmayan türküler söyleyenler varsa lütfen bu forumda bildiriniz, hatta ilk etapta türkü sözlerinden alabildiklerinizi yayınlayın ve derlemecilerimize açık bir davette bulunun. Çankırı’nın hala gün yüzüne çıkmamış hazinelerinin olduğuna inanıyorum ve sizleri katkı sağlamaya davet ediyorum.

 

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek