2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı- Brüksel Hattı- Şapkalar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı- Brüksel Hattı- Şapkalar

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı- Brüksel Hattı- Şapkalar
    Gönderim Zamanı: 15.06.2006 Saat 01:07

Değerli Yarenler

Bu yıl Belçika'da üçüncü kez düzenlenen Türk Günü etkinlikleri ile Türkiyemizi tanıtma fırsatı bulduk. Üç gün boyunca 32 derece sıcakta Muntplein meydanındaki sanat gösterileri çadırında piştik ve yandık. Haftanın üç günü Türkiye'nin sıcaklığını da getirmişti müzisyen, sanatkar ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü konukları.

Türk Dünyası'nı Avrupa'ya biraz daha yakından tanıtma fırsatı bulduk. Ebru , hat ve kaligrafi çalışmalarını yakından görme ve deneme fırsatı verdik. Belçika Televizyonu üçüncü sırada haber olarak yayınladı.

Ertesi gün okula gittiğimde özellikle meslekdaşarımın ve öğrencilerimin beni tv izlemeleri beni mutlu ettiği gib onları da mutlu etmiş. Sağolsunlar az ve öz kültürümüzü tanıtma imkanı bulduk.

Günlük çalışmalarımız gündüz saat 12 den akşam sekize kadar sürdü.  Pazar günü erken davranıp Brüksel'in yolunu tuttum. Amacım Çankırı'nın fahri hemşehrisi olan 'işeyen çocuk ' heykelinde Yaren elbisesinin fotoğrafını çekmekti.

Heykelin yanına geldim. Çevresi turist kaynıyordu. Bir turiste fotoğraf makinesini verdim. Fotoğrafımı çekti.

Bir de ne göreyim. Bizim fahri hemşehrimiz olan 'Manneke Pis'  elbiseyi ıslatmış olacak ki yeni bir elbise giiydirmişler. Bu elbisesi ise Almanya Dünya Kupasında maç yönetecek bir hakemin elbisesiydi. Hani bizim yaren elbisesi diye soracaktım ama, hakemle konuşup itiraz etmenin cezasının sarı kart olduğunu bildiğim için fazla üzerinde durmadım. O da durumu farketti. Başını biraz öne eğdi.  Neyse ... Görevine devam etsin. Bakalım kaç gün hakemlik yapacak ?

O kadar çok turisti görünce aklımdan geçenleri sizinle paylaşmak istedim. Bizim Çankırı'ya buna benzer birşey yapsak ? Olur mu ? dersiniz. Bence hem de şahane olur. Çankırı merkezde heykele yakın olan bir noktada 'Şapka Müzesi için bir girişimde bulunsak ? Başta Değerli Büyüğümüz Sayın Hakkı Karadayı'nın şapkasından Sayın Demirel'e kadar bütün ünlü ünsüz manevi değeri olan bütün şapka ve başlıkları kime ait olduğu belirterek önce bir heykede , daha sonra müzede sergilesek nasıl olur ?

Manneke Pis'e ait elbise sayısını bir tahmin edin. Tahinim  sekizyüz adedi bulmuş.

Hemen bir de kalıpla dökülen manneke pis heykeli olan çukulata dükkanı ile vakıf bünyesinde çalışıyor.

İşte böyle bir girişim için biraz kafa yorup, fikir üretelim.

Açılışı Sayın Karadyı, Sayın Demirel ve sağlığına kavuştuğunda 'Karaoğlan' şapkası ile Sayın Ecevit de yapabilir.

Önemli olan normal insan boyunda bir heykelin diklmesi ile bu kampanyaya başlayabiliriz.

Türkiye'de belki ilk kez kurulacak 'şapka müzesi'ni de Türkiye'ye kazandırabiliriz.

Bu konuda sponsorluk yapacak bir petrol şirkti ve MFÖ grubu da üstlenebilir.

İşte size bir proje..

Olur veya olmaz, siz bilirsiniz.

Ben aklıma gelenleri yazdım. Siz de ayzın ki gerçek bir boyut kazandıralım çalışmalarımıza..

İki resim ekleyeyim.

Fotoğrafsız haber, daha aza haber değeri taşır.

Sağlıcakla kalınız...

Selam ve saygı ile

Düzenleyen Recep C - 15.06.2006 Saat 18:50
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek