2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - sevgi üzerine
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forumsevgi üzerine

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: sevgi üzerine
    Gönderim Zamanı: 29.06.2006 Saat 22:22

SEVGİ ÜZERİNE;

HAYATIN EN ÖNEMLİ İŞLEVİ SEVGİDİR.

Dünyayı güllerle, geleceği çiçeklerle, tüm canlıları sevgiyle kucaklasak; Herkese tatlı dil güler yüz versek. Çaresizliğe meydan okusak; Güzel olmaz mı? Hayatımızı böylece sürdürsek; Yaşantım boyunca tüm insanlığa hatta tüm canlılara sevgi ile yaklaştım. Basit konularla mutlu oldum. Mutlu etmeye çalıştım. Yazmış olduğum birçok Şiirlerim de bile sevgiyi işledim. SEVGİDE kavgaya öfkeye yer yoktur. Osmanlıda bile YARAN’lara AHİ’lere sevgi kapısının sonuna kadar açık olması, ana prensip olarak görülmektedir. Sevgi insanlardaki maddi manevi stresi en aza indiren bir unsurdur. Sevgide hoşgörü ile mutluluk paraleldir. Sevginin açamayacağı kalp sevginin açamayacağı kapı hemen hemen yoktur. İki üç aylık bir bebeği düşünün onu severek, okşayarak, hoplatarak kucakladığımızda bize gülücükler vermekte kahkahalar atmaktadır. Sevildiğini içgüdü ile anlayan bebek bu hareketlerde bulunmaktadır. İşte sevginin temeli budur. Oysa bebek ne dünyadan, ne yaşamdan haberdardır. Yine bir örnekte vahşi ormanlardaki yırtıcı hayvanlarda görülmektedir. Bir arslan annesinin yavrusuna olan sevgisini, onu koruma altına almasını, düşünün, ağzı ile yavrusunu incitmeden bir yerden bir yere taşıyor. Etrafını çakal sürüleri çevirmiş olduğunda bile yavrusunu koruma içgüdüsü ile hayatı pahasına canını feda edebilmektedir. Anlaşılıyor ki vahşi hayvanlar bile içgüdüyle yavrusunu seviyor, besliyor ve koruyor. Sevgi üzerine yazılmış bir dolu hikâyeler, öyküler, şiirler, romanlar kulağa hoş gelen kelimeler, sözcükler vardır. Ama tıptaki sevgide ülkemizin gururu Amerika’da yaşayan dünyaca ünlü Göğüs ve Kalp Damar Cerrahı Sayın Prof. Dr. Mehmet Öz, Posta gazetesinin 28 Haziran 2006 tarihinde gazeteci yazar Sayın Savaş Ay ile yaptığı söyleşide sevgiyi şöyle izah etmektedir. “İnsan birini severse, işini severse, hayatı severse, kalbide onu anlar ona göre çarpar. Ortada seveceğiniz bir iş, bir eş, bir uğraş, yoksa kalp niye çarpsın ki? Kendisini lüzumsuz ve faydasız görmeye başlar sonrada bana gerek yok durayım bari der  durur!..” İşte bir tıp adamının görüşleri, sevgiyi nede güzel anlatıyor. Bende iki bin üç yılında yazdığım “ SEVGİ KAPISI “ şiirimin bir dörtlüğünde ne demiştim;

Çıksın acı yaşantılar hayatımızdan.

Girsin insanlar SEVGİ kapımızdan.

Bıktım karamsar şiir’ler yazmaktan.

Kurudu gözyaşlarım hep ağlamaktan.

Mutlu olalım insanlara sarılmaktan.

Her başarıda sevgi, her mutlulukta sevgi, her acı da bile sevgi vardır. Sevgi insanların acılarını paylaşmaktır. Sevgisiz insan kurumuş ağaç gibidir. Sevgi ruhun gıdası hoşgörünün değişmez bir yaşam bicimidir. Ruh sevgiyle gelişir, filizlenir, büyür, sevgiyle yaşar yaşatır. O halde birbirimizi sevelim. Sevilelim. Hele hele yeni nesil gençlerin olumsuz kavgalı bıçaklı hareketleri aileleri üzmekte, insanları sevgiden uzaklaştırıp nemelazımcılığa sürüklemektedir. Bu nahoş görüntüleri yaşananları sevgi ile besleyip eğitelim. İşte bunun için gecikerek de olsa ilk adım olarak benimseyip hiç değilse ÇANKIRIMIZ’da YARAN KÜLTÜRÜ OKULUNU açıp gençlerimize sevgiyi hoşgörüyü saygıyı YARAN terbiyesini aslına uygun yaşatalım. ALLAH ‘tan dileğim. Sofranızdan bereket, çevrenizden sevdikleriniz gönlünüzden SEVGİ, eksik olmasın. Hoşcakalın SEVGİYLE kalın

YARAN Necati ÜLKER

29/06/2006 SİNCAN / ANKARA

nulker18@hotmail.com

Necati Ülker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek