2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Eğitim, Devlet , Zihniyet
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumEğitim, Devlet , Zihniyet

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Eğitim, Devlet , Zihniyet
    Gönderim Zamanı: 02.09.2006 Saat 23:35
Değerli Yarenler
Bu yıl öğrencilerimle meslek hayatımın otuzaltıncı yılına başlamanın mutluluğu içindeyim. Sağlığım el verdiği sürece çalışmaya devam edeceğim. Bu ara zaman buldukça bilgilerimi artırma yeni bilgiler öğrenmek için de can atıyorum.
Siz beni kaç yaşında bulursanız bulun ama gönül yaşım daha ergenlik çağına girmek üzere siz deyin onbeş, ben diyeyim onaltı.

Size burada uzun uzun ahkam kesmek niyetinde değilim. Öncelikle şurada bilgisayarın başında düşüncelerimi (yetmiş milyonla :)  paylaşabiliyorsam bunu her gün bir bilgi edinerek yılmadan çalışmama borçluyum. Eğer bir çalışmayı seve seve yaparsanız ondan zevk alırsınız. Yorulduğunuzda başka bir çalışma ile kendinizi dinlendirmeyi öğrenebilirseniz, günün her saati dopdolu geçer.

Eğitim ve öğretim sözcükleri gün geçtikçe gereçk değerlerinden başka anlamlar yüklenir duruma geldi. Okulllarda ders öğretiliyor. Davranışlar konusunda pek uğraş veren olmuyor. Bu yaz gözlemlerim arasında çoğu geleneklerimizin artık unutulduğunu gördük. Sırada öne geçmeyi açıkgözlülük saydık. Özür dileme artık sözlüklerimizden silindi. Saygı konusundaki aksaklığı biz yetişkinlerin yanlış davranışlarından kaynaklandığını sanıyorum. Biz sevgi veremediğimiz sürece saygı da bulamayız.

Devlet herkesin babası olduğu için, babamızın bize pastadan ayırdığı pay azalıyor. Bu pastadan bazıları çok alıyor,bazıları ise avuçlarını yalıyor. Halkın gelir dağılı arasındaki uçurum büyüdükçe kapkaç hırsızlık olayları artıyor. İnsanların çoğu kanaat denilen sözcüğü de defterlerinden silmişler. Avrupa'da  devlet sosyal adaleti sağlmış. En çok maaş alanla  bir demiryolu işçisi aynı lokantada yemek yiyebileceği dengeyi kurmuşlar. Devlet vergileri ve arabanızı hızlı sürdüğünüzde verilen cezayı anında alıyor. AF kelimesi'nin ne olduğunu bilmezler. AFFETMEZLER. Devlet memuruna yetki ve sorumluluğu verir. Görevi kötüye kullananın işine son vermeyi de bilir. Bizim devlet anlayışımız hala sırtımı dayadığımız, kapağı attıktan sonra yatılan bir kurum olarak görnmeye devam ediyor.Oysa bu devlet öyle bir devlet ki Avrupa birliğini KOnya ovasında, Harran ovasında besleyecek büyüklükte birikime sahiptir. Bu konuda hükümetler şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da iyi bir yol katetmek için çabaları yetersiz kalıyor. Hükümetin gündemi  daha dolu olmalı. Muhalefet ise iktidara aday bir davranış içinde değil. Halk olarak da bayrağını milletini en çok seven ülkelerin başında olmamıza rağmen, birbirine güven duymayan insanların yoğun yaşadığı bir ülke olarak görünüyoruz. Millet parra ile yatıyor  parra ile kalkıyor.

Üzülerek gördüğüm şu. Zihniyet hep ekonomiye yöneltilmiş. Parası olan çokluğundan duyduğu ben ne yapsam rahatsızlığı, olmayanlar ise ben neyapsam rahatsızlığına karışıp gitmiş. Bence yapacakları tek şey var. Para sende, akıl ve iş gücü diğerinde ise birbirinize güvenerek birşeyler yapın. Gelen milletvekiline  bizim çocuğu bir işe aldır yerine, diploması olan çocuğuna iş imkanları sağlayacak bir çalışma ortamı hazırlamayı düşünelim. Zihniyetimiz üretime yönelik olmalıdır.

Verilen eğitimde özgüven olursa, devlet baba yerine devlete babalık yapabilecek bir zihniyet ortamını geliştirebilirsek Çankırı'mızın kaderini değiştirirken Türkiyemizin kaderini de değiştirmiş oluruz.

ilgilenene  bilgi: Belçika'da öğretmen maaşları M.E. Bakanlığınca yurtdışında şu an görev yapan öğretmenlerin maaşlarına denktir. erken emeklilik yaşı ise 56 dır.

Yukarı Dön
isa özkan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.09.2006 Saat 13:47

RECEP BEY DÜŞÜNCELERİNİZDE ÇOK HAKLISINIZ BU GÜN TÜRKİYEDE EĞİTİM SIFIRDIR BENCE ÇÜNKÜ DEVLETİN BİR EĞİTİM POLİTİKASI YOK MİLLİ EĞİTİM BÜROKRASİDEN İŞ YAPAMAZ HALE GELMİŞ HER SENE BÜTÇEDEN ÖNELİ MİKTARDA PAY ALAN BAKANLIK BU PARALARI NEREYE AKTARIYOR HESAP SORAN YOK.TÜRKİYEDE EĞİTİM SINIFLANDIRMASI ALT VE ÜST SINIF OLARAK GÖZE ÇARPMAKTA FAKİR AİLENİN ÇOCUĞU NEREYE KADAR OKUYABİLİR.ASGARİ ÜCRET ORTADA AMA ZENGİNİN ÇOCUĞU ÖZEL OKUL VE ÖZEL ÖĞRETMENLE TAKVİYE EDİLİYOR.ŞAHSEN BENİM İKİ ÇOCUĞUM VAR.ONLARIN GELECEĞİ İÇİN MAAŞIMIN YARISINI DERSANEYE AKTARIYORUM.NİYE OKSUN ADAM OLSUNLAR DİYE DEMİ.AMA İŞ OKUTMAKTA BİTMİYOR İŞ LAZIM DÜŞÜNÜN ETRAFIMIZDA HATTA YANIMIZDA ÜNİVERSİTE OKUMUŞ ARKADAŞLAR VAR.ÇOĞU OKUDUĞU MESLEKTE İŞ BULAMIYOR.ÖRNEĞİN ÖĞRETMEN OKULUNDAN MEUZUN ARKAŞIM 4 YIL OKUMUŞ 2 YIL ÖN LİSANS YAPMIŞ AMA DEVLET KONTENJAN AÇMADIĞI İÇİN YANIMDA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYOR.NE KEL ALKA DİYORSUNUZ BELKİDE AMA GERÇEKLER ACIDIR.EVET DEVLET EĞİTİM ALANINDA HASTA ADAMDIR.BU HASTANIN AYAĞA KALKMASI YAKIN ZAMANDA OLACAK BİRŞEY DEĞİL DEVLET ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİRİP ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI SEÇİM ZAMANINDA HER İLE ÜNİVERSİTE SÖZÜ VEREREK OY İÇİN EĞİTİM SABOTE EDİYOR.SONU TABİKİ HÜSRAN DİPLOMLI İŞSİZLER ORDUSU ON BİNLERCE GENÇ BOŞTA HANİ İSTİKBAL GENÇLERDE DİYE SÖYLEYENLER DEVLET EĞİTİM ALNINDA KÖKLÜ REFORM YAPMALI GENŞLERİN ÖNÜ AÇILMALI

isa özkan
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek