Sayfayı Yazdır | Close Window

"Vekil olmak uğruna ya Rab ne paralar dökülüyor"

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ibrahim Zencirci
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Meraklısına Notlar
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1539
Tarih: 11.07.2020 Saat 05:12
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: "Vekil olmak uğruna ya Rab ne paralar dökülüyor"
Mesajı Yazan: i.zencirci
Konu: "Vekil olmak uğruna ya Rab ne paralar dökülüyor"
Mesaj Tarihi: 19.05.2007 Saat 02:07
 

Bu terazi bu sıkleti çekmez.

 

Çankırı seçime hazırlanıyor, milletvekili borsası kurulmuş aday adaylığına talip çok, en çok aday da iktidar partisinde ve Çankırı da şansı olduğu düşünülen partilerde. Bazıları da partiler üstü havalarda ve yeni gelin edası ile “görev verilirse kaçmam”  diyor.

 

Sitelerde şimdilik hiç olumsuz yorum yok. Asillerden aday adaylarına bol destek, bol pohpohlama var. Her adaya mavi boncuk dağıtılmalı ki ilerde ne olacağı belli olmaz. Alınacak ihale olur, kızın tayini, oğlanın işe girmesi, kayınçonun müdürlüğü olur. Ne olur, ne olmaz. Pohpohlamaya devam.

 

Çoğunun adını yeni duyduğumuz, aday adaylarının da maşallahı var. Üniversiteyi Çankırı’ya getirenimi ararsınız, Duble yolları başlatanımı ararsınız, hızlı treni Çankırı’dan geçireni mi ararsınız? Ne ararsan var. Otuz iki kısım tekmili birden.

 

Biz şimdiden alışkanlığımız olan “fikri takibimizi” başlatalım.

 

Milletvekili seçilmek için en az 150.000.-YTL (yüz elli milyar) Ortalama ise 200-250 bin YTL gerektiği konuşuluyor. Kesesine güvenen 500.000.-YTL de harcayabilirmiş.

 

Bu kadar para nereye harcanacak derseniz.

 

İlk önce kılık kıyafetin, façanın düzeltilmesi gerekiyor. Öyle bir iki takım elbise ile olmaz, lacilerden en az dört takım, yaz günündeyiz dört takımda yazlık gerekir, Çankırı da İsmail AYHAN’A veya diğer meşhur tüccar terzilerimize diktirirlerse ucuza gelir. Giderayak Çankırı’ya da son bir hayırları dokunur. Ne de olsa dört sene bir daha memlekete uğramayacaklar. Takım elbiseler Angara dan alırlarsa masraf kapısı büyür.

 

Adayın eli tutulmaz. Seçim bürosu kiralaması, danışmanlar tutması. Ekibin konaklama, yeme içme masraflarını üstlenmesi gerekiyor. Göveç, samırsaklı et, kıymalı pide, yumurta datlısı, höşmerim, hazım için ekşili bamya, "mideler kâvi" bu da masraf kapısı.

 

İşin olmazsa olmazları arasında yerel medyaya hatırı sayılır ilanlar vermek de var. Buroşür bastırmak, FOTO GÖKMEN de çektirilmiş, güleç ”sırıtgan” afişlik fotoğraf olmazsa olmaz. 

Adayın otobüs ya da minibüs kiralayıp, bir daha dört yıl uğramayacağı ilçeleri, köyleri seçim bölgesini arşınlaması da gerekiyor. Gezerken de otobüsteki yoldaşlarını doyurması cabası. Yolculuk hali ile ekip bazlama, küpecük peyniri, Kızılırmak kavunu ile idare edebilir.

 

Seçim bölgesindeki hatırlı “efendi ağaların” düğününe, sünnetine gitmek, geline, damada, sünnet çocuğuna Cumhuriyet altını takmak, köyde, mahallede yardıma muhtaç kişilere yerel basın önünde bağışlarda bulunmak, önemli masraf kapısı.

Liste savaşında birinci sıraya çıkmak için partiye mali destek vermek de gerekiyor.

Görüldüğü gibi; Milletin vekili olmak öyle kolay değil.

Tüm bu harcamalardan sonra aday muradına ererse, 8 bin YTL maaşa, ün, şöhret ve itibara kavuşuyor. Elde avuçta kalan bu…

Toptan harcayacak, taksit taksit tahsil edecek, pek akıl kârı değil.

Biz Şimdiden uyaralım,  anlaşıldığı ve de görüldüğü üzere milletvekilliği para kazanma yeri değil, milletin vekili olarak halka hizmet yeri olduğu görülmektedir.

Bazı adaylar bu milletvekilliği işini yanlış anlamasın.Saygılılar bizden…

 

Merak edene; Vekil yemininden önce asil duası:

Allah’ım beni, sevdiklerimi asillikten uzaklaştırma, yeni vekilleri doğru yoldan ayırma, onları seçildikten sonra Çankırı’mızı unutan vekillerden eyleme, ilk yoldan çıktıklarında istifalarını kabul buyur ya rabbi. Amin… -------------
İbrahim ZENCİRCİCevaplar:
Mesajı Yazan: fatihkaska
Mesaj Tarihi: 20.05.2007 Saat 14:22
Bu düzenin kökten değişmesi lazım, parası olan değil nitelikleri olan o görevi hakeden, akrabalarına değil halka hizmet edecek insanların milletvekili olması lazım. Neden biz kime oy verdiğimizi bilmiyoruz, bakıyoruz oy pusulasında bizim takımın bayrağına atıyoruz oyu, ama bilmiyoruz acaba kim milletvekili olacak, cevap son derece basit parayı bastırıp partiye en çok bağışta bulunan insan olacak milletvekili, sonrası zaten aynı, oturacak ceylan derisi koltuğuna, alacak asgeri ücretin yaklaşık 16 katı maaş, altında son model makam arabası, dokunulmazlık, daha görünmeyen türlü türlü ayrıcalıklar, ya siz bu kadar konforun içinde sizden kimse hesap sormassa çalışırmısınız, sonra bir bakıyorsunuz devamlı esneyen ve uyuklayan bir turizm bakanı, uyur tabii, o kadar konforun ve lüksün içindeyken neden çalışıp kendini yorsun....

Hepimiz memleketimizin ileri gitmesi için çabalayalım, seçim falan hikaye, sistem böyle devam ettiği sürece, isimler değişir, hizmet ve anlayış değişmez,  dua edelim de meclisimize adam gibi adamlar girsin, yoksa böyle gelmiş böyle gider ...


-------------
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR


Mesajı Yazan: uA-çAnkırı
Mesaj Tarihi: 21.05.2007 Saat 14:45
çankırılı adaylar hakkında net bilgiler alamıyoruz aslında bilen biri varsa

bize iletse ne nedir ne değildir?

kim nerden geldi nereye gider?


Mesajı Yazan: e.yesildal
Mesaj Tarihi: 23.05.2007 Saat 04:50
Sevgili İbrahim;
Siyaseti ticaret için yapanlar için söylediklerin doğru olabilir,Ama Gerçekten inançları için, inandığı doğrular ve ilkeler için yapanlar için doğru değil, Mesela 2002 seçimlerinde köy gezilerini 1100 dolarlık pejo minübüs ile yapmıştım.Yine mitingleri kiraladığımız bir kamyon kasasında gerçekleştirmiştim. Ve o kamyonun kasasından aşağısı görünüyordu.Düşmemek için bayağı dikkat sarfettik.GÜCÜMÜZ O KADARINA YETMİŞTİ !!!
           Seçim finansmanımın büyük bir bölümünü de 150 kadar dostumun ; arkadaşımın ;analarının ak sütü gibi helal olan ;  dişinden tırnağından biriktirdikleri birikimlerden bana gönderdikleri paralar ile  sağlamıştım.
Bu sütunlardan o arkadaslarıma  Bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum.
            Rakibimiz  ise  600 milyarlık otabüslerle seçim gezilerini yapıyor ve mitinglerini de bu otobüslerin üzerinde yapıyorlardı Bu otobüslere kurulan ses düzeneği Yeri göğü inletiyordu; Çankırının içinden  kırkevlere duyulabilecek  şekilde dizayn edilmiş idi.
           Kafanı yorma ;biz Çankırılı olarak zenginleri severiz,Kaynagı belli olsun olmasın kim çok para harcarsa; kim daha iyi hava basarsa onu meclise gonderiveririz.
           2002 seçimlerinde  hiçbir iddiası bulunmayan bir partinin adayı en az 1 trilyon TL para harcadı.
          20 Kişilik afiş ekibi 2 ay Büyük otelde yattı kalktı yedi içti.Ve bu ekip köy kent demeden bütün direklere afiş yapiştırdı
           Şimdi affına sığınarak bir soru soruyorum Çankırı'da kac direk vardır.?Telefon ve elektrik direği????
           Ve her direğe bir afiş yapıştırılsa  ederi ne olur????
            Zarflar içerisinde belli kişilere dagıtıkları  paralardan hiç bahsetmek istemiyorum.
            Ve bir soru daha  8000 YTLX12X5 ne eder??????
            Bu harcanan paraları karşılarmı?????
            Siyaset temiz insanlar eliyle , idealler için değil; Toplum için değil; Ticaret için yapıldıkça birileri avuç avuç para döker ve kat kat fazlasını seçildikten sonra milletin sırtından çıkarır ve bizler her seçimde daha çok yazılar yazarız.Bilmem birşeyler anlatabildim mi???????
Saygılarımla;
Ertuğrul YEŞİLDAL
          


Mesajı Yazan: fkocer
Mesaj Tarihi: 26.05.2007 Saat 18:24

tespit guzel, hesap guzel ama yine herkes bildigini okuyor. aslinda soyle bir sart kosulmali:

- secim kapmaynasinda herkes diledigi harcamayi yapmakta serbest olsun. ve ust limit de belirtilmesin. tek sartimiz, butun odemelerin banka ceki ile yapilmasi. cekler isme yazilsin, hamiline degil.
 
secimden sonra da defterdarliklar alsinlar banka hesaplarini incelesinler. cok soru sormaya gerek yok:
 
- bu parayi nereden aldin, vergisini odedin mi? elbette soruyu ceki yazana da tahsile koyana da soracagiz.


-------------
Ferhat Kocer


Mesajı Yazan: camkenarı
Mesaj Tarihi: 27.05.2007 Saat 03:32
cumhurbaşkanı seçilmek daha masrafsız galiba!
 
biraz korku!
 
biraz sopa!
 
işaret edilen seçilivermişti bundan önce!
 
milletvekili ne giymiş ne harcamış buna yorma kafanı!
 
kral çıplak kral!
 


-------------
hizmet nimettir


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 27.05.2007 Saat 13:55

"ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" derler ya, onun için bir adam aday olacaksa, aday olmadan yıllar önce ayinesini düzeltecek, ondan sonra aday olacak. adamın ayinesi iş değilse o adam, 1 trilyonda harcasa göze giremez.

(gerçi cem uzan nasıl yüzde 7 oy aldı hala anlayabilmiş değilim ama:))

 


Mesajı Yazan: gönültaşı
Mesaj Tarihi: 27.05.2007 Saat 15:13

değerli hemşehrim kaz gelecek yerden tavuk esirgenirmi

güzel bir konu ama kime bizlere güzel birde onlara soralım diyeceklerki partim için malımda canımda feda fakir fukaraya gelince hava  bir hadisi şerif var NASIL YÖNETİLMEK İSTİYORSANIZ ÖYLE YÖNETİLİRSİNİZ.

SEÇECEĞİMİZ ADAYLARDA ARAMAK İSTADİĞİMİZ İLKÖNCE ZENGİNMİ DİTEREK BAKIYORUZ. DEMİYORUZKİ BU İNSANLAR FAKİR FUKARAYA GARİBANA BİRAZ AĞIR OLACAK AMA BU CENNET VATANA NE YAPAR DEMİYORUZ. BASIYORUZ EVET MÜHRÜNÜ GERİSİNİ HAK GETİRE-------------
çankırı sevdalısı yaren


Mesajı Yazan: Ali TAŞ
Mesaj Tarihi: 27.05.2007 Saat 18:30
Çankırıda hizmet vermiş politkacılara bakdığımızda en çok fayda getirenlerin memur ve bürokrasi kökenden geldiklerini görürüz,mal mülk sahibi politkacılarımızın ise daha çok zengişleştikleri görüllürken hizmet üretme konusunda cimri olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz..Tabiki bu tesbitimde istisnalar vardır,zengin olupta hizmet üretenlerde vardır ama biz şimdiye kadar görememişizdir.Seçimlerde beynini değilde cebini öne çıkaran adayları en çok destekleyenler ise cep yönünden fakir olanlardır,ama bu lütfen yanlış anlaşılmasın bu destek menfaat için değildir daha çok beynin kafada değil cepte aranmasındandır.

-------------
Ali TAŞSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk