Sayfayı Yazdır | Close Window

Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ahmet GÜLŞEN
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Tuz Yürüyüşü
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=16
Tarih: 20.01.2020 Saat 23:41
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)
Mesajı Yazan: ahmetgulsen
Konu: Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)
Mesaj Tarihi: 22.12.2005 Saat 23:19

İlk Yayın: 16/03/2005 08:17:00

Bu yazı Sabah Gazetesinin (21 mart 2005) tarihli nüshasında yayınlanmıştır.Çankırı KÖY kalmaya mecbur mu?(*)

2004 haziranında Sabah Gazetesinde, Çankırı’ya üniversite kurulması konusunda önceden oluşmuş bir yanlış kanaati düzeltmek adına şahsım tarafından gönderilen bir tepki yazısıyla başlayan ve daha sonra Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız ve diğer aydın Çankırılı’ların da katılımıyla süren kamuoyu oluşturma faaliyetimiz Sayın Yavuz DONAT’ın da dikkatini çekmiş ve bu konuya ayırdığı yazısında; "Eğer bir kent, üniversite denilince böyle heyecan duyuyorsa, o ülkenin aydınlık geleceğinden kimsenin kuşkusu olamamalıdır.” şeklinde taltif edilmiştir.

Ancak bugün gördük ki, faaliyetimiz neticesinde toplum nazarında ki olumsuz kanaat yıkılırken Devlet/politika cephesinde istediğimizi elde etmek mümkün olmamıştır. Yakın zamanda alınan bir karara göre 2005 yılı sonuna kadar üniversite kurulacak iller belirlenmiştir. Bu iller içersinde Çankırı’ya yer verilmezken komşu illerden Kastamonu ve Çorum üniversite hakkını hiç kuşkusuz elde etmiştir. Dolayısıyla üniversite kurulmasının bir planlama ve nihayetinde politik bir karar olduğu düşünüldüğünde, komşularının tümü üniversiteye sahip Çankırı için artık bu imkansız hale gelmiştir.

Oysaki sayın Donat’ın da gördüğü gibi Çankırı halkı üniversiteye kilitlenmişti. Belki ulusal/bölgesel gelişim politikaları içinde resmen ifade edilmese de Şehrin insanı kalkınma için üniversite kurulmasına şartlanmıştı. Çünkü halkımızın nazarımızda kalkınmanın yegane lokomotifi üniversite idi. Sosyo- ekonomik gelişmişlik sıralamasında 59 ncu il olan Çankırı, 1972 yılında kalkınmada öncelikli yöre statüsüne alınmış ve bu güne kadar da kabuğunu kıramamıştır. Son teşvik kanunu ise bitkisel hayattaki hastaya merhem mukabili çözüm olmuştur ancak. Bu gün üniversite hayalinin son bulmasıyla tümüyle karamsarlığa düşen bu fakir şehrin insanına Devletin yeniden bir umut vermesi, yol göstermesi gerektiğine inanıyoruz..

Buradan Çankırı’nın kaderine yön verme yetkisine sahip Devlet yetkililerine, politikacılara, yerel yönetime ve aydınlara soruyorum; üniversite beklentisine hiç ulaşamayacağını gören Çankırı halkı şimdi hangi “kalkınma lokomotifini” seçmelidir.

(*)KÖY: Kalkınmada Öncelikli Yöre

Ahmet GÜLŞEN
Mali Müşavir-------------
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk