Sayfayı Yazdır | Close Window

Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ahmet GÜLŞEN
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Tuz Yürüyüşü
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=18
Tarih: 18.11.2019 Saat 22:24
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.16 - http://www.webwizforums.com


Konu: Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi
Mesajı Yazan: ahmetgulsen
Konu: Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi
Mesaj Tarihi: 22.12.2005 Saat 23:25

İlk Yayın: 28/10/2005 13:26:05

Kültür Bakanlığı Müzemi istiyorum Kampanyası ile ilgili Cevap Verdi
Sayın Valimizden de cevap bekliyoruz.

Bir süredir devam ettirdiğimiz Müzemi İstiyorum kampanyası ile ilgili Kültür Bakanlığından bir açıklama geldi.

Bir sivil toplum hareketi olarak Cansaati.Org vasıtasıyla ilgili birimlere müze konusundaki görüş ve taleplerimizi ilettiğimiz kampanyamızın başarıya ulaşmasının bir koşulu da hiç kuşkusuz, ilimizin mülki idaresinin Bakanlığa veya ilgili Genel Müdürlüğe resmi başvuruda bulunması ve uygulamalar için adım atması gerektiğidir. Aksi takdirde bizim oluşturduğumuz gündem havada kalacaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminde bir bakanlık memurunun halk istiyor diye karar almasını beklemek hayal olur.

Sitemizin duyarlı üye ve ziyaretçilerinin katkıda bulunduğu kampanyanın havada kalmaması için şahsım olarak bilgi edinme hakkımı kullanmak suretiyle Bakanlığa, Müzenin Taş mektebe yada daha uygun bir yere taşınması konusunda ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılıp yapılmadığını ve Bakanlığın Çankırı müzesinin geliştirilmesi için alınmış bir kararının olup olmadığını sordum. Bakanlık bilgi edinme birimince verilen cevap aşağıda yer almaktadır.

alıntı:

From: "bilgiedinme" <
mailto:bilgiedinme@kultur.gov.tr - bilgiedinme@kultur.gov.tr >
To:
mailto:ahmetgulsen@yahoo.com - ahmetgulsen@yahoo.com


Sayı: B.16.0.BHI.0.00.00.00/161229
Konu : Bilgi Talebi 28.10.2005

Sayın Ahmet Gülşen,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulamasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde başvurunuz incelenmiştir.

Bakanlığımıza gönderdiğiniz talepteki konuyla ilgili olarak, adı geçen müzenin başka bir yere taşınması konusunda şimdiye kadar Bakanlığımıza resmi makamlarca bir başvuru olmamıştır. Ayrıca müzenin taşınması için Bakanlığımızca alınmış bir karar da bulunmamakla birlikte mevcut müzelerimizin çağdaş müzecilik anlayışında, teknoloji ve teşhir – tanzim açısından geliştirilmesi ve halkın beğenisine sunulması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.


Değerli dostlar, Bakanlığın cevabından da görüleceği üzere Müzenin uhdesinde bulunduğu Valilik Makamı bugüne kadar resmi bir adım atmış değildir. Bakanlığın da kendi kendine bir çalışma başlatmadığı beyanlarında zaten mevcuttur.

Peki bir sivil toplum hareketi olarak bizim bunca gayretimize karşın Valilikten ve/veya Vekillerden yada koskoca iktidar partisi teşkilatından neden bir adım atılmıyor.

Yetkililerin hassasiyetimizi yanlış anlamamalarını rica ediyorum. Bizler Çankırı için düşünüyor, Çankırı için hizmet üretmeye çalışıyoruz. Müzenin ilimizi daha güzel tanıtması için yapılacaklar ne şahsımın ne de kampanyaya katılan üyelerimizin ceplerine bir fayda sağlamayacağı gibi tabiatı itibariyle bu kampanyadan manevi bir hazdan başka beklenti de olası değildir.

alıntı:
27 Eylül 2005 tarihli bizim Bizim talebimiz
Bakanlığınıza bağlı Çankırı ili Merkez ilçesi müzesi belki Türkiye’de ve dünyada başka örneği olmayacak şekilde 2. katta (diğer girişten 3. katta) bulunmaktadır. Müzenin bu şekilde kullanıma uygun olmayan bir mekanda bulunması sadece görevli ve ilgililer tarafından değil halkımız tarafından da kabul edilmektedir. Müzenin daha uygun bir yere taşınması konusunda bu güne kadar çok şeyler yazıldı. Yerel basın bu konuyu uzun zamandır gündeme taşımaktadır. Yerel internet sitelerin de ise halen kampanyalar devam etmekte olup, bu kampanyalardan biri tarafımızca yürütülmekte olup, e-mail vasıtasıyla ilgili birimlere “Müzemi İstiyorum” kampanyasının içeriği gönderilmektedir. Aşağıda bu konu ile ilgili bilgileri ek olarak ilginize sunuyoruz. Kampanyanın detayına
http://www.cansaati.org/ - www.cansaati.org adresinden ulaşabilirsiniz.


Sayın yetkili, yukarıdaki kısa açıklamadan sonra bir Çankırılı vatandaş olarak sizden şunları öğrenmek itiyorum.

1- Çankırı’daki müzenin ikinci kattan alınıp başka, daha uygun herhangi bir yere taşınması konusunda bakanlığınıza ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılmış mıdır?

2- Sözkonusu Müzenin Çankırı Merkez ilçedeki Taş Mektep’e taşınması kurumunuz mevzuatı ve teknik gereklilikleri açısından uygun mudur?

3- Bakanlığınızın bu Müze için taşınma ve geliştirilme konusunda alınmış bir kararı ve planı var mı?

4- Müzenin taşınması konusunda Bakanlığınızın alacağı kararda, birer vatandaş olarak taleplerimizin ilgili birimler ve sayın Bakana ulaştırılmasının bir etkisi olur mu? Bakanlık halkın bu şekildeki “Müzemi istiyorum” taleplerine itibar eder mi yoksa kararlarınız mevzuatın duvarları içinde mi kalmaktadır?

Lütfen “Müzemi İstiyorum kampanyası” ile ilgili ekleri inceleyiniz.

Saygılarımla,

Ek: 1 Adet Kampanya Detayları - imzalar


Siz de kampanyaya katılın http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1520 - http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1520-------------
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk