Sayfayı Yazdır | Close Window

Aslan Kavlak ve yeni kitabı

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Recep CIRIK
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Laf Ola, Beri Gele
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2083
Tarih: 29.09.2020 Saat 07:10
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Aslan Kavlak ve yeni kitabı
Mesajı Yazan: Recep C
Konu: Aslan Kavlak ve yeni kitabı
Mesaj Tarihi: 20.01.2008 Saat 20:54
Önizleme

Bu yazımı yazarken henüz Aslan Kavlak arkadaşıma ulaşmadan yazmayı düşündüm. Uygun bir zamanda arayıp kutlamak istiyorum. 1964-70 yılları arasında öğretmen okulunda 6 yıl birlikte okuduğumuz ,yediğimizin içtiğimizin ayrı gittiği (hatta sigaraya beni alıştıran )bir arkadaşımın ismini google arama motoruna yazdığımda yayınladığı bir kitap 'Bakü'ye gidiyorum,Ay Balam'  Yapı Kredi Yayınları, Ekim 2007,  kitabını görünce ne kadar çok sevindim. En son bundan oniki yıl öncesinde görüştük. Ankara'da kısa süre de olsa tekrar okul anılarını tazeledik. Evindeki odalardan birinin hatta masanın altının ve üstünün de kitap dolu olduğunu  gören oğlum şaşırmıştı. Kitap sevgisi öğretmen okulunda akşam kitap kulübünden satınaldığı kitaplarla başlamıştı. Demek ki o zamandan bu güne süregidiyordu.

O yıllarda yazmaya başladığı romantik şiirlerini öncelikle bana okuması samimiyetimizden kaynaklanıyordu. Bu şiirleri derleyip toparladığını zannetmiyorum. Derslerin curcunası içinde kaybolup gitmiştir.
 
Edebiyat derslerine ilgisi sonucu Edebiyat öğretmeni oldu. Azerbacan'da öğretmen olarak çalıştı. Oraya ait  çok hoş anıları vardı. Umarım o anılarını da kaleme alır.  Hele çocukluğunun geçtiği Eldivan Gölezkayı Köyü ile ilgili anılarını benim kadar sabırla dinlemiş birisinin olacağını sanmıyorum. Akşamları ranzamıza uzandığımızda uyku saatine kadar o anlatır, ben dinlerdim. Hoş anlatırdı. Bazan da uzun sürerdi ama olsun. Birbirimize katlanmayı bilen iki arkadaşız.
 
Çoluk, çocuğa karıştık, bağlar koptu. Umarım bu yazıma bir cevap yazar. Çankırı'mız için araştırmalara da girişir. Bunun için de zamanı olacağını sanıyorum. En verimli çağımızda olduğumuzu biliyorum.
selam ve sevgi ile...
Aslan Kavlak, 1951'de Çankırı'nın Eldivan ilçesinin Gölezkayı Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, öğretmen okulunu Hasanoğlan'da okudu. Bir süre köylerde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nü, Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Ankara İncirli Lisesi ve Çankaya Lisesi'nde çalıştı. Bir süre Eğitim-İş Çankaya Şubesi başkanlığı yaptı.

< =:.(); = value=" Pencereyi Kapat " name=ok>

Rich Text Editing Software by http://www.richtexteditor.org/ - Web Wiz Rich Text Editor version 3.0wwf
Copyright ©2002-2005 http://www.webwizguide.info/ - Web Wiz Guide
Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk