Sayfayı Yazdır | Close Window

Vali'den davul-zurna yasağı

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ibrahim Zencirci
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Meraklısına Notlar
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2337
Tarih: 29.09.2020 Saat 07:03
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Vali'den davul-zurna yasağı
Mesajı Yazan: i.zencirci
Konu: Vali'den davul-zurna yasağı
Mesaj Tarihi: 23.06.2008 Saat 15:51
 
Çankırı’da davul-zurna yasağı

Çankırı Valiliği, mahalle aralarında yapılan düğünlerde davul zurna çalınmasını yasakladı.

Geçimini davul ve zurna çalarak temin eden esnaf zor durumda kaldı.

Valiliğin tebliğini ihlal ederek "davul-zurna çalana" cezai uygulama olarak para ve hapis cezası var. [davul çalan hapiste, yetim malı çalan dışarda, serbest  "Yaşasın Adalet"] 
 
 
Alıntı

Yaz mevsimi ile birlikte başlayan düğün ve sünnetlerin mahalle arasında yapılan eğlencelerde ses düzeyi çevreyi rahatsız edecek boyutlara varmaktadır. Bu durumdan en çokta çocuklar, hastalar ve yaşlı vatandaşlarımız etkilenmekte, bu konuda Valiliğimize yönelik başvurular yoğunlaşmaktadır.

 

Şehrin birçok yerinden yükselen davul-zurna ve şarkı-türkü sesleri gürültü kirliliğine neden olduğu için yasaklanmıştır. Kapalı mekânlarda yapılan eğlencelerde de ses düzeyinin yasal sınırları aşmamasına dikkat edilecektir. 

Gelin alma ve gelin karşılama gibi durumlarda sınırlı bir şekilde 30 dakikayı aşmamak şartıyla eğlence yapılabileceği geleneklerimiz açısından uygun olarak değerlendirilmektedir. 

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Çankırı Valiliği

 

Bu tebliğden sonra, Halk Günü Toplantısına katılan davulcu-zurnacı ve düğün sahipleri zor durumda olduklarını dile getirerek Vali Ali Haydar Öner’den yardım istediler.

 

Vali Öner, yayınlanan tebliğin kendisi ile alakalı olmadığını, şahsi ve keyfine göre alınmış bir karar bulunmadığını belirtti. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili kararı halk gününe katılan vatandaşlara okundu.

 

Şimdiye kadar kimseye ceza kesilmediğini dile getiren Vali Öner, “Bir alışma dönemi var. Onun için cezai uygulama yapmadık Ama aşırıya kaçarsa para ve hapis cezası uygulanır” dedi.

 

Davulcular ve düğün sahipleri Vali Ali Haydar Öner’e “Kanunlara karşı kesinlikle saygılıyız. Ama bunca masraf yaptık. Bize bu konuda yardımcı olun” dedi.

 

Bu görüşmeden bir sonuç alamayan ve yıllardır, yaren, sünnet, nişan, şenlik, düğün, asker uğulamasında halay, "köçek" gibi yöre oyunlarına davul ve zurna ile eşlik eden, davulcu ve zurnacı esnafı adına Yapraklılı Ceyhan Göçmen ve  Ahmet Öbek bu sıkıntıları aşmak için önümüzdeki günlerde önce dernek daha sonrada federasyon kuracaklarını belirttiler. 

 
Her ne kadar valilikce yassaklansa da düğünlerinize çağırmanız için davulcu Ceyhan'ın telefonu: 0.544.212 49 27 

 
Merak edene not: 
Davul ve zurnadan pek anlamasak da, her ikisinin önemli işlevi olduğunun bilincindeyiz.  O nedenle Çankırı’da yasakların kalkmasını ve davulcu-zurnacı esnafının dernekleşmesi, federasyonlaşmasını her zaman destekliyoruz.

 

Zurnanın son deliğinin nasıl olduğunu bilmediğimiz için, kimilerine yakıştırılan bu lafın bir işe yaramaz anlamına geldiğini çıkarabiliyoruz.

 

Zurnanın zırt demesini ise, toplantıya katılan zurna uzmanlarına sormalı.

 

Malum; Zurnada peşrev olmazmış ne çıkarsa bahtınıza.

 
Ne demiş sayın büyüğümüz;
 
“Marifet iltifata tabidir”
 
 
 
Fotoğrafların kaynağı: Karalahana.com


-------------
İbrahim ZENCİRCİSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk