Sayfayı Yazdır | Close Window

Çankırı için ne yazma(ma)lı ?

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Recep CIRIK
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Laf Ola, Beri Gele
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2416
Tarih: 21.01.2021 Saat 01:54
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Çankırı için ne yazma(ma)lı ?
Mesajı Yazan: Recep C
Konu: Çankırı için ne yazma(ma)lı ?
Mesaj Tarihi: 14.09.2008 Saat 03:50
Değerli Yarenler
 
Yaklaşık üç aydır köşe yazısı yazmadım. Kimsecikler de ne oldu diye sormadığına göre benim de yazmamam o kadar normaldir.
 
Yazın Türkiye'ye gittim. Çankırı'ya uğrayamadım . O'nu mu yazayım ?
Elbette yazamam. İnsan ne yapar eder, Çankırı'da bir teşehhüt miktarı da olsa ziyaret ederdi. Olmadı vesselam. Vekaleten büyük oğlum, gelinim ve torunum gitmişler. Tuz mağarasını da kapalı olmasına rağmen ziyaret edebilmişler. Tuz lambası da almışlar. Kale'den Çankırı'yı seyretmişler. Memnun ayrılmışlar. Çankırı misafirperverliğini de benim anlatmamı sollayacak şekilde yaşamaları da sevindirdi.
 
Tuz hakkı buluşmasını gerçekleştiremedik. Belki bir kaç yıl sonra bu projemiz bir başka yerde sahip çıkılarak gerçekleştirilecek.
 
Bu yıl Türkiye'ye gelirken Avusturya'da Hallstadt'a gittim. Burada da tuz çıkarılıyor. http://entertainment.webshots.com/photo/2499237040038283624uCVPiX - http://entertainment.webshots.com/photo/2499237040038283624uCVPiX
 
Trabzon Uzungöl ile karşılaştırılabilir. Yükselen dağdaki mağara da ise tuz  mağaraları var. Teleferikle çıkılıyor. Bir bölümünü müze haline getirmişler.  bir saat içinde gezilebilecek bu ziyaret için toplam 22 euro ücret ödüyorsunuz.Tuzkenti anlamına gelen bu yerde eşsiz güzelliklere baka baka iki günümüzü geçirdik. Hatta bu küçük kasaba da Türk dönercinin bulunması bizi çok sevindirdi. Yolunuz düşerse bir uğrayın. Salzburg yolu üzerinden ara yollardan ulaştık. Burayı takvim sayfalarında çoğu kez görmüşsünüzdür. Bu kent Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası  olarak 1997 de listeye alınmış.
 
Çankırı'ya bu yıl uğrayamadım ama bir Tuzkent'ini gezmekten geri kalmadım. Zaten içinde tuz geçen bütün kentleri ziyaret etmeye çalışıyorum. Nasip olursa Polonya'da bulunan tuz mağaralarını da gezmek niyetindeyim.
 
İleriki yıllarda tuz mağaramız ile ilgili projeler için bildiklerimizi ve önerilerimizi aktarmaya yönelik çalışmalara katkımız olursa ne mutlu bize.
 
Not: Can saati.org da yazılarıma başladığımda Çankırımızda ne üniversite, ne de bir rektör vardı. Şimdi her ikisi de var. Çankırı sakinlerinin bu güzel gelişmemere tepkisi nasıl oldu bilmiyorum. Karatekin Üniversitesi'nin bilim ve araştırmalar ile önce Çankırımıza, sonra ülkemize ve sonra da tüm dünyaya yararlı olacak çalışmalara imza atması en büyük dileğimizdir.
 
Sayın rektörümüzün yılgınlığa düşmeden halk ve hak için çalışacağını zaman gösterecektir. Zira Çankırılı yapılan iyiliği unutmaz.
Çankırı için ne yazmalı ? diye kendimi sorguladım. Bu siyaset-medya savaşları arasında okunmasa da olacak bir kaç satır yazdım. Okurlarıma sağlıklı olduğumu belirtirken sağlıklı ve gerilimden uzak günler diliyorum.
Hayırlı ramazanlar.
Toyganız sıcak , pideniz taze olsun...
Selam, sevgi ve dua ile....
 
 
 
 
 
 Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk