Sayfayı Yazdır | Close Window

Seçilmişler ve Seçileceklerin Dikkatine..!

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ibrahim Zencirci
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Meraklısına Notlar
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2437
Tarih: 14.07.2020 Saat 08:38
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Seçilmişler ve Seçileceklerin Dikkatine..!
Mesajı Yazan: i.zencirci
Konu: Seçilmişler ve Seçileceklerin Dikkatine..!
Mesaj Tarihi: 26.09.2008 Saat 10:49
 

Çankırı da seçilmişlerin “ Zihniyet Değişikliğine” ihtiyaçları var.  (*)

 

Çankırı da iktidarı ile muhalefeti ile ve özellikle milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ile Çankırı’mızın en çok ihtiyaç duyduğu şey “ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİDİR” Bu alanda bir “zihniyet dönüşümü” ve zihniyet temizliği” başlamalıdır. 

 

Çankırı’nın çıkarlarını kendi “KİŞİSEL ÇIKAR ve MENFATLERİNİN” üzerinde tutan siyasetçilere, seçilmişlere, geçmiş de olduğu gibi bu gün daha fazla ihtiyaç vardır. Vatandaşın oy verdiğine, seçtiğine güvene bilmesi için en kısa sürede bu kişilerin yeni baştan güven tesis etmeleri gerekmektedir. “Bu güne kadar yapılanın değil, doğru olanın yapıldığı ve yapılmaya çalışıldığı bir dönemi başlatmalıdırlar.”

 

Çankırı da öncelikle seçilmişler, atanmışlar, milletvekillerimiz ve yerel siyasetçiler en başta olmak üzere kendilerini yenilemeleri gerekiyor. “Açık, samimi ve doğruları söyleyen uygulayan kişiler olmalıdırlar. Ve bunlardan hiç taviz vermemelidirler ”

 

“ Alışılagelmiş siyaset anlayışlarını ve beraberinde getirdiği yanlışlıkları ortadan kaldırabilmek için; sadece Çankırılı sade vatandaşın doğruları savunması da yeterli değildir. En başta,  Milletvekilleri, bürokratlar, il ve ilçe teşkilatları hep birlikte doğrulara sahip çıkmak, popülizmden uzak durmak, menfaatlerine ters düşse de, hakkı teslim etmek zorunda olduklarını unutmamalıdırlar”.

“Kabul etmeliyiz ki; zihniyet değişikliği bir anda gerçekleşecek, bir çırpıda elde edilecek bir şey değil. Arzu edilen bu değişimin zaman alacağı muhakkaktır.” Malum Çankırı yerelin de Türkiye genelinde siyaset her dönemde olduğu gibi bu günde kirlidir. Bunu temizleme görevi öncelikle günümüzün siyasetçilerindedir. Vatandaşın gözünde AKlanmaları gerekir.

 

Biz sade vatandaşlar, her yerde yanlışa dur demeyi ve samimi bir şekilde tenkit etmeyi kendimize görev saydık. Bizler “Çankırı müstahdemliğine” talibiz. Biz bunu sağlayabildik, her şeyin daha kolay, daha güzel olabilmesi için esas görev şimdi siyasetçilere düşüyor.

Ancak bunu başarabildikleri ölçüde ülkemizde ve Çankırı'mızda güçlü ve kalıcı icraatların altına imza atabilirler ve müreffeh bir Çankırı olabilir.

Seçilmişler hiçbir zaman her şeyi yaptıklarının, bütün problemleri çözdüklerinin iddiasında olmamalıdırlar. Ancak yine de ortaya çıkıp,  “Çankırı'mız için 'çok şey' yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz” Diyorlarsa bunun somut yansımalarını da görmek isteriz.

 

Aradan dört yıl geçmesine rağmen hala; “Yolun başında olduğumuzu, yapılacak çok işimizin, kat edilecek çok yolumuzun var olduğunu, iktidarımız süresince yapılabilecekleri yaptığımızı biliyoruz. Ama her şeyi yaptığımızı iddia etmiyoruz.”  Diyorlarsa samimiyetlerine güvenmek ve de yapılanları görmek isteriz.

 

Eğer; “Yapılması gerekenler konusunda, tüm hemşerilerimizin, özellikle de bizlere; 'Çankırı için bir şeyler yapın' diyen hemşerilerimizin somut teklif ve katkılarını her zaman bekliyoruz. Daha önceleri de her vesile tüm hemşerilerimle paylaştığımız gibi, bu güne kadar yüz yüze, bütün iletişim metotları ve kitle iletişim araçlarıyla bizlere ulaştırılan her yapıcı ve somut teklifin takipçisi olduk, bundan sonra da takipçi olmaya devam edeceğiz.”

 

Diyorsanız;

 

Çağımızın iletişim araçlarından internet ortamında sizlere seslenenlere kulak verin, yazılanlara cevap verin, duyarlı ve samimi olun lütfen.

  

Çankırılı sormaz mı: “Bayram değil seyran değil; Milletvekillerimize ne oldu da vatandaşı ile iletişime girme gayreti ve telaşı içerisine girdi? Bu güne kadar nerelerdeydiniz?” demez mi?

Lütfen samimi olun. Ve de önden buyurun.

 

Bu vesile ile Çankırı ya hizmet etmek talebi ile ortaya çıkan seçilmiş ve atanmışlara saygılar bizden… 

 

 

(*) “Zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var”a nazire.

 

 

Meraklısına Notlar:

 

1-Nazire Yapmak: Bir söze, bir davranışa benzeri ile karşılık vermek.

2-Popülizm: Politik durumu dramatize ederek halkın ilgisini uyandırmak amacıyla yapılan politika.

3.17.11.2006 tarihli, "Önden Buyurun Sayın Vekilim" başlıklı yazının güncellenmiş halidir.


-------------
İbrahim ZENCİRCİCevaplar:
Mesajı Yazan: Nermin
Mesaj Tarihi: 26.09.2008 Saat 13:20

 

Sn:ZENCİRCİ,yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil.Siyasetin kızıştığı bu günlerde siyasilerde bir telaş,bir hareket var.Herkes nasıl ve ne şekilde vatandaşın gözünü boyayabiliriz düşüncesi içerisinde. Günümüzde  birtakım maharet ve hünerlerle, çoğu kez dürüst veya ahlaki olmayan uygulamaların yapıldığı siyasetin tekrar incelenmesi ve üzerinde çokkkkkkk düşünülmesi gerekir.

SİYASET katılım ve katılım iradesidir.Yönetme sanatıdır,siyaset bilimdir. Günümüz siyasileri yönetme becerilerine sahipler mi??...Partilerde siyasette yer alacaklar nasıl belirleniyor??... Bu konuda seçmenin bilgisi var mı??...Bu sorulara kendimize göre yanıtlar veririz.Daha önce yayımlanan “SİYASET VE SİYASETÇİ” konu başlıklı yazımı tekrar sizinle paylaşmak istiyorum.

Ayrıca çok hoşuma giden bu fıkrayı sizlere sunuyorum.

“Temele sormuşlar temel senle kafa karıştıralım mı? demişler. Temel 54 demiş. Soran kişi demiş ki ya neden 54 dedin.  Temel de demiş ki ...bak nasıl kafan karıştı…”

 

 

SİYASET VE SİYASETÇİ

 

Siyaseti incelemeye kalkıştığımızda birçok düşünürlerin tanımına rastlarız.Her düşünür kendine özgü yorum katmış ve bilim yönünden incelenmesi gerektiğini savunmuştur.

 İlkönce siyaset nedir?

İnsanlara ne kazandırır ve ne kaybettirir? Sorularına cevap vererek konuya girelim:

Siyaset,çeşitli etnik,dini,sosyal,kültürel yapıları olan insanları tek bir bayrak,tek bir vatan ve millet altında belirli hukuk kurallarına uymak koşuluyla bir arada tutabilme ve dünyada ülkenin çıkarlarını ön plana çıkarabilme yeteneğidir.

Siyaset toplumlarda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir.

Siyaset, en genel anlamıyla, bir arada, bir toplum olarak yaşayabilmemiz için ileri sürülen fikirlerin girişilen eylemlerin toplamıdır.

Siyaset,katılım ve katılım iradesidir.Yönetme sanatıdır,siyaset bilimdir şeklinde bir çok tanımı yapılabilir.

İnsanlara Ne Kazandırır?Toplumlarda duyarlı ve kendisini de sorumluluk sahibi hisseden bireyler siyasete girerler.

“Bilinç ve sorumluluk kazandırır”.

Ne kaybettirir? İşte bu soru üzerinde çok durulması gerekir diye düşünüyorum.

Bence;Siyasetçiler,siyaseti bir kazanç kapısı gibi görmeleri nedeniyle toplumumuzda çarpıklık,sorumsuzluk ve otorite boşluğu doğurmuştur.”Parası olan siyaset yapar” ilkesi yaratılarak,siyaset biliminin sadece kitaplarda kalmasına neden olmuştur.Siyasetle uğraşmaya başlayan birey büyük bir istekle sorumluluk hisseder. Ütopik görüşleriyle ve birazda hayal perestliğiyle diyelim siyasi partinin kapısından içeri girer.İyimser düşünce içinde projelerinden ve bir şeyler yapmak istediğinden bahseder.Birey hoşgörülüdür, bilgilidir, kalitelidir.Bakıldığında hiçbir eksikliği yoktur.Tam aranılan insan gibi görünür.Projeler ve üretilen bilgiler uygulamaya başlandığında küçük küçük olaylarla, içeride çalkantılar başlar.Çünkü bu birey üretici, çünkü bu  birey aşırı sorumluluk sahibi,memleketi ve milleti için neler yapılabilir ve siyasetin eksikleri nelerdir? diye düşünmektedir…

Bir de madalyonun öteki yüzünden bakalım siyasetçiye; Bu birey siyasetten rant sağlamak,isim yapmak ve dünyanın bütün güzel meyvelerinden,yani en güzel şekilde yaşamak için girmiştir.Onun alanı birilerinin sırtına binmek ve üretmemek ve üretenleri de engellemek.Bu kişi siyasette nasıl başarılı oldu? Başarı kelimesini burada çalışmalar olarak değil de,karar mekanizmalarında nasıl ve ne şekilde yer aldı?...diye düşünelim:

         Ya parasıyla,

         Ya kuvvetiyle(tabiri caizse,sırtının bir yerlere dayanması ve dayısı ve hatırı sayılır kişilerin desteğiyle),

          Ya da güzelliğiyle(kadınlar için diğer şıklarda geçerli ama maalesef  bu tür insanlarında yer aldığı görülmektedir.)

          Ya da şahsi çıkarı kaybetme endişesi taşıyan, hiçbir şekilde itiraz ve şikayet hakkı olmayan çantacı diye adlandırılan başındakilere kul köle olan, üretemeyen ve şakşakcı, diye nitelendirilenler şeklinde cevaplarla bu soru yanıtlanabilir.

Bu kişiler, halk işsiz mi, aç mı,ülkenin en büyük sorunu nedir,ülke üzerinde oynanan sinsi planlar nelerdir? gibi sorular üzerinde kafa yormaz.Onun için önemli olan günü kurtarmaktır.Seçimlerde kitlelerden çok oy almaktır. Kimileri de siyaseti meslek edinmiştir.Bırakmak istemez.Yenilere ve yenilikçilere tahammülleri yoktur.Tepeden inmeyle her şeyi kendilerinin  iyi bildiğini ve halkı ancak kendilerinin iyi yöneteceğine inanırlar.Yetkiyi kendi ellerinde tutarlar ve diğer angarya dedikleri işleri yukarıda belirtilen kişilere yaptırırlar.Ayrıca; Ülkemizde siyasal partilerin büyük çoğunluğu lider partisi görünümünde olduğu için tabana inememekte ve halktan kopmaktadır.

İşte! Siyaset üretmediği ve sorunlara çözüm bulamadığı zaman sosyal çöküntü kaçınılmazdır.Halk geçim telaşına düşer, ülkesindeki siyaseti ve siyasetçiyi denetleyemez.Siyasi kültürdeki bu sorumsuzluk hiçbir gücü olmayan çaresiz vatandaş türünü yaratmıştır.Çaresiz,yoksul vatandaş, kul-her şeyi kabul yaklaşımı içinde olduğu için sorunun büyüklüğünün ve ülke siyasetindeki eksikliğin farkında olamaz.Gelir seviyesi yükselen toplumlarda bireyler kendilerini sorumlu hissederek sivil toplum örgütlerinde yer almaya başlar ve bende varım diyerek söz sahibi olur.Bilinçli bireylerin karşısında siyaset arenasının her kademesindeki kişiler ister istemez kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalırlar.

 

Peki! Siyasetçide olması gereken nitelikler nelerdir?

Dürüst, eşitlikçi, olayları kavrayabilme yeteneği, tutku, sorumluluk,göz keskinliği, derin düşünme, ruh dinginliği, kendini beğenmişlikten arınmışlık,ulusal ve insani amaçlara hizmet eden,toplumsal ahlaki ve kültürlere değer veren,toplumun çıkarını kendi çıkarının önünde tutan,ahlaklı ve  eğitimli olmalıdır.

 

Sonuç olarak; hep birlikte istediğimiz hedefe götürecek olan siyaseti ve siyaset kurumunun yollarını bizler tespit edelim.Günümüz  siyasetinin kokuşmuşluğu bizleri korkutmasın. Ülkeyi babalarının çiftliği gibi göremez ve kafalarına göre yönetemezler.Bu nedenle halkın iradesi siyasette en önemli unsurdur.Aksi halde sızlanmaktan öteye gidemeyiz….

 

Nermin AYDINLI

 

 

 
Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk