Sayfayı Yazdır | Close Window

DOĞAL VARLIKLARIMIZ VE TEMA

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Recep CIRIK
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Laf Ola, Beri Gele
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2613
Tarih: 27.11.2020 Saat 14:08
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: DOĞAL VARLIKLARIMIZ VE TEMA
Mesajı Yazan: Necati Ülker
Konu: DOĞAL VARLIKLARIMIZ VE TEMA
Mesaj Tarihi: 28.12.2008 Saat 23:14

DOĞAL VARLIKLARIMIZ VE TEMA

 

ÜLKEMİZİN VE DÜNYANIN, Dahası insanlığın Doğal varlıklarının önemini kavrayan. TEMA vakfı sanırım 15 yıla yakındır uğraş vermektedir.

İşte bu vakıf kurucu ve gönüllüleri ile geleceğe damga vurarak. Gelecek kuşaklara verimli bir toprak ve yeşilin her rengi olarak gözlerimizi kamaştıran ormanlarımızı korumaya, Akarsularımızın, ve yer altı kaynaklarımızın, ıslahı için kendilerini adamışlar,

TEMA’NIN Açılımı “TÜRKİYE Erozyonla Mücadele ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı” Kurucu Onur başkanı Sayın Hayrettin KARACA ve mütevelli heyeti Başkanı Sayın A. Nihat GÖKYİĞİT Şahısın da, üçyüz binin üzerindeki gönüllüleri yürekten kutluyorum.

Yakın geçmişte Çankırı İlimizin Tema temsilcisi Oğlum Sevinç ÜLKER’ di. Türkiye’nin en genç Tema temsilcisi unvanına sahipti, ayrıca halen okuluna devam ediyorken, kurum ve kuruluşlarca kendisine bir de Çevre Bakanı diye Lakap takılmıştı. Halen Ankara da ikamet etmemize rağmen Tema Vakfı ile ilgisini devam ettirdiğini biliyorum. Bir Baba olarak tabi’i ki böyle bir evladımla da gurur duyuyorum.

Toplumumuzda ki bu boşluğu görebilen, ülkemizin gelecekte erozyon ve çölleşiyor olan,

Doğal varlıklarımızın, kaybolmasına gönülleri razı olmayan bu insanlar, ileriyi görerek, azimle, ısrarla, her türlü engeli aşarak, 15 yıla erişmişler, ama neler yaparak bu kitlelere ulaşmışlar.

Özetlersek! bu olayın vahametini milyonlarca insana eğitimler vererek, bilinçlendirmişlerdir.

Bu gün tüm dünya küreselleşmeden bahseder duruma gelmiştir. Bu insanlar bu olayı 15 yıl önce görmüş, yararlı vakfı kurmuş, günümüze kadarda mücadelelerini sürdürmekteler.

Ülkemizdeki kuraklığın çölleşmenin, dolaysıyla sel felaketlerinin, tüm şiddeti ile günlük hayata yansıdığı günümüzde, toplumun ilgisi daha da artmıştır.

Hoyratça kullandığımız suyun önemi! Son yıllarda çekilen eziyetler sonunda kıymeti daha bir anlaşılmıştır. Kısaca suyumuzu elektriğimizi bilinçli bir şekilde kullanmayı topluma yerleştiren işte bu vakıf’tır.

 Bunu kimse inkâr edemez, tabi ki bu vakfa destek veren kurum ve kuruluşların katkılarını da kimse inkâr edemez.

Aslın da burada bir eksiğimiz ortaya çıkmaktadır. Bu önemli doğa olayına devletimiz çok ciddi bir şekilde sahip çıkması gerekmektedir.

Belki kıyısından, köşesinden, bir şeyler resmi olarak yapıla geliyor, ancak bu yeterli değildir.

Yani bir “DEVLET POLİTİKASI” Gerekliliğine inanıyorum.

TEMA VAKFI bu gerçeğe inanarak, var gücü ile cansiperane yaşanan olumsuzlukları sergileyerek, topluma gerekli uyarıları ve gerekli çalışmaları yapıyor ancak yeterli olunmadığını 2008 yılı içinde ki yaşanan su sıkıntılarında olayın çok büyük boyutlar da olduğunu ülkemiz insanı olarak bire bir yaşıyoruz.

Toplumumuz, da ki, bireylere düşen. Bu ulvi görev bilinci tam manasıyla yerleşemediği gerçeği vardır.

Ne diyor atalarımız? Hayat iki kapı arasında ki bir yolculuk gibidir.

İlk kapı doğum, İkinci kapı ise ölümdür. Bu iki kapıdan geçme vakti bizim tarafımızca tayin edilemez. İkisinden de geçince bir daha geri dönülemez. İşte bu nedenle ülkemizin geleceği güvence altına alınmalıdır. Bunları gerçekleştiren gönüllü ve öz verili insanlar ne mutlu ki sizlere harika ve kalıcı işler yapıyorsunuz. Arkanız da hoş sedalar bırakıyorsunuz.

Sizleri tekrar kutluyor, ALLAH Razı olsun dileklerimle

Başarılar temenni ediyorum.

 

                                         Necati ÜLKER

          Karatekin Yâran kültürü yaşatma Derneği Başkanı

                                                                                 ANKARA

 

 

 -------------
Necati ÜlkerSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk