Sayfayı Yazdır | Close Window

"Alaburus" ya da Berber Zühtü Börekçi

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Gündem/Köşe Yazarları
Forum Adı: Ibrahim Zencirci
Forum Tanımlaması: [Köşe yazıları] Meraklısına Notlar
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3314
Tarih: 14.07.2020 Saat 10:33
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: "Alaburus" ya da Berber Zühtü Börekçi
Mesajı Yazan: i.zencirci
Konu: "Alaburus" ya da Berber Zühtü Börekçi
Mesaj Tarihi: 01.10.2010 Saat 16:40

ALABURUS

Bundan kırk beş, elli sene önce bende, hemen her çocuk gibi traş olmayı pek sevmezdim. Traş olmamak için ne zaman huysuzluk etsem, Ahçılar’ın Zela Teyze (Zeliha Çetin) saçımı kestirmem için beni ikna ya çalışır ve her seferinde, berberin oğlu ile kasabın oğlunun hikayesini anlatırdı.

Hikayeye göre, kasapla berberin yaşıt çocukları varmış, bir gün, bu ikisi oğullarını güreştirmek, hangisinin daha güçlü olduğunu görmek istemişler. Kasap oğlu kilo alsın, güçlensin diye her gün et yedirmiş, berber ise her gün oğlunun saçlarını traş etmiş. Hikaye bu ya güreş zamanı gelmiş çatmış, berberin oğlu, kasabın oğlunu tuttuğu gibi yere çalmış, kasabın oğlunun göbeğini güne getirmiş.

Bu hikayeyi duyar duymaz, yeldir yepelek koşmuştum Berber Zühtü’ye. Berber Zühtü (Börekçi) hem ailemizin berberi hem de eski mahallemizden komşumuz olurdu. Hiç sormazdı; “nasıl olsun” diye. O kafasına göre traş ederdi, kalfası Sabri Ağabeyde ondan aşağı kalmazdı.  Her ikisinin kafasında da biz Çankırılı bebeler için tek saç modeli vardı. “Alaburus”

İlkokul ve ortaokul dönemizin vazgeçilmez saç modeli olan, “alaburus” üç numara tıraştan daha uzunca, önde bırakılan kakülün makasla düz kesimi ve ensenin “tavukgöğsü” gibi çıkmasından oluşurdu.  

Berber Zühtü Börekçi elinden çıkmış bir "Alaburus" modeli. Yıl 1959-Yer: Çankırı Anıt
 

Ben oturmadan önce çırak koltuğun üzerine bir tahta parçası koyardı. Boyum uzasın, aynayı daha iyi görebileyim diye. Kurulurdum şehzade gibi “tahtıma”. Daha sonra, Berber Zühtü beyaz örtüyü, boynuma enseden fiyonk ederek bağlardı, şimdinin çıtçıtlı, cırtlı önlükleri yoktu.

Koltuğun üzerine tahta konulması, ilkokuldan orta bire kadar devam etti. Ortaokul yıllarımda, okulun ilk günü, İstiklal Marşından önce, okul müdürü Cemil Yavuz kılık kıyafetle ilgili konuşmasına başlamadan, beni yanına çağırır, erkek öğrencilere saç kesimimi örnek olarak gösterir. Benim gibi traş olmalarını isterdi. İşte o zaman anlardım “alaburus” un ve Berber Zühtü’nün kıymetini.   

Bayram arifelerinde berber Zühtü’nün müşterisi çok olur o zamanda sıramı beklerdim. Küçük bir sehpada, Hürriyet Gazetesi ve Akbaba Dergisi eksik olmazdı. Sıramı beklerken günlük alınan Hürriyet Gazetesi arkasındaki karikatürlerde (o zamanlar gazetelerin henüz eki yok) “Bizimkiler ve Güngörmüşler” in cizgi kahramanları, Basri ile Fatoş’un didişmesi, Hüdaverdi’nin haylazlığı, Güngörmüşlerin cimriliği, okuma alışkanlığı ile birlikte, dünyayı kavramama yardımcı olmuştur.

 
İlk dükkanın adı ÜNAL BERBERİ ,sonra ŞAN BERBERİ - Berber Zühtü ve arkadaşları.
 

Berber Zühtü’nün elinde makasın sesi hiç susmaz, kanarya gibi şık şık şık şakırdar o ise koltuktaki müşteri ile futbol maçlarından, sportotodan ya da günlük siyasetten konuşurdu. Televizyon yoktu elbet, lambalı radyo arada bir açılır, yurttan sesler ve ajans dinlenirdi. Şimdilerde ise berberlerde devamlı açık televizyon var.

Bir keresinde, kalfa Sabri ağabey tıraş etmişti beni. Evden her zamanki gibi elli kuruş vermişlerdi tıraş parası için, Zühtü amca o güne kadar hiç sesini çıkarmamıştı bu elli kuruşa. O gün ise Kalfa Sabri ağabey; “ Ne lan bu !?” dedi.  Uzun süre gitmedim. Utandım mı, kızdım mı? Bilmiyorum.

Duydum ki Sabri ağabeyde usta olmadan berber kalfalığını bırakmış, memur olmuş. Yıllarca Karataş Mahallesi Muhtarlığı da yapan Zühtü Börekçi de rahmetli olalı uzun süre oldu.

 
 


-------------
İbrahim ZENCİRCİCevaplar:
Mesajı Yazan: Necati Ülker
Mesaj Tarihi: 01.10.2010 Saat 17:41
Nur içinde olsun rahmetli zühtü abi benim hem berberim, hemde aile dostumuzdu, halen zaman zaman Nuran yengemle ve çocukları ile görüşüyoruz. bu yazıyı okurken içim burkuldu eski yılları şöyle bir gözden geçirdim bazen rahmetli zühtü abiye derdimki favullerimi şöyle yapıver arkayı şöyle yapıver dediğimde makası ve tarağı elime uzatırdı al kendin istediğin gibi yap derdi çok şakacı ve hazır cevapcı idi ALLAH gani, gani Rahmet eylesin haklarımız helal olsun Necati ÜLKER

-------------
Necati Ülker


Mesajı Yazan: i.zencirci
Mesaj Tarihi: 02.10.2010 Saat 12:48
 
 
Fotoğraf arkasındaki el yazısı ile düşülen not:
23-9-958
Alinin askere gideceği ve Muzaffer için koktey gecesinde çekilen bir hatıra.
 
Fotoğraftakiler Soldan sağa:
 
İsmail KEŞ, Oto Tamircisi) - Ali KAĞNICI(Berber Zühtü'nün Kalfası)- Muzaffer KÜTÜKÇÜ (Tırcı) - Berber Zühtü BÖREKÇİ - Uncuoğlu YAŞAR GENÇ (Terzi) - Teksaz ZEKİ BABADAĞ (Bayındırlıkta Şoför) 
 


-------------
İbrahim ZENCİRCİ


Mesajı Yazan: i.zencirci
Mesaj Tarihi: 04.10.2010 Saat 10:31
Berber Zühtü BÖREKÇİ,
Askerlik hatırası fotoğraf ve fotoğraf arkasına el yazısı ile düşülen not.
 
 


-------------
İbrahim ZENCİRCİ


Mesajı Yazan: i.zencirci
Mesaj Tarihi: 05.10.2010 Saat 09:25
 
 
Tarih: 25/8/1969
Yer: İstasyon Caddesi ŞAN BERBERİ
 
Fotoğraftakiler Soldan Sağa:
Oto Boyacısı Nazmi DEMİRSU'nun Kalfası Halit ZOR - Berber Zühtü BÖREKÇİ - Eski Bolu PTT Müdürü Hasan KÜÇÜKDEDE (Parlak Hasan)


-------------
İbrahim ZENCİRCİSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk