Sayfayı Yazdır | Close Window

Aytaç Et’te üretim durdu

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Haberler/Etkinlikler
Forum Adı: Çankırı Haberleri
Forum Tanımlaması: Haber Duyuru ve yorumları
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3887
Tarih: 07.06.2020 Saat 11:59
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Aytaç Et’te üretim durdu
Mesajı Yazan: ahmetgulsen
Konu: Aytaç Et’te üretim durdu
Mesaj Tarihi: 30.07.2013 Saat 17:03
Aytaç Çankırı tesislerinde et üretimi durduruldu


Yaklaşık 18 yıl önce Çankırı Çerkeş’te kurulan ve dünyanın en büyük entegre tesisleri arasında gösterilen Aytaç Et tesislerinde üretim durdu. Yaklaşık iki buçuk aydan bu yana grev yaşanan firmada, işçilerle görüşmeler devam ediyor. İşçilerin iki aylık ücretlerini ödeyen firma, kalan iki aylık maaşları ödemek ve faaliyetlerine devam edebilmek için yeni finansal kaynak arayışlarını sürdürüyor. Yılda 7 bin 500 ton et işleme kapasitesine sahip tesiste çalışan işçiler ise iş bulabilmek için sektörde faaliyet gösteren diğer firmaların kapısını çalıyor. Kaynak oluşturmak için firmaya ait gayrimenkullerin satışı da değerlendiriliyor. Halihazırda Yimpaş Holding bünyesinde bulunan gıda üreticisinin bünyesinde, gayrimenkul satışı için ayrı bir ekip çalışıyor. Şirketin başka bir firmaya devredilmesi söz konusu değilken, yabancı ortak konusunda yönetimin ne gibi bir tavır alacağı ise tam olarak bilinmiyor. Edinilen bilgilere göre, firma Ramazan Bayramı’ndan sonra temin edeceği kaynaklarla, faaliyetlerine belli oranda düşüşle devam edecek. Fakat bayram sonrasında kaynak temininin kesin olmayışı belirsizliklerin devam edeceğine dair görüşleri güçlendiriyor. Firmanın Genel Müdürü Kemal Aktaş’ın verdiği bilgilere göre finansal problemlerin yanında ikinci olarak 5 Mart’ta yürürlüğe giren uygulamalar da yer alıyor. Sucuk, salam ve sosis gibi ürünlerde karışım yapılmasının yasaklanması ve yüzde 100’lük üretime geçişin sağlanamaması firmayı zora soktu. Bu süreçte firma iki aylık cirosunu da kaybetti.

devam  http://www.zaman.com.tr/ekonomi_aytac-ette-uretim-durdu_2115210.html" rel="nofollow - http://www.zaman.com.tr/ekonomi_aytac-ette-uretim-durdu_2115210.html


-------------
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/Cevaplar:
Mesajı Yazan: Hakkı Duran
Mesaj Tarihi: 15.08.2013 Saat 15:06
                                   DEVLET DESTEĞİ DEVREYE GİRMELİ

         Marka olmuş, Ülkemizin ve Çankırı'nın bu önemli sanayi kuruluşunun sorunlarını çözerek faaaliyetine devamı en samimî dileğimizdir. Çalışanları da mağdur olmamalı.

         Devlet desteğinin neden devreye girmediği hususunu merak ediyoruz.-------------
Hakkı DURANSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk