Sayfayı Yazdır | Close Window

Kitap: Köyümüz Gürmeç

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Araştırmalar
Forum Adı: Şehir Araştırmaları
Forum Tanımlaması: Tüm Araştırma ve inceleme
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=389
Tarih: 18.09.2020 Saat 14:33
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Kitap: Köyümüz Gürmeç
Mesajı Yazan: ahmetgulsen
Konu: Kitap: Köyümüz Gürmeç
Mesaj Tarihi: 26.03.2006 Saat 10:28

Kitap Adı: Geçmişten Geleceğe
                   Köyümüz Gürmeç 
                    (Anadolu’da Bir Köyün Hikayesi)

Yazar Adı: Ömer SAĞLAM

Basım: Ankara 2005

 

Ç

ankırı’mız kendini anlatan bir esere daha kavuştu. Ömer Sağlam’ın kaleminden Gürmeç köyü ile ilgili kapsamlı bir çalışma şuan masamda. 200 sayfalık ciddi bir çalışmanın mahsulü kitap, sayın Sağlam’ın kendi gayretleri ve Çankırı esnaflarımızın sponsorluğunda yayınlanmıştır. Yazarın 4. kitabı olan Köyümüz Gürmeç, ansiklopedik yapısıyla tüm Gürmeçlilerin ömür boyu baş tacı edeceği bir yapıt, yeni çalışmalara maya  olacağını düşünüyorum.

 

“Gürüz’e git, yetişmiştir meşeler,

Keklikleri Arpalık’ta eşeler,

Yamaç, Yasgam… hatırından köşeler,

Geçmeyene ben Gürmeçli diyememem”

 

İnceleme, araştırma yazılarının yanında şiirlerle de zenginleştirilen kitabın en ilgi çeken yanlarından biri “Gürmeç’te Yaşayan Türkçe” başlıklı sözlük bölümüdür. Köy halkının kullandığı, kendine özgü kelimelerden toplanmış yüzlerce maddeden oluşan ciddi bir emek ürünü çalışma aslında biraz daha genişletilerek münhasır bir ansiklopedi/sözlük olabilecek niteliktedir.

 

Tarih ve etimoloji açısından Gürmeç’in incelendiği bölümde tarihi belgelerin nüshalarının da yayınlanması bilgilerin güvenirliğini artırmıştır. Köy soyağacı bilgilerini babasından alan yazar, tüm bilgileri II Abdulhamit döneminde yapılan nüfus sayımı verileri ile kıyaslar ve hatasız sonuç karşısında tevatur yoluyla aktarılan halk bilgisinin halen bozulmamış olması karşısında hayretlerini de ifade etmektedir.

 

Kitapta yazar, köyün coğrafi özelliklerini, geleneklerini, yaşanmış anıları hatta batıl inançları içlerinden biri olarak anlatmış, gerçek bir saha araştırması yaparak toplanmış olduğu bilgileri gerekli nizam içinde sunmuştur.

 

Yazarın bazı kişi tasvirlerinde, anıların sunuş biçiminde halkın kullandığı argo kelimelere ve çok önemsiz sayabileceğimiz (tabirimi mazur görün) avam insanların günlük takışmalarına yer verdiğini görmekteyiz. Ancak biraz daha düşündüğüm de şunu fark ediyorum; bizim insanımız bu.

 

Eser için yer ve isim indeks çalışması yapılmış olsaydı daha mükemmel olurdu.

 

Sayın Sağlam’ın kitabı Gürmeçlilere bir heyecan verecek ve birbirlerine daha sıkı bağlanmaya vesile olacaktır inancındayım.

 

Yazara son söz olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Gürmeç köyü ile daha çok eser üretmelisiniz, acizane tavsiyem bu serinin ikinci ve üçüncü kitabını “Gürmeçli Damadın El Kitabı” ve “Gürmeçli Gelinin El Kitabı” şeklinde iki kitapçık halinde hazırlayabilirsiniz. Keza hepimiz çoğu geleneğimizi ancak kendi düğünümüzde fark edebildik. Günümüzde her düğün geleneklerin bir kısmının atlandığı, görmezden gelindiği süreci yaşamaktadır. Sayın Sağlam,  kitabınızda bahsettiğiniz ‘dünür gitmeden’ başlayın derim.

Kitabı isteme adresi: Ömer SAĞLAM, Dr. Mediha Eldem Sok. No 89 06640 Kocatepe ANKARA  Tel: 0563 495 61 00 e-posta : osaglam18@yahoo.com-------------
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/Cevaplar:
Mesajı Yazan: b_ayhan
Mesaj Tarihi: 29.03.2006 Saat 17:17
Sayın SAĞLAM'a teşekkürler. Bu eseri ile yazmak isteyenleri yüreklendirmiş oldular. İnşallah bu tür eserlerin devamı gelir. Güzel ve özverili bir çalışma. Darısı diğer köylerimize.Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk