Sayfayı Yazdır | Close Window

Çankırı Valisi A. Haydar ÖNER ile Mülakat

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Söyleşiler
Forum Adı: Diğer Söyleşiler
Forum Tanımlaması: Çankırılı sanatçı, politikacı ve işadamılarımızla söyleşi
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=621
Tarih: 03.06.2020 Saat 13:55
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Çankırı Valisi A. Haydar ÖNER ile Mülakat
Mesajı Yazan: haruncanbaz
Konu: Çankırı Valisi A. Haydar ÖNER ile Mülakat
Mesaj Tarihi: 31.05.2006 Saat 23:39

Çankırı Valisi Ali Haydar ÖNER ile Mülakat

Mülakatı Yapan: Harun CANBAZ

 

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim. Öncelikle ilimize hoş geldiniz. Bendeniz Harun CANBAZ. Orta ilçesi sakinlerindenim. Cansaati.Org sitesinde ilçemle ilgili haberleri yayımlıyorum. Sizinle bu röportajı yapmama izin verdiğiniz için teşekkür ediyorum. İzniniz olursa söyleşimize başlamak istiyorum.

 

Ali Haydar ÖNER: Başlayalım.

 

Harun CANBAZ: Efendim Zatıalinize ilk sorum şu olacaktı. Türkiye'mizin güzel illerinden sayılan Giresun ilinden Çankırı'mıza atandığınızda iç dünyanızı ne gibi hisler kapladı.

 

Ali Haydar ÖNER: Yeni bir görev yeri, yeni bir heyecan, yeni bir hizmet alanı. Allah bu güne kadar mahcup etmedi. Çankırı’da da mahcup olmayacak şekilde, sorumluluk hislerimle baş başa kaldım.

 

Harun CANBAZ: Çankırı'ya Vali olarak atanmadan önce Çankırı’mızı ziyarette bulunmuş muydunuz.

 

Ali Haydar ÖNER: Evet ziyaret etmiştim. Önceki vali Ayhan Çevik beylerle ailece ziyaret edip bir gece kalmıştık. O dönemde Çankırı il jandarma komutanı Albay Fuat beylerde yakın dostumuzdu. O vesileyle Çankırı’da kendileri ile görüşmüş olduk.

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim.Çankırı'ya ilk göreve başladığınız gün yine iç dünyanızla ilgili olarak neler hissettiniz.

 

Ali Haydar ÖNER: Çankırı'ya gelirken yol çalışmaları yapılıyordu. Hükümetimizin taahhüt ettiği 15bin km yol çalışmasının bir kısmı da Çankırı’mızdan geçiyordu. Onunla ilgilendik. Hemşerilerimiz çok sıcak kanlılıkla çok kalabalık bir şekilde karşıladılar. Onlardan minnet duyduk. Çankırı’ya nasıl layık olabiliriz diye düşünmeye başladık.

 

Harun CANBAZ: İlk Valilik görev unvanı ile göreve başladığınız il neresiydi, sırası ile görev yaptığınız iller arasında Çankırı’mız kaçıncı görev yerinizdir. Bu sıralama içinde halkın zenginlik yönüyle ilimizle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız.

 

Ali Haydar ÖNER: İlk valilik görevimi 27 Eylül 1992 yılında Bayburt’ta başlamıştım. 7 yıl orada görev yaptıktan sonra Giresun valiliğine atandım. Giresun’dan sonrada Çankırı’dayım. Halkın zenginliği bakımından bunların üçü de zengini de fakiri de olan bir yerde. Çankırı’da 5084 sayılı kanuna tabii iller arasında. Bu demek kişi başına gelir 1500 doların altında olan bir il demek. O açıdan da kalkınmaya gelişmeye yüz tutan bir il demek. O açıdan da sorunları çözme yolunda gayret ediyoruz.

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim. Göreve başladığınız günden itibaren Çankırı insanının sizi çok sevdiğini gözlemekteyim. Orta ilçemiz insanının da bu sevgiyi görmekteyim. Şahsınıza olan karşı olan bu sevgi çok kısa sürede sağlamanızın sizce sebebi nedir?

 

Ali Haydar ÖNER: Vatandaşlarımızın hümanist insan sevgisi ile yaklaşması, kendilerine hizmet yapanlara teveccüh göstermeleri ve insani duygularının yüce olmasıdır.

 

Harun CANBAZ: Efendim, Orta ilçesinde olan depremle ilgili özveri yardım ve desteğiniz için öncelikle teşekkür ederken, bir teşekkürde Orta ilçemize termik santral kurulmasındaki gayretinize teşekkür ediyorum. Ancak kurulacak termik santralin ilçemize sağlayacağı faydanın yanı sıra halkın da şöyle bir tereddüdü bulunmaktadır. Acaba havayı kirletir mi?Sağlığımıza zarar verir mi? Gibi endişeler duymaktadır. Hemşerilerimizi bilgilendirme adına bir açıklama yapar mısınız.

 

Ali Haydar ÖNER: Teşekkür ederim. Depremle ilgili benim fazla ilgim çalışmam olmadı. Benden önceki değerli meslektaşlarım bu hizmeti sağolsunlar  yerine getirmişler. Orta'nın sahip olduğu kaynaklar içinde Yüce Yaratana Şükran duyuyoruz. Oradaki işletilmemiş kömür rezervleri yüksek enerjiler için Termik Santraller için kullanılacak. Hava kirliliği filanda söz konusu olmayacak. Çünkü günümüz teknolojisi çok ilerdedir. Yeni teknolojiler kullanılarak havayı kirletmeden o kömür enerjisinden yararlanma enerji elde etmek ve elektrik elde etmek mümkün. O açıdan hemşerilerimiz endişe duymasınlar.

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim. Çankırı'mıza üniversite kurulma uğraşınızı tüm halkımız biliyor. Çankırı'mız üniversite konusunda ne durumda. Fakültelerin geleceği söyleniyor. Bunlar hakkında neler diyeceksiniz.

 

Ali Haydar ÖNER: Hala hazırda bir orman fakültesi, bir meslek yüksek okulu, bir de sağlık yüksek okulumuz var. Bunlara ilave olarak Gazi Üniversitesi ile iş birliği halinde bir güzel sanatlar fakültesi, iktisadi değer bilimler fakültesi kurulması kararı Gazi üniversitesi senatosundan çıktı. YÖK onayladı. Bunlarla üniversite kriterlerine sahip olacağız. Çankırı için Sosyal kültürel bakımdan hem de bunun ekonomik değerler bakımından fevkalade büyük kararlar sahibi olacağız. Çankırı için hayırlı olsun.

 

Harun CANBAZ: Bildiğiniz gibi Orta ilçemizde su sorunu var. Çankırı merkezine Orta ilçesinin Güldürecek Barajından su götürülecek. Bu su için çalışmalar 2006 yazında başlanacağı söylenilmektedir. Bu barajın suyu Orta ilçemiz ile Çankırı'mızın ve bazı belediyelerimizin su sorunlarını bitirecek mi. Bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşa bilir misiniz?

 

Ali Haydar ÖNER: Çankırı'mızın hale hazırda sorunlarından biride su sorunudur. Su 2006 yılı içinde 3,5 trilyon bir ödenekle başlanacak. Ama beklentimiz o ödeneğin çok üzerinde harcamalarla çok kısa zamanda Çankırı'da, Orta'da,diğer birliğe bağlı beldelerin sularına getireceğiz. Bu çok önemli bir hizmet. Orta'lı Çankırılı hemşerilerimizde temiz su içeceklerdir.

 

Harun CANBAZ: Orta ilçesine kurulacak termik santral için bazı köyler ve ilçe merkezinin taşınabileceği söyleniyor. Termik santral ne aşamada. Biraz bunlardan bahseder misiniz.

 

Ali Haydar ÖNER:Termik santral hakkında fazla bilgim yok.Yakın bir tarihte Çan kurulu gelecek. Şu anda net bir şey diyecek durumda değilim. Ama fazla tedirginlik yaratacak bir durum yok.

 

Harun CANBAZ: Sayın valim. Hüyük köyü yer altı şehri ile ilgili çalışmalarınız var. İlimiz yeni turizm yeri kazandı diyebiliriz. Hüyük köyü yer altı şehri ile Sakaeli mağaraları hakkında neler diyeceksiniz.

 

Ali Haydar ÖNER: Hüyük köyü yer altı şehri bilinmiyordu.Konuya ilişkin tespitlerimizi başlattık.Filmlerimizi,resimlerimizi yazılarımızı başlattık. Hüyük köyü yer altı şehrinde Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ali ŞAHİN, köyümüzün muhtarı ile ilgi ve gayretle takip ediyor. Sakaeli mağaraları da aynı şekilde tanıtmaya başlattık. Çankırı'mız tarihi turistik yerler kazandı. Buralara turist kazandırmak için elimizden gelenide yapacağız.

 

Harun CANBAZ: Orta ilçemizde tiyatro,sinema gibi sosyal içerikli salonlarımız bulunmamaktadır. Ancak Yıldırım Beyazıt Çok Programlı Lisesinde 125 kişilik sinema salonu vardır.Şu anda fazla kullanılmamaktadır. Acaba bu salonu halka açık olarak zaman zaman cdlerden de olsa Halk Eğitim Müdürlüğünün aracılığı veya kültür müdürlüğünün koordinesinde kültür etkinleri ve bunun dışında piyasada gösterilen filmleri gösteri yapılabilir mi? Bu konuya yaklaşımınız ne olur.

 

Ali Haydar ÖNER: Bu sinema salonunu Kaymakam arkadaşımız ile Orta ilçemize kazandırdık. Yapılan hizmetleri ben bilmiyorum. Kaymakamımızla gerekli yerlerle iş birliğine girerek sinema seyrettirebiliriz.

 

Harun CANBAZ: Türkiye'mizde ve Çankırı'mızda haliyle Orta ilçemizde işsizlik sorunu var.Bu işsizlik sorununu çözme yolunda bir projeniz var mı? Açılacak termik santral bünyesinde çalıştırılacak  personel içinde mesleki yeteneğin aranacağı muhakkak, işte bu aşamada Orta ilçemizde yaşayan hemşerilerimize meslek edindirme yönünde bu günden başlanacak ne gibi eğitim alanları oluşturmayı düşünüyor musunuz?

 

Ali Haydar ÖNER: Yakın bir gelecekte Çankırı'mız da Orta ilçemizde iş aranan değil işçi aranan yer haline gelecek. Termik santral ile Orta'lı hemşerilerimiz Çankırılı hemşerilerimiz işsizlikten kurtulacak. Gerekirlerse de kendi işleri ile de iş sahibi olacaktır. Yapılacak yatırımlarla işsizlik konusu çözmeye çalışacağız. Bunlardan dolayı hemşerilerimiz endişe etmesinler.

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim. Sizinle yaptığım bu röportajı Çankırı Araştırmaları Sitesi Cansaati.Org adına yapmaktayım. Çankırı'mızda bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerimizde neler yayınlanmasını istersiniz? Neler tavsiye edersiniz.

 

Ali Haydar ÖNER: İlgili kuruluş kendi yayınını kendi belirler. Biz de yardımımız olursa, biz de yardım ederiz. Çankırı'nın, Çankırılıların Türkiye'nin yararına olan faaliyetleri büyütülmesi bizi memnun eder. Güzel faaliyetlerde bulunmalarını tavsiye ederim.

 

Harun CANBAZ: Sayın Valim, sizi yordum farkındayım, tekrar kıymetli zamanınızdan  bana da zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Güzel bir söyleşi oldu. Yukarda değindiğiniz konular dışında son olarak başka bir şeyler ifade etmek ister misiniz? Başka yatırımlar var mı varsa neler.

 

Ali Haydar ÖNER: İlginize teşekkür ediyorum. Orta ilçesinde bir değil bir çok kuruluş faaliyetler yürütecektir. Bir yandan Çalık Grubu, bir yandan Yıldızlar Holding ve Bereket Grubu. Onlar kendi yan sanayilerini de yaratacaklardır. Orta'lı hemşerilerimiz göç sebebi ile güç kaybetmişlerdir. Onları telafi edeceklerdir. Bekledikleri hizmetlere, hizmet standartlarına, yaşam kalitesine, gelir düzeyine daha kısa sürede kavuşacaklardır. Orta'ya, Ülkemize hizmet edenlere başarılar ve kolaylıklar dilerim.

 

Harun CANBAZ: Tekrar Cansaati.org okurları ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Saygı ve hürmetlerimle izninizle ayrılmak istiyorum. Teşekkürler. Başlarılar dilerim.

 -------------
TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDURCevaplar:
Mesajı Yazan: İsa ÇİÇEK
Mesaj Tarihi: 01.06.2006 Saat 08:53
Bu güzel söyleşiden dolayı Harun kardeşimi tebrik ediyorum. Ayrıca Sayın Valimizin başarılı çalışmalarını ilgiyle takip ediyoruz. Başarılarının devamını dilerim. 

-------------
Saygılarımla,
İsa ÇİÇEK


Mesajı Yazan: derelli
Mesaj Tarihi: 01.06.2006 Saat 13:28
Sayın Valimizin bilinmeyen yönlerinin bize mülakat yolu ile tanıtımında katkıda bulunan Harun Canbaz kardeşimi tebrik ediyorum. Sayın Valimizi de Çankırı'mızın gelişimi yönünde gösterdiği çabalarından dolayı tebrik ediyorum. Ancak, Harun Kardeşimizin Termik Santral açıldığında burada çalışacak personel için mesleki yeterlilik aranacağı ve bu konuda santralda yetenekli eleman çalıştırılması yönünde Çankırı Valiliğinin Mesleki eğitim veren kurslarının açılması düşünülüyor mu sorusuna Sayın Valimizin net cevap vermediği gözlenmiştir. Bu durumda akla burada çalışacak personelin büyük bir ağırlığının Çankırı dışı kaynaklı personelden oluşacağı anlamına gelmektedir. Bilmem yanılıyor muyum? saygılarımla.


Mesajı Yazan: haruncanbaz
Mesaj Tarihi: 01.06.2006 Saat 22:30

İlk önce bu reportajı yapmama izin veren Valimiz Ali Haydar ÖNER'e şükranlarımı sunuyorum.Ben bu reportajımda Orta'nın sorunları hakkında bilgi almak,yapılacak yatırımlar hakkında bilgiler almak istedim ve istediğime eriştim.Benim gibi kişilerde kendi yöreleri hakkında reportajlar,mülakatlar yaparlar onlarında sorunlarını dinleriz.Oraları tanırız.Bu reportajım ile ne kadar Çankırı'ya Orta'ya yararlı olduysam ne mutlu bana.Herşey memleketimiz için.Bana sormak istediğiniz sorular olursa yorumlarınızı yazınız cevablamaya hazırım.

YAŞASIN ÇANKIRI YAŞASIN ORTA-------------
TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDUR


Mesajı Yazan: hako
Mesaj Tarihi: 01.06.2006 Saat 22:37

 Sevgili Harun Kardeşim

 Güzel çalışman ve gayretin için tebrik ederim, daha güzel haberlerini görmek dileğiyle...-------------
Hakan DİNCEL


Mesajı Yazan: halit öksüz
Mesaj Tarihi: 03.06.2006 Saat 10:55
MÜ bugünkü hürriyet internet haberinden alınan bilgiye göre çankırı da açılması düşünülen güzel sanatlar fakültesi ve iktisadi ve idare bilimler fakültesi resmi gazetenin bugünkü sayısında yayınlandı .duymuyanlar duysun isteyenlere buyurun cevap saygılarımlşa halit öksüzJDE ÇANKIRI YA HAYIRLI OLSUN


Mesajı Yazan: turgut_reis
Mesaj Tarihi: 03.06.2006 Saat 19:55

Tebrikler Harun kardeşime teşekkürler Sayın Valimize

Saygılarımla-------------
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...


Mesajı Yazan: CANBAZOĞLU
Mesaj Tarihi: 04.06.2006 Saat 23:04
Harun   teşekkürler ,  güzel bir söyleşiydi  başarılarını devamını diliyorum


Mesajı Yazan: orta_karapazar
Mesaj Tarihi: 08.06.2006 Saat 23:30
İlk önce bu röportajı yapan ve ilçemizi temsil eden Harun Canbaz'a çok teşekkürler ederiz.İlçemizi Çankırı ilçeler ve gereken yerlerde en güzel şekilde temsil ediyor ben buna inanıyorum.Orta'nın adını Çankırı'da duymayanlara duyurdu ve diger ilçelerden daha ileri bir seyiyeye onun sayesinde geldi.Vali beyle röportaj yapmak ta büyük bir başarı.Benim bazı duydugum Harun Canbaz'ın projeleri var yakındada sanırım sitemizde faaliyete geçireke ilkleri gerçekleştirecek.Çankırı'mızda böyle bir genci oldugu için çok şanslı.Keşke böyle gençlerimizi bulabilsek memleketlerine yararlı faaliyetler yaptırabilsek.Harun Canbaz benim kim olduğumu bilmiyor ama yakında ögrenir kim oldugumu.Şunuda söylemeden geçemiyecem.Harun Canbaz ilçemizin haberlerini yazarak ve resimlerini çekebilmek için 400 milyonun altına girerek bize bu resimleri ulaştırıyor.Böyle işlerden maddi  ve manevi fedakarlık beklemiyen gencimizede ne denile bilirki.Helal olsun sana.Helal olsun Orta'ya...


Mesajı Yazan: haruncanbaz
Mesaj Tarihi: 20.06.2006 Saat 22:58

Ali Haydar ÖNER ile yaptığım röportaj 10 Haziran 2006 günü Bizim Çankırı gazetesinde sitemizden alıntı yapılarak yayınlanmıştır.İnternet üzerinde okuyamayanlara okuma fırsatı verdikleri ve sayfalaranı ayırdıkları için Bizim Çankırı gazetesine teşekkürler ederiz.-------------
TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDURSayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk