SARIKAMIŞ-ALLAHUEKBER ŞEHİTLERİNİ ANMA TIRMANIŞ RAPORU

Nuri ERKENCİ / Dağcı /Sarıkamış

20 Aralık 2013 günü Saat 14.30 de Çankırı’dan başladığımız etkinlik, Ankara PARS Dağcılıktan antrenör sporcular Tarık KARSAN ve Nezihe ÖZDİLEK ile birlikte 17.00 Kars otobüsüyle devam etti (Doğu otobüsleri çok sıcak olurken yolcuların paltoyla oturmalarını hala çözemedim).

21 Aralık sabah saat 06.30 gibi Sarıkamış’a 54 km kala -25 C soğukta otobüs donarak yolda kaldı. Tüm müdahalelere rağmen 2 saatte 20 km yol alabildik. Saat 10.00 da Resmi tören başlayacağı için Karakurt bucağından araç kiralayarak Sarıkamış GHSİ Müdürlüğü Spor Salonuna saat 09.30 da ulaşabildik.

Kıt zaman problemi sebebiyle kahvaltı bile yapamadan Selim İlçesi “Meçhul Asker Anıtı”n da yapılan törenden sonra Sarıgün köyüne hareket ettik. Saat 11.30 da köye ulaştık ve 2600 m. kampına hareket düzenine geçtik. Saat 12.00 de 39 dağcı kamp yüküyle birlikte yürüyüşe başladık.

Hava şartları yükseldikçe kötüleşti, saat 15.00 gibi kamp alanına ulaştığımızda rüzgar ve soğuk bizi oldukça zorladı. Alel-acele çadırları kurup hemen kahvaltıya başladığımızda saat 16.30 du. Biraz dinlendikten sonra Nezihe Hocam bulgur pilavı için çadırlarına davet etti ve kırmam mümkün değildi. Saat 21.00 gibi yemeği yediğimizde ısı -25 leri kuvvetli rüzgârla birlikte zorluyordu.

Zor gece başladı. Sıcak çay bile ısıtmıyor, çay içmek için tulumdan çıkarttığım kolum donuyordu. Rahmetli Abdurrahim Karakoç  “lambada titreyen alev üşüyor” diyordu ya işte tam o zamanı yaşadık.

22 Aralık sabahı saat 04.30 tulumdan çıktım. Su ısıtıp pekmez içtim. Soğuk yetersiz bir kelime, hadi bu soğuğu anladım da ayrıca fırtına soğuğu katlıyordu. Sabaha kadar çadır şekilden şekle girdi ancak fırtınanın kesilmeye de niyeti yoktu. Fırtınanın çadırda oluşturduğu gürültüyle yandaki çadıra sesimi duyuramıyorum.

Saat 06.00 da başlayacak hareket için giyindim tam dışarı çıkacaktım Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Sayın Alaattin Karaca tarafından kötü hava şartları sebebiyle tırmanışın bir saat ileriye alındığı bildirildi.

Akşam kampa iki sporcu daha katılmıştı. 41 kişiyle faaliyet başladı. 2011 Aralığındaki faaliyete göre çok daha zor geçiyordu. Kar çok değildi lakin Allahuekberin meşhur soğuğu 90.000 şehidin deliliydi. Tırmandıkça şiddetlenen rüzgar soğuğu iliklerimize kadar hissettirdi.

22 Aralık 2013 saat 09.15 rakım 3120 m. ve nihayet zirvedeyiz. Bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve tüm şehitlerimize Fatiha, bayrak-flama açılması ve fotoğraf çekimini takiben acilen dönüş… 2900 m.de bulunan kabristan ziyareti ve “Meçhul Asker Anıtın”da küçük bir tören ve hızla dönüşe devam.

11.30 da kamp alanındayız. Kampı toplayıp köye hareket saat 12.30 da başladı ve 14.15 te sırt çantalarımızı köyde bizi bekleyen kamyona yükledik.

Köylülerin hazırladığı kazı bile yemek nasip olmadı. Sarıkamış’a gitmek üzere bekleyen otobüse bindik. 15.30 da Sarıkamış terminalinde çantalarımızı bırakıp acilen cağ kebabı yemek üzere her zamanki lokantaya ulaştık. Lokantayı temize havale edip 18.00 otobüsüyle Ankara’ya hareket ettik. Otobüs yine cehennem gibi, ayaklarımız çok kötü şişti ve yorgunluk… Anormal soğuğun çilesi anormal sıcağa dönüşerek devam etti. 23 Aralık 2013 saat 08.00 de AŞTİ deyiz. Arkadaşlarla vedalaşıp 08.30 Çankırı otobüsü ve 10.45 de evdeyim.

Türkiye Dağcılık Federasyonu&TDF tarafından 15.si düzenlenen ve ÇANDAK Spor Kulübünü temsilen üçüncü keredir katıldığım tırmanışa gelmek isteyip gelemeyen dağcılık sporuna gönül vermiş tüm kardeşlerim gönlümdeydi.

Nuri ERKENCİ

Dağcı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s