ÇANKIRI SALATALIĞININ TESCİLİ VAR MI?

SALATALIĞIMIZIN TESCİLİ…..?

ÜRETİMİ …..?

DÜNYA LİTERATÜRÜNE GİRMESİ …..?

SIFIRA SIFIR ELDE VAR SIFIR MUHATAB ARANIYOR

 

Bence tescil için gönderilen Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Md. lüğü mü yanlış adres yoksa bu konuda görevlendirilen Yüksek Ziraat Mühendisi mi yanlış kişi Yoksa üretim için seçilen alan mı,  uygulanan yöntemler mi olumsuz bir rapor tanzim edilmesine neden oldu doğrusu anlamış değilim.

 

Söz konusu raporu analiz edecek kadar akademik ziraat bilgim yok! Hele hele bilimsel olarak hiç yok, Nazariyatta mektepli değil de alaylı olarak yorumlarsam da yapılan işlemlerin baştan sona yanlış ve hatalı olduğunu söylemekten de başka çarem yok !

 

Kısaca anlatmam gerekirse bu salatalık bir kere yer salatalığı, sırık salatalık değil, bu salatalık açık alan salatalığı sera salatalığı değil, buna rağmen sırıkta üretim yapılmış! Serada üretim yapılmış. Muhtemelen de diğer seralarda da salatalık üretimi yapılıyor sanırım. Zira şekil ve görsellikte çok farklılıklar meydana gelmiş, tahminim o ki başka salatalıklarla döllenme olmuş?

 

Bu tür bitkileri özel alanlarda yetiştirilmesi gerekmiyor mu? Aynı familyadan bir başka Çinsin bu bölgede olmaması gerekmiyor mu? 6 Km yarı çapı olan bir daire içerisinde salatalık familyasından bir başka Çinsin olmaması gerekmiyor mu?

 

Yukarı da belirttiğim üzere tescil için gönderilen adres yanlış görevlendirilen bilir kişi yanlış diyip olayı burada noktaladım….?

 

Söz konusu raporda

 

 

 

Açıkça görüleceği üzere topu bana atmış sayın yetkili, kendin üret kendin tescille demektedir kısaca…….

 

Koskoca araştırma enstitüsü imkanları yeterli gelmemiş….HAYRET  DOĞRUSU

 

SALATALIĞIMIZDAKİ ÇİCEKLERİN GÖRÜNÜMÜ

 

 

 

Şu yaşın sahibi oldum hiçbir salatalıkta, Kara köprü salatalığında olduğu gibi  bu denli bir çiçek görmedim., Karaköprü salatalığı dünyada devrim yaratacak nitelikte,bu salatalığın  tek kusuru  çiçek çok ! dölleme olmuyor.? Olan döllemede minimum seviyede  Bir kökte binlerce çiçek oluyor resimlerde de görmek mümkün

Bu salatalığımızı dölleyici bir salatalıkla döllenmesi sağlandığı takdir de dünya da kendi alanında çığır açacaktır.

 

 

Bunları yapacak teknik bilgiye haiz kurumumuz aranıyor……?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s