MEHMET ÂKİF’İN PALTOSU

makİstiklâl Marşı şairimiz Mehmet Âkif Ersoy, 20 Aralık 1873’de İstanbul’da doğmuş, 27 Aralık 1936’da yine aynı şehirde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.
Özellikle millî değerlere bağlı, mukaddeslerimize önem veren kesimlerin toplantılarında Mehmet Âkif’ten şiir okumak bir gelenek gibidir. İstiklâl Marşı şairimizin günün mânâ ve önemine uygun mısraları, mutlaka yeri getirilip okunur. Çanakkale yıldönümlerinde, kurtuluş günlerinde, okul müsâmerelerinde ve Cuma hutbelerinde Âkif’ten şiir, beyit veya mısra okumak bir nevi gelenek haline gelmiştir.

Millî Marşımızı yazmak için Türkiye Cumhuriyeti Maarif Vekâletince bir yarışma açılmış ve kazanan şaire de 500 Türk Lirası verileceği de açıklanmıştı. Mehmet Âkif, bu yarışmanın ilanı gazetelerde çıktığında Kastamonu’da görevdedir. Görevi bitip de Ankara’ya döndüğünde bu yarışmaya katılması için kendisini iknaya çalışanlara katılmama gerekçesini şöyle açıklar:

“Verilecek mükâfat yüzünden bu yarışmaya katılmak istemiyorum.”
1 Mart 1921 tarhli Mustafa Kemâl’in başkanlığında yapılan Meclis oturumunda Hamdullah Suphi, Mehmed Âkif’in İstiklâl Marşı başlıklı şiirini Meclis kürsüsünden ilk okuduğunda o an Mecliste bulunanlardan-Bolu Milletvekili Tunalı Hilmi dışında- herkes marşı ve Âkif’i ayakta alkışlarlar. İstek üzerine marş, Hamdullah Suphi tarafından iki kez daha okunur ve mebuslar tarafından ayakta alkışlanır. 12 Mart 1921 tarihindeki Meclis oturumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin Millî Marşı olarak kabul edilir.
Hamdullah Suphi’nin ifadesiyle “son mücadelemizin ruhunu terennüm eden” bu marş o günden bu yana; bir millî mutabakat metni olarak, millî heyecanı güçlendirmeye, millî azmi canlı tutmaya, milletimizin ve vatanımızın ruhunu ve kişiliğini temsil etmeye devam ediyor, ilelebet de devam edecektir…
İstiklâl Marşı’nın Mecliste görüşülüp okunduğu sırada Mehmet Âkif, Mecliste yoktur. O, mahcubiyetinden, tevazuundan orada kalamamış, sessizce bir gölge gibi Meclisten ayrılmıştır.

MÜKAFATI DAR’ÜL-MESAİ’YE BAĞIŞLADI

İstklâl Marşı’nın millî marş olarak kabulünden sonra Meclis muhasebecisi Necmeddin Bey, kanunen müsabakayı kazanana verilecek olan 500 Türk Lirası mükâfatı getirdi ise de, Mehmet Âkif, “Ben müsabakaya girmedim; bu para bana ait değildir.” diye kabul etmemiştir. Fakat muhasebecinin “Kanun metninde mükâfatın kazanana verileceği yazılıdır. Sizin marşınız kabul edilmiştir; bu para size aittir, Meclis kasasında kalamaz. Siz usûlen tesellüm edin, sonra ne isterseniz yaparsınız.” diye ısrar etmesi üzerine Mehmet Âkif, parayı savaş sebebiyle mağdur olan fakir kadın ve çocuklara bir meslek edindirmek maksadıyla kurulan Darü’l Mesai(İş evi) isimli vakfa bağışlamıştır.

Şefik Kolaylı’nın paltosunu alarak Meclise gidermiş
Mehmet Âkif, yakın arkadaşlarından Şefik Kolaylı(1) ile Millî Mücadele yıllarında Ankara’da beraber kalmıştır. Âkif, İstiklâl Marşı yarışmasından kendisine zorla verilen beş yüz lirayı Darü’l Mesai’ye bıraktığı zaman, “Âkif Bey, bari kendine bir palto alsaydın” dediği için ona bir müddet dargın durmuştur. Mehmet Âkif, çok soğuk günlerde Şefik Kolaylı’nın paltosunu giyerek Meclise gidermiş.

MEHMET ÂKİF ve ONLAR

Anma günlerinde Âkif’in şiirlerinden beyitler ve mısralar okumayı adet haline getirenler, Âkif’in paltosuz günlerini menkıbe gibi anlatanlar, onu da kendi hırs ve hedeflerine kurban etmektedirler. Merhum Mehmet Âkif’in hayatından en ufak bir ders çıkarmadan, milleti için feragat ve fedâkârlık göstermeden bu menkıbeyi anlatmak istismarın ta kendisi değil midir?
Unutmayalım ki, Mehmet Âkif, ihtiyaç sahibi olduğu halde o günün şartlarında satın alma gücü azımsanmayacak helalinden 500 lirayı reddederken, bazıları kaynağı şaibeli servetleri toplamaya devam ediyorlar. Bir yandan çoluk çocuklarıyla lüküs hayat yaşıyorken, öte yandan Mehmet Âkif’in paltosundan dem vurabiliyorlar.

———————————————————————————————–
(1) Ahmet Şefik Kolaylı, 1886 yılında Bodrum’da doğmuştur. Babası Fehmi Efendi’dir. Asılları Bafra’ nın Kolaylı köyündedir. Mehmet Akif’in Baytar mekteb-i âlisinden arkadaşıdır. Önceki adı Sığır Vebası Serum Kurumu (Veba-i Bakari Seromu Dar-ül-istihzarı) olan Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsünün kurucuları arasındadır.
Veteriner bakteriyolog Şefik Kolaylı, ünlü şair ve Neyzen Tevfik Kolaylı’nın küçük kardeşidir. 26 Ocak 1976 tarihinde aramızdan ayrıldı.(Mehmed Âkif’in İstiklâl Marşı mükafatını kabul etmemesi konusunda Dr. Zeki Gürel’in bir yazısı esas alınmıştır. H.Duran)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s