Geçmişte Cansaati.Org: Çankırı için Müze İstiyorum Kampanyası

Çankırı Araştırmaları Sitesi olarak bir çok kampanya yürüttük geçmişte. Müzemi İstiyorum, Karatekin Anıt Mezar, Çankırı Üniversitesi kurulmalıdır vs. Bunun yanında yerel yöneticilerimiz ve milletvekillerimize site üyelerimin tavsiyelerini iletmek konusunda aracılık ettik.

Biraz nostalji yapalım istedik, arşivden Müzemi İstiyorum kampanyasını çıkardık.  Arşiv notları

Date: 04/05/2017
Topic author: Ahmet GÜLŞEN
Subject: Kampanya: Müzemi İstiyorum
Posted on: 30/08/2005 14:52:59
Message:

Kampanyaya Davet Ediyorum
Müze, Taş Mektebe taşınmalıdır.
Şehrin kültür ve tarih birikimine odaklanmış olan sitemizde uzun zamandır Çankırı müzesinin ikinci katta olmasının sakıncaları ve acilen giriş katta ve gezilebilir rahatlıkta bir yere taşınması dile getirilmektedir. Hatta üzerinde herkesin hemfikir olduğu bu konu tartışma götürmez bir gerçek olarak artık algılanmış durumdadır. Bu forumu toplumsal bilinci diri tutmak ve kamuoyu oluşturmak için açıyorum. Amacımız Şehrin ve ülkenin idaresinde söz sahibi olanların bu konuda bir adım atmasını sağlamaktır.

Bir öneri ortaya koyarak ilgili kurumların bir adım atmasını bekliyoruz: Çankırı Müzesi ikinci kat bir daireden çıkartılıp, kendisi de tarihi bir yapı olan Taş Mektebe taşınmalıdır. Girişi de okul bahçesinden değil İmarete çıkan caddeye bakan sütunlu kapıdan yapılmalıdır. Ayrıca Müze yeni ekipmanlarla donatılarak ziyaret edenlerin farklı boyutlarda bilgi edinmesi temin edilmelidir. Biraz daha açayım, müzede interaktif bir bölüm olmalı bilgisayarlar, projeksiyon cihazları ile vs. Çankırı belgeselleri, müzikleri dinlenebilmeli, ilçe ve köylerimizin tabii zenginlikleri görsel olarak ziyaretçiye istedi anda sunulmalıdır. İleriki etapta tüm sergilenen materyal digital ortamda her yerden ulaşılabilir hale gelmelidir.

Hepsinden öte Müze Taş Mektebe taşınmalı, ayağımızın altında ulaşımı mümkün hale gelmelidir. Özellikle dini bayramlarda ve pazar günleri açık tutulmalıdır.

Arşiv notları

Bugün eski vilayet binasının müstakil bir müzeye dönüşmesi hepimizi sevindirmiştir.  Vilayet binası demişken arşivden bir afiş; yoğun ve yorucu günlerdi.

Geçmişte Cansaati.Org: Çankırı için Müze İstiyorum Kampanyası” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s