İmaret Üniversite Oluyor

Doğruyol Gazetesi haber/ İmaret Medresesi’nde incelemelerde bulunduktan sonra gazetemizi ziyaret eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı gazetemiz sahibi İrfan Hoşafcıoğlu ile bir süre görüştü.

İmaret Medresesi’ne öğrencileri olan enstitüleri getireceklerini ifade eden Rektör Ayrancı, “Burada çalışacaklar, kitaplar çıkaracaklar. Lisansüstü, yüksek lisans, doktora, tarih, iktisat, İslam tarihi hocalarımız ağırlıklı olarak burada olacak. Öğrenciler hocalarını burada görecek. İnsanlar sürekli gelip-gidecek. Yaşayan doku haline getireceğiz. İslami Bilimler Fakültesi’ne aldığımız yeni hocalarımız Kur’an-ı Kerim okuyacak. Burası canlansın, tarihi bina şenlensin istedik” diye konuştu.

Üniversite ile halkın iç içe olmasını önemsediklerini vurgulayan Ayrancı, İmaret Medresesinin bu düşüncenin bir parçası olduğunu, medresenin anlamına uygun kullanılması ile şehre ve İmaret mevkiine canlılık kazandıracağını işaret etti.

Ayrancı, restorasyonu devam etmekte olan Taş Mescit’in de Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından kullanılacağını sözlerine ekledi.

İnceleme ve ziyarette Rektör Prof. Dr. Ayrancı’ya Özel Kalem Müdürü Okutman Fikret Kedersiz ve Yapı İşleri Daire Başkanı Yasin Ertok eşlik etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s