Rabia Parkı Neden Bu Kadar Abartıldı?

 

 

 

 

Bu selam kime?

Rabia parkı açıldı. Çankırı için hayırlı olsun. İnşallah Kurban bayramında çocuklarla birlikte gitmek ve biraz nefeslenmek nasip olur.

 

Bir park için fazla abartılı bir açılış gerçekleştirildiği kanaatindeyim.

Vekiller dahil tam kadro ve hatta Ankara B. Belediyesinden de bir ekiple ciddi ve masraflı bir organizasyonla açılış yapılmış durumdadır. (Bu kadar masraf yapılmasaydı parka bir oyun ünitesi daha eklenebilirdi belki)

Abartılı açılış resimden benim okuduğum şudur,

–          Çankırı’nın adı konulmuş büyük hedefleri bulunmamakta ve günlük icraatlerle hayat yürümektedir.

–          Tüm siyasilerin, idarecilerin bir parka sarılıyor olması ve bunu seçim programı gibi değerlendirmeleri elimizdeki budur ifadesinden başka bir şey değildir.

–          Çankırı’daki diğer birçok park bakımsız iken bu parka bu kadar önem verilmesi halkın bir kısmını rahatsız etmiştir.

 

rabia p2

Açılışta hazirunun tümü ellerini kaldırmak suretiyle Rabia selamı vermişlerdir. Selamın resmi bu ancak muhatabı aramak için kartpostalın ardına baktığımızda;

bir kısmının gerçekten Mısır’da ezilen halka, Rabiatul Adeviyye’ye

bir kısmının sadece Çankırı halkına ve/veya seçmenine,

bir kısmının da doğrudan R. Tayyip Erdoğan’a selam gönderdiği anlaşılmaktadır.

rabia selamı

Biraz dağınık bir yazı oldu biliyorum ama birkaç hatırlatma yapmak istiyorum.

1)      “Rabia” isimin neden verildiği bir şekilde yazılıp parkta bir yere asıldı mı diye sormak isterim. Unutulduysa hemen yapılması faydalı olur. Keza yarın bizim halkımız orayı ‘rabiye’ olarak anmaya başlar. Hatta Kurtuluş savaşında mermi taşıyan kadının adımıydı diye sormaya başlarlar.

2)      Çankırı sağlık il müdürlüğü önünde büyükçe bir bahçe mevcut. Bakımlı ama kimsenin kullanma imkanı yok. Belediye ilgili müdürlükle görüşerek bahçe duvarlarını kaldırmak suretiyle halkın kullanımına burayı kazandırabilir. Kimseye işletmesi için vermemek üzere tabii ki.

3)      Çankırı’nın park meseleleri yeniden gözden geçirilmelidir. İnsanların kısa mesafelerde rahatça oturup dinleneceği yerler yapılmalıdır.

4) Çankırı’nın bir temalı park projesi bulunmamaktadır.

 

 [row class=”row-fluid”] Haber Metni Kaynak Belediye Basın  / Çankırı’da Rabia Parkı İçin Görkemli Açılış

[col class=”span6″]Çankırı Belediyesi, “18 Ayda 18 Proje” kapsamında şehir içi parklar kapsamında DSİ köprüsü yanına yaptığı Rabia Parkı için görkemli bir açılış yaptı. Parkın adını Mısır’da darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen “Rabia” selamından yola çıkarak koyan Çankırı Belediyesi, halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirdiği açılışla yeni parkı Çankırılıların hizmetine sundu. Parkın açılışına Vali Vahdettin Özcan, Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve Av. İdris Şahin, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürlerinin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesinin bürokratları da büyük ilgi gösterdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Dr. Ahmet Recep Tekcan, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ayhan Kavlak, Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Öksüz ve BELKO Genel Müdür Yardımcısı Bekir Yılmazoğlu da açılışa katılarak destek verdi. Kısa bir konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Dr. Ahmet Recep Tekcan, Çankırı’yı Ankara’dan farklı görmediklerini belirterek “Bu topraklar, bizim topraklarımız.” ifadelerine yer verdi.[/col]

[col class=”span6″]

Rabia parkı açılışı 2013

Söz verdiği projeleri bir bir hayata geçirdiğini belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç “Rabia’nın ne anlama geldiğini içi sızlayanlar çok iyi bilirler; müminlerin gönlünün, gönül meydanının adıdır. Zulme karşı soylu bir direnişin adıdır.” diyerek parkın ismini oy birliği ile Rabia verip direnişte Müslüman kardeşlerinin yanında olduklarını açıkladı.Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve Av. İdris Şahin ise haklı bir Müslüman direnişinin Çankırı’daki bir parkta yaşatılacak olmasının gurur verici olduğunu belirterek Çankırılılar olarak bu direnişte şehit olan Müslümanların acısını paylaştığını belirtti. Konuşmalar, açılışa katılan protokol ve halkın Mısır meydanlarında şehit düşen Müslümanları anmak için ”Rabia” selamı verilerek son buldu.Başkan Dinç, protokol ile birlikte açılışı gerçekleştirerek Rabia Parkı’nda oyunlar oynayan çocuklarla ve dinlenen vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Özellikle Buğday Pazarı Mahallesi sakinleri mahallelerine kazandırılan park için Başkan Dinç’e teşekkürlerini belirtip dua ettiler.Çay kenarında 1900 metrekarelik alana yapılan Rabia Parkı’nın içerisinde; çocuk oyun grubu, 3 adet kameriye, 15 adet bank ve spor aletleri bulunuyor. Ayrıca bitkisel peyzaj düzenlemesi, korkuluklar, çaya doğru ahşap teras çıkma ve andezit kaplamaları da gerçekleştirilen park, vatandaşlardan tam puan aldı.[/col]
[/row]

 

Rabia Parkı Neden Bu Kadar Abartıldı?” üzerine bir yorum

 1. Mademki şartlı bağış yapılmış Belediyenin bu tavrı etik ve hukuk dışıdır. Bu yanlıştan dönülmelidir.

  ———————-
  Çankırı Yeni Gündem Gazetesinden alıntıdır.

  “Hani benim adımı o parka verecektiniz”

  Çankırı Ak Parti 52. İl Danışma Meclisi Toplantısı’na Abdullah Tomak isimli yaşlı bir vatandaşın sert sözleri damgasını vurdu.

  Toplantıda konuşan Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı’da yapılan 1. etap TOKİ konutları için kura çekiminin yapıldığını ve 280 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini açıkladı.

  Çankırı Belediyesi tarafından “18 Ayda 18 Proje” kapsamında yaptırılan bir parka parti teşkilatları ile istişare ederek Belediye Meclisi kararıyla “Rabia” adını verdiklerini hatırlatan Başkan Dinç, isimle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldığını kaydetti.

  Konuşma sırasında Dinç’e tepki gösteren ve isminin Abdullah Tomak olduğu öğrenilen bir vatandaş ise parka kendi isminin vermesi için parkın bulunduğu arsayı belediyeye hibe ettiğini iddia etti.

  Dinç, konuyla ilgili açıklamalarına devam ederken, Tomak sık sık araya girerek, “Hani benim adımı o parka verecektiniz” serzenişinde bulundu.

  Bu arada AKP Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Raşit Çelebi, Tomak’ın yanına giderek, Dinç’in konuşmasına müdahale etmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

  Belediye Başkanı İrfan Dinç konuşmasına devam ederken, Tomak tekrar ayağa kalkarak “İsim” diye bağırınca İl Başkanı Salim Çivitcioğlu, olaya müdahale etti.

  Dinç, konuşmasının sonunda Tomak’a teşekkür ederek, ismini başka bir parkta yaşatacaklarını vurguladı.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s