ÇANKIRIDA YAŞAMAK …… …… ……. ?

ÇANKIRIDA YAŞAMAK  ……   ……   ……. ?

Çankırı da yaşamak için kör-sağır-dilsiz olması gerekiyor insanın! Zira gördüğünü, bildiğini, insana, çevreye, vatana, Millete, Ülkeye zarar verdiğini sakına yazmayacaksın, Yapılan yanlışlıkları dillendirmeyeceksin, ilgili birimleri yazarak çizerek meşgul etmeyeceksin…?

Bir yetkili gelince de saygıda kusur etmeyeceksin, yanlış bir imada bulunmayacaksın ki ! İtibar kaybetmeyeceksin fişlenmeyeceksin….( Çok yaşa Padişahım demekten de geri kalmayacaksın… ) Neyse gene birilerinin hedefi olmadan ucundan kulağından diyeceğimi deyip susayım! ÇOK YAŞA PATİŞAHİM …….?

Üniversitemizin temeli atıldığı günden beri diyorum ki, heyelan var. Önlem alın, önlem alınsın diye, Çalmadığım kapı kalmadı, başvuru yapmadığım ilimizde merciimiz kalmadı! Israrla heyelanın olduğunu yazmama rağmen, görsel fotoğraflarla göstermeme rağmen, heyelan yok bizim döktüğümüz toprak akması deni di? Gören duyan olmadı! Merak eden buyursun okusun…!

 

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3238&title=nİversİtemİzde-heyelan-mi-yaaniyor

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3632&title=nİversİtemİz-kbusumuz

KONUYA İLİŞKİN BİMER BAŞVURUM

                             İL AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜNE   ÇANKIRI

 

              İlimiz Karatekin Üniversitesi yerleşke alanının şehitlik kısmında heyelan yaşanmaktadır. Bu güne kadar kısmi heyelanlar toprak kaymaları yaşandı. Kısmi olarak ta Üniversitemizce dökülen harfi atların kayması olarak yaşanmıştır.

              Bu heyelanlarda çok şükür can kaybı yaşanmamıştır. Minimum ölçeklerde olmuştur. Sel yataklarının derelerin su giderlerinin, dökülen har fiyat ve yaşanan heyelanlarla dolması sonucu kısmi küçük maddi hasarlı sellere semt sakinleri olarak yer yer maruz kaldık!

               Gerek Üniversitemize gerekse Çankırı Belediyesine, Çevre İl Müdürlüğümüze yazılı sözlü müracaatlarımız olmasına karşın bu güne kadar çözüm bulunmamıştır.

                Her geçen gün söz konusu alandaki heyelan riski artarak daha da korkutucu hal almaktadır! Tonlarca ağırlığındaki kaya kütleleri yaşanan heyelanlarla açığa çıkmıştır. Bu kaya kütleleri ni orada tutacak hiçbir güç kalmamıştır.

                 Söz konusu yerin eğiminin dik ve yüksek olması aşağısında yerleşim alanlarının bulunması facianın her an yaşana bilir olması, olası can kayıplarının önünü geçilmesi yönünde acili yet i gerektirdiğine inanmaktayım.

                Olası bu kaya kütlelerin kopması yuvarlanması sonucu söz konusu alanın hemen altında üç okulumuz, bir sağlık ocağımız, kamu binaları, lojmanları onlarca apartman ve iş yerleri, mevcuttur. Söz konusu alanda ki insan sayısı binlerle ifade edilecek durumdadır.

              Vereceği-verebileceği zararı telef uz etmek –düşünmek dahi istemiyorum… ! İvedilikli olarak bu kaya kütlelerinin alınması, Üniversitemizce dökülen hafriyat dökülmesine son verilmesi, yaşanması muhtemel heyelanı önleyici kalıcı tedbirlerin alınması, bir daha sele maruz kalmamasız için dere yataklarının temizlenmesi, su giderlerini açılması,

  Gereğinin yapılmasını emir ve müsaadelerinize arz ederim.

                                                                                                                                 Kadir Yavuz

                                                                                                                                03.09.2013

Eki; olay yeri fotoğrafı

                       İLGİLİ KURUMUMUZDAN GELEN CEVABİ YAZI

 

 

heyelan afet işlerinden verilen cevabiyazı

 

 OLAY YERİ FOTOĞRAFI

  Iheyelan

 

  Sitede söz konusu belgenin skaynır taraması okunmadığı-ve ya okunmakta zorluk çekildiği için konuya ilişkin ilgili birimin cevabının ana bölümünü yazarak aşağıda sunuyorum.

 İlgili kurumumuz diyor ki ; ‘ Bölgede üniversite yerleşkesi inşaat çalışmaları sırasında yapılan hafriyatların doğal dengeyi bozması ve eğimin fazla olması sebebiyle bir kısım gerilme çatlaklar gözlenmiş olup, büyük boyutlu kaya kütleleri açığa çıkmıştır. Yüzey sularının da etkisiyle küçük çapta kaymalar meydana geldiği görülmüştür. Bu nedenle bölgedeki çalışmalar sırasında olası bir heyelan afetine sebebiyet vermemek için yapılan çalışmalarda bu konu ile ilgili tedbirlerin göz önüne alınması hususunda”

 Üniversitemiz yerleşke alanında ki heyelan hiçbir kurumumuzun umurunda değil!

Bu heyelan ne Rektörü ne belediye başkanını ne de diğer yetkilileri vuracak! Yerleşke alanının altında kurbanlık koyun misali oturan ikamet edenler ….! (Ama bu alanda bende varım, var olduğum içinde yine ben müdahil  oldum…,olmak zorunda kaldım. Söz konusu birimimiz bu yazıyı belediyemize vereli dört ay geçti! Nemi yapıldı, hiç bir şey yapılmadı?)Pardon Çok yaşa padişahım….

 Sayın böyük böyüklerim  ne anlarım ben  yer biliminden, çevreden, doğalafetten, İnşaat tan, mimar değilim mühendis değilim, jeolog değilim. Arkeolog değilim, Bilmeden düşünmeden yazmışım  tüm bunları,kurumları, töhmet altında bırakmışım….Çok yaşa padişahım yazacağım yer de neler neler yazmışım, Sizleri de  töhmet altında bırakmışım boşu boşuna affola….Çok yaşa padişahım çok yaşa, Sayın böyüklerimiz  belkimde bizleri efsunlamıştır,belki de …Zira sayın böyüklerimizin hepside dindar ağızları dualı okumuşlardır,üflemişlerdir,muska lamışlardır,bizleri…..!

 3fdc2d77-a249-4701-9ad6-952403ce309c[1]

 Böylesi Mübarek bir günün günün arifesinde,Böylesi bir olayın olması şeytanın işinden başkası olamaz! Hem Bu yıkılan yeri kara yolları yaptı,Belediyemizin o denli  o kadar yoğun bir o kadar meşk ülken kara yolları yapı vermiş? Sankı Belediyemizin sucu günahı,çok yaşa  padişahım çok yaşa , kara yollarımız belediyemize suikast mı düzenledi ne  belediyemizir bunca işi gücü varken  bir de bu işlemi uğraşsın,Vatandaşlarda canım yaya kaldırımı kullanmayı versin artık ?

                                                                                 Çevreci Kadir Yavuz

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s