7. İstiklal Yolu Yürüyüşü Etkinliği Gerçekleştirildi

Alıntı: Çankırı Valiliği

Kutsal değerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapan ecdadımızı anmak amacıyla düzenlenen 7. İstiklal Yolu Yürüyüşü etkinliği 25 Ekim 2015 Pazar günü gerçekleştirildi.

Üçoluk Karakolu Mevkii’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp Kıyısın Köyü’ne yapılan 5 km’lik yürüyüşe Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekilleri Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Daire Amirleri, STK temsilcileri ve yaklaşık 1500 vatandaş katıldı.

Kıyısın Köyünde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Kıyısın Köyü Eğitim Kültür Derneği Başkanı Haşim Küçük, “Dedelerimizin İstiklal mücadelesindeki katkılarını tekrar yaşattığınız için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Ilgaz Belediye Başkan Vekili Yavuz Balcı, İstiklal Yolu ve Ilgaz Kıyısın Köyü hakkında bilgi verdi.

İstiklal Marşımızın 4. kıtası ile sözlerine başlayan Milletvekili Hüseyin Filiz, “Bu vatana karşı hainlik yapanları asla ve asla affetmeyiz. Emin olun, rahat olun, bir ve beraber olabilmek için elinizden geleni yapın.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu da yaptığı konuşmada, “İstiklal mücadelesi veren yüce ecdadımızın izini takip edeceğiz. Anlamlı bir gün yaşıyoruz.” diyerek, konuşmasını Yahya Kemal Beyatlı’nın “Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi” dörtlüğü ile bitirdi.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise konuşmasında, “Kıymetli katılımcılar, değerli Çankırılı vatandaşlarım,

Bu yıl 7.sini icra etmekte olduğumuz “Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşü”ne hepiniz hoş geldiniz.

Malumunuz olduğu üzere önümüzdeki hafta önemli bir hafta. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıl dönümünü milletçe gurur ve heyecanla idrak edeceğiz. Unutulmamalıdır ki; Yüce Türk Milletinin milli mücadele yıllarında göstermiş olduğu kararlı azmi ve destekleriyle nihayetinde bugünlere gelinmiştir. İşte bu saadet dolu günlere ulaşmamızda İstiklal Yolu’muzun etkisi ve önemi gerçekten çok büyüktür. İstiklal Yolu İstiklal Mücadelesi döneminde tabir yerindeyse “Anadolu’nun Dünya’ya açılan kapısı” olmuştur. Bu önemli gerçeği Başkumandan Mustafa Kemal; “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da; Kulağım İnebolu’da” ifadeleri ile izah etmiştir. Ulusal kurtuluş mücadelemizi yaşatmak, o manevi duygulara mazhar olmak için yeniden buradayız. Yaşanan zorlukları, çetin mücadeleleri bir kez daha idrak etmek gerçekten onur ve gurur verici.

Değerli hazirun,

İstiklal Savaşı’mızın ruhunun gelecek kuşaklarca da benimsenmesi ve gençlerimizin bu ruha sahip çıkması gerektiği kanaatindeyim. Her adımları mukaddes olan bu hatırayı canlı tutmak bize düşen en ulvi görevdir. Bu aziz hatıraları yaşatma gayesiyle Valiliğimizce girişimlerde bulunduk. İstiklal Yolu, 2013 yılı Eylül ayında Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından “Tarihi Sit Alanı” olarak tescil edilmiştir. “İstiklal Yolu” ile ilgili koruma, güzelleştirme ve bakım-onarım çalışmalarımızı tamamladık. Tarihi ve doğal dokuya uygun olması bakımından tamamı ahşap malzemeden üretilen giriş kapısı, yönlendirme ve bilgilendirme levhaları da tarihi yoldaki yerini aldı. Yolun bisiklet kullanımı ve gruplar halinde yürünmesi için organizasyonların sağlanması ile İstiklal Yolu’nun tamamının ağaçlandırılması yönünde gerekli çalışmalarımız ise sürmektedir.

Ayrıca burada bir müjde daha vermek istiyorum. İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneğince hazırlanan “Karınca Ordusu İstiklal Yolunda” adlı proje İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildi. Proje için 84.960,00 TL bütçe revize edildi. Proje ile İstiklal Yolu hakkında konferanslar verilecek, bu mukaddes hatıra çizgi roman ve belgesellerle canlandırılacak. Yine dernek tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulan bir diğer proje ise “Gençlik İstiklal Yolunda” adlı çalışma. Öyle inanıyorum ki bu önemli projeler sizlerin destekleriyle amacına ulaşacaktır. Toplumsal hafızamızı daha da güçlendirecektir. Emeği geçenleri kutluyorum.

Değerli katılımcılar,

O günleri yaşamak ve yaşatmak için böylesi değerli bir organizasyonun 7.sinin düzenlenmesinde emeği geçenlerden, İl ve İlçe Belediye Başkanlığımıza, Ilgaz Kaymakamımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeline ve yürüyüşe katılan tüm Çankırılı hemşehrilerime, gençlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile devletimizin ve milletimizin selameti uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimize ve kıymetli ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Allah’a emanet olunuz” dedi.

Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Vahdettin Özcan İstiklal Yolu Yürüyüşüne katılanlara katılım belgesi verdi.

Daha sonra Şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Müftü Vekili Uğur Demirel tarafından dua yapıldı.

Seymen ekibi gösterisinin ardından gerçekleştirilen ikram ile tören sona erdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s