Yeni Vali ve Yol Haritası

 

 

Çankırı Valiliği’ne atanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müşaviri Mesut Köse, görevine başladı.

09 Haziran 2016 tarihli yerel gazetelerimizin tümünde ortak bir haber mevcut; yeni vali görev atandı. Vali Köse’yi Vali Köse’yi Hükümet Konağı  önünde, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Ali İbrahim Savaş, askeri erkan, vali yardımcıları, kaymakamlar, daire müdürleri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile valilik çalışanları karşıladılar. Bizler de hayırlı olsun temennisindeyiz.

Vali Mesut KÖSE yaptığı ilk açıklamalarda dikkat çekici detaylara girmiş ve yeni görevi için motivasyonun yüksek olduğu imajını vermiştir. Sayın Vali ““1989 yılında kaymakamlık mesleğine başladım. 26 yıllık devlet hizmetim var. Muhtelif görevler yaptım. Kaymakamlıktan sonra Kamu İhale Kurumu’nda uluslararası ilişkiler başkanlığı, Tarım Bakanlığı müsteşar yardımcılığı, muhtelif kamu iktisadi teşebbüslerinde yönetim kurulu üyelikleri, yönetim kurulu başkanlıkları ve son 7 yıldır toprak mahsulleri ofisinde yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak çalıştım.” Şeklinde uzun çalışma hayatını kısa bir özetle sunmuş akabinde yapacaklarını sıralamış;

  • Hedeflerimizi belirleyebilmemiz ve açıklamalar yapabilmemiz için öncelikle şehrimizi, ilimizi tanımamız gerekiyor.
  • Birinci önceliğimiz, devletin ve milletin varlığının, birlik ve bütünlüğünün korunması,muhtemel olaylara karşı tedbirler almak uğraş alanlarımızdan olacak.
  • Kuruluşlarımızın kurumsallaşması, ilimizin kurumsal bir çehreye kavuşması için çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz.
  • tüm özel ve kamu kuruluşlarının yapacağı çalışmaları da destekleyeceğiz,  istihdamın teşvik edilmesi için çaba sarf edeceğiz.
  • Basın mensupları benim için önemli şeffaf olacağız.

 

 

Sayın Valimizin sistemli çalışma yapacağı ve kurumsal bir kimlikle işleri yürüteceği mesajını konuşma metninden aldık. Bu durumun Çankırı için önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım sayın Vali ilgili kurumlardan, STK’lardan doyurucu bilgiler alarak şehrimizi tanıma fırsatı bulur.

Sayın KÖSE’nin tarım kuruluşunda görev yapmış olmasının ilimiz için bir şans olduğunu düşünüyorum. Çiftçiyi anlar, tarıma yatırım yapacak yatırımcıyı anlar, Çankırı’nın tarımsal geleceğini araştıran akademisyeni anlar. Umarım çiftçisi, akademisyeni, yatırımcısı bir adım atar ve sayın Vali de bunlara mukabele eder.

Daha önceki yıllarda seçilen milletvekillerine tarafsızca hazırlanmış Çankırı için nelerin ihtiyaç olduğunu 10, 20, 30 sonraları için tavsiyelerinde bulunduğu dosyalar göndermiştik. Çankırılı olmasına rağmen vekiller ve danışmanları birçok şeyden habersizdi. Peki geçen yıllara baktığımızda söylediklerimizden ne kadarına sayın siyasiler dikkat ettiler?

Her yönetici kendi dünyasındaki Çankırı’yı görüyor ve onu yönetiyor.

Sayın Valimizden Çankırı için gerçekten özveri ile çalışmasını, günlük kısır çekişmelerden uzak kalmasını, köylünün bütçesini köylüye, sanayicinin bütçesini sanayiciye harcamasını planlama ve ve beklentilere ulaşmada gerçekleşme oranını yüzde doksanlara çıkarmasını hepsinden öte gerçek Çankırı’yı ve Çankırılıyı çabucak anlamasını bekliyoruz.

Vali Mesut KÖSE’nin Memleket için hayırlı olmasını temenni ederim.

19

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s