Fişek Ali Konağı

Bizim Çankırı gazetesinin haberine göre Fişek Ali Konağının restorasyonu ve Belediyeye devri geçekleşmektedir.

fisek_ali_konagindan.jpg
Fişekali Konağı- Çankırı Çerkeş

İl Genel Meclisi Aralık ayı 4. birleşimi dün gerçekleştirildi. Meclis 1 başkan vekili Alaattin Demir başkanlığında dün gerçekleştirilen toplantıda tek gündem maddesi ele alındı.

Dünkü birleşimde Çerkeş İlçesi İstasyon Mahallesi Ankara Caddesi 8 ada. 10 parselde İl Özel İdaresi adına kayıtlı 324,45 m2 yüzölçümlü tarihi ve mimari özellik taşıyan Fişek Ali Konağı binasının özelliklerini bozmadan mimarı ve tarihi niteliklerine uygun olarak bakım-onarım-restorasyon çalışmalarının Çerkeş Belediyesince yapılması, üçüncü şahıslara kiraya verilmemesi şartıyla 10 yıllığına Çerkeş Belediyesine tahsis edilmesi konusu ele alındı ve incelenmek üzere Tarım  ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonuna havale edildi.

 

Tarihi mekanlar bir sosyal fonksiyon taşıdıkları sürece yaşarlar. Yaşamaları içerisinde insanın yaşamasına, bir görev icra etmesine bağlıdır. Temennimiz Çerkeş belediyesinin bu yönde işletmesidir. Güncel haliyle ilgili Çerkeş’te ikamet eden arkadaşlar yeni resimlerle desteklerlerse Çankırımız için bir katkı sağlamış olur biz de teşekkür ederiz.


ÇERKEŞ’İN TARİHİ FİŞEK ALİ KONAĞI

(alıntıdır) Şimdi sizlere bir konak tanıtacağım, ama bu diğer konaklardan çok farklı. Fişek Ali Konağını farklı yapan yönü ise konağın tavanındaki el işlemesiyle herkesin ağzını açık bırakması. İnternette bolca resim paylaşımı var ama Fişek Ali Konağının tarihi hakkında biraz bilgi verelim.

fisek_ali_konagi_ickili_mekan_oldu.jpg

Fişek Ali Konağının girişindeki üst köşesindeki kare kitabelerde  “sene 11 Temmuz Hicri 1326 ” (yani Milattan Sonra 1908) tarihleri yazar. Yukarıdaki resme bakarsanız Fişek Ali konağı yazısının üstünde çıkma kemerli Şahniş  adı (eski Türk mimarisinde evlerin birinci katında odanın karşı ön cephesinde yer alan çıkıntılı ve üç tarafında penceresi olan kapalı balkon durumundaki bölüme)  verilen bir bölüm vardır. Bu bölümde giyotin pencereler (yukarı ve aşağı sürgülü pencere) bulunur. Çerkeş evlerinin en özel örneklerinden olan Fişek Ali konağı1944 Bolu-Gerede depremiyle Çerkeş’in konaklarının bir çoğu yıkılırken ayakta kalan bir kaç konaktan birisi oldu.Ayrıca 1944 yılında Türkiye’nin ikinci Mareşali Fevzi Çakmak Paşa Fişek Ali Konağında 1 ay kalmıştır.Hemen hatırlatalım 1.Mareşali ise Mustafa Kemal Atatürk’dür. Tarihi Fişek Ali Konağı Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ağırladığı önemli misafirlerinden birisi de Cumhurbaşkanlığı döneminde İsmet İnönü olmuştur. (kaynak https://isacoturoglu.com.tr/gezi/cerkesin-tarihi-fisek-ali-konagi.html)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s